Špunti na vodě

(festivalový název)

Špunti na vode

Rodinný / Komedie

Česko, 2017, 83 min

Tak musím přiznat, že toto byla příjemná rodinná letní oddechovka na sychravé odpoledne. Dobře napsané charaktery, neotravné děti a vtipná místa. Není to tedy tak vypointované jako podobné S tebou mě baví svět, ale rozhodně nejde o ostudu v tomto žánru. Takže palec nahoru a velice příjemné vidět Lišku či Langmajera v rolích kladných hrdinů, kteří nejsou nijak postižení. 70%(27.6.2018)

• LadyPupu

Někdo tady píše, že to je obyčejná komedie pro obyčejné lidi. No, tak to já teda nejsem obyčejná, páč mě to moc komický nepřišlo, některý scény mi přišly úplně nelogický (např. všichni sedí v mokrejch hadrech x hodin na břehu a po pár hodinách slečna jen tak mimochodem řekne "Mám tu nějaký suchý oblečení!"). Takže když to shrnu - začátek fajn, ale pak už to jde jen a jen do prdele.(23.8.2017)

Krátce po premiéře Špuntů na vodě jsem dělal pro časopis, pro kterej pracuju, rozhovor s režisérem Jiřím Chlumským. Bylo to nesmírně zajímavý povídání o Fellinim a našich dalších oblíbených klasicích, o smyslu použití filmové hudby a podobně. Vrtalo mi hlavou, proč tak inteligentní člověk točí samý hlouposti. A pak mi to sám objasnil: kdyby měl točit jenom ty filmy, které chce, nikdy by se prý neuživil. Špunti na vodě (zase naprosto zrůdnej název českýho filmu) je přesně z toho ranku - prostě zakázka. Ovšem zpracovaná schopným režisérem do co nejlepšího výsledku. Jistě - okatá vykrádačka "komedie století" je tak moc vidět, až to bolí. Vlastně není ani moc vtipná, je Bystroněm mizerně napsaná a najdou se v ní otravnosti jako dva vodáci, co koukají po Kateřině Coufalové (dceři Pavla Lišky), celá ta linka byla dost otravná, nebo nadrženej slovenskej majitel penzionu, co vyjede po Janě Kvantikové (která je ovšem mimořádně rozkošná, vyjel bych po ní taky). Naštěstí je celý film složený z fajn herců (prima, až na Goldflama, ten sice má minimum prostoru, ale i tak přehrává, až to bolí) a kupodivu sympatických dětí. A hlavně - a to právě přičítám hlavně režisérskému umu - krásná letní prázdninová atmosféra. Především to bych na Špuntech vyzdvihl jako nejlepší. Pohoda, klídek, prázdniny. Při sjíždění jezu nebo na scéně na kolotoči jsem měl pocit, že je mi zase deset a mám prázdniny. No a co chtít víc.(18.3.2018)

Překvapení z dimenze, kde český film není esencí upachtěné trapnosti a tvůrčího diletantství, ale naopak žánrové trefy. Ta (ne)chtěná předzvěst letního klonu „české komedie století“ ale paradoxně funguje ve všech myslitelných polohách. Od přesného dětské castingu, který jede pohodu, tak i dospělého, který ten prvoplánový manželský humor trefuje se samozřejmostí běžného života. Jasně, má to občas tendence sklouzávat k prvoplánovitosti a třeba linie s namachrovanými vodáky by ještě potřebovala vyztužit, ale pořád je to v kategorii rodinného filmu o hlavu výš, než běžná produkce. Možná proto, že díkybohu nemá nic dalšího za lubem.(14.4.2017)

Pro mě jsou letošní české komedie rozhodně příjemným překvapením. Co dřív potápěli Rafťáci a Jak se krotí krokodýli, tak tady to probouzí Špunti na vodě. Zase bych tam ubral klasických a jak to neustále omílám totálně zbytečných depresivních vsuvek - nasraná dcera Lišky nebo záporáci mladí kluci. Ale v celkovém důsledku je to fakt velice vtipná a příjemná komedie s parádní partou. Kdybych vzal v potaz např. roli Vilhemové tady a v otřesné Teorii tygra, tak je to 100 a 1. Přitom i tam to mohlo být podané takhle. Tímhle se inspirujte a točte dál, možná se blízká na lepší časy. ... LFŠ 2017(4.8.2017)

• - Titulní píseň „Sázava“ složil Michal Hrůza. Song vyšel též na Hrůzově albu Sám se sebou (2017). (Yardak)

• - Natáčelo se v Českém Šternberku, Kácově, Soběšíně, Vlašimi, Praze a v obci Šlakhamry. Natáčení trvalo celkem 33 dní. První klapka padla 15. června 2016 a poslední 13. srpna 2016. (M.B)

• - V čase nakrúcania bol na rieke Sázava nedostatok vody, a tak museli „suplovať kaskadéri" v neoprénoch. Tí pod hladinou celé hodiny privádzali do pohybu loďku či už ťahaním, alebo len na vlastných chrbtoch. (classic)