Špunti na vodě

(festivalový název)

Špunti na vode

Rodinný / Komedie

Česko, 2017, 83 min

Průměrná oddechová komedie s příliš hvězdným obsazením dospělých rolí, zatímco ty dětské jsou nezvládnuté a hrozně přehrávané. Navíc je to scénáristický kopie již známějších a starších děl, nejvíce asi připomínající S tebou mě baví svět. Celkový dojem nikoli nejhorší, přestože trapnosti se Špunti bohužel nevyhnuli.(3.12.2017)

Tak musím přiznat, že toto byla příjemná rodinná letní oddechovka na sychravé odpoledne. Dobře napsané charaktery, neotravné děti a vtipná místa. Není to tedy tak vypointované jako podobné S tebou mě baví svět, ale rozhodně nejde o ostudu v tomto žánru. Takže palec nahoru a velice příjemné vidět Lišku či Langmajera v rolích kladných hrdinů, kteří nejsou nijak postižení. 70%(27.6.2018)

• Fr

„O NAŠÍ VÝPRAVĚ NIKDY NIKOMU NEŘEKNEME! TAK PŘÍSAHÁME!“ /// Chlapi se chovaj jako chlapi (z toho mám radost) a ženský jako ženský - takže útočí na naší důstojnost (z toho… vlastně proč né?). Pánská jízda s děckama a dámská jízda s kolama (jako že šlapou). Chlápci vyhlásej válku dvěma kokůtkům a ženský se fajnově střískaj. Prostě život. A vobčas fór. Jen ti parchanti se chovaj jako parchanti… A to je tak jediný, co tady zvedá náladu. Jinak je to prázdná nádoba, naplněná plytkostí. „POJĎTE VŠICHNI, UDĚLÁME SI SPOLEČNOU RODINNOU FOTOGRAFII!“ … jen běžte, aspoň budete mít nějakou vzpomínku. A ne jako diváci, kteří za 5 minut nebudou vědět, co se tady dělo (a zbytek dne budou hořekovat, nad projebanou hodinou dvacet!). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Myslím si, že jen moje stará má debilní nápady. 2.) Myslím si, že můj chlap se nechová jako chlap. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(20.12.2017)

Krátce po premiéře Špuntů na vodě jsem dělal pro časopis, pro kterej pracuju, rozhovor s režisérem Jiřím Chlumským. Bylo to nesmírně zajímavý povídání o Fellinim a našich dalších oblíbených klasicích, o smyslu použití filmové hudby a podobně. Vrtalo mi hlavou, proč tak inteligentní člověk točí samý hlouposti. A pak mi to sám objasnil: kdyby měl točit jenom ty filmy, které chce, nikdy by se prý neuživil. Špunti na vodě (zase naprosto zrůdnej název českýho filmu) je přesně z toho ranku - prostě zakázka. Ovšem zpracovaná schopným režisérem do co nejlepšího výsledku. Jistě - okatá vykrádačka "komedie století" je tak moc vidět, až to bolí. Vlastně není ani moc vtipná, je Bystroněm mizerně napsaná a najdou se v ní otravnosti jako dva vodáci, co koukají po Kateřině Coufalové (dceři Pavla Lišky), celá ta linka byla dost otravná, nebo nadrženej slovenskej majitel penzionu, co vyjede po Janě Kvantikové (která je ovšem mimořádně rozkošná, vyjel bych po ní taky). Naštěstí je celý film složený z fajn herců (prima, až na Goldflama, ten sice má minimum prostoru, ale i tak přehrává, až to bolí) a kupodivu sympatických dětí. A hlavně - a to právě přičítám hlavně režisérskému umu - krásná letní prázdninová atmosféra. Především to bych na Špuntech vyzdvihl jako nejlepší. Pohoda, klídek, prázdniny. Při sjíždění jezu nebo na scéně na kolotoči jsem měl pocit, že je mi zase deset a mám prázdniny. No a co chtít víc.(18.3.2018)

Taková oddychovka, která občas vykouzlí úsměv a místy obrátí oči v sloup. Nejpozitivnějším dojem zůstává výběr herců ústředních partnerských trojic, kteří v rámci scénáře odvádějí maximum co šlo, neboť zde není opravdu co hrát. Dětští hrdinové už tolik nechytnout, až na nejroztomilejší zrzavou holčičku, kterou jsem kdy viděl. Zápletka je opravdu triviální slepenec scének, které i díky rodinnému humoru fungují. V momentech, kdy se režie snaží o napínavou akci jako jízdu v peřejích v hloubce půl metru, pádů na stojaté vodě, tak to celé působí tragicky, až trapně. Když si tyto momenty člověk odmyslí, dostane průměrnou komedii. Rozhodně se nekoná další S tebou mě baví svět nebo rodinný film s Tomášem Holým.......5/10(21.4.2017)

• - Natáčelo se v Českém Šternberku, Kácově, Soběšíně, Vlašimi, Praze a v obci Šlakhamry. Natáčení trvalo celkem 33 dní. První klapka padla 15. června 2016 a poslední 13. srpna 2016. (M.B)

• - V čase nakrúcania bol na rieke Sázava nedostatok vody, a tak museli „suplovať kaskadéri" v neoprénoch. Tí pod hladinou celé hodiny privádzali do pohybu loďku či už ťahaním, alebo len na vlastných chrbtoch. (classic)

• - Titulní píseň „Sázava“ složil Michal Hrůza. Song vyšel též na Hrůzově albu Sám se sebou (2017). (Yardak)