Skvělí chlapi

• USA Wonder Boys (více)

Grady Tripp je usedlý univerzitní profesor, který má problém. Kdysi napsal vynikající knihu, ale teď neví, jak zakončit druhou. A nepovede se mu to ani tento víkend, protože ho čekají perné chvíle - setkání s nadaným studentem a notorickým lhářem Jamesem. Odstartuje se série nečekaných událostí, které převrátí jeho doposud klidný život úplně naruby. Hned ráno ho opustí manželka, pak do hry vstoupí těhotná milenka, shodou okolností šéfova žena, její zprvu zlostný a pak mrtvý pes, svůdná mladá studentka, bisexuální literární agent se svou transvestitskou přítelkyní a objeví se i svatební šaty Marilyn Monroe, takže tento víkend bude opravdu nezapomenutelný... (oficiální text distributora)

Foma

On je to dost dobrej film, mě jenom chvilkama obtěžovala taková ta intelektuální skepse či rádoby nadhled, kdy teda "musíme" uznat, že ta láska má cenu, že je třeba následovat srdce, ale s takovým tim přeinteligentnělým hnidopišstvím. Herecky je to ale bezva, hlavně Douglas je tu fakt ten profesor literatury. ()

Skip

Skvělí chlapi a skvělí film, kde drama tlumí úsměvné momenty a vše je perfektně vyváženo, přičemž herci podali výborné výkony. I když je téma trochu závažnější, tak je podáno takovým způsobem, že to diváka nezdepkaří, což je moc fajn. ()

kajas

Na film jsem narazila úplnou náhodou a překvapilo mne, že jsem o něm navzdory skvělému hereckému obsazení nikdy dřív neslyšela. Douglasův pohodářský profesor mi byl velmi sympatický, troufnu si říct, že tato role patří mezi jeho vůbec nejlepší. Žádný jiný aspekt snímku jsem už ale tak skvělým neshledala.. ()

radektejkal

Michael Douglas a komedie, tak tomu bych šanci nedal. Nakonec jsem se ale nechal ukecat hlasy na čsfd, jako např. "Fakt jsem byl příjemně překvapen!" (golfista *****)... Já nakonec také, jednak urežírovat tenhle scénář asi nebylo snadné, a na druhé straně se mi líbilo zobrazení vztahu učitele a žáka (snad proto, že mně, v roli žáka, se to nikdy příliš nedařilo). Pozn. 1: Obdiv Curtise Hansona k Bobovi Dylanovi se nedá přehlednout. Já to sdílím, i když Youngův "Old Man" mi do filmu zapadl nejlépe. Pozn. 2: Wonder Boys je výpůjčka z němčiny "Wunderkinder", tedy "zázračné děti" (tedy i dívky), a zřejmě se to netýká jen Jamese Leera, ale i Gradyho Trippa, jako "velkého dítěte". Pozn. 3: Scéna s norkovým kožíškem je silně osvěžující. Na fotkách ze svatby s Joe DiMaggiem jsem jej sice nenašel, ale připomnělo mi to alespoň verš Paula Simona z Mrs. Robinson: "Where have you gone, Joe DiMaggio / Our nation turns its lonely eyes to you (Kam jsi zmizel Joe DiMaggio / naše vlast otáčí za tebou své posmutnělé oči)" . Jednou jsem byl na baseballu ve státe New Hampshire, moc se mi to nelíbilo; asi proto, že "Joltin' Joe" už nehrál, asi proto, jak dodává Paul Simon: "Joltin' Joe has left and gone away." ()

kalap

No skvelá nádhera, ktorá plynie ako vznešená labuť po vode s Michaelom Douglasom, ktorý je podstatný. ()

fmash

Douglas v županu na způsob Duda Lebowskiho, jen s nesrovnatelně nižší dávkou nadsázky. Z nějakého důvodu mi to bylo hodně sympatické. 4¾. ()

Caminzind

On ten film působí příjemně, ale vpodstatě je o hovně. Za to pozérství a snahu být cool (Douglas v brýlích po dědovi a s vlněnou šálou) musím dát průměr. 50% ()

Martin741

Nicim vynimocny film, kde sa stretlo dostatok ludi so svojimi osudmi a planmi a kazdy sa snazil ...... ale fakt sa nepamatam o co. Jedno viem ale isto, po pozreti film vyfucal do prazdna a nezanechal vo mne ziadnu stopu. 60 % ()

Marqta

Příjemný film s vychytaným scénářem a skvělými herci. Dobře jsem se bavila, ale na druhou stranu že by to byl nějaký zázrak, to bych neřekla. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ----"He said a few things that lead me to believe it was his car. " "Such as? "That's my car, motherfucker."---- ()

bogomira

Vynikající dílko s báječnou atmosférou, skvělými dialogy a navíc všemi úžasně zahrané. Michael Douglas ztratil takovou tu svoji typickou auru nabubřelosti a jak mu to prospělo! Už ho nikdy v duchu neuvidím jinak než jako zhulenýho učitele... ()

shyster

Malý, nezávislý, skvostný a neprávem opomíjený film s řadou vynikajicích herců. Je až s podivem na kolik mi to připomělo knihy Johna Irwinga. ()

joker.george

,,Velice zvláštní na tomto filmu je, že je spíše o ničem, než o něčem. Ale chci říct, že to všechno nic znamenalo pro mě daleko víc, než kdyby to bylo mnohem více o něčem...'' : )) ()

tomtomtoma

Pokud nejsme spokojeni sami se sebou a se svým životem, a ani se příliš nesnažíme hledat naší cestu a cíl, ke kterému budeme směrovat, tak potom musí přijít bláznivý víkend, který zatřese s naším životem. Víkend, který nás přivede na samou hranici psychických i fyzických sil. Víkend, který zatratí veškeré současné priority, donutí nás přestat utíkat a schovávat se a přivede jedince konečně k rozhodnutí a činu. Často až absurdní a bizarní zážitky nás přivedou zpět do života, donutí chopit se vedení svého života do vlastních rukou a směřovat k osobnímu štěstí. Hlavní postavou je spisovatel a univerzitní profesor Grady Tripp (dobrý Michael Douglas), jehož svět se během tří dní zatřese v samotných základech veškerého bytí a změní mu veškeré priority. Bizarnost postav kolem něj a bláznivá jízda na horské dráze mu vezme všechno zažité a nabídne mu novou naději, nezatíženou žádným stínem minulosti. Z dalších postav: nejnadanější student a talentovaný pisatel s trudnomyslnou duší James Leer (zajímavý Tobey Maguire), rektorka univerzity s náročnou volbou k rozhodnutí Dean Sara Gaskell (Frances McDormand), newyorský editor s homosexuální nevybitou energií Terry Crabtree (dobrý Robert Downey Jr.), snaživá studentka a Trippova obdivovatelka Hannah Green (Katie Holmes), namyšlený spisovatel Quentin 'Q' Morewood (Rip Torn), vzteklý trpaslík domáhající se svého majetku Vernon Hardapple (Richard Knox), těhotná barmanka a trpaslíkova přítelkyně Oola (Jane Adams), a transvestita Antonia 'Tony' Sloviak (Michael Cavadias). Nechybí napětí, dramatické situace, vtipný nadhled, těžké střety s realitou. Žádný župánek bohužel nemám. ()

danecek24

58. Zlatý Glóbus za rok 2000 - cena (1) - *Nejlepší filmová píseň - "Things Have Changed" - Hudba a text Bob Dylan + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Michael Douglas, Nejlepší scénář - Steve Kloves ()

zette

No dobre, Douglase mam rad, to je ale asi tak vse, co jsem na tomto filmu ocenil. Radoby zabava, nudny scenar, fakt o nicem. Od Curtise Hansona jsem videl 5 jeho nejlepsich filmu (podle mistniho hodnoceni) a nezaujal me ani jeden. ()

Fancipal

Lidsky upřímná reciprocita ve vztahu student - učitel tady funguje bezchybně. Stejně jako kompaktní duo Douglas a Maguire. Nebyl by život jednodušším, a i o něco krásnější místem, kdybychom všichni měli učitele, kteří jsou ochotni nejenom učit, ale i upřímně naslouchat. Již staří antičtí filosofové věděli, že ke vzájemnému intelektuálnímu a kulturnímu obohacení jsou vždy potřeba minimálně dva. P.S. Toho psa mi bylo skutečně líto :) ()

laik_60

marihuanou nahuleny profesor spisovatel, homosexualny editor, nadržany chalanisko čoby talent a student kurnik ten spajder man nie a nie poriadne otvarať ústa a artikulovať, nic smiesne , film bez šťavy. ()

kosta73

Skvělí chlapi je skvělý "malý" film s výborným Michaelem Douglasem v ,pro něho, ne zcela typické roli. Výborně jsem se bavil. ()