Churchill

• Velká Británie Churchill (více)

I velcí muži mají své dny... Červen 1944. Francie je stále okupována nacisty. Chtějí-li Spojenci na západní frontě zvítězit, musí osvobodit Francii. Na jihu Anglie se proto formuje armáda, jejímž úkolem je pokusit se o invazi do Evropy. Jinými slovy provést Den D, mohutný společný útok vzdušných, námořních i pozemních sil a největší operaci, jakou kdy spojenecké síly podnikly. Jediný muž je však proti. Winston Churchill se obává, že pokud operace Overlord skončí neúspěchem, nebude mít Velké Británie dostatek sil na svou obranu. Jediný muž tak stojí proti vlastnímu králi, proti americkému vrchnímu veliteli Eisenhowerovi i britskému generálovi Montgomerymu, proti všem. (Česká televize)

Endavour

Tematicky se to zřejmě nedá srovnávat s "Darkest hour", jelikož se jedná o dvě různé události (Bitva o Británii, Den D), nicméně, co se týče znázornění Churchilla už ano. Zde budu plavat proti proudů komentujících na csfd a řeknu, že Churchill v podání Briana Coxe zde působil víc přesvědčivě a celková atmosféra těch pár dnů před největším a nejstatečnějším vyloděním v historii mě držela v napětí až do konce, byť během filmu nepadl jediný výstřel. Proto zde nechápu kritiku na tento film. Za mě naprostá spokojenost a plný počet. ()

BOURQUE

Kým Najtemnejšia hodina zachytáva Churchilla v „lepšej kondícii“, tak film „Churchill“ podáva obraz o človekovi, ktorý je spíš vyčerpaný a viac bojuje so svojimi démonmi. Film zachytáva krátky pasáž so života takého W. S. Churchilla, ktorý v podstate zubami a nechtami bránil sa proti operácii Overlord (deň D). Kým Najtemnejšia hodina bola viac orientovaná na vizuálnu stránku, maskérsku techniku a „one-man show“ G. Oldmana, tak „Churchill“ je viac o Churchillovi, o jeho boji sám so sebou, proti ostatným. A nezabúda na to, že za každým silným mužom stojí jedna silná žena. B. Cox hrá celkom presvedčivo, ale pri takej réžii G. Oldman by dokázal pridať ešte zopár „plusových bodov“. Film, ktorý nespravilo dostal menšiu pozornosť ako už jeho spomínaný príbuzný. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Luk Skywalker

Na mě až moc psychologické a nudné. Churchill řeší přízrak z Gallipoli a vypadá to, že nechce invazi. Ještě, že o Winstonovi vím mnohé z dokumentů, z tohohle "životopisného" filmu bych se toho moc nedozvěděl. ()

tranquill

"Pokouším se tu řídit zemi a válku, chyby si nemohu dovolit!" Tohle drama je o psychologii (nejen) hlavní postavy a myslím, že ta se povedla. I herecké výkony jsou výborné. Za mě nadstandard. "Cokoliv se stane, ty jim musíš dát naději!" ()

Scraffy

Zaujímavý počin, ktorý má peknú kameru a celkovo výzor. Obsadenie je tiež celkom slušné, aj keď mi občas Miranda Richardson prišla nejaká divná. Príbeh už nie je nejaký slávny. Tam je veľa vecí klišé a hlavne veľa vecí nudných. Zo začiatku to vyzeralo na dobré dielo, ale potom to nabehlo na stereotyp. Chovanie postáv je tu niekedy až neznesiteľné. V tomto roku bolo Churchilla požehnane. Natočili sa dva filmy a ja musím povedať, že ten druhý - Darkest Hour sa mi páčil omnoho viac. Toto je všetko také až moc komorné a stále sa to krúti o tom istom. Ku koncu som bol už slušne znudený. Viac ako priemer tomu dať nemôžem. ()

ostravak30

Většinou u životopisných filmů přemýšlím, z jakých zdrojů filmaři vycházeli. Tentokrát by mě to zajímalo ještě o chlup víc. Churchill totiž není životopisný film slavného politika, jak by se mohlo zdát, ale pouze epizodním zobrazením jedné malinké části jeho života ve chvíli, kdy stál proti všem a všichni stáli proti němu. A snad to i vypadá, že nebýt manželky a především sekretářky, definitivně by se sesypal. Nejistý, nerozhodný a hlavně odstrčený, takový byl dle autorů filmu. Nemyslím, že se o přípravě operace, která vešla do historie, a o politikovi samotném dozvíme cokoli nového. Nebo vůbec cokoli. A přitom se Winston Churchill neustále odkazuje na zpackanou operaci v první světové. Diváci ale nedostanou šanci se o ní cokoli dozvědět, neboť co bylo předtím autoři pomíjí. Tím se film stává naprosto nepoužitelný pro mladší diváky. ()

LubosD

Film není špatně natočený, ale ve výsledku je to docela nuda o vrtošivém staříkovi, co nevěřil, že operace Overlord (Den D) dopadne dobře. ()

papuchalk

Film, ve kterém daleko více vynikne velikost osobností Eisenhowera, Montgomeryho, Winstonovy ženy, jeho něco-jako-komorního s knírkem, dokonce i toho koktacího krále, i jeho sekretářky. Všichni působí daleko víc vyrovnaně, vyzrále, a uvědomující si vlastní role v životě. Nejsem si jistý, zda se jednalo o záměr Churchilla takto zobrazit. Ale je možné, že ho tak začali vnímat i lidé, jelikož první volby konající se bezprostředně po válce nevyhrál a klidil se do opozice. ()

carl.oesch

Skvělý a přesný koment flanker.27. Nechápu, co je smyslem točení podobných filmůl, kde je Churchill znázorňován jako naprostý idiot, vesměs jako uslintaný ožrala a člověk, který chvílemi ani neví, co dělá. Zrovna čtu už nejmíň potřetí jeho paměti z 2. světové války a to, co je jak v tomhle filmu, tak ve filmu Nejtemnější hodina, je kupa nesmyslů. V Česku mě štve, jak povrchní, hloupí a líní jsou scénáristé, ale když si vezmu tyhle dva "velkofilmy" o Churchillovi z poslední doby, myslím, že v UK na tom nejsou o moc líp. Onen von Tunzlemann zplodil sračku a pan Teplický z ní nemůže udělat nic než to, co můžeme vidět. Řadu působivých vizuálů, celkem sympatickou Clementine Hozierovou, která to s Winstonem neměla skutečně jednoduché, ale to je asi tak vše. Úplně šílené je obsazení hlavních osob (podobnost se skutečnými osobnostmi zas až tolik neřeším, v jednom velmi skromném, ale skvělém filmu o dni D, kde D. Eisenhowera stvárnil dokonale Tom Selleck), ale tady to vypadá, jako kdyby všichni vedoucí byli do války povoláni z nějakého domova pro seniory - D. Eisenhower byl v té době 54 letý, pravda Smuts byl o dvacet let starší, ale drtivá většina ostatních byla relativně mladá - Brookovi bylo 61, Montgomerymu 57 let. Pravda, Churchillovi bylo sedmdesát, ale je třeba si uvědomit, že zemřel v 91 letech a po válce byl ještě jednou premiérem, i když tam už to bylo slabší. Docela by mě zajímalo, co je za tím, dělat z něj a jemu podobných osobností čím dál tím větší trotly...oslava podivných existencí typu pseudofilosofa Marxe, či kdejakého rudého bastarda typu Castra či Che Guevary je ukázkou degenerace západní společnosti. Jistě, jak píše flanker, Churchill měl řadu chyb, ale byla to skutečná osobnost, což se o jakékoliv vedoucí politické osobnosti říct nedá ani náhodou. ()

brasek

Sklamanie. Taký nemastný - neslaný príbeh. Winston Churchill bol veľká historická osobnosť a takýto psychologický snímok je skôr na škodu. ()

goauld

Rozhodnutí bývá občas komplikované, obzvláště pokud je velitel "jemnější" povahy. Osobně nelze upřít snahu vykreslit Churchilla jako bojovníka Anglie, který by nejraději vyhrával války bez ztráty jediného muže. Bohužel - válka je tvdá a bere si svou daň. A jak už to tak bývá - ve válce vyhrávají pouze tvrdí - nelítostní vojevůdci. Podívejme se třeba na takového Čingischána, že ;-) Ten do boje posílal tisíce, miliony ....hůlkové a jiní.... (sorry, nechal jsem se unést :-)) svých vojáků a... že by se zrovna zabýval, zda ten či onen bude zabit, či přežije ve válečné vřavě??? rozhodně ne. A podobně na tom byl i Áda.... Jenže - zde je přecejen trochu rozdíl ;-) Áda to přehnal, bo neuměl zavčasu skončit... Zato Čingischán?? ten si na velikou Čínu taky netroufl, ikdyž to byl jen Mongol ;-) Sice Mongol, ale měl dostatek rozumu. Sice zde je v tomto snímku popisován zlomek všech Churchillových činů (v podstatě se jednalo pouze o to vylodění v Normandii), nicméně to však nelze vztahovat na celé období jeho politiky. Mylně by pak mohl divák nabýt dojmu, že takto se choval při každém podobném dilema, mylně by divák mohl nabýt dojmu, že se "pošetilý stařík" pletl dospělákům do řečí a dělal trucovitosti... Takže berte tento snímek okem shovívavým.... ()

Vosnik

Brian Cox hraje jako o život, ale tenhle scénář nemá šanci utáhnout. Poměrně nešťastně vybraná epizoda z Churchillova života, roztahaná do neúměrného prostoru a vyplněná nepřiměřenou stopáží záběrů na téma: "muž kouří doutník a přitom se v něm cosi odehrává." Jako nejsilnější moment hodnotím rozhovor s králem, ostatní dialogy jsou zahrány výborně ale nestačí to na to, aby film fungoval. ()

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)