Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

Paul_cz

První film, v němž jsem poznal Grace Kelly, a hned jsem se zamiloval : ).Mimochodem jinak vynikající thriller, napínavé, zábavné, skvělé dialogy.. ()

Gagner

Napínavý krimi thriller prošpikován vtipnými hláškami je na tuto dobu přímo excelentní, hned od začátku je divák nesmírně zvědavý. ()

RomanHyde

Vynikající komorní thriller, který Hitchcock rozehrál v jedné místnosti a pomocí skvělé kamery a jejich výjezdů z okna ven, kde okukovala v nájezdech celou "pavlač". Hitchcockovu výtvarnou stránku miluji a tady dostala opravdu veliký prostor. Zápletka graduje, okořeněna místy černým humorem a atmosféra v té oné místnosti s velkými okny náležitě přituhuje. Závěr je pak již "rychlý" a nepřekvapivý, spíše očekávaný.. ovšem to není rozhodující. To hlavní je to co se děje před ním, to postupné budování atmosféry. Řadím Okno do dvora do top3 mistra Hitchcocka. ()

bolan

Po první půlhodince, kde se jeden musí prokousat dlouhým dialogem, který předtavuje určité intro pro otevření minimalisticky napínavé hry jednoho obýváku. ()

Echelon1

O tomto filme som sa dozvedel len nedávno, len náhodou, keď som videl jeden diel Simpsonovcov, ktorí pardodoval tento film a odvtedy som ho chcel vidieť. Našťastie ho vysielala včera ČT2 (dokonca vo farbe), a ja som sa celý deň tešil len na tento film. No, bál som sa, že ma to bude nudiť, ale naopak. Na takto starý film som bol v napätých chvíľach fakt napätý, ako to nebýva ani u väčšiny dnešných filmov, atmosféra (!!!) a realizovanie známeho nápadu sú proste skvelé. ()

waits

1954? Tenhle film nezestárnul, a to přesto, že se dnes už těžko někdo bude u tohohle thrilleru nervovat. Snímek je nádherně režírován, má skvěle vystavěné lehké dialogy (vedle samotného Hitchcoka je psal John Michael Hayes), atmosféru dobové Greenich Village a kouzelné představitele Jamese Stewarta a Grace Kelly. Speciálně Kelly je naprosto okouzlující a chemie mezi ní a Stewartem funguje bezvadně. Za zmínku stojí jemné detaily, které většinou divák nesleduje, ale na kterých si dal Hitchcock vždy záležet, o s vých filmech většinou přemýšlel víc než jeho kolegové. V rozhovoru s Truffautem (knižně, 1980): Truffaut: Expozice filmu je výborná. Nejprve záběr spícího dvora, pak kamera sklouzne na zpocenou tvář Jamese Stewarta, přejde na jeho nohu v sádře, potom na stůl, kde vidíme fotoaparát a hromadu časopisů, načež na zdi vidíme fotografie závodních aut, jak se převracejí. V tomto jediném prvním pohybu kamery se dozvíme, kde jsme, kdo je hlavni postava a co se jí stalo. Hitchcock: Tohle mě zajímá víc, než kdyby se někdo zeptal Stewarta: Jak jste si tu nohu zlomil? a on by odpověděl" Fotografoval jsem závody, ullítlo kolo a praštilo mě do nohy.To by byla tuctová scéna. Podle mě se dopouští scénárista smrtelného hříchu, když se z problému vyvleče s tím, že řekne tohle zdůvodníme jednou řádkou dialogu... ()

Filomena.I.

Při jménu Hitchcock mi naskočí v hlavě horor. V "Okně do dvora“ byste jej těžko hledali. Pomineme-li kroky na schodech blížícího se souseda vraha. Z fotoreportéra toho času na marodce se klube obstojný vouayer. Masírovaný hubatou ošetřovatelkou, jíž sklapne až ve chvíli poznání, co že je to v té krabici na klobouky… Obletovaný dokonalou (samozřejmě) blonďatou snoubenkou, ze které se vyloupne Popelka. Místo svatebních šatů však z „oříšku“ vyskočí noční úbor s pantoflíčky… Jaký hororový příběh může v nedýchatelném vedru vykonstruovat vaše unuděná mysl při pozorování sousedů…? V tomto případě pravdivý… ()

papyrosaurus

Důkaz toho, že ke správnému filmovému napětí není třeba stovky výstřelů a nadpřirozená zjevení. Pohled do dvora je vlastně docela idylický - sledujeme každodenní radosti i starosti obyčejných nájemníků - v podstatě zdánlivě nudné výjevy ze života, kterým nepřikládáme žádnou důležitost, podle hesla "každý se stará sám o sebe". Ale nic není tak jednoduché, a při troše zamyšlení si tak hned můžeme položit otázky jako "Proč je ta paní smutná?", "Proč se ten mladý pár hádá?", "Nad čím tak asi sní mladý pianista?".....a v neposlední řadě "Kam se poděla ta paní od naproti?" Ne, u tohoto filmu nezažijete napětí ze strachu, ale budete si připadat jako amatérští detektivové, a nejraději byste panu fotografovi (co se tak bojí zahazovat se se slečnou z horních vrstev) pomohli v pátrání. Když ne příběh, tak půvaby Grace Kellyové vaše srdce rozbuší zaručeně. Závěr se opravdu vyvedl. Jo a nezapomeňte si zatahovat žaluzie! ()

Vesecký

Čtyři hvězdičky za film, který je sice zajímavý, dobře zahraná jak J. Stewartem, tak G.Kellyovou, ale přece jen je slabší než některé jiné Hitchcockovy filmy. Především je hrozně upovídaný a pak - chybí moment nějakého překvapení, nějakého nového odhalení než to, které známe od začátku - totiž předpoklad, že byla paní Thornwaldová rozčtvrcena a odnosena v kufrech mimo byt. Závěrečné scény od vloupání Grace do vrahova bytu až po vtipný konec se dvěma sádrami tro už nezachránily. Viděl jsem během týdne své dva první filmy s budoucí monackou kněžnou a musím přiznat, že kníže Rainier měl dobrý vkus. O to víc želím jejího tragického osudu. ()

Atheas

Ameriko ty jsi ke mě vklouzla. Čirý Hollywood. Překvapení v jednoduchosti a absolutní elaganci, kterou si tento film po celou dobu udržel. Nádhera. Toto je něco na co se podívám kdykoliv znovu, stejně jako na hlavního hrdinu, který to zahrál opravdu jako by se pro tu roli pozorujícího člověka narodil. ()

husokachna

Pro mě dnes už trochu outdated a naivní. Víc než napětí na mě tedy zafungovala lehká komediální stránka, "osvěžující" a úsměvný šovinismus padesátých let a výlet do starých časů. Celá zápletka na mě působila, jako když si dětí hrají na vraždu a detektivy, a moc nepomohly ani šedivé vlasy (paruka, barva?) hlavního podezřelého, které mě strašně vytrhávaly z děje a dokreslovaly určitou "divadelnost". Je to sice blbost, ale opravdu pokaždé mě rozhodily :-). Přes všechny výtky, téměř dvě hodiny utečou jako voda a na 70 let starý film je to neskutečně svěží. Dávám čtyři zlomené končetiny, tak trochu i z úcty ke jménu. ()

Muel

| Paramount | Obrovská klasika od majstra Hitchcocka, ktorá ma neodstrelila na mesiac, ale veľa vecí mi tu samozrejme prišli neskutočne prelomové a na tú dobu extraordinárne, ale samotný príbeh toho neprinesie veľmi veľa. Skôr je to taka minimalistická hračka, ktorá síce baví, ale komplexnosť naratívu nie je natoľko veľká, aby som bol z filmu odpálený. Musím ale uznať režíjne kvality režiséra, týpek jednoducho išiel úplne inú ligu, ako všetci ostatní. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Ulrich

Lekce filmarskeho remesla od mistra Hitchcocka + na tehdejsi dobu (staromilci nekamenujte me) celkem inteligentni dialogy... ()

Tumáš

Grace Kelly je fakt dokonalá. Napínavý a zárověň i romantický film s jistou dávkou mistrova humoru leckdy černého.. ()

RadimFišer

Pan Hitchcock v nejlepším podání. Napodlahu skvělé. Totální a napínavé. Režie odsýpá. Scénář působivý. Atmosféra z něj září jako slunce. Jestli si budu pamatovat na druhý nejlepší film, tak to bude pravděpodobně tento. Zanechal ve mě takové smíšené pocity. 5 hvězd je naprosto bezpochybných. ()

Grizzly

Vyborne natocene, dokonale prirozene, takove "realne bez prikras" a skvele zahrane...bohuzel ale ke kulervoucimu napeti neco chybi, proto jen 70% ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011