Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

efko

V každom z nás drieme voyerista, jediné čo nám chýba je príležitosť... A práve takúto príležitosť ponúka Alfred Hitchcock prostredníctvom svojho „Okna do dvora“. Film síce patrí medzi režisérove výpravne najjednoduchšie, no zároveň vizuálne najdokonalejšie diela. Vďaka skvelej „kamere“ (takmer všetky zábery natočené v uhle pohľadu hlavných postáv) je divák do deja úplne vtiahnutý. Rovnako fascinovane ako James Stewart môže pozorovať dianie v protiľahlom dome, premýšľať o ne/vine podozrivého suseda či s úľavou si vydýchnuť po napínavom vyvrcholení. Z hereckého obsadenia zaujme hlavne Grace Kelly, nielen svojou krásou či hereckým umením, ale aj bohatým šatníkom módnych noviniek 50-tych rokov. Jednoducho zhrnuté – jeden z najlepších Hitchových filmov... ()

system

Okno do dvora ma nesporne kvality, od vyborneho nametu pres kvalitni herecke vykony, ale kam se podelo to povestne Hitchcockovske napeti? ()

matmanX

Nebýt Hitche, Hollywoodu by došly všechny nápady ještě o několik dekád dříve, což znamená na jednu stranu to, že jeho přínos a talent jsou nepopiratelné, na druhou stranu to, že většinu původně inovativních nápadů současný divák viděl už stokrát. Námět filmu je velice zajímavý a skvělá kamera dokáže navodit pocit izolace ve vlastním bytě. Problém je v tom, že Okno do dvora zkrátka neodolalo zubu času a jeho kouzlo už dávno vyprchalo. V 50. letech možná šlo o napínavý thriller, po kterém se už nikdo nepodíval na svého souseda stejně, ale dnešní divák u něj spíš usne. Navíc je samotné hlavní linii věnováno málo pozornosti a šmírování "obyčejných" sousedů začne brzy nudit. Doufal jsem aspoň v napínavé zakončení, ale i to bylo na dnešní dobu už značně slabé a "útok bleskem" mi už připadal jako parodie. Skutečná hodnota Okna do dvora leží hlavně v jedinečných filmařských postupech, díky jejichž mistrovství nemůžu jít pod 4*. ()

Oyer

Lidé něměli televize a tak, když se nudili, špiclovali své sousedy z okna. V případě fotografa Jeffriese, který má doma takovou kóču, trochu nevděčná záležitost. Od Hitchcocka jsem čekal větší zápletky a zvraty. Některé pasáže by se daly rozhodně zkrátit. Filmu by to jen prospělo. I přesto vcelku snad napínavý závěr. ()

bohemia_regent

Kdyby byl film o půl hodiny kratší, určitě by mu to neuškodilo, spíš naopak. Rozmluvy ústřední dvojice (za občasného přispění pečovatelky a přítele-detektiva) nejsou při svém tématickém opakování zas až tak duchaplné. Ale k tomu nesměřuje hlavní výtka. Horší je, že celá zápletka je neuvěřitelně vykonstruovaná a chování postav (především podezřelého Thorwalda) postrádá vzhledem k prostředí, v němž se celý příběh odehrává, elementární logiku. Mohl bych uvést mnoho konkrétních příkladů, ale musel bych se dopustit spoilerování. Přitom absence logiky v žánru, kde se s ní pracuje (vedle intuice, kterou zpočátku reprezentuje hlavně Liza, ale i ta postupně stále víc uplatňuje logiku ženského pohledu na svět - a to nemyslím pejorativně) jakožto s prostředkem, který má vést k odhalení zločinu, je poněkud divná. A tak jen díky mistrnému režijnímu řemeslu vznikl z takového scenáristicky nedotaženého polotovaru lehce nadprůměrný film. Upřímně řečeno, jsem přesvědčen, že kdyby nešlo o Hitchcockův film, bylo by celkové hodnocení o nějakých 20 % nižší. ()

Theresia

Hitchcock je kouzelný. Toto je to pravé umění. Některé dnešní nejmenované filmy, kde litry červené břečky určují sledovanost, se s tím vůbec nedají srovnávat. Okno do dvora je takový film, kde ani nedutáte, jen pozorně sledujete a zadržujete dech ve chvílích, kdy to tvůrci chtějí. Strach pramenící z něčeho čistého, tajeného, tichého a děsivého. Něčeho, co někteří od začátku tuší a něco, kolem čeho někteří žijí své životy nerušeně dál. Kombinací té prostoty a špatnosti je dosaženo těch nejvyšších kvalit na filmovém plátně. ()

Ollie235

Hitchcockovu tvorbu mám rád a nesmírně si ji vážím, ale od Rear Window jsem čekal daleko více. Práce s napětím zde není tak úchvatná a první hodina mi přišla vyloženě nudná. S postupem času děj trochu graduje až k velmi povedenému závěru, ale na slabší úvod zapomenout nedá. Celkový dojem zachraňuje výborné herecké duo Stewart-Kelly a překvapivě humorné dialogy. Na více než 3* to ale bohužel není. ()

Marius_ss

Znova sa ukázala Hitchcockova genialita. Nakrutit tak putavy a napinavy film na tak malom priestore... na to musi mat človek hlavu. Navyše je to premyslene a dava to logiku. Dokonca som si pre Hitchcockove filmy vymyslel slovičko ktore ich pre mna najviac definuje - čaroretrokrasne. Škoda že dnes su už taketo filmy raritou. ()

laepus

Aneb jak natočit skoro dvouhodinový film o týpkovi, co sedí nasraný u okna a dojde k pocitu, že naproti se stala vražda. Mistr napětí ve vrcholné formě, protože jako klasicky u Hitchcocka nějaká akce přijde až v tom nejúplnějším závěru a pak najednou konec. Ale hlavní důvod, proč mám tenhle film tak rád je stále ještě jiný - Grace Kelly podle mě byla ta nejkrásnější herečka všech dob. A jen na ni se dívat by mi na ty dvě hodiny vystačilo. ()

Klajnik

Film je zasazen do přostředí jednoho bytu zpřelámaného Jeffa, který se z nudy dívá ze svého okna do dvora a přes dvůr do oken svých sousedů, kteří působí spíše jako postavičky než skuteční lidé. Kulisy jsou skvěle zhotovené a technicky to solidní je - i když záleží na tom, co vše podřazujem pod pojem technické ztvárnění. Dva scénáře téhož obsahu můžou být formálně vystavěny různě. Námět se mi líbí a komorní filmy (Telefonní budka, Velryba, Pohřben zaživa, Pozemšťan, Kdo se bojí Virginie Woolfové?...) mám docela rád, protože se jejich tvůrci více zaměřili na kvalitu dialogů a děje namísto toho, aby se diváka snažili bavit pokleslými způsoby typu změna lokace, akce... Zde se mi však děj zdá příliš slabý. Scénář naťukne pár linek, ale po většinu času se věnuje detektivní sledovačce souseda, který "asi" zabil svou ženu. Katarze však nefunguje. O něčem vypovídá to, že jsem zde nebyl vůbec v napětí, ačkoliv napětí má být Hitchcockova doména. Navíc se stane přesně to, co divák očekává. Je to tak jednotvárné a předvídatelné, že to za můj čas snad ani nestálo. Holt další vyčpělá klasika. ()

Milky.

Pravděpodobně to není film, který bych si ještě někdy pustil podruhé. Ale mám rád filmy, kde nic není zbytečně navíc, které nemusí být vyplněné vatou a které dokáží napnout i na malém prostoru jednoho bytu a jednoho dvora. Perfektně natočené, skvělé herecké výkony a napětí až do konce. Bohužel přiznávám, že se mi film trochu táhnul, za to jednu hvězdičku ubírám. ()

hell_boy

Mé první setkání s věhlasným režisérem nedopadlo vůbec špatně. Jednoduchá, až triviální zápletka je podána poměrně zajímavě, takže jsem se nenudil i přesto, že se vlastně větší část filmu nic moc neděje (dlouhosáhlé debaty o kladech a záporech manželského soužití, které jsou v první cca hodince hlavní náplní, jsou jedním z hlavních důvodů, proč nedávám plné hodnocení). Nadprůměrný film ovšem z tohoto snímku činí famózní závěr, kdy je napětí vygradováno neuvěřitelným tempem a z poklidného filmečku se stává thriller, který zrychlí tep snad každému divákovi. Třešničkou na dortu je pak vtipný poslední záběr, kdy se režisérovi podařilo vkusně zakončit tohle zajímavé dílko. ()

CamperCz

Jednoduse klasika a dle meho i nejlepsi mistrovo dilu. Hitchcockovy filmy obecne sice neshledavam zas az tak dokonale, jak je mnozi vidi, to je ale jenom muj nazor. Zaverecna scena pri zlocincove dobyvani se do Stewartova pokoje jsem nicmene BYL poradne napjaty, to nepopiram. Best of Hitchcock, 90%. ()

kujon

Ten konec stál film 1hvězdičku, jinak by to bylo za 5... Nicméně i tak moc povedený filmový zážitek. ()

El Loco

Okno do dvora je len mojim druhým stretnutím (po VERTIGU) s majstrom Hitchcockom (čo určite do budúcna napravím), ale priznám sa že aj napriek veľkým očakávaniam (a skvelým hodnoteniam, či už na csfd.cz alebo imdb.com), som sklamaný. Nie že by to bol zlý film, to nie, je výborne natočený, James Stewart je veľmi sympatický a Grace Kelly nádherná, avšak čakal som niečo spektakulárne a ten pocit sa mi po záverečných titulkách nedostavil. Síce naozaj treba vyzdvihnúť prepracovanie charakterov susedov obývajúcich jeden „dvor“ a výbornú prácu s kamerou, no problém je niekde inde. A to v úplne banálnej, naivnej, predvídateľnej a až smiešne jednoduchej zápletke, ktorá mi, priznám sa, vôbec nestačí. Oproti úžasnému Vertigu je to veru bieda. Možno to stačilo divákom pred 50 rokmi, ale ja som rozhodne čakal viac. Nevadí, maestrovi dám ešte šancu...:-) ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011