Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

angel74

Mám pocit, že snímání obrazu kruhovým rybím okem není zrovna dvakrát vhodné, když se jedná o historický kostýmní film. Pak se mi moc nepozdává opepření příběhu silně vulgární mluvou, která mi evokuje spíš současnost než dobu dávno minulou. Ovšem téměř bez chyb je scénář o intrikách a chytré manipulaci na královském dvoře za vlády britské královny Anny Stuartovny. Nejvíce však musím ocenit vynikající herecké výkony Olivie Colman a Emmy Stone. Obě dámy ze sebe očividně vydaly maximum, do rolí nesympatických ženštin se vžily až neskutečně přesvědčivě. (70%) ()

vesper001

Tenhle film je jako středověké jídlo. Kdejaká hospoda se jím holedbá a fujšmekrům to připadá ohromně stylové. Ve skutečnosti se ve středověku jedlo jídlo špinavé, nedochucené a jednotvárné. Favoritka má taky do pohádky o soupeření o královninu přízeň daleko. O tom, že by anglická panovnice mohla v kterémkoli historickém období víceméně otevřeně lesbit, pochybuji, ale bylo mi jí především líto. Zvlášť kvůli králíčkům. Soupeřky o práci snů po jejím boku mi naopak připadaly j velmi autentické – jako ženy-manipulátorky, jejichž soukromá válka tahá za provázky té opravdové a které nevědí, co chtějí – ale nedají si pokoj, dokud to nedostanou. ()

dr.fish

Takový dvorský souboj dvou děvčat o výsluní královniny přízně. Vlastně docela dobrý film, ale až příliš divný na můj vkus. Hodně komorní. 60% ()

vnimatkrasu

Tolik božích vjemů. Vizuálních, hudebních i těch, kde Olivia Colman skučí a Emma Stone křiví horní ret. Body Lathimosovi za to, že dokázal potlačit svý ego a přesto neztratit to nejlepší ze sebe. Kdyby se mu ještě podařilo mě na konci emocionálně rozebrat, sežral bych mu to i s králíkama 🐰. Druhá projekce každopádně nutná. Cítím totiž silnej náběh na kultovno. ()

chelseaman22

Od režiséra Humra bych nečekal nic jiného, než fráze typu „smrdí ti vagína jako devadesátileté Francouzce“. Problémem filmu není výprava, kostýmy ani herecké výkony. Problémem filmu je scénář, který je sice nestádní, ale průhledný jako nudle vyráběné ve městě Lanzhou, provincie Gansu. Každopádně palec hore za to, že Akademie nominovala film, který většinu konzervativních diváků dozajisté nepotěší. Každopádně Humr byl lepší ve všech ohledech. 68% Celosvětový příjem k 1. 2. 2019: $54,827,810, což je 3,66 násobek rozpočtu ()

David.Darco

Lanthimosovu tvorbu nemám napozeranú, čo je z môjho pohľadu po zhliadnutí favoritky niečo čo v blízkej dobe napravím. Každopádne Favoritka je tragikomédiou o ľudskej zaslepenosti a ľudskom chtíči. Geniálne herecky obsadenou, scénograficky a kostýmovo lahodiacou očiam (oscar za výpravu a kostými je snáď jasný) a v neposlednom rade modernými a osobitnými pohybmi kamery stavajúcou svoju myšlienku na nadčasový piedestál. 90% ... Uvidíme či obháji po 2. Zhliadnutí 5* ()

Remivsremi

Praštěné, skvělé zahrané, podivně vtipné, satirické se zajímavě uchopenou, statickou kamerou. S postupem stopáže se ale námět unavuje a v závěru jaksi vyšumí do prázdná. První polovina je o třídu lepší než ta druhá. Ve výsledku je Favoritka poťouchlý vhled do bristké šlechty, ktery toho ve vás až tolik nezanechá. 60% ()

HonzaBez

Místy dost bizarní (viz některé výjevy ze života šlechty) a plné vulgarit. A taky s výrazný motivem lesbické lásky (se kterým se podle mě už nějak roztrhl pytel). Zaujal mě celkový historický námět, který mě hned přivedl k tomu si připomenout celkové historické pozadí, dále výprava a hudba. Celkově ale za mě jen slabý průměr. ()

UhLee

(6/10). Zajímavá záležitost se suchým humorem, kdy největším tahákem jsou herci, protože by jste rozhodně nečekali, že z Emma Stone se stane mrcha, protože Rachel Weisz je prvotřídní mrcha od pohledu.. Alespoň v mých očích. Proto jsem poté byl v šoku, kdy Emma předvedla naprosto bravurní šachovou partii, kdy jí skvěle doplňuje Nicholas Hoult se svojí odpornou hůčkou. Je to jiné, je to hravé, ale ve výsledku je to dost průměrné. ()

Helmutek

Láska panská po králících skáče (hahaha!). Nebejvale "normální" Lanthimosův film, kde hlavní slovo maj ženský a s chlapama se nikdo moc nezdržuje, a kterej spíš než Humrovo alegorický (polo)blouznění připomíná mrazivou grotesku typu Ztratili jsme Stalina - ne stylem humoru, ale spíš tim zobrazením tragikomičnosti skutečný hry o trůny reálnýho historickýho období. Kamera se polovinu záběrů dívá z podhledu, což vytváří zvláštně "detailní" atmosféru - barokně vznešný prostředí umocňovaný skvělou hudbou nebo monumentálníma i komornějšíma palácovejma prostorama ale spolehlivě rozbíjí absurdně komický členění na kapitoly s názvama typu "IV - Zdálo se mi, že jsem tě bodla do oka", ale i explicitně líčenej úpadek zámecký společnosti (odporný scény s královninym žranim sýra nebo házení pomerančů po nahym tlusťochovi). Bavily mě ale scény se závodama a venčenim kachen nebo tanec na bále(!), což pro mě byl jeden z nejzábavnějších a nejbizarnějších momentů celýho filmu. Kromě labilní královny (která je spíš politováníhodnou obětí, než že by byla kdovíjak sympatická) jsou obě hlavní hrdinky pěkný svině, i když by se dalo spekulovat, která větší (např. jestli někdo ke královně choval skutečnej cit, pak to byla Weisz) a tak mě bavil i ten konec - pocit Emmy Stone "Takže tohle je teda to, co jsem vyhrála?" na straně jedný; osamělá, frustrovaná a nešťastná královna na straně druhý; a dobrovolný odejití do exilu Rachel Weisz na straně třetí. Jejich mužský protějšky ani nemá cenu zmiňovat, ti se ve Favoritce jen vezou ve vleku událostí určovanejma jejich ženuškama. Celkově je to taková hra o trůny bez vítěze, vysmívající se honbě za mocí a intrikářství - a mě to bavilo moc. ()

Tosi

Nečekal jsem, jak moc budu vzdálen cílovému diváku, ale bohužel jsem nenašel polohu, ze které se mi film zalíbí. Střídavě jsem hlavu podpíral levou i pravou rukou, ale bez výsledku. Zkusil jsem to i pravou nohou, ale byla to smutná a bolestivá zkušenost. Posvátný jelen mně chutnal víc. ()

Lachtaan

Jeden Řek si jednou řek, že pomocí sprostých slov v době, kterou jsem měl vždy za noblesní a pomocí nesmírného množství hluchých scén zaútočí na oscarové nominace a já si ze srdce přeju, aby se mu především v té nejdůležitější kategorii nepodařilo zabodovat. Letos je konkurence opravdu mocná a Favoritka (nejen) z mého hlediska není ani v nejmenším hodna postu nejlepšího filmu roku 2018. Ode mě směřuje pouze velká pochvala za výkon Rachel Weisz. Setkal jsem se ní od první Mumie po velmi dlouhé odmlce a hned bych si její herecký um dopřál znovu. ()

plechulka

První myšlenka po shlédnutí: feministky asi tleskají - muži jsou v tomhle filmu vykresleni povětšinou jako debilní trubci a světem hýbou ženy! Trojlístek hlavních představitelek chválí každý a tak nebudu nosit dříví do lesa a jen poznamenám, že tohle je přesně ten film, kdy máte pocit, že skrz plátno či obrazovku i cítíte tu dobu, ten zápach z paruk a zpocených šatů a nevětraných pokojů.... Jako všechny filmy tohoto režiséra - trochu mne to znechucuje, ale hodně fascinuje ()

Pavlínka9

Wau. Myslím si, že ten film rozdělí diváky na dvě strany - jedni, kteří řeknou, že to není nějak opulentní a je to vlastně i nuda a druzí, kteří uvidí, že si ten film na nic nehraje. Já patří do té druhé skupiny a jsem nadšená. Film krásně využívá nádherných exteriérů i interiérů, které za mě zabraly veškerou pozornost a je tak skvělé vidět na velikém plátně atmosféru tehdejší doby (tuna svíček, hnus, špínu, sex, lži a opulentní oslavy), ale s jakou syrovostí a jednoduchostí...To se mi na tom moc líbilo, že ten film měl takový jiný pohled. Kamera, která byla většinu času zabírána zespoda - tak to jsem dlouho nezažila, situace, které mohli mnohdy diváky přivést k údivu, ale právě, že se ten film toho nebál - za to se mi moc líbil. Je tam za mě skvělý příběh, úžasné herecké výkony, kdy to tedy ženy ovládly a jsem neskutečně ráda, že tento film ovládl Oscary. Jsem zvědavá jak to dopadne, ale za mě aspoň Výpravu a Kostýmy, protože to byl zážitek. Překvapení pro mě v podobě Nicholase Houlta ;) ()

hanagi

Přehlídka pokřivených lidských charakterů. Jedinci, kteří se urputně snaží udržet si svou moc pomocí manipulace a ponižování, zatím co jim na paty šlapou jejich učenliví žáčci, aby je za pomoci ještě rafinovanějších úskoků vyštípali z pohodlné pozice a sami dosedli na jejich post. To vše zabalené do balíčku s nádhernou výpravou a velkoryse nasnímané. ()

elanius

(10/2019) Favoritka je krásny príklad toho ako môže film klamať výpravou. Chcel by som videť percento divákov komerčnej TV ktorý by si pustili tento "historický" film a vypli po 10 minútach. Absurdná, prekvapivá a originálna záležitosť, v podstate jediný čerstvý vietor do tohtoročných Oscarových nominácií. Herecky je fakt radosť sledovať Emmu aj Rachel, ale najväčší koncert jednoznačne predviedla Olivia Coleman. Filmovo potešilo (kamera), dejovo prekvapilo. (8/10) ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)