Doufám, že to Garymu vyjde a vyhraje Oskara. Leta nám dokazuje, že je to pan Herec, neskutečný univerzál, dokáže přesvědčivě zahrát cokoliv. Jinak film lehký nadprůměr, většina filmu se odehrává v Churchill War Rooms. Při návštěvě Londýna minulý rok jsem si je prošel, návštěvu doporučuji. [Kino Atlas CSFD předpremiéra].(10.1.2018)

Academy Award 2018 nominee. Společně s Akty Pentagon film, které jsem mezi oscarovými nominacemi přesně očekával. A byl tam naprosto po právu: hlavně vzhledem k tomu, jak senzačně Nejtemnější hodina funguje v součinnosti s Nolanovým Dunkerkem. A osobně mě příběh "Churchilla u Dunkerku", byť tam vůbec nebyl, bavil víc. Především kvůli dokonalému Garymu Oldmanovi. Jakkoli si polovinu ceny za jeho roli zaslouží maskéři, Oldman dokázal být tím sebejistým, ale zároveň roztomilým staříkem. A myslím to přesně tak, jak to píšu: Oldman Churchilla nehrál, on jím před kamerou prostě byl. A za to si zaslouží hluboké smeknutí. Vyčítat filmu ty dvě scény, které tu všichni papouškujete (toho jsem si všiml už dřív: někdo s hodně body, jakási "autorita", tu jako jeden z prvních něco napíše, načež se to začne únavně opakovat - proto většina zdejších komentátorů pro neoriginalitu nezaslouží pozornost), je pitomost. Jak moment, kdy sir Winston ¨vysvětluje sekretářce, jak se věci mají, a pak scéna "premiéra v metru" jsou možná nerealistické, ale o to vůbec nejde - ty scény fungují filmařsky. Proto byly ve scénáři, proto jsou ve filmu. Já přece vím taky, že černoch v metru citující řecký klasiky je s velkou pravděpodobností nesmysl. Stejně jako dělání z Chamberlaina a Halifaxe netvory. Ale pro potřeby Nejtemnější hodiny smysl dávají, pomáhají osvětlit postavu Winstona Churchilla, a o to jde především. A o technických detailech filmu, jako je naprosto dokonalá kamera, ani nemá cenu ani hovořit, ta je senzační. Nejtemnější hodina je prostě skvělý divácký zážitek.(7.3.2018)

Nejtemnější hodina režiséra Joe Wrighta vrhla na filmové plátno Winstona Churchilla v podání Garyho Oldmana, který byl ve své roli naprosto fantastický. Nedá se mu vytknout zhola nic a jeho přednes byl nosným pilířem celého filmu. Snímek krásně ve střípcích doplňuje i Nolanův Dunkirk a rozhodně si zasluhuje divákovu pozornost, která je odměněna již zmíněným hereckým výkonem Garyho Oldmana. S režisérovým Pokáním mohu s klidem v duši zařadit i Nejtemnější hodinu do vyjímečných filmových opusů a rád si film s absencí dabingu opět někdy prohlédnu.(19.1.2018)

Dramatickejší a napínavejší Dunkirk ako ten Nolanov. Bravúrne zrežírovaný a zahraný film, z ktorého výrazne vytŕča scéna v metre - pre niekoho v negatívnom zmysle pre človeka, ktorý má trochu srdce, patrí práve táto scéna k tým, vďaka ktorým milujeme kinematografiu. Je to tak pateticky prepálené, až je to neodolateľné.(10.2.2018)

Tuhle story zná asi každý. Takže se tady jedná pouze o herecké výkony a ty jsou dosti povedené. A taky, která ženská by nechtěla v 57 letech vypadat jako Kristin Scott Thomas? Myslím, že by to chtěla minimálně každá druhá. A výkon Gary Oldmana byl skvělý, akorát bez titulků se to moc nedá, což je škoda.(25.1.2018)