Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jímavý příběh Karla Čapka o tragickém osudu navrátilce z Ameriky se dočkal prvního zfilmování již v meziválečném období, koncem 70. let vznikla další verze. Motivace postav však byly hodně zjednodušeny, poměru hrdinovy ženy, citově strádající dlouholetým odloučením, s obhroublým čeledínem schází větší plasticita stejně jako Hordubalovu zoufalému úsilí získat zpět manželčinu přízeň, zjednodušeno je i vyšetřování nešťastníkovy smrti... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

majo25 

všechny recenze uživatele

Predlohu nepoznám, ale príbeh je zaujímavý. Film má fajn atmosféru, žiadne usmievavé tváričky či slnečné dni. Všechno pochmúrné, rovnako ako duša hl. hrdinu, ktorý po návrate čakal zaiste niečo iné. Je však pravda, že k záveru tempo upadá a scenár iba minimálne vysvetľuje niektoré konania postáv. Veľkým záparom je spracovanie, ktoré pôsobí televízne a odráža sa aj v samoných hercoch; postsychrón tiež nie je bohviečo. Inak, na takúto rolu bolo zbytočné volať (spriateľeného) zahraničného herca. ()

majky19 

všechny recenze uživatele

Tento snímek na motivy stejnojmenné literární předlohy Karla Čapka mě bohužel příliš nezaujal, ale jako úplný propadák to rozhodně také nepovažuji a nehodnotím. Každopádně nutno říci, že podle knih tohoto autora bylo natočeno mnoho daleko úspěšnějších filmových a televizních inscenací a první filmové zpracování v režii Martina Friče z roku 1937 bylo rovněž daleko záživnější a daleko lépe zpracované, alespoň podle mého názoru. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Zatímco Fričův film Čapkově předloze přidal, tahle Balíkova chyba ji o hodně ochudila. Krajina vyprávění se mění na nekonečné bezbarvé bahno a samotný příběh zůstává nedopovězen. Není možné celou pointu postavit na malé Kláře Pollertové a konečně srovnání Suzanne Marwille a Libuše Geprtové mluví samo za sebe. Suzanne si svou poslední roli užila a dala jí ze svého umu hodně, Geprtová předvedla jen variaci na Viktorku. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Stále jsem ke konci sledoval čas a říkal si, jak se autoři poperou s třetím dílem, tedy se soudem. A docela pobavili. No, nebudu prozrazovat. Filmu chybělo takové to zvláštní fluidum, které dokázali dát autoři staršímu snímku. Ale tito zase lépe vystihli bídu tamějšího kraje. Herci to také zvládli s bravurou, takže snímek mohu hodnotit velmi pozitivně. I když, poznámka pod čarou, Kuzněcov nesahal panu Vojtovi ani po kotníky. ()

Sygi 

všechny recenze uživatele

Mě u tohoto filmu zpracování nepřišlo nijak strašné, atmosféru měl film podle mě správnou, takovou pochmurnou, prostředí chudé vesnice, i vztahy mezi Hordubalovou ženou a Hordubalem byly podle mne vykresleny dobře. A Čapkově předloze se to podobalo. Nicméně v tom zase nevidím žádné úchvatné dílo. Verzi z roku 1937 jsem nikde nesehnal a kdybych ji viděl, mohl bych srovnávat. ()

Zajímavosti (1)

  • Filmový debut Kláry Pollertové-Trojanové. (M.B)

Reklama

Reklama