Reklama

Reklama

Mistr napětí vykresluje v tomto psychologickém thrilleru fascinující portrét psychicky narušené ženy a muže, který se ji snaží zachránit. Marnie (Tippi Hedren), notorická zlodějka a lhářka, pracuje jako sekretářka Marka Rutlanda (Sean Connery) a snaží se ho okrást. Mark impulzivně požádá nemocnou krásku o ruku a snaží se dopátrat příčin její posedlosti. Když se vinnou strašné nehody Marnie dostane až na samý okraj smrti, Mark ji v nevyhnutelném šokujícím závěru donutí postavit se čelem svým démonům i minulosti. (Magic Box)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (170)

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Tihle Hitchcockovi chlapíci z Marnie a Vertiga zacházejí s objekty svého zájmu jako s pokusnými zviřátky. Tak třeba tady: Connery Marnie pozoruje, odhaduje, děsně ji chce - a jakmile má pocit, že ji dostal (do kouta), jen si s ní pobaveně pohazuje a snaží se přijít té její fascinující záhadě na kloub čím dál nevybíravějšími způsoby... V roce '64 letech to byl jistě thriller jako břitva, dnešnímu diváku je ovšem rozuzlení jasné dlouho dopředu. O to více času mi tedy zbylo na fandění verzi z alternativního vesmíru, v němž Marnie Bonda ve finále kuchla a zmizela i s jeho šrajtoflí v dál. By si to byl zasloužil, parchant jeden sadistická. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Hitch išiel na istotu a rozhodol sa naservírovať mix Psycho a Vertiga a vyšla z toho takáto slabota. Tippi Hedren je dobrá, len keď má vyčesané vlasy a nehýbe sa, inak je afektovaná aj na svoju dobu. Najväčším problémom je ale scenár a práca s postavami, ktoré sú šablóny bez uveriteľných motivácií. Postava Seana Conneryho je totižto väčší psychopat než Marnie, Hitchcock s tým ale vôbec nepracuje, resp. táto poloha postavy je možnože len nechcený vedľajší produkt. Ale hudba Bernarda Herrmanna je skvelá. Ak by Marnie vraždila, mohlo by z toho byť dobré giallo. ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Jeden z méně známých plodů Hitchcockovy činnosti, ovšem misogynie mistra napětí je opět na místě... Tippi Hedrenová, v průběhu natáčení režisérem nemálo tyranizovaná, možná právě proto podává svou postavu až znepokojivě přesvědčivě a Sean Connery v nečernobílé roli exceluje, ale ke konci bych dodala, že průser neskončil, průser teprve začíná... ()

classic 

všechny recenze uživatele

CONNERY.SEAN CONNERY.TO JE MOJE MENO.JAMES BOND je populárny v 60 rokoch,najmä ako agent 007 s povolením zabíjať,a tak som sa musel poriadne sústrediť,aby som si zvykol,že tento charizmatický herec je tentokrát u MAJSTRA napätia a hrôzy ALFREDA HITCHOCKA. Sean je výborný,ale mal som čo robiť,aby som si ho nejakým spôsobom priradil do repertoáru Hitchocka,kde si práve myslím,že Connery hrá zaujímavo,ale nehodí sa sem proste... Krásavica TIPPI HEDREN spolupracovala predtým na Hitchcockových Vtákoch,a tak jej pozícia bola o čosi jednoduchšia,ale aj herečka mala čo robiť,aby sa dokázala prevteliť do úlohy emociálne a extrémne vystresovanej mladej ženy s ťažkou minulosťou,pochybnou prítomnosťou,či nádejnou budúcnosťou... Sexy atraktívna Marnie Edgar pracuje ako sekretárka na rôznych miestach spojených štátoch,kde po čase vezme nohy na plecia spolu s ukradnutými peniazmi zmení SMER,IDENTITU sa snaží zotrvať na novom FLEKU,ktorý jej čoskoro prinesie stresy,nervy,vypätie všetkých síl z pozície šéfa Marka Rutlanda. Mark zistí po čase jej pravú tvár,začne s ňou manipulovať v pozitívnom slova zmysle,VEZME SI JU a snaží sa prísť na koreň veci. Z minulosti presiakajú na povrch nemilé spomienky na čin,ktorý jej pred očami robí peklo zo života,najmä v desivých nočných morách,či keď vidí červenú farbu,prejde ju taký silný pot,že začne vrieskať... Poviem len jedno,na Tippi je famózny pohľad,je to ona,ktorá dáva filmu pravé kúzlo záhadnosti,hrá bravúrne,samozrejme k tomu poriadne účelovo hysterický záchvat ženy,ktorá sa nevie spratať do kože,klame,vymýšľa si,kradne,podvádza,bojí sa opačného pohlavia...Všetko sa zmení po kontakte s Markom,ktorý jej bol OSUDOM. Trošku zdĺhavý počin majstra napätia a hrôzy,ktorý tu má povestné mikro CAMEO,za ktorý sa nemusí hanbiť.Nie je to zlá voľba,je to zaujímavá konštatácia pocitov a nálad človeka,ktorý si sám nedokáže pomôcť,POMOC nájde práve tam,kde to neočakáva... ()

swed 

všechny recenze uživatele

"Marnie" jsem z Hitchcockových filmů viděl jako poslední a nemám ho proto tak nastudovaný, jako většinu ostatních režisérových děl. Po prvním zhlédnutí musím poznamenat, že je to značně netypický snímek, který je nemožné žánrově zařadit. Hitchcockovy nejpovedenější filmy (Vertigo, Psycho, NSSL...) byly charakteristické tím, že nabízely kromě zápletky i hlubokou studii postav a jejich obsesí. Marnie je trochu jiný případ (a to doslova:). Největší důraz je tu kladen na psychoanalýzu a všechno ostatní je téměř druhořadé. Film tedy můžeme vnímat jako logické vyvrcholení Hitchcockovy tvorby, jejíž nejdůležitější motivy jsou obsaženy právě v tomto snímku. Je tedy zřejmé, že "Marnie" nemůže být tak divácky atraktivní film (žánrová nevyhraněnost), jako režisérovy ostatní klenoty. To ale vůbec nevadí. Další zajímavostí je sama hlavní hrdinka a její představitelka Tippy Hedren, jejíž ztvárnění role bylo pro film klíčové. Hedren úkol zvládla na výbornou a zařadila se vedle Kim Novak a Grace Kelly k Hitchovým nejlepším herečkám. Také musím připomenout, že žádná jiná hlavní ženská hrdinka nedostala v režisérově filmografii takový prostor, jako právě postava Marnie. Film "Marnie" je tedy Hitchcockovým posledním opravdu povedeným snímkem, na jehož plné docenění potřebuji minimálně ještě jedno zhlédnutí. ___ EDIT: Napodruhé navyšuji skóre. Dovolím si tvrdit, že "Marnie" je přesně tím filmem, u kterého se postupem let přehodnocuje jeho kritické přijetí a kvalitativně vstoupá vzhůru (viz "Vertigo"). 9/10 ()

Galerie (141)

Zajímavosti (22)

  • Poslední Hitchcockův film, ke kterému složil hudbu Bernard Herrmann. (filip.novak)
  • Diana Baker (Lil) měla zakázáno přečíst si scénář, dokud se nerozhodne, zda ve filmu bude hrát. Jediné co věděla, bylo, že se jedná o Hitchcockův film Marnie s Tippi Hedren v hlavní roli. (facojurka)
  • O několik let později prohlásila Tippi Hedren, že jí je Hitchcock natolik posedlý, že jí během natáčení věnoval několik sexuálních narážek a zasahoval jí i do jejího osobního života. Dále také uvedla, že jí Hitchcock zničil kariéru, protože 2 roky po natočení filmu Marnie nemohla sehnat pro sebe uplatnění. (DruidKarel)

Reklama

Reklama