Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

D.Moore

Na rozdíl od řady kolegů uživatelů se z tohoto filmu nestane můj oblíbený nebo nejoblíbenější film Woodyho Allena, ale to neznamená, že není skvělý. Napětí a humor jsou v dokonalém poměru a když čtveřice Allen, Keaton, Alda a Huston začne řešit vraždu, je to podívaná, pro kterou bych snad i zabil. "Sport mi změnil život." - "Já dávám přednost atrofii." ()

pepo

Pre dve tretiny su uzasne. Hrave, zabavne aj napinave. Chemia medzi hercami je neodolatelna a Diane Keaton absolutne ruluje. Po odhaleni vo vytahu vsak tomu spadne retaz a posledna tretina nefunguje idealne. A nepomozu ani cool scena s telefonom ani pocta Wellesovi (dost zle natocena mimochodom). Silnych 7/10, no dlho to bolo na hranici totalneho nadsenia. ()

FlyBoy

"Veril by si tomu? Niekto zabil 12 ľudí, rozporcoval ich a potom zjedol. Fakt? Alternatívny životný štýl." Zaručene jeden z mojích top 10 Allenoviek kde sa maestro síce sám vykráda, ale spôsob akým to robí je proste geniálny a neskutočne zábavný. ()

nunka

Úchvatná komédia o tom, ako si napríklad vyriešiť manželskú krízu, urovnať medziľudské vzťahy a nájsť príležitosť zahrať sa na Sherlocka Holmesa. Mix napätia, inteligentných hlášok a geniálny humor Woodyho Allena na mňa zafungoval stopercentne..Nie je to síce latka Annie Hall, no zaručená "woodyovská" zábava. ()

ajuska

Tradičně zábavný Woody, tentokrát šmrcnutý záhadou a napětím. Tajemná vražda sice chvilkami trochu pokulhává, ale některé hlášky to bohatě vynahradí. ()

Aky

Je to už strašná doba od natočení, ale pořád je to nadprůměrné. Woody Allen, to je hlavně inteligence, a ta odolává stárnutí. ()

misterz

W. Allen hviezdi v iskrivých a inteligentne-humorných dialógoch, hlavne so svojou filmovou manželkou D. Keaton. Je vidno, že táto dvojka je zohraná absolútne dokonale. Samotné ich vyšetrovanie záhadnej smrti susedky je síce zaujímavé a dokáže upútať pozornosť diváka, to však nič nemení na tom, že vo filme išlo predovšetkým o perfektne vyskladané dialógy a trefné poznámky, ktoré sa tu sypú doslova z každej Woodyho vety. Ďalší geniálny scenár od tohto filmového velikána. 85/100 ()

Vančura

Skvělá komedie, kterou bych se osobně nebál označit za jeden z Allenových tvůrčích vrcholů. Má to dokonale promyšlený scénář a super vtipné repliky, fantastickou kameru, perfektní obsazení i herecké výkony, a napínavý děj, který udrží pozornost až do konce - bavilo mě zkoušet uhádnout, jak to asi celé dopadne, a dovedl jsem si představit obě varianty rozuzlení - jak tu, v níž by se podezření Carol ukázalo jako nesmyslná paranoia, protože k žádném zločinu nedošlo, tak opačný závěr, v němž by úspěšně odhalila vraha. Oba konce by se mi líbily, a jsem rád, že jsem o filmu předem nic nevěděl, tudíž to pro mě bylo příjemné překvapení. Po této stránce mi přijde hrozné, že jde zde v podstatě vše vyzrazeno v obsahu filmu, ale naštěstí jsem si to přečetl až po jeho zhlédnutí. Opět jsem si tak potvrdil, že nic o filmu předem nevědět je nejlepší podmínkou toho, jak si ho nejvíc užít (což mj. důsledně vyžaduje ignorovat jakékoli trailery či anotace a vybírat si filmy jen dle jmen tvůrců nebo námětu, o němž pojednávají). ()

Javert

Zhlédnutí Manhattan Murder Mystery jsem dost dlouho odkládal. Velká chyba! Je to totiž naprosto odzbrojující a promyšlená allenovka u které jsem se bavil jako dlouho ne. Woodyho hlášky v tomto filmu jsou snad jedny z nejlepších z jeho filmografie. Za zmínku stojí i vynikající jazzový/swingový soundtrack (Sing, Sing, Sing !!!). Pro mě nejoblíbenější Woodyho film. ()

Sonnery

Najdou se tam trošičku nudný pasáže, jenže ty zbývající jsou tak neuvěřitelně humorný, až mě z toho začalo bolet podpaží ()

Frajer42

Spoilery! Opět musím velmi vychválit zcela vynikající dialogy. I tentokrát na diváky čeká obrovský příval hlášek a životních mouder. Woody umí vytvořit naprosto vybroušené dialogy mezi mužem a ženou. Říká se, že Woody Allen velice dobře rozumí ženské duši. Pan Ing. Andrej Dragomirecký by jistě řekl, že ve Woodym sídlí přivtělená duše dominantní ženy a této duše by ho zbavil tak, že by si Woody v mysli prošel několikrát svým porodem. Problém s tímto snímkem u mě byl způsoben poměrně neatraktivním příběhem o ženě, kterou již přestal bavit konzervativní manžel a zatoužila po trošce vzrušení a romantiky, kterou se snažila čerpat při řešení záhadného úmrtí s charismatickým Alanem Aldou. Jejich společné chvíle mě příliš nebavily a bylo jich více, než by bylo bývalo zdrávo. Přes tři hvězdy nepůjdu, ale rozhodně kvalitní filmová podívaná. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka mat.ilda. ()

nascendi

Sú diváci, ktorí filmy Woodyho Allena vyhľadávajú a bavia sa na nich. A okrem nich som ja. Nedokážem racionálne vysvetliť, prečo som dúfal, že sledovaný 21. Allenov film bude iný a lepší, ako bola dvadsiatka filmov pred ním. No nebol. Dopozeral som ho celý, nemám z neho vyrážky  a jediné dobré, čo môžem o ňom prehlásiť, že v ňom občas prebleskly Allenove skvelé hlášky. Nebolo ich veľa, nevyplývali z deja, ale boli implantované a aj tak si ich radšej prečítam. Lebo voči Allenovi, ako literátovi nemám najmenšie námietky. ()

Tomco

70%. velmi slusnych 70%. no tentoraz sa priklanam k nizsiemu hodnoteniu, pretoze v porovnani s inymi allenovymi filmami ide o slabsi odvar. nech je uz diane akokolvek uchvatna a allen tradicne genialne komedialny, neda sa mi teraz zabudnut na to, ze tomu proste nieco chybalo. ()

eLeR

Klaustrofóbia a mŕtvola, to je neurotikov sen. .. povedal svetoznámy klaustrofobik v zaseknutom výťahu a pozeral sa pri tom na svoju mŕtvu susedu. Zbožňujem tie Allenove hlášky, ktoré z neho vždy výjdu len tak .. prirodzene, medzi rečou. Príbeh mal poriadnu šťavu až od polovičky, od polovičky sa na chvíľu zo mňa stala napätá neurotička. Bavila som sa. ()

Willy Kufalt

„Věřil bys tomu? Někdo zabil 12 lidí. Rozporcoval je a snědl.“ / „Tomu říkám alternativní životní styl!“  Několik dobrých hlášek a bonmotů, které Woody Allen jako obvykle vložil do dialogů, jeho přirozené herectví ve dvojici se skvělou Diane Keaton (byť chvílemi mi jejich dlouhé konverzační smrště v nervní náladě obou protagonistů připadaly i otravné), vtipné absurdní situace a nápad detektivky na pozadí manželského vztahu. To činí film příjemně sledovatelným a často zábavným, ale i tak můj celkový dojem a zážitek nejsou příliš výrazné. Možná je to tím Manhattanem, který jsem si (alespoň skrze filmy) oproti Allenovi nezamiloval, možná i tím, že klasická detektivka se pro mě s léty a počtem viděných filmů začíná stávat méně oblíbeným žánrem. Nicméně hlavní vinu dávám zpracování, které na mě z Tajemné vraždy místy budilo až dojem poloamatérského filmu a to jednak pro často otravně rozlítanou digitální kameru à la Dogma 95 (jakou překousnu v dramatu s hutnou atmosférou, ale v komedii mě dost iritovala), tak i pro zvláštní práci s hudbou, když tu najednou i klasický dialog začal naplno přehlušovat hlasitý bigband. Jediná scéna, v níž jsem vnímal dřívější nápaditost a zručnost typickou pro Allena jako režiséra, tak přišla až k závěru s přestřelkou v kinosálu během filmu Orsona Wellese. [65%] ()

FrodoF

Tradiční průměrná allenovka říznutá detektivkou, kdyby to natočil někdo jiný než můj oblíbenec Allen byl bych nadšený takhle jsem "jen" velice potěšen. ()

dopitak

Do detailu promyšlený střet žánrů, nabízející humornou procházku tmavými zákoutími manhatannského hotelu, ve kterém se udála vražda. Skvěle funguje všespojují hudba, reportážní "neposedná" kamera, na kterou jsme z některých Woodyho filmů tak dobře zvyklí. Slovní přestřelky nikdy nevypadaly lépe. Když nechám stranou Woodyho "novou" produkci (od 2000), pro mě jasně nejlepší Allenův film. ()

classic

WOODY na tri spôsoby : Za písacím strojom, kde píše, na režisérskej stoličke, kde režíruje, a nakoniec je pred kamerou, kde hrá. A z týchto troch možných variant ma asi najviac zaujal maximálne len svojou filmovou zápletkou, ktorú spísal s Marshallom Brickmanom, a tá vypovedá o tom, ako sa vlastne veci majú s tou mŕtvou susedkou... ? Neponúknem ďalšie indície, ktoré by zbytočne prezradzovali hlavnú pointu, ale poviem iba to, že je to poriadne zamotané, a každou uplynulou filmovou minútou sa odkrýva TAJOMSTVO, čo sa v skutočnosti skrýva za nepríjemným pocitom, ktorý má postava Carol Lipton tesne potom, ako uvidí udalosť, ktorá jej čochvíľa nedáva vôbec spávať, a starého budieva o jednej ráno... Stáva sa ňou posadnutá, a postupne oboznamuje všetkých kamarátov, včetne svojho chlapa, že tu niečo nie je v poriadku... / Neurotik nakrútil detektívku s pomerne komediálnymi prvkami, ktorá ale obsahuje nepríliš dobrú kameru Carla Di Palmu (Kde ste nechali Gordona, p. Allen ?), a tak som nemal ani čo poriadne obdivovať, ako to robím zvyčajne, keď nič, tak aspoň si vážievam prácu kameramanov, trochu mi to vynahrádzala zapálená DIANE, na ktorú je radosť sa pozerať, ako ide vyriešiť jednu kriminálnu záhadu. Priemerný film, ktorý má k dispozícii pár scén, čo zlepšia náladu, ale sám o sebe, nie je bohviečo ! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem