Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů. (oficiální text distributora)

pestak

Další Herzovo film z Ivou Janžurovou, kde si zahrála dvojroli krásnou a přívětivou Kláru a ošklivou nenávistnou Viktorii-ztělesnůjí odvěké symboly,, dobro a zlo mě po letech zaujala natolik, že jsem si sehnal i knihu Alexandra Grina Jessie a Morgianna) ve filmu dostala jméno Morgiana černá kočka, která se stává všudypřítomnou svědkyní dramatických událostí.Výborný výběr lokalit, filmovalo se v Bulharsku u Černého moře. ()

krokodlak

Překrásná hororová pohádka pro dospělé není jen jedním z hereckých vrcholů Ivy Janžurové, ale především ukázkou mistrovství Jaroslava Kučery, který dokázal realizovat i ty nejsmělejší režijní nápady. S trochou nadsázky lze říci, že právě díky Kučerovi je hlavní hvězdou filmu kočka Morgiana, takže naštěstí vůbec nejde o herecký film. Neodolatelně mrazivá hudba Luboše Fišera mne utvrdila v názoru, že současný kult Zdeňka Lišky vede k opomíjení jiných špičkových skladatelů filmové hudby. ()

Pete

Ďábelská Janžurka, a secesní, psychedelický Herz, kterému bohužel neprošel schizofrenní nápad udělat ze dvou sester jednu. Je tu herecká elita, atmosféru to má slušně temnou a silnou, dojde i na nečekaný twist, a ten průvan..! Ale vadí mi nadužívání repetitivní hlasité hudby, a námět na povídku je na 99 minut příliš natažený. ()

Romadoor

Ve všech směrech slabší než Valérie a týden divů, pro mě však pořád nádherné. Pomalé tempo první poloviny filmu se rozvíří v rej barev, hudby, zvuků, obrazů a pocitů. Za velmi důležité považuji, že představitelku "zla" divák spíše litoval než nenáviděl (alespoň já). A závěr mě nezklamal... ()

mr.bredok

Film prostupený tajemnou atmosférou jako kostel kadidlem. Janžurová zde pro mne ve své životní roli dokáže udržet v divákovi napětí až do konce. ()

honzic

Poměrně zdařilé hororové drama typicky tajemně herzovské a s hudbou Fišera, která je možná až moc vtíravá a rušivá. Zatímco Janžurová vyniká herecky nad všemi ostatními postavami včetně Čepka apod., ostatní tak nějak hrají nic moc, možná jim též chtělo dát více prostoru, je to trochu škoda. Celkově to působí trochu zmateně a nevyváženě, některé obrazy jsou zdařilé a navození nejistoty a tesklivého a chmurného pocitu též, žel není vyvážen žádnou romantikou, celé se to vleče v negativním tónu. Nevím, zda to byl záměr takto pojmout, ale možná to bylo zahnané až moc do extrému. Hodnocení: 60 % ()

m.xFuck

Výsledek byl na můj vkus moc tmavý a jaksi surealistický, ale rozhodně je to zajímavý film. A Iva Janžurová v něm exceluje. Škoda, že nedovolili Herzovi dodat tu schizofrení vsuvku ta by tomu teprve dodala koule. ()

Zoltar78

Je strašně osvěžující vidět herce obsazené do typově úplně odlišných rolí než jsme si za ta léta u nich zvykli. Iva Janžurová v naprosto vážné poloze a navíc v dvojroli. Tohle je její životní výkon. Její Viktorie je jedním slovem STRHUJÍCÍ. Vizuální stránka filmu je také úchvatná. Nádherná stylizace, výborná Fišerova hudba. Moc pěkná práce! Hororové prvky potěšily. PS: Zvedám palec i za Ninu Divíškovou. ()

Mr. Movie

Film jsem videl jako 25 letý a tehdy bych asi dal i 5* No a pak jsem videl spoustu komedií s Ivou Janžurovou a nemůžu si pomoci nějak jsem pořád i ve vypjatych situacích čekal nějaký ten "distinctive" smích nebo "joke" Trochu mi to rušilo. A tu mi napadá jak je člověk ovivněň, když je herec "zaškakultován". Nic proti Ivě, ale jsou herci u kterých by mě to i po létech nenapadlo, proto za 4. ()

MonarC

Film příjemně plyne a pohltil mě na 110%. Skvělá atmosféra, hudba, kamera...Tohle se opravdu povedlo. Smekám. Velká škoda, že je to film nedoceněný, málo kdo jej zná a Blu-ray jsem si musel objednat z německého amazonu (!!), protože prostě u nás film není k dostání v důstojné formě. . O hereckém koncertu paní Ivy Janžurové netřeba pochybovat, opravdu to zahrála úžasně, nadčasově a zcela přirozeně. Skvělá byla i Nina Divišková. ()

Ywo

Skvelo prepracovany psychologicky film. Vytvarny ulet. Odporucam intelektualom, ktori radi zabrdnu do hororoveho zanru. ()

wonka

Český gotický úlet. Stylizace úžasná, makeupy a kostýmy nekompromisně svébytné. Čišelo z toho zvláštní kouzlo a Iva Janžurová byla skvěle obsazená. V prostředí tohoto filmu bych chtěl strávit nějaký čas. Konec pro mě docela minus. ()

DVCAM

Herzovy filmy jsem "objevil" na Brněnském filmovém týdnu, takže jsem se viděl plátně a byla to paráda!!! Janžurová je nepřekonatelná. ()

Rejzl

V záchvatu zběsilého přepínání televizních programů se do hledáčku mého znuděného oka připletl tento vyjímečný film. Vyjímečný i na české poměry. A to se v šedesátých a počátkem sedmdesátých let na českém filmovém plátně promítala nejúchvatnější díla českých režisérů všech dob. Iva Janžurová prokázala, že do jejího hereckého rejstříku nepatři pouze role dívek a žen z crazy komedií. Je naprosto dokonalá a role zlé, bezpáteřní a sobecké sestry ji skvěle sedla. Ten film je prostě neotřelý v pravém slova smyslu. Ztvárnění kostýmů, make up, exteriéry ... To vše je zároveň trochu nevýhodou. Musíte mít na něj náladu - lehce depresivní, lehce hořkosladkou. ()

gizi

Nejspíš jsem nikdy dřív neviděl a byl jsem téměř fascinován - vynikající skloubení vizuální a hudební stránky (skvělá hudba Luboše Fišera) udržuje diváka v neustálém napětí. Petr Čepek, Josef Abrhám - to jsou pro mě herci s velkým H. Iva Janžurová sice nepatří vyloženě mezi mé oblíbenkyně a umím si představit i vhodnější obsazení do hlavní dvojrole, přesto je snímek vysoce nadprůměrný, samozřejmě i díky skvělému režisérovi. 85%. ()

lapatata

Juraj Herz opět nezklamal. Film obsahuje jeho typické prvky a Iva Janžurová hraje jako o život. Dvě z jejích vůbec nejlepších rolí v jednom filmu. Takové filmy už se v Česku netočí a to je velká škoda. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková