Špunti na vodě

(festivalový název)

Špunti na vode

Rodinný / Komedie

Česko, 2017, 83 min

"Hele holky, podívejte se na řeku! Nějaký de*il tam vysí na větvy." Česká milá komedie o dovolené na vodě. Herečkám to sluší, ať už jsou na kolech či na koních. Herci jsou celkově sympaťáci. "Co máte k jídlu?" - "Párky." - "Aha... A máte něco bez masa?" - "Jo! Párky." Působí to jako příběh ze života a navíc to má dobré dialogy. "Mami, když se s tátou rozvedeš, tak si tě můžu vzít za ženu já." - "Matěji! Ty jsi fakt de*il." - "Nejsem!" - "Seš!" - "Tak jsem, alspoň jsem po tátovi." Na české poměry to špatné není, ale podruhé si to určitě nepustím. Song u závěrečných titulků je hrozný, ale zpívá Hrůza, není se čemu divit. - 50%.(14.1.2018)

Překvapení z dimenze, kde český film není esencí upachtěné trapnosti a tvůrčího diletantství, ale naopak žánrové trefy. Ta (ne)chtěná předzvěst letního klonu „české komedie století“ ale paradoxně funguje ve všech myslitelných polohách. Od přesného dětské castingu, který jede pohodu, tak i dospělého, který ten prvoplánový manželský humor trefuje se samozřejmostí běžného života. Jasně, má to občas tendence sklouzávat k prvoplánovitosti a třeba linie s namachrovanými vodáky by ještě potřebovala vyztužit, ale pořád je to v kategorii rodinného filmu o hlavu výš, než běžná produkce. Možná proto, že díkybohu nemá nic dalšího za lubem.(14.4.2017)

Nenáročná pohoda. 1) Troufnout si na remake komedie století vyžaduje odvahu a sníženou soudnost. Dílo 59letého Jiřího Chlumského (režie) ani 49letého Marcela Bystroně (scénář) není zrovna přehledem kvality či úspěchů. Ale musím připustit, že snímek je lepší, než jsem čekal. 2) 45letý Pavel Liška (bratranec Ondra z Kanady) je v civilní roli příjemný a zřejmě na sobě zapracoval i pokud jde o tělesnou schránku. 3) U hlášky Zopakuj, co jsem řekla! jsme se doma hluboce zasmáli. 4) Dnešní filmové titulky obsahují vskutku všechny myslitelné služby. Zaznamenal jsem zde nejenom catering, ale i WC servis.(11.7.2018)

Pro mě jsou letošní české komedie rozhodně příjemným překvapením. Co dřív potápěli Rafťáci a Jak se krotí krokodýli, tak tady to probouzí Špunti na vodě. Zase bych tam ubral klasických a jak to neustále omílám totálně zbytečných depresivních vsuvek - nasraná dcera Lišky nebo záporáci mladí kluci. Ale v celkovém důsledku je to fakt velice vtipná a příjemná komedie s parádní partou. Kdybych vzal v potaz např. roli Vilhemové tady a v otřesné Teorii tygra, tak je to 100 a 1. Přitom i tam to mohlo být podané takhle. Tímhle se inspirujte a točte dál, možná se blízká na lepší časy. ... LFŠ 2017(4.8.2017)

• castor

Dámy se připijí, přijdou o světla na kolech a na cestě spoléhají na hostinského, až nakonec skončí v potoce. Trojice taťuldů má větry z dvojice neškodných blbečků, kteří krouží okolo jedné dcery. Jiné dvě dcery dostanou alergickou reakci, na pohotovosti způsobí tyjátr. V hlavě toho však zůstane víc, ovšem není to pochvala, ale naprosté rozčarování. Světe, div se, ale takhle to v českých domácnostech snad nefunguje. Pokud ano, ať to raději zabalí. Zabalit to ovšem nechce trojice příbuzných (dva bratři a bratránek), kterým po sérii menších nehod partnerky zatrhnou pánskou jízdu na Sázavě. Samy se spontánně rozhodnou pro cyklovýlet, pánové se však o vodu připravit nenechají. Tátové ovšem kromě vody musí ukočírovat i podrážděné puberťáky, jenže veškeré trable jsou totálně vycucané z prstu. Co si budeme malovat, Marcel Bystroň má za sebou scénáře ke dvěma Kameňákům, neoslnil ani tím, když se hodlal zbavit nevěsty (2016). Mnohé situace nemají pointy, mají otřesné dialogy, a když už jde o akci, je natočená dost zoufale a lacině. Zkušeným dospělým hercům není co vytknout (ač dialogy skřípou), s dětmi je to tak půl na půl. Za mě ve výsledku prázdné a nahodilé, ovšem respektuji, že si to své diváky najde.(25.8.2017)

• - Natáčelo se v Českém Šternberku, Kácově, Soběšíně, Vlašimi, Praze a v obci Šlakhamry. Natáčení trvalo celkem 33 dní. První klapka padla 15. června 2016 a poslední 13. srpna 2016. (M.B)

• - Titulní píseň „Sázava“ složil Michal Hrůza. Song vyšel též na Hrůzově albu Sám se sebou (2017). (Yardak)

• - V čase nakrúcania bol na rieke Sázava nedostatok vody, a tak museli „suplovať kaskadéri" v neoprénoch. Tí pod hladinou celé hodiny privádzali do pohybu loďku či už ťahaním, alebo len na vlastných chrbtoch. (classic)