Píše se rok 1939. Zosia Głowacká je z malé vesnice v jihozápadní části Volyně, obývané Ukrajinci, Poláky a Židy. Láska ji poutá k ukrajinskému mladíkovi, ale otec ji provdá za bohatšího statkáře Macieje Skibu, staršího vdovce s dvěma dětmi. Život vesnice drsně a tragicky mění náznak okupace Sovětského svazu fašisty, později židovský pogrom, příchod Němců a nepovedené ukrajinské snahy o vytvoření nezávislého státu. Další bolestí poznamenává místo vlna vojsk vítězící Rudé armády, genocidu – v níž lidé tu doslova mizí, mají na svědomí bandy Banderovců. Uprostřed tohoto moře nenávisti mladá Zosia trpí, ztrácí manžela, dočasného milence a zoufale se snaží zachránit své děti… Rodinné drama, válečné drama, národnostní tragédie. Příběh tisíců vesničanů, z nichž přežije jen několik stovek, je vyprávěný právě „skrze osud jedné ženy“, v němž se zrcadlí veškerá složitost tehdejší doby. Přes komplikovanost reality a faktů ponechává režisér možnost orientace v historických událostech, daří se mu prolnout hlavní linii vyprávění se zlomky dalších lidských osudů, stejně jako nechá diváka cele projít skrze bezpráví, násilí, lidskou bolest (v poslední čtvrtině je toho navršeného zla i násilí hodně) až k symbolickému, smírnému konci. Skvělý scénář plně naplnila mimořádná realizace, podpořená folklórními prvky, úchvatnou výtvarnou stránkou, mistrnou zkratkou v zobrazení násilných či bojových akcí, desítkami válečných scén. Působivá kamera se nebojí silné exprese při zobrazování jednoduchých či několikanásobných plánů scény. Ocenění zaslouží režijní vedení hlavní ženské role i hereckých představitelů desítek drobných postav... Wojciech Smarzowski vypráví o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Etnické čistky a genocida byly namířeny nejen proti Polákům, ale i Ukrajincům, kteří nebyli příznivci UPA a pomáhali Polákům, v malé míře i proti ruskému obyvatelstvu, Židům, Arménům a obyvatelům jiných národností žijících v oblasti Volyně. „Neodpouštělo se“ ani smíšené manželství... Přesný počet obětí není znám. Historici odhadují, že bylo zavražděno asi 50 – 60 000 Poláků a 2 – 3 000 Ukrajinců. Tyto zločiny byly páchány a organizovány Ukrajinskou povstaleckou armádou (UPA) a Organizací ukrajinských nacionalistů (OUN). (Česká televize)

Honzulik

Poláci v tomto filmu prokázali, že umí vytvořit světový film, který sice není pro "lehké" povahy, ale jinak na diváka neskutečně zapůsobí.. Je až neuvěřitelné, že se taková zvěrstva skutečně stala... ()

Aniki

Katyň, Volyň...maj tam ti pšonci v zásobě ještě hodně takovejch krváků maskujících se za jmény místních obcí? Čím jsem starší, tím víc filmy plné násilností nesnáším i když na druhou stranu chápu, že je třeba diváka trochu probrat z letargie a vyburcovat ho, aby si byl schopen zapamatovat události, o kterých většina (např. Čechů) neměla až do doby shlédnutí snímku ani ponětí. Možná, že maj Poláci blbou geografickou polohu, nebo příliš tvrdé palice, každopádně dějiny se s nima teda vůbec nemazlily. Čtyři hvězdy dávám především za osvětu, za krásně znázorněné "střídání stráží", při kterém si štafetu předávali postupně Poláci, Ukrajinci, Sověti, Němci, znova Ukrajinci a nakonec znova Sověti i když ti takto napodruhé až po válce. Krom těch nesmyslných krutostí nebyl snímek k zahození ani po stránce filmové, příběhové. Představitelku hlavní postavy znám z krimi série Učitel a tady odvedla svou práci rozhodně na jednotku. Takže nakonec velmi slušná záležitost, ale s těma násilnostma běžte fakt do hajzlu! ()

MT_Y

Nevím, trochu mě nebavilo to že to prostě skákalo, kolikrát se v tom vyznat Teda bylo něco... Hlavní postava mi přišla po celou dobu filmu poměrně chladná, taková až bez emocí (ale nevím zda to bylo filmem nebo jen herečkou). Některé scény mi přišli absolutně zbytečné, ty scény byli úplně k ničemu a bohužel jich tam bylo poměrně dost (nepředali těmi scény ani emoce, informace, pocity nic byli to scény které tam fakt totálně k ničemu). Co se týče všech mrtvých mužů hlavní postavy, přišlo mi to fakt takový já nevím co muž to mrtvý a nevím no... Co se týče brutality (zabíjení děti, jakými způsoby různé postavy atd.) proti tomu nic nemám, je to hrůza a je hrůza že v té době si to ty lidi museli prožít a celý ten masakr je hrůza, ale vůči těm scénam proti tomu nejsem, protože vidět to a říct si tehdy to byla realita člověk si pak musí vážit svého života a že dnes takový to není, takže proto proti brutální stránce nic nenamitám ikdyz Teda nebylo vůbec příjemné na to koukat. V tomhle fakt upozorňuji kdo to ještě neviděl a hodlá se na to podívat je to fakt masakr od cca 1:55:00 cca.... Vizuální stránka (kamera, střih atd) super tam jsem byl spokojený. Nebudu nadále rozebírat dal, protože ten film sám o sobě je prostě ne úplně depresivni, ale no.... 4 hvězdy (jednu odebiram hlavně za ty fakt totálně k ničemu scény) 4 hvězdy 80% ()

senecek

No, zvláště v nynější době zážitek při sledování. Co vše je člověk schopen udělat člověku, když je zfanatizován ... !!! Působivé, brutální, šílené, ale výborné drama! ()

kamals

Alt.64 to vyjadril vecne a jasne, osobne ocenuji zvlaste uvodni svatebni sceny i s temi vsemi symboly/ritualy sklouzavajicimi az ke kyci zvlaste pak v kontextu s nasledujicimi naturalnimi obrazy zla, vynikajici Jakubik a muj oblibenec Dyblik. Btw. docela by me zajimalo koho v Polsku lukituki interviewoval, protoze ja na druhou stranu neznam zadneho Polaka, ktery by o tom tragediich na Ukrajine behem valky a tesne po ni nevedel. ()

hony23

No tak to byla síla! Nejdříve tedy musíte přečkat půlhodinku ukrajinsko-polského folklóru, pak ale vypukne napínavá a brutální podíváná o tom, jaké zvěrstva dokázali mezi sebou páchat křesťani za 2.světové války. Mezi Poláky a Ukrajinci se to tehdá ve Wolyni slušně mydlilo, k vyvražďování vesnic vlastně ani nepotřebovali Hitlera s wehrmachtem. ()

topvideo

Ak nemáte šajn, ako to chodilo v ukrajinsko-polskom bratstve, tak určite pochopíte viac po vzhliadnutí tohoto "masakru"... ()

Saxos

Homo sapiens. Člověk moudrý? Nenechme se zmýlit. Člověk byl, je a stále bude ten nejhnusnější predátor na modré planetě. Žádné UFO s ničím horším ještě nedorazilo. Jakákoliv příležitost z něj okamžitě udělá neovladatelné monstrum nejenom při vypjatých situacích v průběhu nesmyslných válek. Opravdu z každého, mnoho studií a pokusů tuto skutečnost dokazuje. Poláci poslední dobou stále filmově perou do krutých témat své historie. Zatím se jim vše dost dobře podařilo. Ve filmu nám trochu vynechali nás Čechy, tedy Volyňské Čechy. Počet obětí z řad Volyňských Čechů /cca 400/ byl, oproti skoro 100.000 Poláků, pro tvůrce filmu asi zanedbatelný. V Polsku film přijat kladně, zisk cen na festivalu ve Gdyni. Na Ukrajině samozřejmě hned na index a na dno trezoru. Sice v době internetu kravina, ale Kyjevské ministerstvo kultury asi uvažuje stejně, jak před 30 lety. Další udivující věc je, že když byli tak hrdí na svoji rodnou Ukrajinu a chtěli jí pořádně, s požehnáním pravoslavné církve, vyčistit od cizáků, kteří s nimi po staletí žili, tak proč teď migrují po celé Evropě, nevyjímaje nenáviděné Polsko. ()

moudnik

Není toho už moc, co dodat ke komentáři verbala, snad jen, že už to tak trochu načal Władysław Pasikowski ve filmu Poklosie. Tam se o hrůzných zločinech mimo bojiště 2. sv.války jen mluví. Nebyli to jen sadistické hordy z ukrajinskopolského pohraničí, ale i nenávistní chamtiví sedláci přímo v Polsku, kteří se dopouštěli neuvěřitelných nelidských zločinů. I Němci byli fascinováni krutou vynalézavostí ukrajinských nacionalistů, kteří vraždili vše od rostlin, zvířat, dětí až po vetché venkovské stařenky. Ihned, jak se na Majdanu objevily vlajky těchto sadistů, přestal jsem události na Ukrajině sledovat. 21. 8. 1968 jsme tenkrát nezjišťovali, jaké národnosti jsou vojáci SSSR na tancích uprostřed Václaváku. Takže hledat mezi tou pakáží vrahy z Ukrajiny je prakticky nemožné. Ať se tedy v zájmu celé civilizované společnosti vymlátí mezi sebou sami. ()

zachary_m

Dokonalá obžaloba 20. storočia. Vystupňovaná analýza dvoch nenávistí a jej dôsledkov. Málo známy príbeh z blízkeho pohraničia, povinné kino pre všetkých, ktorých zaujíma okolitý priestor a jeho (kruté) siločiary. ()

kolly13

Po počáteční folklórní vložce vás čeká brutální čistka s mučením, zabíjením ve jménu boha, národa či pomsty, ze které vstávají vlasy hrůzou. Některé scény svým naturalistický pojetím překvapí, ta syrovost vás vrátí do reality, čeho je člověk schopen na sousedovi či vlastní rodině. Byli by jsme stejní, mám ale obavu hraničící s jistotou; každý chce přežít. ()

Horác

Už když se člověk seznamuje s popisem jednotlivostí Volyňského masakru, riskuje, že si přivodí trvalé psychické následky. Proto nevím, jestli se vůbec někdy zvládnu podívat na tenhle film. Zatím jsem to nedokázal. ()

rigby

Polští tvůrci opět bodují a vítězí na plné čáře. Opravdu silný film, kde se při některých scénách chtělo až zvracet, jak brutálně bylo ztvárněno zabíjení. Přitom je vše natočeno opravdu skvěle, až moc realisticky. Takové filmy se musí vidět, ale stačí to jen jednou. Skutečně silný zážitek! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července