Beatles: Perná léta

• Česko The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years (více)

Oscarový režisér Ron Howard (Apollo 13, Da Vinciho kód, Rivalové, Inferno) přinese na filmová plátna příběh kapely, která změnila svět - THE BEATLES. Tento jedinečný filmový projekt autenticky zachycuje období jejich koncertních let 1962-1966 z perspektivy samotných členů The Beatles. Film přinese exkluzivní rozhovory s členy skupiny a také doposud nezveřejněné záběry. (Mirius FD)

Hanys_

Klidně to mohlo být ještě 3x tak dlouhé, aby to zabralo i zbytek historie Brouků. Fakt paráda, Howard se vytáhl, na druhou stranu měl po ruce taky prvotřídní materiál. Jak říkám, na tohle bych se dokázal dívat hodiny. ()

SpaceOdyseus

Na plose dvou hodin se neda jit moc do hloubky a zaroven pokryt nekolik let. Ale Howardovi se podarilo nakombinovat archivni zabery s rozhovory a super hudbou tak, ze udrzi pozornost, bavi a vzdelava cele dve hodiny. Super dokumentarni prace. ()

Tessie

Velmi příjemný pohled do zákulisí fenoménu své doby avšak čekala jsem více detailů a ne jen "nadpisový" přehled. Spíše to byla sonda do duše dospívajících kluků nesoucí úspěch a (ne)vypořádání se s ním. I tak to stálo za kouknutí. ()

orkadimenza

V poslední době jdou hudební dokumenty na dračku, a tak i fanoušci Beatles si musí přijít na své. Tentokrát se do projektu pustil Ron Howard a své práce se ujal velmi dobře, protože dokázal velmi autenticky zpracovat klima v prvotních letech kapely (tzv. Beatlemánie) a tuto atmosféru dokázal přenést na diváka skvělým způsobem- nadšení a euforie v prvních měsících obrovského vzestupu a poté značné otrávení a včasné Dost!. Film dokáže odpovědět na základní otázky, zejména proč se Beatles stali takovým fenoménem, i po 50 letech dosud nepřekonaným vrcholem ve svém období (přirovnání Johna Lennona k plující lodi je vynikající) a také proč následoval rychlý konec živých vystoupení a jakýsi úpadek (k tomuto bodu jsem si vzpomněl na trefné "Čeho je moc, toho je příliš"). Názvy filmů "Hard day's night", "Help!" a také "Eight days a week" tedy zachycují náladu členů po období jejich zenitu, ovšem to, co dokázali během tak krátkého období, je velmi nevídané. Trochu mě zklamalo, že se jedná pouze o období 62-66, protože jsem čekal vysvětlení a popis rozchodu cest jednotlivých aktérů (moje chyba, mám si číst obsahy), ale nakonec jsem si uvědomil, že Ron to tak chtěl a má to tak být. Pro skalní fanoušky Beatles se tento dokument stává jednoznačnou povinností a i další milovníci hudby (včetně mě) se určitě o něco obohatí. ()

kobe6

Anthology je pořád nejvíc přínosný dokument, ale toto neurazí. Spíše naopak. Hezky udělané, ale pro fandy asi nic co by nevěděli. ()

prezdivaka

Promyšlená koncepce, úžasný střih, a i když je to dokument, je to příběh. Příběh, který vás strhne, vede a nakonec rozesmutní. Pochopíte proč se to stalo a proč se to muselo stát. Proč zase tak pitomý český název? Když ten originální je nejen písní z alba "Beatles for sale" (a tím i vystihující frustraci a vyhoření kapely) ale i finální písní dokumentu. Osmý den týdne je tak výstižné a vypovídající, že jen kretén příjde s takovouto verzí. Howgh! ()

Disease

Beatles uznávám, ale jejich skalní fanda nejsem, i když pozdější desky (o kterých tento dokument nebyl) mám rád. Takže pro mě tohle byl hodně informativní dokument se spoustou raritních záběrů a užil jsem si ho maximálně. ()

simply

Celkem velké zklamání...Beatles jsem nikdy nepovažovala za nejlepší skupinu, co kdy existovala. Nicméně pár jejich písniček mám hodně ráda, tak jsem měla celkem velká očekávání. Bohužel jsem se nic moc nového nedozvěděla a pozdější a mě o dost bližší období Beatles nebylo ani zahrnuto, což mě celkem mrzí. ()

Brejlil

Za úspěchem stojí tvrdá práce, pevné přátelství, spousta talentu a zase spousta práce. Přežít úspěch se ovšem povede málokomu. A Beatles se to vlastně nepovedlo. To je jediná věc, kterou se v tomto dokumentu nedozvíme. Nedozvíme se také až na několik narážek vůbec nic o osobních životech všech čtyř Brouků. Jinak jde o vynikající dílo. Je neuvěřitelné sledovat s jak primitivními technickými prostředky museli Beatles hrát. Jak si dokázali udržet kvalitu i v jekotu fanynek, nevyhovujícím nazvučení i vlastní únavě. A viděl bych to na Oscara za střih a zvuk. ()

Pawlisman

Zvláštně komponovaný dokument, a těžko můžu říci "ufff". Ale určitě za to stojí nejen pro skalní fanoušky - náhled do pozadí a pro pochopení toho uragánu, který se kolem strhnul. ()

Saur.us

Nejšílenější hudební mánie, které kdy koncertní plochy zažily očima velkého R. Howarda. Minimum bulváru a vzpomínky slavných potěší. ()

barteca

Excelentní. Oni byli tvůrci svobody. A v šedesátémdevátém skončili, my i oni a přišly normalizace, nejen u nás.... ()

Eluin

Jo, dobrý. Je sice pravda, že po vynikající Antologii už nelze dodat moc nového, ale i tak se na to pěkně kouká :). ()

Rockerman

Vzhledem k mému věku, mě beatlmanie minula a byi jsem " vychován " až kapelami 70tých let, jako jsou Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple a jiné. Přesto je samozřejmě uznávám, že přetvořili svět, minimálně ten hudební. Byl jsem na mnoha koncertech, ale takové davové šílenství jsem nikdy nezažil. Buďto nechodím na ty správné kapely nebo to jsou skupiny, které nic převratného nepředvádějí. Zůstanu ale u nich, protože Beatles "jen" obdivuji, kdežto u výše zmíněných jde o srdeční záležitost. ()

Pantata

Ničím objevný, ale poctivě zpracovaný dokument, který se soustředí pouze a jen na koncertování Beatles. Nic, co by člověka ohromilo, člověk už to všechno zná - Liverpool, Amerika, "jsme slavnější než Ježíš", ječící fanynky, kdy se kapela ani neslyšela a Starr vzpomíná, jak se orientoval, kde v písni jsou, podle toho, jak si před ním Lennon s McCartneym podupávali nohou do rytmu... Leckdy pouze fotografie provázené slovem, ale celkově to atmosféru přiblíží příjemně a vtipně. ()