Stopy spravedlnosti

• Kanada

• Austrálie

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2017, 113 min

Bomba! Úplně mi tenhle film připomněl, proč mám Jackie Chana tak moc rád. Foreigner je film, který chytře naráží na stále aktuální evropské teroristické organizace a jejich vztah s politickou sférou daného státu. Zároveň je dobře, dynamicky a zábavně natočený a veškerou akci si tu pro sebe bere šedesátiletý Jackie Chan. Ten sice 30 procent akce vydechuje jak po mrtvici, ale i přesto stihne předvést taková salta a výkruty, že se nestačíte divit. Byl jsem opravdu nadšen. Tohle byla přesně ta jednoduchá, stylová a evropskými lokacemi nasáklá akční pecka, která mi drajvem připomíná akčňáky posledních let s Liamem Neesonem a myšlenkami a lidskostí se obrací ke starým dobrým francouzským kriminálkám.(7.1.2018)

Pierce Brosnan samozřejmě zestárl, ovšem i když si bývalá nula nula sedmička vybere akční žánr, rozhodně není k smíchu. To samé platí pro Jackieho Chana, u kterého je stárnutí ještě patrnější. Ostatně šoupnout tuhle asijskou legendu do podobného projektu a vážnější role, byl sakra dobrý tah. Samozřejmě ubylo jeho pověstných, zdánlivě neproveditelných akrobatických kousků, nicméně kupředu ho žene touha po pomstě. Kdysi přišel o většinu rodiny, v Londýně se po letech kvůli irské organizaci IRA a českému Semtexu rozloučil i s milovanou dcerou. Vyšetřovatelé mají pramálo stop, zoufalý otec tak vidí možnost právě v politiku Brosnanovi, který kdysi stál u toho, když se za svobodné Irsko prolilo hodně krve, ovšem teď si užívá svých přepychových sídel a bratříčkuje se s Brity. Martin Campbell je schopný řemeslník a pokaždé, když film vykazuje alespoň minimální dynamiku, režisér nás doslova vtahuje do plátna. Předvádí poctivou oldschoolovou podívanou, která ovšem v druhé polovině trpí tím, že na politický thriller obsahově nemá. S tímhle palčivým tématem se asi dalo pracovat lépe. I tempo kolísá. Nakonec ovšem příjemná jednohubka. Tři až čtyři hvězdy. Já půjdu nahoru.(1.7.2020)

Jackie Chan síce patrí medzi mojich obľúbencov, ku ktorým budem navždy uchovávať len ten najväčší rešpekt, ale predsa len už je dávno z formy po všetkých stránkach, kvôli čomu som sa na jeho filmy prestal tešiť. Foreigner bol ale výnimka, konečne to nie je nejaká prehnaná a zbytočne veľkolepá akčná komédia, s ktorými mal Chan už dávno prestať, ale seriózny thriller na vážnu a realistickú tému, navyše v rukách schopného režiséra a síce nemôžem povedať, že by film naplnil moje očakávania, ale predsa len som s výsledkom celkom spokojný. Asi hlavným problémom filmu je, že Chanova postava a línia nie je v popredí tak, ako by si zaslúžila a navyše ani nie je podaná tak, aby z toho bola tá pravá pomsta. Opäť je to skôr taký ten politický thriller, v ktorom mocní ľudia ťahajú za nitky, každý má svoje tajomstvá a motivácie a tak to pátranie po atentátnikoch tu nakoniec ani nie je až tak podstatné. Aby to nebolo zbytočne zdĺhavé, tak je tu práve Chanova línia, ktorá tomu dodá potrebnú dynamiku, ale miesto toho, aby šiel celý film tvrdo po atentátnikoch, ako som pôvodne očakával, tak vlastne len robí problémy politikovi, pri ktorom si ani nemôže byť istý, či mu skutočne vie pomôcť a tak mi jeho postava ani nemohla byť dostatočne sympatická. A tak celkovo sa mi na to pozeralo dobre, dejovo je to predsa len celkom atraktívne a rozmanité, aby som sa aj napriek politickému pozadiu nemohol nudiť, ale myslím, že každá zložka mohla byť zvládnutá aj lepšie. Určite poteší obsadenie, Jackie Chan tu už síce pôsobí dosť zostarnuto, ale tu tá unavenosť k jeho postave aj sedí a navyše v akcii má stále čo ponúknuť, Pierce Brosnan ako jeho politický protivník a plno známych a charizmatických tvárí vo vedľajších úlohách. Len by to chcelo väčší priestor pre záporákov. S akciou som tiež celkom spokojný, Jackie Chan tu síce nemá až tak moc súbojov, ako vo svojich bežných filmoch a strihu tu má tiež viac, než by som pri ňom očakával, ale konečne to zbytočne nepreháňa a tak sú súboje dynamické, tvrdé, uveriteľné vrátane rôznych pádov a na jeho pomery aj celkom drsné. A mimo toho sa tu ešte nájde pár digitálnych explózií, ktoré ma už ale nezaujímali. A tak najlepšie je rozhodne konečné zúčtovanie s atentátnikmi, ale aj taký súboj v lese má niečo do seba a ani zvyšná Chanova akcia ma nesklamala. Režijne s filmom nemám problém, ale Martin Campbell je predsa len dosť schopný a skúsený režisér, aby si s tým neporadil. Takže celkovo ma určite mrzí, že ani tentoraz nemôžem dať Chanovi lepšie hodnotenie, ale aj tak som za takýto film rád, presne tohto štýlu by sa ešte tých pár rokov mal držať. 65%(27.12.2017)

Jeden s tých filmov, ktorí začínajú dobre a ešte lepšie pokračujú. Martin Campbell opäť povolal Jamesa Brosnana Bonda a postavil ho tento krát proti ázijskej hviezde. A som za to aj rád. Jackieho Chana som už dávno v niečom dobrom nevidel a tento typ príbehu o pomste mám celkom rád. Navyše táto "tatkovská pomsta" v serióznom kabátiku bez nejakých blbín Chanovi veľmi sedí. Za zmienku stojí aj dobra choreografia, kamera či hudba, ktorá pekne dotvára napätie. Príjemné prekvapko, bavil som sa. 80% - 4*(4.9.2019)

Hodně let jsem Jackieho neviděl, protože jeho nový filmy mě už moc neberou, takže jsem zprvu s hrůzou zíral, jak sešel a zdědkovatěl. Ale samozřejmě že tu sešlost a zdědkovatění dost přehrával a umí pořád pár dobrejch triků, na který by se většina z nás nezmohla ani za mlada. Prošedivělej Brosnan s irským přízvukem je taky dobrej, určitě lepší než v časech, kdy vypadal jako bisexuální manekýn hrající si na Jamese Bonda. Každopádně celej Foreigner je nadprůměrně povedenej béčkovej akčňák, záživnej, svižnej, přímočarej, bavilo mě nakouknout do zákulisí IRA a dostal jsem taky přímo od Jackieho parádní tip na časovanou zápalnou bombu za pár pětek, kterej se někdy může hodit. Na druhou stranu velká vada na kráse Foreignera je ta, že v něm scénárista použil poněkud vyšeptalej, ba přímo z prstu vycucanej námět - bomby do veřejnejch autobusů a letadel totiž dávají úplně jiní chlápci, než irští katolíci. Ale o tom se přece filmy točit nemůžou, že jo, to by byla xenofobie, takže ať se zase rubou bílí s bílejma. A necháme to celý vyšetřovat Afrobrita. Eh, nějak mě tahle filmová virtuální současnost přestává bavit.(18.10.2018)

• - Réžie sa mal spočiatku chopiť Nick Cassavetes. (MikaelSVK)

• - První film, který Martin Campbell natáčel na digitální kamery. (gavosh)

• - Spoiler: Film je natočen podle knižního akčního thrilleru „Chinaman“ od Stephena Leathera. Ve filmu jsou však malé rozdíly, například při výbuchu na začátku zahyne nejen Quanova dcera, ale i manželka. (Scaryman)