Krátký film o lásce

Krátky film o láske

A Short Film About Love

Drama / Romantický

Polsko, 1988, 86 min

Náznak šedého komunistického (zde nepodstatné) sídliště s mnoha intimními okny a pošta, jediná v té době jakžtakž fungující instituce, vždy nabitá k prasknutí polepenými lidskými osudy a magickou možností různé životní cesty sbližovat, určovat, rozdělovat. Ještě větší moc než má pošta, mají jedno okno a druhé okno naproti, dva zvlášť vybudované průzory, spolu však pár očí patřících a hledících k sobě. A v nich téměř komorní příběh čistého citu lásky, (živený však pouze sám sebou a pouhým vědomím existence sledované milované osoby, které neměl co nabídnout kromě sebe sama) neschopný se v reálném světě projevit, a pokud ano, tak zoufale neprakticky a osudově dlouho nepochopeně.(5.10.2005)

Znáte ten pocit ,když si takhle v létě přivstanete a vyrazíte ven do přírody.Všude je klid, slunce právě vychází, nad rybníkem se snáší opar mlhy a v trávě se třpití kapky rosy. Vy chodíte v té rose bosí a přestože zem je studená, nohy vás vůbec nezebou. A v duši máte něco tak krásného, až by jste nad tím plakali. Tak takhle nějak jsem to měla při setkání s tímto filmem.…..a děkuji za ten závěr....a děkuji za ten hudební doprovod….a ……prostě děkuji.(6.12.2007)

Jiz dlouho jsem nevidel film, kde by me tak zajimal dalsi vyvoj filmu, ze jsem se nemohl dockat konce:-). Skvele herecke vykony vsech zucastnenych a scenka z posty, kdy si sledovana zavola vedouci je snad nejlepe natocena situace vyobrazujici pristup ruznych instituci v socialismu. Nevim, kolik je treba mit hodnoceni, aby se film dostal do zebricku 200 nejlepsich filmu, vim ale, ze by tam nemel chybet!(25.12.2007)

Tomek si vyhlídnul pěknou MILFku to je jako fakt. Grazyna je úžasná, ale pro Tomka, který ještě ... (však víte co) to je asi silnej šálek kafe. A přesně takhle to dopadá. Mladej klučík se zamiluje a během krátkého intervalu prožívá hned několik pocitů, jenž jsou pro něj cizí. Počáteční stud, radost a lásku střídá rychle hořkost a bolest a to je pro osamělého Tomka je pořádná rána, kterou tak lehce nestráví. 4*(31.5.2012)

Je krátký ... ale vypráví o LÁSCE ? Možná je spíš zjitřeným poetickým příběhem o POTŘEBĚ lásky - nebo jakéhokoli blízkého vztahu ... o závislosti ... a o strachu ze samoty ... jako když se předčasně zestárlá žena bojí usínat, pokud je vedlejší pokoj prázdný. V chování všech protagonistů lze najít určité chorobné znaky - ale co je vlastně měřítkem normálnosti ? Na každý pád se jedná o velice zraňující a traumatizující historku - o iluzi lásky, která ubližuje jak objektu své touhy ... tak i sama sobě. Na mě působila dosti depresivně - možná víc, nežli zamýšlela.(18.11.2013)