Zpovídám se

• USA I Confess

Otto Kellar a jeho žena Alma pracují jako správce a hospodyně v katolickém kostele v Quebeku. Otto je jednou přistižen při loupeži v domě, kde občas pracuje jako zahradník, a v panice zabije majitele. Jeho svědomí ho donutí se ze zločinu vyzpovídat otci Michaelu Loganovi, který se nedopatřením stane hlavním podezřelým. Zpovědní tajemství však nesmí být vyzrazeno, a tak Logana může zachránit pouze Ottovo znovu se vzpouzející černé svědomí... (oficiální text distributora)

Madsbender

Rezignujem na používanie výrazov ako "nevšedný" a "atypický" či "netradičný" v súvislosti s Hitchcockom, lebo to nemá zmysel. Totiž, asi každý jeho film spĺňa kritériá pre takéto označenie, a I Confess nie je výnimkou. Spletitý, tajuplný, nejednoznačný, prekombinovaný, nečiernobiely. Na križovatke osudu sa opäť stretávajú charaktery rozličného spoločenského postavenia, medzi ktorými nechýba nemecký prisťahovalec so ženou, mladý kňaz, jeho dávna láska a jej manžel z dobrej rodiny, prokurátor, dôsledný detektív a... mŕtvola právnika, ktorého nikto príliš dobre nepozná. V zásade dômyselná vzťahovka, komorný thriller s princípmi noirového filmu, dráma zo súdnej siene.. a to sme sa ešte nedostali k motívom, ktorých je viac než dostatok. Viera, láska, zodpovednosť, túžba, nádej, pracovné zapálenie. A kto je ten zlý? Kňaz, ktorý stále miluje? Žena, ktorá i keď je v manželskom zväzku, po ňom ešte stále túži? Detektív, ktorému ide len o vyriešenie prípadu a nestará sa o to, čo tým spôsobí a koľko životov zničí? Prokurátor, ktorý chce vyhrať súdny proces? Alebo utečenec, ktorý spraví všetko pre to, aby už nemusel vidieť svoju ženu ťažko pracovať? Vrahom síce môže byť záhradník, ale odpoveď na položené otázky sa skrýva v každom z nás. Záver je toho dôkazom. 85% ()

Aidan

Jeden z mála filmových dokladů Hitchcockova katolictví. A Quebec, který je dnes jednou z nejsekulárnějších končin světa, tu ještě vypadá jako druhé Polsko. ()

Vančura

Výtečná věc, která se mi hodně líbila. Doba vzniku je z toho samozřejmě znát (kdyby stejný námět někdo zfilmoval dnes, vypadalo by to dost jinak), ale i po tolika letech to pořád funguje a je to napínavé a skvěle natočené. Prostě Hitchcock ve skvělé formě a jeho fanda si zde přijde na své. ()

Legas

Po celou dobu jsem byl nervózní, jak to s tím přiznáním vlastně dopadne. Udusí kněz v podání Montgomery Clifta tajemství v sobě, nebo půjde s pravdou ven, když je nyní sám obviněn z vraždy? Závěr filmu je vynikající. Byl jsem s výsledným rozřešením navýsost spokojen, stejně jako s napínavým průběhem celého filmu. Měl jsem také možnost poprvé na plátně vidět charizmatického Montgomeryho Clifta a neodolatelnou Anne Baxter. I Confess řádím mezi mé nejoblíbenější Hitchcocky. ()

Anderton

Podobne, ako mlčí hlavná postava a skrýva svoje tajomstvo pred svetom, sú skryté aj témy a niektoré tajomstvá filmu niekde v pozadí, nevyslovené nahlas. Logan je klasická (teda jeden typ z viacerých) hitchcockovská postava, krivo obvinená, ale v tomto prípade so zviazanými rukami. Preto je aj jej boj veľmi netypický a v podstate ho musia zvádzať zaňho ostatní, predovšetkým milenka. Divák dostane možno príliš veľa informácií z minulosti, ktoré by mohli ostať nevysvetlené, ale osobne v tom žiaden zásadný problém nevidím. Od začiatku do konca som bol v napätí, snažil sa chápať motivácie postáv a tej hlavnej poriadne držal palce. ()

Mariin

Vypjaté drama o knězi, který neporušil zpovědní tajemství, ani když mu hrozil trest smrti. Zároveň nenápadná oslava pravého mužství a opravdové lásky, která vede do věčnosti. Tento film sice není formálně dokonalý, ale dávám mu pět hvězdiček pro jeho morální hodnoty. ()

Němi

Film, kteremu nemam moc co "hmatatelneho" vytknout, presto se nepresvedcim k vyssimu hodnoceni. Ano, scenar je krystalicky cisty a obsahuje vse, co "I Confess" potrebovalo. Ano, Hitchova rezie je jista, mnohdy nadcasova a kazda scena ma sve misto. Dokonce i herci odvadi presne vykony a ani jednou jsem nezapochyboval, co se snazi sdelit (zvlast Montgomery Clift dostal do otce Logana vsechnu potrebnou klidnou dustojnost, inteligenci a presvedceni jen skrze oci a priskrceny projev na vybornou). Ovsem pocit, ze sleduji zbytecny film, remeslny, ktery postrada kouska vzruchu, jiskru, kvuli ktere bych si ho chtel pripominat, prevladal. __ 3,5* smerem dolu s prihlednutim k tomu, jaky mistr Hitch umel jindy byt. ()

PetrPan

Jubilejní 1500. komentář nenapíšu...jsem si původně myslel. Na druhou stranu Zpovídám se si ho zrovna zaslouží. Hitchcock tu jedinou prostou větou shrnul podstatu víry v Boha: "Já prostě věřím tomu, pro co jsem se rozhodl" A přesně o tom to je. ()

Tomco

hitchcock tocil prakticky dokola jeden druh filmu..hranie na macku a mys, napatie, zauzlenie, hladanie vinnika, ocistovanie nevinneho.. mne sa to vzdy paci..i confess je velmi dobre dielko. ()

Slarque

Neprávem obviněný muž byl Hitchcockovým oblíbeným námětem. Tady je na mistra sice až podezřele mnoho postav a dlouhý flashback na čas naruší jinak pečlivě budovanou atmosféru a napětí. Výborný Montgomery Clift ovšem smazává tyto výtky a film řadí k Hitchcockovým povedenějším kouskům. ()

Flego

Vynikajúca dráma mladého kňaza, ktorý musí dodržať spovedné tajomstvo aj za cenu vlastného ohrozenia. Napínavý príbeh, založený väčšinou na dialogoch, má stupňujúcu tendenciu až do logického záveru. ()

poz3n

Klasický "Made by Hitchcock", tentokráte okořeněný o nemožnost říci věděné. Zdaleka nedosahuje kvalit Hitchovo nejlepších kousků, ale díky netypické hlavní postavě a její zmíněné neschopnosti je I Confess zábavným a zajímavým filmem, který i díky krátké stopáži bezbolestně uteče. 7/10 ()

codeas

Prvního "herce" ve filmu spatříme samotného mistra - Alfreda Hitchcocka. Záběry jsou krátké, pohyb kamery je krásně pomalý a proplouvá jako ryba ve vodě. Celkově není tolik dramatický jako většina jeho filmů. K přechodu mezi záběry jsou na můj vkus moc často používaná interpunkce v podobě prolínání záběrů. Za zmínku ovšem stojí dosti nevídané prolínačky - z panoramatického záběry do statického - se provede během dokončení panoramata. Ačkoliv nebyl Hitchock hlavním představitelem "film-noir" jeho hra se stíny je naprosto dokonlá, že by kde jaký představitel tohoto žánrů přímo " zčernal " (popřípadě zbělal) závistí. Celková délak filmu bude asi vypadat jako neuvážlivá,ale všechny záběry ve filmu plní ve filmu svoji funkci a plní ji velmi dobře. Tak často používané flashbacky hrají ve filmu svoji roli, jako herci, hudba, dekorace.Jejich množství je naprosto úměrné k jeho příběhu.Uznávám není to nejlepší Hitchcock, málo znalé by odradit a pro ty "již zkoukané" je to příjemné posezení u skoro poetického filmu... ()

ScarPoul

Ďalšie výborné dielo z kolekcie filmov Alfreda Hitchcocka. I Confess je silným príbehom o viere v svoje zásady, o láske a priateľstve, namixovaný do podoby, ktorá ani dnes nestráca nič so svojej sily, alebo pútavosti. Toto bola vždy devíza Hitchcockových filmov. Jednoduchý príbeh, obzvláštnený o mnohé vsuvky, ktoré si s divákom pohrávajú a jeho viera v šťastný koniec spôsobuje silný katarzný moment, ktorý rezonuje ešte dlho po dopozeraní. Tak je tomu aj v tomto prípade. Výborný výkon Montgomeryho Clifta, ktorý ako mlčiaci kňaz, trpiteľsky príjma každú ranu osudu, ktorú mu pripravujú jeho najbližší. Stále verný svojej viere aj presvedčeniu je dohnaný až na pokraj súdnosti, pritom si ale stále drží trpiteľského údelu, Pekná parafráza na samotného Ježíša a zároveň zamyslenie, kto by dokázal vydržať tak dlho, keby sa ocitol na jeho mieste. Tento film možno nie je taký známy ako TIE Hitchcockové filmy, ale fanúšik jeho tvorby tú dostane presne to čo očakáva. Skvelého hrdinu, neprávom odsúdeného, krásnu blondýnku, ľahký humor a napäté finále. Podobne ako Hrôza na javisku sa jedná o malý veľký film, z nezabudnuteľnou atmosférou. ()

5150

Výborná detektivka. Má atmosféru (hudba Dimitri Tiomkin), tempo, napětí... Montgomery Clift v roli kněze je výborný a také Karl Malden se mi líbil... ZPOVÍDÁM SE řadím mezi tři - čtyři nejlepší Hitchcockovy filmy, co jsem zatím viděl... ()

Dale

Toto je môj 25. Hitchcock a jedno je isté, Alfie vedel vo svojich filmoch vytvoriť úžasnú atmosféru, skvele k tomu dopomohla práca kamery, hudby, no hlavne vynikajúci herci, len škoda tých deravých scenárov... Toto je taký jeho priemer 70% ()

liquido26

Hitchock tentokrát obohatil své typické téma neprávem obviněného muže tím, že hlavní podezřelý je kněz, který zná pravou identitu vraha, ale nesmí nic říct kvůli zpovědnímu tajemství. ()

pivo

Zaujímavý nápad, len škoda, že nie využitý úplne. Miestami dosť zdĺhavé, od Hitchcocka by som čakal viac napätia. ()

Cimr

Velké hollywoodské drama. Silný příběh muže, který se musel rozhodnout mezi vírou v Boha a zavrhnutím společností. Už když jsem si přečetl, o čem Zpovídám se je, věděl jsem, že to je jeden z nejzajímavějších Mistrových námětů - muž se knězi svěří s vraždou. Kněz je vázán zpovědním tajemstvím, ale co s ním udělá, když je sám z oné vraždy obviněn? Co vyhraje - víra nebo spravedlnost? A nad tím vším visí v soudní síni socha ukřižovaného Ježíše... Mimochodem, kdybych byl žena, asi bych se do Michaela Logana (Montgomeryho Clifta) zamiloval. ()