Černá napínavá komedie Alfreda Hitchcocka o tom, co všechno se může stát, když se bohatá žena rozhodne najmout podvodníčka a falešnou spiritualistku, aby našli jejího nezvěstného synovce. Bruce Dern a Barbara Harris se zde představí jako mazaný pár švindlířů snažící se obrat starou lady o pěknou hromádku peněz tím, že najdou jejího ztraceného dědice (William Devane). Mezitím zlodějský klenotník (Devane) a jeho krásná přítelkyně (Karen Black) unesou řeckého rejdařského magnáta kvůli výkupnému. Všichni se tak ocitají v nezastavitelném kolotoči záhad, vražd a chaosu, ve kterém se střídá napětí s báječnou zábavou. (oficiální text distributora)

Rocky62

Hitch naposledy a naivita rovněž. Vzhledem k době vzniku filmu jsem očekával menší procento naivity, bohužel i zde některé rádoby dramatické situace vykouzlí úsměv na tváři. V dílech ze 40. či 50. let to lze akceptovat, tady nikoliv. Příběhu nechybí jistá dávka nevšednosti a určitého napětí. Postavy jsou přesvědčivé a humorné gagy též. "Noirového" Hitchcocka mám však raději. ()

iamek

Boužel poslední mistrův snímek před jeho smrtí. A boužel taky zatím nejslabší. Boužel snímek není tak napínavý a tajemný jako předchozí snímky od Hitchcocka. Aspoň jsem se zasmál a už pár dní přemýšlím nad závěrečnou scénou. ()

dopitak

Pohodová a tak akorát zamotaná detektivka od mistra na ošklivé nedělní odpoledne. Potěší dabing ČT 1993 a taky typický sedmdesátky (auta, krajina, účesy). Tam u té hospody v lesích bych klidně bydlel. William Devane byl "sympaťák". ()

jojinecko

Hitchov posledný štek do dejín kinematografie je priemernou až mierne nadpriemernou nenáročnou detektívkou, ktorá je neporovnateľná s maestrovou "top tvorbou". Jeho rukopis tu nie je tak viditeľný, dej je schematický až triviálny. Každopádne ako zábavka je to fajn. Napriek prevažne pozitívnym dojmom, jednu scénu (zjazd z kopca na aute bez bŕzd) Hitchovi neodpustím. Je to trapas a opäť sa prejavila jeho najväčši slabina (v mojich očiach určite)- katastrofálna spätná projekcia. ()

MM11

Poslední Hitchcock je po všech směrech určen hlavně skalním. I těm ale asi nebude takhle skoro dvouhodinová šaráda čtyř lehce neduchaplných postav zcela po chuti. Výchozí a nepřehlédnutelné je od počátku to srovnání z poručíkem Columbem. Je po všech stránkách, typická hudba, typické prostředí, dokonce i způsob snímání. Není to vyloženě špatně, minimálně důkaz toho, že Hitchcock dovedl i po padesáti letech aktivní kariéry, kdy se nesčetněkrát měnilo vnímání toho, jak dělat film, stále ovládal a měl v ruce televizní standart. Prohánět mladé dravce už prostě nestačil. U Rodinného spiknutí mě asi nejvíc otrávil začátkem, nepřehledná a otravná nuda, kterou korunuje hrozná Barbara Harris (zabít málo). Téma není špatné a postupně dobře vrcholí, zamlouval se mi Bruce Dern, měl vizáž Pierra Richarda a stejně tak se i choval. Je to mimochodem příjemné, že se tu nedělá přehnaná věda, některé vtípky jsou fajn. Jen kvalitní scény k pamatování hodně schází, ten efekt "jedu v autě a brzdy v tahu" byl spíš roztomile Fantomasovský než napínavý. A nakonec proč ne, možná to tak Hitchcock skutečně chtěl, stydět se určitě nemá za co. P.S. - Vždycky mě fascinuje, jak se dokáže mistr zábavně vklínit do svých filmů, v tomhle opravdu neměl sobě rovného. ()

Caszidy

Ano, jde o kus poctivé filmařiny od legendárního tvůrce, ale některé scény jsou dnes už bohužel mírně únavné a to jakým způsobem Blanche "věští" je pak přímo otravné. Námět je však vcelku povedený a zajímavý, stejně jako z dnešního pohledu "retro" atmosféra sedmdesátých let. ()

Mulosz

Jako celek to neni az tak spatne, bez ohledu, zda se jedna o Hitche anebo by se o nej pripadne jednat nemuselo, avsak film trpi predevsim nestastnym vyberem hercu, coz divakovi celkem znesnadnuje identifikaci s postavami - taxikar, ktery kdyz se usmeje, tak poskrabe podlahu, zenska, co ma misto nosu bajonet a nakonec luxusni Mr. Moustache. Ale nas krasnych je malo, ja vim:-) ()

Padme_Anakin

Tahle žánrová směska od komedie po kriminálku mi sedla, příběh staré bohaté dámy, která si najme mladou podvodnici (roztomilá Barbara Harrisová), aby jí pomohla najít jediného příbuzného, tzn. syna zemřelé sestry.. Divák pak sleduje dva podvodnické páry, jejichž cesty se osudově protnou.. Finále se povedlo, bylo to příjemně napínavé a to mrknutí na závěr mi vyloudilo úsměv na rtech, tedy hodnotím shovívavě.. ()

DDT

Oba Hitchcockovy příspěvky k "drsným sedmdesátým" jsou kvalitní (i když "Frenzy" je lepší) a vůbec neprozrazují věk svého autora. Herci a scénář jsou tu pravda trochu slabší než u Hitchových filmů předchozích dekád. Ale podobně jako "keoma26" jsem měl při sledování několika scén ("přechod na přechodu") pocit, že "Rodinné spiknutí" musel Tarantino ve své videopůjčovně sjet minimálně desetkrát. ()

kobejn

Než se Hičkok odebral do filmovýho nebe, kde měl už dávno předplacenej flek ve vip sekci, rozloučil se toudle konverzačkou, která není ani nijak extra napínavá, ale díky jeho typicky rafinovanému stylu vzbuzuje pocit něčeho lepšího než se nakonec ukáže. Ve výsledku je to vlastně celkem blbost, ale i díky Bruci "eyes and nose up" Dernovi se na to dá koukat. ()

GodComplex

Vazne mel Hitchcock zapotrebi uzavrit si karieru necim, co nenese ani spetku jeho trademarku, se zbytkem jeho filmografie vubec nesouvisi a vypada jako podprumerny dil Columba? Pozitivne vnimam jen povedenou hudbu Johna Williamse, uz samotny fakt, ze spolupracoval s Hitchem je zajimavy. 4/10 ()

MikO_NR_1909

Voľnomyšlienkárska príbehová pohoda na poobedňajšie strávenie. To by nebol Hitchcock, keby kriminálne pozadie neobsahovalo záhady a prvky čierneho humoru naviac. Ale už v tom nie je ten skutočný motor ani záujmové zanietenie, počas deja som viacmenej rezignoval a dopozeral, ako trhal a mädlil. Možno už si Hitch nebol taký istý a asi už netrebalo takto experimentovať s dejovými zvratmi a so sériou nepravdepodobností v tak kvázi odľahčenej veci. Ja mám majstra pochopiteľne radšej v klasických psychologických trileroch, Family plot ale i tak obstojný priemer. Za napínavý záver. ()

Maq

Klasická detektivka je vážná, napínavá, zločinec vždy rafinovaný a detektiv geniální. Postupně se však, myslím tak od šedesátých let, začaly v literatuře prosazovat detektivky nového typu. Zápletka je často postavená na náhodě, omylu, nedorozumění. Vzniká prostor i pro humor. --- Takovou detektivku natočil v roce 1976 Hitchcock. Je to vzhledem k době i režisérovu zavedenému renomé docela odvážný počin. Ale zdá se mi, že už tehdy byly k dispozici i originálnější předlohy. ()

swed

Hitchcockův poslední film, který však postrádá mistrovu genialitu. Rodinné spiknutí je odlehčená podívaná, bez větší invence (vyjma setkání na přechodu), s místy dost natahovaným dějem. Na Hitche velmi průměrné. 6/10 ()

honajz2

Jako jo, Hitchcock je zde poznat jen v některých scénách, rozhodně to není úplně ono a na jeho nejlepší filmy to nedosahuje ani náhodou, ale nemůžu si pomoct, mě se to celkem líbilo. Moji pozornost si to dokázalo udržet, vtipných scén tu taky nebylo málo (především ta s nefunkčními brzdami, ta je skutečně nezapomenutelná), zápletka mi přišla zajímavá i s tou vědomou, záměrnou naivitou... Zkrátka, nepřišlo mi to vůbec špatné a ani bych neměl problém si to pustit někdy znova. To si ode mě ty čtyři hvězdy prostě zaslouží. Slabé 4* ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock /Spellbound, Psycho/ natocil ako svoj posledny film ciernu komediu zvanu Family Plot, po nasom Rodinne Spiknuti. Chyba tu klasicky Hitchcockov rukopis a napatie, film casto posobi nesurodo a rozharane : ma dost dlhu stopaz 120 min, co je teda sakra dost. Naopak, kulisy su vyborne a na urovni, tvorcovia si na nich dali zalezat, potesia aj externe sceny s autakmi. Pribeh nudi len na chvilu, a aj to len v strede filmu, co tolerujem, ide predsa o legendu svetovej kinematografie, a tou Hitchcock suverenne bol. V jeho filmoch sa keca hodne, a vynimkou nie je ani Family Plot. Ale tieto dialogy su potrebne na pochopenie konania postav a pre pochopenie samotneho deja. Bruce Derna / Kone se take Strileji, Marnie/ som si na chvilu pomylil s Pierre Richardom, fakt sa mi zdalo, ze tam hra samotny Richard - teda pre mna neskutocna podoba. Karen Black /Hrac/ bola skvela a vyborne hrala aj Barbara Harris. Hitchock mal ako vzdy malu cameo rolu. Hoci chyba klasicke hitchcockovske napatie a atmosfera, stale radsej si pustim tuto staru klasiku nez novodobe hollywoodske vyplachy ako precenovane Fury. 76 % ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Rodinné spiknutí je osobitou kriminální komedií. Hitchcockův cynismus zde má hravější podobu černého humoru. Hledání dědice paranormální aktivitou skrze lidské médium obnáší klasickou detektivní dřinu vyptávání a zatajování. Nadšené amatérské pátrání přivádí protagonisty do života nebezpečných okamžiků, ale slíbená odměna je příliš lákavou motivací, a hrozba smrti je nezastaví. Herecké výkony a kultivovanější stopa rozhovorů úspěšně podporují zvolený formát nadhledu, zápletka je krutě škodolibá a vyústění pointy pro všechny osvobozující. Hlavní postavou zábavné krimikomedie je George Lumley (dobrý Bruce Dern), taxikář s hereckou průpravou a dokonalým převtělením do detektivní práce. Nezbytným doplňkem je holmesovská lulka a netrpělivost s partnerčinou dětinskostí. Hlavní ženskou postavou je Blanche Tyler (příjemná Barbara Harris), Georgeova přítelkyně a přesvědčivě vystupující vědma. Hlasy ze záhrobí hledají cestu do živého světa a do svého alba sbírají skrytá lidská tajemství. A s vidinou odměny se v nasazení neustává. Důležitou postavou je Arthur Adamson alisas Edward Shoebridge (velmi zajímavý William Devane), nejhledanější osoba z vícero pohnutek. Životní tragédie bigotní elity byla na počátku všeho. Pak je stín, který zahlazuje vrásky minulosti a drzou troufalost přítomnosti. A hledaný muž se nechce za žádnou cenu nechat nalézt. Významnou postavou je Fran (příjemná Karen Black), Arthurova přítelkyně a kumpán jeho velkolepě smělých plánů éterického bytí života člověka. V extrémech se morální dilema překonává snáze. Z dalších rolí: příliš osamělá bohatá dáma Julia Rainbird (Cathleen Nesbitt), všehoschopný pumpař a Arthurův kamarád z dětství Joseph P. Maloney (Ed Lauter), jeho k smrti vyděšená manželka (Katherine Helmond), unesený rejdař Constantine (Nicholas Colasanto), či unesený katolický biskup Wood (William Prince). Rodinné spiknutí je příjemným rozloučením oslavovaného Alfreda Hitchcocka se světem filmu. Jeho cynismus má hravé tvary rozvernosti a nenuceně, snad i překvapivě, pobaví. ()