Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

Sakulnikov

Mohl to být velkolepý seriál o Janovi, Karlovi a i zbytku Lucemburské dynastie, ale je to jen série epizod ze života. Dobře provedená, ale vše jen ve zkratce, nastíněné, a řekl bych i těžko srozumitelné pro někoho, kdo nemá historické vzdělání. ()

pavliCZECH odpad!

Trapno. Naivita. Neumětelství. Případy 1. oddělení nebo jakýkoli jiný seriál z produkce ČT. Pohádka. Strašidla... to jako fakt? Pokusy o monumentálnost? Proč, když na to nejsou prachy? To nemají tvůrci špetku sebereflexe? Hudba evokující tisícihlavé scény a tam jde po poli 5 komparzistů a ještě se u toho blbě tváří. Tohle si Karel IV. nezasloužil. Vůbec to nemělo vzniknout. Převládá u mě pocit beznaděje. ach jo ()

v3s

Není to poprvé, co se tu nesetkávám s masou při odsuzujícím hodnocení. Líbilo se mi to moc, děj ve více časových rovinách jsem schopný pochopit, dialogy mi nepřišly hloupé, neusínal jsem, přiblížení k formátu "Hra o trůny" (dokonalá výprava, skvělé obsazení, otevřené násilí, otevřená nahota/sex) mi nevadí a byl jsem mile překvapen, že i při menší finanční dotaci (o které tu mluví každý druhý zkušený filmový produkční), se dílo povedlo. A bylo právě o to zajímavější, že se jednalo o reálné postavy zasaditelné do historického kontextu. Čekat hollywoodský velkofilm od českého televizního filmu je trochu hloupé, nemyslíte? ()

swinevenca

Že byl Karel trochu jiný KING než si od základky vsugerovávám mi mnohem poutavěji nastínilo několik kvalitních novinových článků rojících se odevšaď u příležitosti jeho nedožitých sedmistých narozenin. Tenhle film byl jen zmatečným poutačem k historickému vzdělávání, ke kterému je ale třeba online minimálně wiki průvodce a možnost pozastavení videa. Uznávám, že historické pletichy to scénáristům moc neulehčily, ale zejména chronologicky vyprávěným dějem by se dalo celému příběhu lépe rozumět. Tohle skákání první polovinou 14.století od císaře A ke kastelánovi G absolutně nefungovalo a pohřbilo chvályhodný záměr natočit o Největším Čechovi něco nového a "jiného". ()

ZHODNOTITEL

Předně je to hodně dlouhé a na tu délku nezajímavé byť samotné téma pro naši zem významné. Historie a školní učebnice jsou velice idealizované a takový film může probudit zklamání. ()

Honzulik

Hlas pro římského krále - televizní film, který působí poněkud nepřehledně a opět se šetří kde se dá (ČT)! Film působí místy až dehonestujícím způsobem, hlavně vzhledem k slavné historii našeho nejschopnějšího krále Karla IV. A Kryštof Hádek se dle mého názoru pro svou roli vůbec nehodil... ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

hony23

Jako lekce z dějepisu dobrý, ale o filmovém požitku se zde mluvit nedá. Bylo dost těžké orientovat se v tom množství postav, k tomu skoky v čase a prázdné dialogy. Téma Karla IV. by si zasloužilo zpracovat jako historický velkofilm a ne jako televizní inscenaci... ()

LadyRainier

Je mi jedno, že to tu zase všichni strhaj ,-) Pro mne po dlouhé době historický český film, na který jsem se dívala se zaujetím. Jo, tak byly tam chyby, to určitě ale třeba na novýho Husa jsem se dodívat nedokázala. Na mé spokojenosti měl velký podíl Stanislav Majer - Jan Lucemburský mu sedl jak prdel na hrnec. Bavor měl taky koule a i toho Kryštofa Hádka bych si dokázala představit jako mladého Karla. Líbily se mi i kostýmy ...prostě jo, kdo máte tuhle dobu rád, koukněte na to. Být na to větší rozpočet, mohlo to být excelentní dílo ...Celkově 3 hvězdy ale tomu Lucemburskýmu prostě musím jednu přidat :-D Tajně doufám, že takhle vypadal Karel IV. ve zralém věku :-D ()

vrba68

Líbilo se mi to. Typově velmi dobře vybraní herci (Majer, Lichý). Krásné kostýmy i hudba. Jsem poměrně vděčný divák historických snímků, protože se u nás točí jen vyjímečně. Všech těch současných feťáků , úchylů, mafiánů ve filmu mám plné zuby, takže pro mne za pět hvězdiček. ()

EddieIron

Očekávání stejně velké jako zklamání. Mimochodem, proč se ve francouzských filmech během šermířských soubojů rozmlouvá nebo vtipkuje a v českých se pořád jenom řve? ()

rigby

Intriky, pletichaření, vysoká hra politiky. Na vykreslení osobnosti Karla IV. moc nedošlo, nedošlo ani na ostatní postavy, kterých je tam docela dost. Film se zaměřuje na pozadí historických událostí a na jiné věci nezbývá čas. Je to velká škoda, protože takto se stává nepřístupným pro většinu diváků. ()

hn253

Celkem slušná výprava, občas dobré lokace, ale jinak jedna velká nuda s roztříštěným dějem, špatnou hudbou a ještě horšími hereckými výkony. Filmy tohoto typu zkrátka točit neumíme. ()

FILMOVKA

Zajisté dobré téma. Po příběhové stránce to posoudit nemohu, protože neznám tak detailně období Lucemburků, nicméně věřím, že mnoho situací mohlo mnoho lidí šokovat, v jakém světle se tyto, pro nás čechy, významné osobnosti představují v tomhle filmu. Čekal bych ale, že si s tím tvůrci dají víc záležet, a že uvidíme něco, co nás dostane do kolen. Je to klasický podprůměrný film od České televize. Ani nevím, jestli to vyčítat tvůrcům, nebo právě zmíněné televizi. ()

GzL

V této pro Evropu a pro nás tragické době naprosto nadprůměrné veledílo. Mnohem lépe obsazený seriál Apoštolové Slovanů byl oproti tomuhle filmu naprostý propadák. Bravo! ()

LencaN

Těšila jsem se, že se dočkáme zase nějakého kvalitního a zajímavého filmu o naší historii. Ale pokud se tímhle snažili někoho přilákat k našim dějinám, tak to má asi opačný efekt. Herecké výkony byly skvělé. Bála jsem se Hádka, Voříškové i Vagnerové, že se budou pitvořit a přehrávat. Ale předvedli svoji snad nejcivilnější a nejvážnější polohu jakou mohli. Scény Karla se svou ženou Blankou byly moje oblíbené. Kostýmy, kulisy, lokace, všechno super. Dobře vybrané, pěkná nepřeplácaná, uvěřitelná, ale ne nudná výprava. To se bohužel nedá říct o scénáři. Za tohle by pan Křístek zasloužil pětadvacet a ještě by to bylo málo. Ze začátku jsem oceňovala, že napsali, v jakém roce se nacházíme, ale to filmaře na konci asi už přestalo bavit, takže jsem se ztrácela. A galimatyáš jsem měla i v postavách. Sice mám vysokou školu, ale historii jsem si nikdy nepamatovala a proto jsem musela během filmu navštěvovat Google, abych vůbec věděla, kdo to na té scéně vlastně je. Což beru jako zásadní nedostatek každého filmu. Film má být koukatelný i bez předchozího prozkoumání historických podkladů a nemají předpokládat, že každý ví, kdo v té době byl římským císařem apod. Příběh je vyprávěn zvláštně retrospektivně ve dvou liniích. 1) Nacházíme se v roce 1346, 2) postupné vyprávění minulosti - jsme chvíli v roce 1320, zpět do 1346, pak popojedeme v minulosti a jsme v 1322 a tak pořád dál. To se celkem dalo. Ale ke konci, kdy se současná a retrospektivní linka začly spojovat jsem narazila. Prostě jsem byla zmatená a netušila, jestli to je před či po něčem jiném. Dialogy taky za moc nestály. Snažili se narvat tam co nejvíc historických vazeb a souvislostí, ale přitom to bylo akorát na závadu. I když pár dobrých dialogů tu bylo a ty celkem chytaly za srdce. Nejlepší byl asi mezi otcem Janem Lucemburským a synem Karlem IV. před bitvou u Kresčaku. A naprosto nejlepší scénou byl úplný závěr. Tam jsem cítila nostalgii a hrdost. Škoda, že v takovém duchu se nepohyboval celý film. Taky mě hrozně mrzelo, že to co Karel IV. vybudoval, čeho dosáhnul a o co se zasloužil bylo shrnuto do jedné věty na konci. Jako kdyby to bylo méně důležité než to, jak se k moci dostal. ()

Rhod

Je mi ľúto, že musím dať takýto negatívnejší komentár, pretože podľa popisu mohlo ísť o veľmi zaujímavú tému. Mám veľmi rád historické filmy, zvlášť aj o konkrétnejších udalostiach, ako v tomto filme, bohužiaľ však v tomto prípade ide o ukážku toho, ako historický film nenatočiť. Neviem či je to chyba malého rozpočtu, režiséra, ČT. Ale bolo to natočené chaoticky, neprehľadne a nezaujímavo. Žiadne základné informácie o postavách, skákalo sa od deja k deju, od postavy k postave, krátke zobrazenie letopočtov, ešte horšie snáď asi gotické písmo, ktoré som ani nerozlúštil a už zmizlo. Křístek si asi myslel, že každý má vyštudovanú profesúru z českej histórie, že zvyšok si buď domyslíme, alebo by sme ho mali ovládať. Sám som si asi v tretine filmu musel pozrieť, o čo vlastne ide, aby som tomu konečne začal chápať. Dejovo slabé a nudné, nič sa tam nedialo, iba samé dialógy, žiadna akcia, iba chvíľkami ukážky malých bojov. Nič o živote Karla IV., aby aj laický divák trochu pochopil, o čo ide. Kurfirsti len spomenutí, vôbec nebolo na začiatku uvedené, kto boli kurfirsti, aká bola ich úloha, človek snáď čakal, že to bude vo filme, ale nič, zrazu len trevírsky, mohučský kurfirst a to je všetko. Tí znalejší histórie to vieme, ale pre neznalého to musí byť ako krétsky labyrint - len hľadanie, nepochopenie a nič z toho. Jedno plus miesta, kde sa natáčalo, pekné hrady/zámky, kostýmy, interiér. Hercov som si nijako nevšímal, keďže som väčšinu filmu len rozmýšľal, v ktorej časti zase sme, čo sa medzitým udialo a kde sme sa zrazu presunuli. Super námet ale poriadne to spackali. ()