Bezmála „švejkovský“, místy až bizarní příběh židovského mladíka, který musí před celým světem zapírat svou totožnost, se odehrává na řadě míst Evropy a odhaluje v celé hrůze nesmyslnost lidské netolerance, fanatismu, a války vůbec podle autobiografického románu S. Perela.

Salomon Perel se příliš neliší od svých součastníků, vlivem bouřlivé válečné doby jeho životní cesty dostávají nečekaný spád. Nejdříve s rodiči patřícími k německo-židovské komunitě utíká před hrozbami nacistů, pak se za letního táborového soustředění sám stává podezřelým politickým živlem. Po nečekaném útočném vpádu Němců na polské a ruské území je jejich zajatcem a tlumočníkem. Ironií osudu se ocitá v centru německé říše, kde prožívá první milostné vzplanutí k mladé Němce, ale vzápětí pocítí na vlastní kůži život obyvatel židovského gheta... (pstp)

DonFrolimo

Silny kafe, ale o to lepsi. Takze jednak skutecny pribeh, on jenom pan spisovatel Zivot si dokaze takove vymyslet, za druhe - oci, ktere odkryvaji. Aletheia. Tak syrove jak to jen jde - ukazat, co to je byt v lidske kuzi, s tou kuzi chodit z trhu na trh a prodat vzdycky tak aby nam zustala (nebot neni zbyti, tohle neni film o klughajt), cemuz je ta postradana od bris mila vlastne presne pasujici metaforou. ()

MFZB

Ďalší z tých lepších sníkov, ktoré som v poslednej dobe videl. Prícbeh o chalaníkovi-Židovi, ktorý robí všetko pre to aby prežil. Ešte, že som film pozeral s fotrom, lebo čo sa týka mojich vedomostí o 2. sv. vojne tak som vymletý a tak som mal vkuse dotazy prečo toto prečo tamto. Bolo tu aj pár vtipných momentov, takže pohodička, príjemne sa to sledovalo. ()

WUTEN

Nějak mě to neuchvatilo, protože nemůžu pochopit jak může vypadat syn tak ortodoxniho žida jako normalni Němec,kdyby obsadili jineho herce nežida tak by to mělo smysl, ale vybrat pravého Žida a potom němce mi nedáva smysl jelikož takhle by nikdy nevypadal, zdědil by nějaké rysy a to mě nejvíc štvalo že to nikdo nepoznal.Taková spíš scifi komedie to byla, nejdřiv u bolševiků potom zase u nacistů, pro mě lechký nadprůměr, nic co bych nevěděl. Čekal jsem něco víc, ale ono to nepřišlo . ()

beruskaska

Silné... Film, který ukazuje zrůdnost ideologií v protikladu se silnou touhou žít a přežít. Mladý židovský kluk utíká před dopady antisemitských nálad, aby se stal komsomolcem, zajatcem, válečným hrdinou a poté zakotvil v oddíle Hitlerjugend. Chvílemi se mi zdálo, že se jedná o hodně černou komedii, která nemůže mít nic společného s realitou. Mrazivá jízda tramvají židovským ghetem a válečné hrůzy však odkrývají lidskost v nejtažší podobě. Nesmyslnost všech ideologií, která si nezadá s touhou žít svůj život, to je ústředním motivem fimu. ()

Figuska

Knížka se mi před lety líbila, možná o trochu víc než její filmová podoba, kde mě ale za to v závěru překvapil a potěšil skutečný Salomon Perel. ()

chinano

Originální příběh, který není srovnatelný s žádným jiným druhoválečným, se kterým jsem se setkal. I když to není tak působivé, jako třeba Pianista, rozhodně stojí za shlédnutí, už pro svou netradičnost. ()

Saxos

Zajímavě zpracováno po všech stránkách. Knížku jsem nečetl. Pozastavím se pouze nad tím, že po celou dobu se Sallymu nikdo nejuknul na Frantíka.Tedy mimo jednoho hošanskýho vojcla, který obřízku poznal a také jedné Gertrudy, tak zblblý, že si představovala samotnýho Führera. Vyhnutí se jedné lékařské prohlídce je trochu scestné. Musíte vidět: tancující Hitler se Stalinem. ()

zigy

absurdní, groteskní, ale přitom krutě pravdivá historie osudu jednoho židovského kluka za druhé války......zmítán mezi oběma tábory, chce jen přežít, jako většina lidí, a tím je ten příběh hrozně lidský a uvěřitelný....celé je to přitom postaveno na napětí, jestli bude odhalen jako nepravý árijec.... ()

90125

Isto zaujmavy namet pre film, ale jeho realizacia sa nie celkom podarila. Mna pani reziserka nepresvedcila, ze toto by sa naozaj mohlo stat. Vykreslenie bolsevikov a fasistov ako naivnych, neskodnych hlupakov som zozrat nevedel. Tak ako to bolo vo filme podane, som neveril ani na chvilku, ze by si nackovia len tak prijali do hitlerjugend kohosi, koho minulost nemali perfektne preklepnutu. Dokonca si zidovskeho chlapca len tak z nicoho nic chcel nemecky dôstojnik adoptovat. Niektore sceny boli skutocne ako z Forresta Gumpa a len velmi tazko sa im dalo uverit. Mozno som cely tento absurdistan nemal brat tak vazne, ale ony udalosti boli prilis zavazne, nez aby sa s nich robila sranda. K slabej autenticite prispieva aj znacne drevene herectvo ustrednej postavy. Pre mna je tento film nevyuzitou prilezitostou porozpravat interesantny osud cloveka. Okrem toho sa mi zda, ze film neobjektivne glorifikuje zidovsku vieru ako tu ludomilne spravnu. Pokial viem, tak zidia v Izraeli zaobchadzali s arabmi dost podobne ako nackovia s nimi. Rovnako tak Sovietska armija je tu za dobrakov, hoci v skutocnosti to boli rovnake svine ako boli nemci. 53 % ()

PSyk

Paní Holland ve vrcholné formě a navíc s nečekaným humorným podhledem. Mj. jeden z nejlepších důkazů, že neexistuje Bůh ()

KEJCA

Nejneuvěřitelnější příběhy píše život tento film je toho dokladem ,jsem rád že jsem se k němu po 26 letech dostal .Krásně spracované téma i když ve skutečnosti to muselo být peklo. ()

kodwin

Opět další důkaz, že národní traumata musí točit lokální režiséři. Tohle přijít do sparů Hollywoodu, tak tu máme další slátaninu. Škoda, že někdy té "grotesky" bylo moc, jinak bych uvažoval i o plném hodnocení. Každopádně povedený film. ()

ABC1

Výborný film natočený podle skutečného příběhu; skvělé herecké výkony, pěkná hudba i kamera... A. Holland mě snad nikdy nezklamala... ()

Atriot

Vynikající drama, které často přecházelo až ke komedii, líčící osudy mladého žida za druhé světové války, opravdu neuvěřitelné eskapády natočené podle skutečné události. Film musí být úspěšný z mnoha důvodů, nejen kvůli vynikající práci zkušené režisérky a neobvyklému námětu, ale také díky sympatické tváři hlavního představitele. Snad jediný nedostatek vidím v téměř absentující filmové hudbě. Z filmu si v neposlední řadě odnáším jedno velké a nečekané ponaučení: Pánové, važme si svých předkožek ! ()

MarleyCZE

Velmi silný příběh plný náhod. Náhod bylo až tolik, že mi to pokazilo dojem (mám pocit, že některé si mohli tvůrci odpustit) a pochybuji, že tomu tak bylo i u skutečného příběhu. Tuto skutečnost ale zachránila věta "Svůj příběh nesmíš nikomu vyprávět. Nikdo ti neuvěří…", což byl apel na to, že i postavy si uvědomovaly, kolik náhod protagonistovi zachránilo život a působilo to jako jakási omluva nadužívání náhodných situací.  Nejtěžší pro mě bylo stát celou dobu na straně protagonisty, jelikož se několikrát zachoval velmi nemorálně a celkově je otázka, zda to co udělal je odpustitelné (což potrhuje i závěrečná scéna, kdy jej chtěli zabít Židové i když byl Žid). I když jsem musel přimhouřit oko nad sérií neuvěřitelných náhod, filmu dávám upřímných 5 hvězdiček. Příběh byl natolik silný, že i několik dní po zhlédnutí jsem měl katarzi a přemýšlel jsem, jak bych se sám zachoval. A to je přesně to, co od filmu očekávám. ()