Záskok (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1997, 95 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Stano Slušný

Už na střední jsem se mi rozdělili lidé na milovníky Cimrmanů a milovníky Slunce, sena, ... a podobných zrůdností. Zatímco první skupina vždy má co říci a často dominuje smyslem pro humor i inteligencí, skupině druhé by slušela výměna hranic za jakékoli východní. Záskok je nejspíše nejlepší hra Járy Cimrmana.(8.11.2010)

Moje nejoblíbenější hra od cimrmanovců, patrně díky tomu, že naše představení Pasti na myši podle Agathy Christie se díky záskoku při jedné z repríz na konci prvního aktu vykolejilo natolik, že mé pokusy o záchranu předčily i samotného Karáska. Posuďte sami: GILES DAVIS: A co se stalo s paní Stanningovou? SERŽANT TROTTER: /pauza/ Asi taky umřela. MAJOR METCALF: Tedy seržante, já se vám do toho nechci motat, ale není paní Stanningová náhodou ta, která včera zemřela v Culver street 24? SERŽANT TROTTER: /pauza/ Ano...(27.5.2006)

Další z důkazů, jak špatně zdejší csfd funguje a jaké má fatální nedostatky. Opomenout zařadit mezi zdejší hereckou smetánku plzeňskou legendu Karla Infelda Prácheňského je totiž věc neodpustitelná! Záskok. Možná to není ta úplně nejlepší hra z per mistrů Svěrák-Smoljak, ale řekněte upřímně, kdy se vám poštěstí jít na jednu (konkrétní) hru a dostat jich (za stejnou cenu) hned několik?! (viz „Tu lípu nedám!“, „jedu říkáš?... do kávy?“. Něco mi říká, že ani pánové Jirásek, Mrštíkové..., by proti tomuto „lehce“ netradičnímu výkladu (pojetí) zhola nic nenamítali. U mě (snad až na seminář) bez sebemenších námitek. p.s. označit část (sedícícho vlevo) publika za blbce si může skutečně dovolit snad pouze Z. Svěrák, aby se mu posléze dostalo upřímných úsměvů z řad „osočených“ :-) 93% p.p.s. otázka „na tělo“. Nechtěl byste, mistře (ústavu narychlo upravíme), kdyžtak sleduji ty předvolební (prezidenstké) debaty, i vy kandidovat? Zabily by se tím dvě mouchy jednou ranou. Česká republika by získala do čela skutečnou osobnost, které si můžeme vážit a vy byste alespoň předvedl Cimrmana světu a zapsal ho tak definitivně a nesmazatelně do (světových) dějin. Já vím, on už tam je, ale.....a něco mi říká, že i Láďovi Smoljakovi by tahle myšlenka nebyla proti srsti...(7.1.2013)

"V Českých Budějovicích by chtěl žít každý..." Krom Karla I. Prácheňského. To nejlepší co Cimrmani pro prkna, která znamenají svět vytvořili. Herec K. I. Prácheňský je snad jejich nejpovedenější postava aneb kam se na něj hrabe samotný neherec Jára Cimrman, natož pak Bittner. Skvělá jak vědecká přednáška, tak i především samotný divadelní kus z Cimrmanovi pozůstalosti.(25.11.2003)

No samotnej seminar je sice vtipnej, dojde i na hru po tme, ale nijak extremne nevybocuje z jinejch petihvezdickovejch seminaru, takze jsem nebyl absolutne pripravenej na tu neskutecnou jizdu, ktera prisla po tom. Hra Vlasta je totiz tak neskutecne vtipnej masakr, ze jsem snad vtipnejsi hru od DJC nevidel. A navic tentokrat je tu snesitelnej i ten Penc. Ale ten, o koho tu jde hlavne, je naprosto giganticky genialni Sverak, kterej predvadi neco neskutecnyho. Samozrejme ostatni mu zdarne sekundujou, hlavne Vlasta Petra Bruknera a zvedavej invalida Jana Kaspara. Jedna z nejlepsich her, ktera se jiste zaradi mezi moje oblibene.(19.2.2008)

• - Ladislav Smoljak původně chtěl, aby herci seděli v šatně a debatovali o ní, Svěrák však namítal, že by mu vadilo, kdyby hru neviděl. (Kulmon)

• - Vavroch se jmenoval podle Vávry z Maryši. (Kulmon)

• - Autoři nejprve psali hru už zkaženou, ale pak napsali hru tak jak by vypadala nenarušená a pak ji "kazili". (Kulmon)