Oklamaný

• USA The Beguiled (více)
USA, 2017, 93 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Scénář:

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář) (více)

Hudba:

Laura Karpman

Dusno až k zalknutí. Tak lze nejlépe charakterizovat atmosféru v izolované dívčí internátní škole, kde se znenadání objeví muž. Jediný široko daleko. Za zdmi izolované dívčí školy zuří americká občanská válka, ale její studentky a učitelky probíhající konflikt neberou na vědomí. Dokud nezaklepe na jejich dveře. Těžce zraněného nepřátelského důstojníka Johna McBurneyho (Colin Farrell) se ujmou v aktu křesťanského milosrdenství, aby ho, hned jak se trochu postaví na nohy, vydaly „svým" vojákům jako válečného zajatce. Jenže John si postupně omotá kolem prstu nejen mladičké studentky v čele s krásnou Alicií (Elle Fanning), ale i jejich staropanenskou učitelku Edwinu (Kirsten Dunst) a především ředitelku školy (Nicole Kidman). Ve všech se díky němu probouzejí emoce, které ještě nebo už dlouho nezažily. O to jsou ničivější a nebezpečnější, protože John si neuvědomuje, že se ocitl uprostřed bitvy, která je strašlivější než všechny boje probíhající války. (CinemArt)

eLeR

Čakala som vleklú nudu, ale na stretnutie nedorazila. Príbeh ma bavil, herecky to bolo slušné, pekná kamera a hudba. Vskutku nádherné kostýmy a úžasná komorná atmosféra ... typická Sofia. ()

Arsenal83

Sofia Coppola mi nikdy nesadla, nezmenil to ani tento remake neznámeho filmu. Kým sa niečo stane prejde takmer hodina a dovtedy vidíme len riedke dialógy striedajúce s večernými modlitbami zatuchnutých panien. Potom príde trochu čakaný zvrat a rýchly koniec. Pozitívom sú to kostýmy a prostredie, ale len kvôli tomu filmy nepozeráme. ()

Marze

Můžeme sledovat rivalitu žen a skryté erotické napětí. Když Farell konečně skoro po hodině vyleze z postele, film to oživí. Funguje zde spíše jako sexuální objekt uprostřed meditačního ženského světa. ()

classic

Zaujímalo by ma, čo by na svoj vlastný “r-e-m-a-k-e” filmu Oklamaný, povedal uznávaný velikán pred kamerou, i za kamerou - CLINT EASTWOOD, ktorý si zahral v pôvodnom snímku z roku 1971, kde stelesnil vojaka Severu, občianskej vojny, Johna McBurneyho ? Ja to viem porovnať, lebo som videl i „origoš” , ale musím teraz skonštatovať, že ani dcéra režiséra Krstného otca, Sofia Coppola, sa nemusí absolútne za nič hanbiť, lebo sa celkom obstojne popasovala s touto netradičnou filmovou látkou. Režisérka s oscarom za scenár ku Stratenému v preklade, má k dispozícii opäť svoju dvornú herečku Kirsten Dunst, alebo aj vynikajúcich mladých hercov, ako napríklad : Oona Laurence, Angourie Rice, alebo trebárs „mladšia sestra už dávno porazila svoju staršiu pokrvnú príbuznú” , hádam, že ani nie je potreba bližšie špecifikovať a konkretizovať. Írsky rodák má v poslednom čase dôvod na radosť, pretože dostáva lepšie roly, napríklad i po boku narodenej, havajskej krásavici, si opätovne spolu zahrali v Zabití posvätného jeleňa, ktorý taktiež netrpezlivo očakávam... Dátum nasadenia do kín je ale ešte, o čosi skôr pred „ošudeným, ocigáneným, okabáteným” ... Tvorcovia si dali tu námahu, že dôveryhodným spôsobom priblížili pôsobenie jednotlivých postáv v reálnych kostýmoch, ktoré prináležia tej dobe, keď sa dej odohráva, a sú perfektné. Na jednotku je i kamera Francúza Philippeho Le Sourda. A zmieňovať sa o atmosfére, ktorá by sa dala doslova krájať, to ani nemusím, tá je takmer dokonalo sprostredkovaná. „Spokojnejší som viacej s originálom, ako s touto dobrou kópiou” ... ()

Chrustyn

Celou dobu jsem si říkal, že mu to připomíná ten méně známý film s Eastwoodem a ono je to to samé. Jeden zraněný voják a dům plný ženských v různém věku. A jak to asi může dopadnout, když se parta ženských rve o jednoho chlapa ... bohužel to odnese chlap. ()

Flego

Sofistikovaná poetika, takmer nečujná hudba, zdržanlivé scény napokon prepuknú v šialenstvo ... ale zase len decentne a ticho. Film má zvláštnu auru, kde sa pod pokrývkou dejú silné emócie ale v podstate nikdy nevytrysknú. Je to veľká škoda, snímok mal byť smelší a trochu okázalejší. Lepší priemer. ()

BMW12

Navnadilo mě herecké obsazení, ale scénář a režie nejsou nic moc. Jednak tmavé scény, kdy divák vůbec nic nevidí, a jednak se ve filmu nic moc neděje. Celou dobu jsem čekal, kam se příběh posune, či jak to vygraduje, ale ničeho jsem se nedočkal. Film bych nedoporučil, není o co stát. ()

Ivoshek

Nebylo to špatný. Tempo je pomalejší, ale nechybí tu atmosféra a má to takový nenápadný humor. PS: Nicole Kidman je zbotoxovaná tak, že má výraz jak Boris Karloff. ()

poz3n

Taková delší etudka, která je vlastně nejzajímavější ve své první polovině, ve které se nic neděje a vy se můžete domýšlet, do jako moc zvrhlé roviny se nám to zvrtne. Příběhy odehrávající se v dívčích internátech totiž téměř vždy nesou určité společné rysy (zdravím Petera Weira a jeho božsky uhrančivý Piknik na Hanging Rock). Sofiin Oklamaný si však vypůjčuje pouze téma ženské sexuality a žádný větší mystery úlet se nekoná. Ve chvíli, kdy děj začne být dějem a nabere na zvratech totiž přestává být celý film zajímavým a celkem brzy poté i končí. A to i navzdory tomu, že záběry okolní krajiny a Elle Fanning vypadají fakt božsky. 6/10 ()

claudel

Díval jsem se asi napětkrát, do půlky příšerná nuda, pak se trochu něco zajímavého stane, ale vydrží to asi pět minut, závěr lehce dramatický a konec. Film o ničem a k ničemu, pokud už byl jednou natočen, mohla si Sofia Coppola ušetřit práci a věnovat se nějakému jinému tématu. Ztráta času. ()

Necrotongue

Film bude evidentně patřit k těm dílům, na která se už podruhé nepodívám, protože si nemyslím, že by se v tomto snímku dalo nalézt něco víc. Šlo o opravdu netradiční pohled na válku Jihu proti Severu, a přestože jsem se nenudil, mnoho k tomu nechybělo, děj by rozhodně potřeboval nějaké to oživení. Hereckým výkonem pro mě vyčnívala jen Nicole Kidman, ostatní byli přece jen příliš vláční. ()

Morholt

Hezké obrázky a pokud jde o osazenstvo a celkovou atmosféru dívčího ústavu, tak nemohu mít námitek. Líbila se mi i ta jemná paseka, kterou svým příchodem způsobil unionistický voják a casting na čele s Kidmankou neměl chybu. Jenže marná sláva, z mého pohledu to bylo úplně o ničem. Místo nějaké stupňující se řevnivosti mezi děvčaty, které si voják vodí na provázku, přišlo.........co vlastně přišlo? Spíš mi připadalo, že Coppola se do nějakých složitějších psychologických hrátek bála šlápnout a tak přešla rovnou ke zvratu, který měl jasně vytyčené koleje. A to je docela škoda. Kouknout se na to dalo, ale dějová absence je tady až příliš znatelná. 50% ()

ScarPoul

Nemal som od toho veľké očakávanie, ale prijemne prekvapilo. Coppolu mám zafixovanú ako zaujímavého tvorcu. Niektoré jej veci mi sadnú veľmi, iné vôbec nie. Ale len Lost In Translation považujem za dielo ku ktorému sa s radosťou po čase vraciam. The Beguiled stavia na svojej civilnosti a atmosfére. Je to štúdia pohľadov, detailov a nevypovedaných vecí, ktoré sú na obraze prítomné od určitého momentu a potom už z neho nikdy tak úplne nezmiznú. Herci uveriteľný a funguje medzi nimi aj chémia aj vzťahy. Čo je na tak malom priestore a s tak obmedzenými možnosťami potešujúce. Koniec je potom síce očakávaným ale veľmi chladným zakončením a zároveň emocionálnou štúdiou dvoch rozdielnych pohlaví. U obidvoch je citeľná vzrastajúca túžba ale každé pohlavie ( a aj vek protagonistiek ) s ňou narába inak. Finálne rozuzlenie teda neprekvapí. Posledný záber je potom až desivo presný a univerzálny. Fungujúci aj v súčasnosti. Hold najhoršie čo môže byť je skupina žien s rovnakým cieľom. ()

Litsarch

Kvalitně zahrané (Kidman se na tyto role prostě hodí), příjemně natočené (byť některé záběry byly vata jak hrom), krásné prostředí, uvěřitelná atmosféra, ale... Dějově bych rád trochu víc. Neříkám, že se rád nekouknu na snímek bez velkých, či šokujících, zápletek. Na snímek, který bez větších výkyvů běží celou stopáž ve stejné tónině a já jsem na jeho konci i tak spokojený, protože to bylo hezké. I zde by to možná nevadilo, kdyby to celé bylo trochu svižnější, méně očekávatelné. Dlouhé záběry s minimem děje jsou prostě ubíjející. Doufal jsem, že to vše zvrátí závěr u stolu, ale ani to se nestalo a snímek skončil tak, jak asi všichni čekali. ()

Skrk

Sofia Coppola opět ve formě v nejdospělejším snímku. Podmanivý vizuál, skvostně podsvícené, něžně nasnímané a herecky famózní (Kidman a Dunst historické role padnou). (52.KVIFF) ()

SlecnaSmilly

Název sedí, ale nejvíc jsem se cítila oklamaná já. Jako já si táhnu k televizoru poznámkový sešit a plnící pero s tím, že si budu psát poznámky, jak co nejlépe zatočit s mužem a teda nemůžu říct, že by mě jižanská děvčata extra přesvědčila svou vynalézavostí, to znám lepší způsoby jak chlapovi otrávit odpoledne. Třeba ho v sobotu odpoledne vzít na nákupy do Pandory s tím, aby mi na náramek vybral přívěšek, který by nejlépe vystihoval to, co ke mně cítí. V autě si pustíme album Tomáše Kluse, přičemž navrhnu, jak moc by bylo fajn secvičit si duet, co Tomáš zpívá se svou manželkou Tamarou (podle míry provinění mu přepustím mužský či ženský part), večer už zbývá jen kouknout se na jakýkoli film, kde hraje Channing Tatum, no a pak ho dorazím pár poznámkama typu „takhle maj vypadat břišáky“. Pokud mu v očích svítí ještě kapička životní naděje, tak ji rychle zhasím s tím, že zítra přijede na oběd maminka. ()

Sidonka

Osobně mám o čem přemýšlet. Navzdory jisté povrchnosti a chybičkám v dramatu dávám palec nahoru a musím říci, že mě zaujal zejména otázkami vyvolanými po zhlédnutí filmu. Přeji filmu úspěch a doporučuji ho zejména ženskému publiku, neboť z dámského úhlu a pro ně byl primárně natočen. Oklamaný má kromě svých kvalit dvě slabiny. Kámen úrazu tohoto filmu je ZÁMĚRNÝ humor, kteří mnozí rozchechtaní diváci brali jako scénáristickou a režijní chybu. (Ovšem šlo o artové, náročnější publikum, diváci v běžném kině na to možná budou reagovat jinak). Kontroverzní Coppola často rozdělovala publikum na dva tábory a tak je tomu i v tomto případě. Sama ještě před uvedením do distribuce říkala, že natočila černou komedii, žádnej hororovej thriller, ale dramatický příběh o charismatickém vojákovi, který svojí přítomností naruší pořádek v klidném domě, obývaném opuštěnými ženami. Režisérka a scénáristka v jednom zná ženské hrátky, slabiny, rivalitu, žárlivost a dělá si z nich půvabnou legraci. Druhá slabina je, že film nikdy nenabere strhující napětí, prudký spád, pořádnou jízdu ani dramatický var. Jak se při tomhle příběhu podařilo nechat film bez tlaku a nechat ho spíše stále jen pomalu plynout? Právě černý humor zde šel i v nejtěžších situacích úmyslně do nadlehčujících vtípků. Bohužel právě na úkor dramatičnosti a hloubky, což filmu u části diváků zlámalo vaz. Chybičky vynahrazuje například nádherný estetický vizuál, ať už přírody, domu nebo kostýmů. – A i přes ony jisté nedokonalosti film opravdu nezatracujme. Je o moci mezi muži a ženami v extrémních situacích a o tématech, která nikdy nezestárnou a z mezilidské interakce nevymizí. Jsem ráda, když po opuštění kina mám o čem diskutovat a nechat v sobě "prožité události" ještě i druhý den doznívat. Na film půjdu ještě jednou, už pro to, že při druhé projekci si prý všimneme více vrstev a spousty detailů, věcí které jsme možná původně přehlédli nebo jejich význam nepochopili. – Jak už anotace napovídá, děj se odehrává během občanské války… ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

01.12.2018

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)