Vánoční příběh

Scénografie:

Reuben Freed

Kostýmy:

Mary E. McLeod

Velmi sympatický film, který ještě neobjevil otravnost moderních amerických vánočních komedií (zkrátka to, co odstartovalo Sám doma). Příjemné postavy, jednoduchý, ale pohodový příběh... není se čemu divit, že je to za mořem kult.(10.3.2012)

• ARI50

No vánoce mají být mnohem lépe zpracovaný než tahle nuda co neumí vůbec nic nabídnout.(9.12.2018)

Komédia, ktorá ukazuje Vianoce v realistickejšom svetle, bez zbytočných prikrášľovaní a sentimentálnych žvástov. Preto môžeme vidieť hádky pri zdobení stromčeka, šikanovanie žiakov i ufrflaného Santa Clausa v obchode. Plné hodnotenie ešte dopĺňa fakt, že som sa celý čas neskutočne bavil, vďaka splynutiu dospelého komentára a výrazom malého chlapca, či scénam, ktoré sú predurčené stať kultovými, čo aj v Amerike sú...u nás sa ani nedajú zohnať titulky.(25.12.2008)

Chtěl by dostat překrásnou pušku Červeného jezdce. Příjemný nejen vánoční příběh.(31.3.2013)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(15.2.2009)

Bob Clark nikdy nebol zručný režisér. Avšak Christmas story predstavuje klenot jeho filmografie. So scenárom aký mal k dispozícii to snáď zle natočiť ani nešlo. Skvelá vianočná hudba, atmosféra, magická výprava a niekoľko nezabudnuteľných úsmevných scén. Trochu drsnejší a realistickejší príbeh Vianoc než na aké sme z amerických končín bežne zvyknutí. Zvodná lampa, prilepený jazyk, obzvlášť zábavná predstava opravy slohovej práce či porcovanie čínskej kačky. " I said the word. The big one. The queen mother of dirty words " :DDDD(16.10.2008)

Film, který je ještě milejší a konzervativnější než diskografie bratří Ebenů. Což je problematické v tom, že je to sice úsměvné, takové miloučké, ale není to vůbec vtipné (mně osobně se líbil jen nerudný Santa v obchoďáku - alespoň chvilkový závan nekorektnosti). Jak už tu někdo psal, problémem je, že Christmas Story nemá žádnou story. Jsou to jen takové malé storky z každodenního života - děti píšou slohovou práci, kluci se poperou, maminka při uklízení rozbije tatínkovu oblíbenou lampu... Je to pěkné, jen jaksi nevím, proč o tom točit film. Tyto obsahové banality jsou pak v kontrastu s expresivní formou - herci kulí oči a přehrávají jako o život (tatínkův záchvat nad lampou, bratr předvádějící prasátko), do toho je tu několik snových pasáží, často hraje dramatická hudba... Vytváří to takovou podivnou atmosféru, které jsem nějak nedokázal přijít na chuť. Asi jako kdyby Alfred Hitchcock natočil film podle sloupků Haliny Pawlowské.(21.12.2015)

Voice-overom hlavnej postavy ozvláštnený rodinný film v americkom (znesiteľnom) old-school balení. Na americký mainstream až nečakane sebareflektívny pohľad malého chlapca na svoje vyrastanie, rodinu a na život v malomeste; túžba po vysnenom vianočnom darčeku - winchestrovke - podriadená svojmu životu, nepochopenie tohto pre dieťa nevhodného želania zo strany učiteľov a rodičov... Nič ťaživé vás však ani zďaleka nečaká, ako som už totiž spomenul, nachádzame sa vo family entertainment of USA. 75%(3.11.2010)

Obyčejný příběh ze života zcela obyčejné americké rodinky, která se pomalu chystá na vánoční svátky. Nic sentimentálního, nic přeslazeného a srdcervoucího. Všechno je viděno očima malého Ralpha. Ralph doprovází celý film svým osobitým komentářem. Doufá, že pod stromečkem najde svůj vytoužený a vysněný dárek.(7.1.2010)

Překvapivě neucmrdaná a nepřeslazená vánoční komedie, kde je Santa dokonce třešničkou na dortu! Nejvíc bodů ale u mě mají dětští představitelé Ralpha a Randyho, jsou prostě geniální! Rozhodně zařazuji do svého listu vánoční klasiky...(19.12.2012)

Čo by to boli za poriadne americké Vianoce, keby že sa úplne na poslednú chvíľu nepokazia. Zničené okuliare od výsneného darčeka, bordel po darčekoch, zničená kuchýňa a rozmetaná krúta po podlahe a ešte k tomu čínska reštaurácia na poslednú chvíľu a koledníci, ktorí namiesto la la la spievajú ra ra ra lebo sú ázijského pôvodu je určite spomienka k nezabudnutiu. Mne tá atmosféra pripadala miestami do hlavy udretá, no zasmial som sa pár krát a prekvapivo to nebolo vôbec nudné. P.S. To iba ja si môžem pozrieť film s vianočnou tematikou uprostred februára... 75%(6.2.2015)

Výborný americký film s netypickými postavami a milou vánoční atmosférou. Děti zde nejsou vyobrazeny jako typicky naivní. Celá premisa filmu je založena na tom, že děti jsou vypočítavé a mají vlastní představy a touhy, které se snaží přes své rodiče realizovat. Což tak v životě je:-) Forma vyprávění (komentář hl. postavy v již dospělém věku) byla zvolena geniálně. Snové pasáže hl. dětského hrdiny jsou také výborné. Moc se mi rovněž líbilo, že rodina nepůsobí klasicky idilicky a politicky korektně. Otec sprostě nadává. Děti nejsou vyobrazeny jako polobozi, na které není možné se ani křivě podívat, natož na ně sáhnout. To vše přispívá k uvěřitelnosti filmu. Moc pěkný vánoční film, na který se příští rok kolem svátků zase rád podívám.(2.1.2011)

Říkal jsem si, proč má ten snímek tak vysoká hodnocení, ale on ten dětský pohled na Vánoce, navíc na Vánoce velmi specifické, kde jde o jednu dětskou hračku, která není úplně bezpečná, ale hlavně jde o rodinu, která je správně ujetá, ale ne přehnaně, stojí za to. Je to zábavné, nezastaví se to a nakonec to má i vtipné a pořád vánoční vyústění.(28.12.2014)

Príjemná staromilská vianočná zábava, plná ( detských ) strastí a slastí decembrových sviatkov.(13.12.2017)

Roztomilý vianočný film pre celú rodinu. Páčilo sa mi to pred dvanástimi rokmi a páči sa mi to aj dnes - to je asi najlepšia vizitka Vianočného príbehu. V nejakej americkej ankete vyhral dokonca titul "najkultovejší vianočný film"...(8.12.2007)

• Martin741

Asi najslabsi Vianocny film, ma to sice vianoicnu atmosferu, ale ako celok starsne matne a nevyrazne. Film vyhasnuteho komika Chevyho Chase-a Vanocni Prazdniny 1989 je ovela vyssie a to uz nehovorim o klasike It´s a Wonderfull Life 1946 od Kapru. 40 %(5.11.2016)

Naprosto dokonalý vánoční vtipný příběh o malém chlapci a jeho snu o vysněný vánoční dárek. Bobu Clarkovi se povedla atmosféra vánoc přesunout na plátno a díky mu za to ! Jeden z nejhezčích konců vánočních filmů !!!(3.1.2016)

POZOR VÁNOČNÍ SPOILER! Malý Ralph celý film touží a dělá vše co je v jeho silách aby dostal pod stromek vzduchovku s kompasem. Všichni mu však říkají, že by si ještě vystřelil oko!!!! Nakonec se malý Ralf dočká, dostane vysněnou vzduchovku........a vystřelí si oko :-D Geniální! Tohle se okamžitě stalo mojí hitovkou na každé Vánoce.(21.12.2012)

Tenhle film jsem viděla v televizi poprvé asi před 25 lety a považuji ho za nejzábavnější vánoční film.(26.11.2016)

Prave se zrodil muj dalsi povinny vanocni film. Vtipna, hodna a mila komedie (nejen pro deti). Jako kdyby Woody Allen napsal "vanocku" pro deti a pomahal mu s tim Zdenek Sverak. Tak to na mne pusobilo. Plusem vynikajici "voiceover" a vseobecne libezna atmosfera. 100% bez jedine pripominky. P.S.: takhle spickovej casting jsem uz nevidel ani nepamatuju. (+ original zvuk nutny. Dabovane nikdy!)(3.5.2013)

Fakt jsem nečekal, že by mě A Christmas Story (s tím nesympatickým skrčkem na obalu) mohl bavit. Naštěstí zdaleka nejde jen o tuctovou vánoční rozprávku, ale hlavně o dobrý film, který mi v několika momentech připomněl mou oblíbenou Obecnou školu a hned v několika dalších scénách mě přinutil k upřímnému hlasitému smíchu (návštěva Santa Clause v obchoďáku u mě vede). Skvělé 4* (nejen v rámci vánočních filmů) a za rok si to s chutí pustím znovu!(20.1.2016)