Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

JohnMiller

je to bizarné je to perverzné ale zo všetkých strán desivé. Zaujali ma psychologické pochody Rudolfa Hrušinského čo by spalovača mŕtvol v kremačnej peci. Jeho myšlienky desivé ale pravdivé ma dokázali zaujať. Podľa neho je smrť jediným možným východiskom ako prestať trpieť. Filmovo je to predložené podľa mňa ťažko. Je to náročný film s mnohými surrealistickými a poetickými scénkami ktoré nie sú určené len tak hocijakému filmovému konzumentovi.... nie že by som patril medzi nich mám rád a sledujem náročné filmy ale ešte si to nechám rozložiť v hlave ()

dom156

Celý film je úžasná představení hracích schopností jednoho z nejlepších českých herců a to p. Hrušinského. Dlouho jsem neviděl, že by herecký výkon tak silně ovlivnil můj pohled na daný film. Je zde také dobře vidět jak se člověk šikovnou manipulací stane zvířetem. Doporučuji nic jiného snad ani nejde napsat. ()

Trevor

Rudolf Hrušinský exceluje pod taktovkou Juraja Herza v druhom najlepšom filme československej kinematografie do rozdelenia republiky (tým najlepším je Kladivo na čarodejnice). Pán Kopfrkingl a jeho choroba mysle sa pod pôsobením vyššej ideológie mení v neuveriteľne krutú bytosť, ktorá ide za svojimi cieľmi doslova cez mŕtvoly. Najlepše na vyobrazení tohto filmu je jeho aktuálnosť, aj keď v dnešnej dobe podobní ľudia používajú trochu sofistikovanejšie spôsoby. Geniálny herecký výkon je doplnený skvelým strihom, hudbou a detailnými zábermi kamery. Film zaslúžene okupuje najvyššie miesta v hodnotení filmov na ČSFD. ()

Blackhand47

Silný psychologický snímek založený na stejně výrazné předloze. Hrušínský zvládá postavu smrtí posedlého Kopfrkingla bravurně, kdy jeho postupující šílenství vede k dokonalosti práce s kamerou a střihem. Líbí se mi, jak Fuks do díla zakomponoval východní nauky, které šílený zaměstnanec krematoria začne brát pomalu jako své vlastní svaté písmo, kdy věří, že pálením lidí jim vlastně pomáhá při reinkarnaci. Postava si navíc hraje na to, jak je dokonalý rodič a manžel, ale manželku podvádí. Skvělé. 80% ()

L_O_U_S

Jeden z těch filmů, u kterých mi trvalo nějakou dobu, než jsem je dokázal plně ocenit. Dnes bych už těžko dokázal jmenovat lepší český film než Spalovače mrtvol. Šikovné vyvážení psychologického hororu a černočerné komedie, brilantní kamera (scéna u leopardí klece zůstane navždy nepřekonána) a geniální výkon Rudolfa Hrušínského. Nedokážu si představit naše vlastenecké srazy bez tohohle filmu. „Tak co chceš, věneček nebo rakvičku?“ (7.) ()

Skip

Skoro bych řekl, že to byl až démonický herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Nevíte, jestli se máte smát, chvět hrůzou nebo zatínat pěsti nenávistí. Skvělý Fuksův text byl perfektně převeden na plátno a vznikl tak jeden z nejoriginálnějších českých filmů. ()

grogodil

neskoro, ale konečne som túto svoju medzeru vyplnil.... A som si istý, že sa mi o Hrušinského Kopfrkinglovi bude dnes aj snívať ()

kajas

Před prvním zhlédnutím téhle klasiky jsem k filmu přistupovala s velkým sebezapřením, protože jsem si v československých černobílých filmech nikdy nelibovala. Dnes už plně oceňuji jeho kvalitu, a i když ho mezi svoje oblíbené nikdy řadit nebudu (co si budeme povídat, nejlepší je stejně posledních dvacet minut), minimálně za naprosto dokonalý výkon Rudolfa Hrušínského si pozornost určitě zaslouží. ()

sssssycak odpad!

Naprosté zklamání. Očekával jsem velikánskou bombu, ale to čeho se mi dostalo... no prostě fuj. Bez jakéhokoliv náznaku humoru, akce, napětí, nečekaných zvratů. Nevím jak vy, ale já prostě něco takového od filmu očekávám. Od začátku do konce uspávající tempo filmu bez jediného prvku obživení. Jedný světlý moment filmu vidím v panu Hrušínském, který hraje opravdu excelentně. To bylo jediné, proč jsem to dokoukal, jinak veliká, velikánská nuda !!! ()

TominoLa

Koprfingl byl slizkej a odpornej a Rudolf Hrušínský to zahrál opravdu skvěle. S tím se shoduji, ale dál už to byla vcelku nuda. Tenhle film mně opravdu neoslovil a nechápu, že je v žebříčku výše než třeba Vesničko má, středisková. ()

Aleee89

Je to maso. A asi jeden z nejlepších českých filmů, dnes je právem řazen do zlatého fondu. Spalovače mrtvol jako knížku znám docela detailně, ač jsem ji dosud nečetla. A podívat se na film? Tomu jsem nemohla odolat. Rudolf Hrušínský vytvořil parádní roli, z jeho Kopfrkingla jde strach. Vůbec celá atmosféra filmu je taková. Na jedné straně sice najdeme groteskní prvky, na straně druhé je to ale dost děsivý horor, a to, že se také zaobírá lidskou psychikou a tím, kam až člověk může zajít, když ho nutí okolnosti (a může to být kdokoliv), dělá film ještě děsivějším. Zkrátka a dobře - Ladislav Fuks napsal jistě skvělou knihu a Juraj Herz ji přetavil ve filmové veledílo s parádní kamerou a atmosférou. ()

higuain

Nejdřív úmorné hodinové čekání na to, až se něco stane. A když se pak začne něco dít, tak to stejně nedává smysl. Ani Hrušínský to nevytrhne. Hodně přeceněný film. ()

Fanucci

Chcete vědět proč je Hrusinský považován za legendu mezi českými herci? Podívejte se na tento film. Strhující herecký výkon, úchvatný film...paráda. Smekám před Jurajem Herzem. ()

Chrysopras

Na tenhle filmeček jsem se těšil slušnou řádku let - pořád jsem se chystal do Aera, ale nějak mi to ne a ne vyjít, tak jsem nakonec neodolal půjčenýmu DVD. A trošinku jsem byl zklamanej - film bych dal tak za 4/5 ( 8/10 ), vzhledem k tomu jaké superlativy ho provázejí. Ale ještě se mi to rozleželo a za RH musim tu 5. hvězdu přilepit - excelentní výkon. Zajímavej byl taky jeho synáček. A je škoda, že film už nedostal plánovanej závěr vzhledem k nelehkým okolnostem při dokončování filmu - myšlénka to byla velmi zajímavá ( aspon podle toho, jak ji popisoval kameraman p.Milota ). Takže 9/10 na imdb a pro mě exisuje i pár lepších českejch filmečků. ()

Petroff

Dokonalé od začátku do konce. Poprvé viděno 29.4.09. Zní mi v uších poslední dvě slova ... "Celý svět!" Vybavila se mi k tomu později scéna z Matrixu... "Svět, ve kterém je možné úplně všechno!" ()

Frenegonda

Spalovač je tak dokonalý, že jsem z toho dostal migrénu, blbou náladu, nausenu a musel jsem se pak 3 hodiny potácet v polotmě svých sklíčených nálad. NO Děkuju pěkně. ()

dee-key

Naprosto chápu, co tenhle film dělá na dvacátém místě (nebo někde okolo). Tak dokonalou atmosféru jsem ještě neviděl. Depresivní, pošmourná, morbidní a uhrančivá. Hrušínský předvádí veškerý svůj potenciál, aby ztvárnil totálního magora, šmrncnutýho všim možnym, takovýho Rudolfa Langa New Age, co tahá svojí práci úplně všude. Viděl jsem to už několikrát, občas si to pustím a jen tak ležím, stačí mi poslouchat zvuk. Samozřejmě svoje na tom filmu udělala i hudba, která to celé tak dokonale podkresluje a dotváří psychadelický efekt. Dokonalá je práce střihače a kameramana. Nemám co bych k tomu dodal. Na to bych se mohl koukat horem dolem, zepředu dozadu, pouzpátku, zrcadlově... ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)