Anihilace

• Velká Británie Annihilation (více)

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil. (Cinemart)

Jazzzz

Tak tohle pro mne bylo velike zklamani... Ani ty tri hvezdy se mi davat nechteji, ... Napad o tajemne rozpinajici se bubline se mi celkem libil, i zacatek filmu, asi tak do te doby nez prileti vrtulnik. Od te doby nuda, ... Sem tam hezky provedena vizualni stranka, efekty a krapet akce, ale na tak dlouhy film zoufale malo vseho, a kdyz k tomu dodate i spatny konec pak je jasno v tom, zda si nekdy tenhle film znovu pustim. Slo o prumerny, az zbytecne protahovany film. ()

Timak

Vůbec nevím, jak to hodnotit. Na jednu stranu dobrý, poutavý, slušný soundtrack, atmosféra, wtf momenty - ale na druhou stranu, nemám rád filmy bez konce. Nesnáším ty momenty, že si to musí divák sám domyslet. Možná, že další dva díly vše vysvětlí a nakonec budu moct spokojený, ale myslím si, že ta trilogie nikdy nevznikne, protože se nezaplatí. A pak mi právě chybí ten konec. Měl by to být film, který stojí na svých vlastních nohou. Něco jako matrix - první díl, je vlastně uzavřený a ty další dva pseudo pokračování vůbec neberu - prostě nefungujou. Ale s jedničkou jsem maximalně spokojenej - což tohle tady bohužel říct nemohu. ()

LEGACY

Bohužel pro mě obrovský zklamání po všech stránkách. Z knihy vím jaký má tento skvělý nápad potenciál, co vše se dá v oblasti x zažít, co tam přebývá, kolik je vaše mysl schopna vymyslet vysvětlení, jak je vše absurdní a zavádějící no a, že uchopit tohle vše do jednoho filmu, kde bude všechno fungovat nemusí být lehké. Po Ex Machině jsem čekal něco víc než psychedelický surrealismus s nesympatickým obsazením, kde jde veškerý koncept do kytek. Tohle není nic víc než promarněná šance, protože v rukách někoho jiného to mohl být film filmů. ()

hroubek

Abych řekl pravdu, tak nevím co si mám myslet. Annihilation má zajímavou zápletku, a i lidi co na filmu dělali nejsou žádný začátečníci a rutinéři. A to je taky na filmu vidět. Alex Garland je velmi šikovný scénárista, a i jako režisér není k zahození viz. jeho Ex Machina. A proto jsem mu s tímto filmem věřil. A Garland se s ním popral parádně. Asi největší problémem je zde předloha, protože některé věci se budou nečtenářům velmi těžko prodávat, jak jsem zjistil na vlastní kůži. Garland se hodně snaží, a dělá film vizuálně napínavým, zajímavým a parádně pracuje s detaily a přísunem informací. Po vizuální stránce je to pastva pro oči, jediným problémem se pak ukáže, že to nedává ke konci moc smysl, i přestože je konec opravdu po vizuální stránce velmi zajímavý. A nezachrání to ani šikovný herci. Natalie Portman je zde dobrá a její výkon se mi líbil. Jennifer Jason Leigh si s přehledem svoje odehraje a její výkon je v pohodě. Totéž platí i pro dvojici Tessa Thompson a Tuva Novotny. A pak je tu ještě Oscar Isaac, jenž nemá toho moc k hraní, a jen se divně tváří. Film má několik desítek scén, které jsou skvěle natočené, ale pak už je tu několikrát zmíněný konec, u kterého se dostavil pocit silného WTF. Annihilation není špatný film, ale osobně nevím komu bych ho měl doporučit. ()

JohnSmith

Feministická sci-fi o tom, jak žena zachrání svět od mimozemšťanů, nebo nezachrání? Opravdová zbytečnost, která je sice vizuálně pěkná, ale jinak celkem nudná. Jen ten závěr byl trochu zajímavější. ()

VanTom

Vědecko-vojenská výprava do tajemné "Záře" se střetává s prapodivně zmutovanými organismy a její (jejich) vliv brzy začíná pociťovat i na sobě. Filosofické sci-fi se nebrání různým interpretacím, ba o ně spásně žadoní, samo totiž podněty pouze nahazuje a nevytěžuje (nevěra, rakovina, ztráta ponětí o čase, čistě ženský tým). Ani fantaskní zóna proměněných močálů nic světoborného nepřináší, jen hezky barevný, snově přefiltrovaný vizuál. Velice a téměř neměnně pomalé tempo pak chtě nechtě uspává i přes monstr-hororové vložky, určitě však probere "zrcadlící" závěr, těžce haluzní. 70% ()

bizz_mjc

Garland prokazuje, že umí, ale manželskou linii "Portmanovic" bych v Annihilation z větší části vynechal, nebo ji jen naznačil. Celkově nejde o vyloženou pecku, ale nevyslovený a netradiční závěr, zajímavá myšlenka a fajn vizuál nemohou film zanechat jen v průměru. ()

Beatle

Spice Girls se vydávají do divočiny, aby všechny zmagořely a nakonec objevily neznámou rasu, kterou ale po americkém způsobu nakonec víte co. Ne. Jsem si vědoma toho, že na tyhle filmy musí mít člověk náladu, ale tohle bylo fakt o ničem. Nic nebylo vysvětlené (třeba to tetování - mám teorii, ale nepotvrzenou), a pseudointelektualní scénář ani Natálka svým pověstným hekáním nezachrání. Jediné, co si zaslouží plus je hudba, bez které by snímek ani ty dvě hvězdy nedostal. A ten konec byl předvídatelný. Pchm...čekala jsem víc. ()

Brain-D

Velmi tajuplné sci-fi, které u diváka vyvolá touhu vědět, co se děje a dovolit mu vytvářet teorie. Sci-fi na úrovni, které rozhodně doporučuji. 70% ()

Tft

Už nějakou dobu se neobjevil film, který by mě tolik navnadil na svojí knižní předlohu, trilogie od Jeffa Vandermeera teď jde rozhodně na čekací listinu (která je už teď bohužel zatraceně dlouhá). Co mě na Annihilation štve je, že v Evropě není šance tenhle film vidět na velkém plátně. Nic proti 4k s podporou HDR na Netflixu, ale kino je prostě kino a tohle je zrovna ten z filmů, kterému by velké plátno slušelo daleko víc než gauč a televize. Oprostím-li se od nedostatků distribuce filmu a celé marketingové kampaně, pak už je na řadě spíš jen chvála. Film má sice jeden větší plot hole (proč k tomu majáku prostě nedopluli po moři a nevyhnuli se tak celé cestě džunglí?), ale to je spíš chyba úpravy scénáře pro plátno, v knize tohle bude mít nejspíš logické vysvětlení. Annihilation je jinak sci-fi filmem jako řemen, funguje ve všech žánrových větvích, do kterých se pouští. Od survival hororu až po ten hlubokomyslně kosmický (který zabrousí skoro až do Lovecraftových vod), vizuálně je to velmi poutavé i přesto, že někdy CGI vypadá trochu moc uměle. Annihilation nejlépe vystihuje věta, kterou pronese Natalie Portman při výslechu někdy v půlce filmu, „It was dream like. Nightmarish? Not always... Film se v tomhle duchu nese po celou dobu, střídá atmosféru mezi romanticky – poklidnou až napínavě – hororovou, to všechno v takovém podivném snovém oparu a Garland si velmi šikovně dokáže tímhle stylem vyprávění diváka podmanit. Má to v sobě něco z Aliena, The Thing, Arrival atd. prostě z každého sci-fi filmu, na který si člověk vzpomene a přesto dokáže Annihilation zůstat originální a vymykající se kolejím žánru. Ženská herecká čtveřice doplněná Oscarem Isaacem je skvělá, Natalie Portman v sobě budí Ripleyovou a nepřestává překvapovat, do čeho všeho se dokáže herecky ponořit. Zbytek osazenstva sice nedostane tolik prostoru, ale i z toho mála dokážou vytěžit dostatek aby jejich postavy byli zapamatovatelné. Annihilation je poctivý zastánce žánru, jeho pomalé, ale podmanivé tempo sice nemusí být pro každého, ale pro fanouška žánru tohle musí být jeden z nejlepších filmů posledních let. 85% ()

zigíš

Ne přímo nepříjemný, ale ne-příliš-příjemný (a ne, jako výtka) zážitek z místa, času a prostoru (!) zážitek, co mnoho otázek pokládá a občas některé -to záleží člověk od člověka- i zodpovídá ()

s.e.p.p

Stáhnout Anihilaci z kin byl poměrně lišácký tah. Vyvolal se tím dojem, že je to film pro běžného diváka moc náročný a "inteligentní". Bohužel je to celé jen zástěrka pro fakt, že Anihilace jednoduše není moc dobrá. Ona už kniha je příšerně přeceňovaná a vypravěčsky nedomrlá, ve filmu se ty narativní problémy jen prohlubují, a to i přesto že se Garland od předlohy v mnoha místech značně odklání. Je to ve všech ohledech nedotažené a nevyvážené, skřípe na rovině herecké, trikové i scénaristické. Je sice fajn, že Anihilace nabízí prostor pro různé interpretace, bohužel mi každá z nich přijde spíš úsměvná, než sofistikovaná či hluboká. Po skvělé Ex Machině velké zklamání. ()

PollyJean

Američani jsou fakt paka. Jsem hodně zvědavá na porovnání s knihou, kde, předpokládám, bude ledacos jinak. Předem je třeba upozornit, že tu konečně máme vzorně genderově vyvážený film (dokonce je tu i ta černošská lesbička, hojně užívaná v různých dřívějších posměšných komentářích - tady je ovšem ještě co napravovat, neb se časem ukáže jako nejslabší článek výpravy). Ale hlavně, máme tu záhadnou mimozemskou energii/substanci/záření, na kterouž je rozhodně nejlépe posílat cvičené vojáky s flintičkama. A když se to neosvědčí, tak tam pošleme vědkyně, samozřejmě ale taky s flintičkama. Aby ty flintičky měly nějaký smysl, musíme tam vrazit pár hororových motivů, trochu ohrožení a akce, s inspirací z úplně jiných filmů a hlavně žánrů. Když se konečně dostaneme skrze tuto část ve stylu kdo dřív z kola ven, a hlavní hrdinka doputuje k cíli a jádru problému (tzn. majáku), když se konečně dostane do přímého kontaktu s onou energií/substancí, co udělá? (pozor spoilery) Poznání? Navázání kontaktu? I kdepak, jsme v americkém filmu, přece - tudíž s ní začne bojovat a samozřejmě (jakožto kladná postava) ji nakonec zničí a proměně se ubrání. Ale protože jsme v americkém filmu, tak pozor, mrk mrk, to zničení nebude zas až tak definitivní, bomba, že? Nechci se ale jen posmívat, třeba vizuál je celkem hezký a kupodivu nakonec spíš komorní, pár nápadů určitě hodně stojí za pozornost, jen mi zkrátka přijde líto toho potenciálu. Naivně jsem čekala něco víc než dávku příběhových stereotypů v hezkém obalu. ()

Pedross800

Ten magický svět pod září kde neplatí žádné fyzikální zákony tak jak je známe a dějí se podivnosti a neočekávané věci všeho druhu mě absolutně pohltil svou skvělou atmosférou, barevností, napětím, tajemstvím i tím kam to nakonec vše dospěje. Málokdy se těším minutu po minutě, co bude dá, co ještě přijde za podivnost a zvrat. A je jedno jak si vyložit konec, protože zde je možné úplně cokoliv.. ()

ghatos

Námět vypadal dobře, ovšem vyklubala se z toho taková nepříliš logická, zvláštní sci-fi. Některé sekvence ušli, ale jako celek to nepasovalo k sobě. Ženské hrdinky taky zrovna nebyly oporou tohoto filmu. 47%. ()

mkubalikova

Po prvním zhlédnutí jsem Anihilaci chtěla sejmout, vůbec jsem netušila, o co šlo, a co jsem viděla, se mi nelíbilo. Jenže mi to vrtalo hlavou, nutně jsem potřebovala pochopit pointu. S každým dalším zhlédnutím se mi film líbí víc a víc. Líbí se mi nad ním přemýšlet, vytvářet teorie, diskutovat. Líbí se mi cesty do snového světa Zóny X a zvažuju nové tetování. Jsem schopná pochopit nízké i vysoké hodnocení, já půjdu střední cestou. 👽 70% ()

klima777

Velmi levně vypadající film. Film, který chce být znepokojivý (další téměř hororové kázání o morálce?). A ono to příliš nejde... Ať se snažím, jak se snažím, žádnou velkou přidanou hodnotu (podněty k přemýšlení, úžas, strach atd.) neshledávám. Škoda... nejspíše má vlastní... (1,5*). ()

vyfuk

Za poslední dobu mám štěstí na opravdové zvrácenosti. Samozřejmě to bývají hlavně horory, které v jistém ohledu pátrají do neznáma a tím nás také straší. Zajímavý příběh o tom jak mimozemské médium zaútočilo na náš svět a obklopila ho zvláštní benzínovou skvrnou ve které se žralok kříží s krokodýlem a medvěd mluví lidsky. Dejme tomu. Je to opět od Netflixu neuvěřitelně zvláštně podaný kousek. Netflix se alespoň snaží být originální a experimentální, což se mu vyplácí v rámci originality, ale zároveň se to spoustě lidem nelíbí. Bright je za mě v rámci příběhu jeden z nejambicióznějších projektů za poslední dobu celkově a bude mít určitě co nabídnout. Upřímně číst tuto knížku by bylo asi velice zvláštní a nepochopitelné. A co víc asi ujeté. Film dokáže tuto situaci ukázat a postrašit jí perfektně. Přehlídneme i to, že spousta věcí nedává v tom všem smysl. Ale i tak já jsem rád, že vzniklo něco takového. Je to trochu ujetina, ale posouvá nás to dále. ()

Jaro.Krafcik

Škoda škoda, fajn sa na film pozeralo. Hlavne na Portman, aj zmutované zvierata ušli. Už som si povedal že konečne poriadne sci-fi no po hodine mi prišlo že to dosť upadlo. A ten záver, doteraz nechápem čo ním autor myslel. 3* ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt