5. března 1953 umírá muž. Tím mužem je Josef Stalin. Po jeho skonu vypuká v řadách jeho nejbližších naprostý zmatek a panika. Na to, co nastane po skonu velkého vůdce, se dosud báli jen pomyslet. Vždyť Lenin byl, je a bude vždy živý. Proč by nemohl i Stalin? Během jeho života se soustředili především na to, jak jej přežít. A teď se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech těchto Stalinových pohrobků. Začíná boj o veškerou moc nad komunistickou říší, která do této chvíle patřila jen a pouze brutálnímu diktátorovi. O nejvyšší post nebo aspoň o bezpečné místečko pod ním se perou ti, kteří se za dobu Stalinovy krutovlády dokázali zbavit jakéhokoli vlastního názoru. Stále se ujišťují, co by tomu nebo tamtomu řekl Stalin, a co by se jim za to asi tak mohlo stát. Povýšení? Gulag? Provaz? Koho se mají bát teď? Jedni kují pikle proti druhým a do toho společně organizují okázalý diktátorův pohřeb. (Cinemart)

ZHODNOTITEL

Čekal jsem opravdovou pecku. Ale tou byla asi první třetina filmu. Zbylé dvě už tak nějak doznívaly a už se nebylo moc čemu smát. Zkrátka víc srandy na začátku a méně ke konci. Asi nebudu mít důvod se na to podívat znovu. ()

Prubner

První třetina má švih, humor, přesnou míru nadsázky a film slušně šlape, bohužel to tvůrcům vydrží tak asi třetinu filmu. Poté se nadsázka často vytrácí, vtipů ubývá, situace se opakují a to intrikování všech proti všem začíná být monotónní, únavné a nudné. Chybí nějaká zápletka, která by to držela pohromadě, sledujeme jen jednotlivé postavy, které spolu bojují o moc, a film čím dál těžkopádněji doklopýtá k závěru. Nic moc. ()

muti

Z filmu mám zmiešane pocity, keďže si robí srandu z udalostí, ktoré vôbec neboli vtipné. Herci sa snažili a film samotný bol fajn, no... ()

v3s

Někde na pomezí mezi Cimrmanem a Monty Pythonem. Chvilku váháte, ale pak naskočíte na tu horskou dráhu a vezete se na vlně smíchu. Občas se trochu leknete, jestli se tomu opravdu máte smát, když to zároveň sakra mrazí. Snad to osloví i mladší ročníky, kterým je historie jinak ukradená. Isaacs v roli Žukova byl boží. ()

chrustie

Na tuhle nevtipnou slátaninu jít do kina, tak si useknu ruku. Trapácký anglánský jakože "černý humor" je mi zcela cizí, stejně jako naprosto nudný vizuál. A ty zdejší komenty: tvrdá satira, mrazivé, syrový humor, atd.... to by se jeden posral. ()

Paja55

Hystericky vulgární, komedie suchá a do fanklubu tohohle filmu rozhodně nepatřím, není to pro každého. Realita je myslím tak nějak ztvárněná, ale zásah příšerné komedie to velmi zhoršil. 30% ()

blondboss

Mám rád akúkoľvek politickú satiru a tento snímok je v podstate celý satirický, a pokiaľ sa to dotýka tak hrdého národa, akým sú Rusi, tak o to viac sa to počíta. Celá táto šaškáreň okolo Stalinovho pohrebu bola tak absurdná, až to bolo dobré. Buscemi si svoju rolu očividne užíval a ostatní mu zdatne sekundovali. Celkom prekvapivá a trefná satira a za odvahu dávam ešte jednu hviezdu navyše. 70 % ()

diccon

Cekal jsem hovadinu, ale prijemne me to prekvapilo. Banda bestialnich tajtrliku, ktera vedla SSSR je neuveritelna. Tady je sice hezky parodujou anglosasti herci, ale kdyz se podivate, co se doopravdy delo, mohlo to klidne vypadat nejak podobne. Film je dobry videt uz jenom z toho duvodu, ze podobna skvadra kretenu se do vyssich pater politiky etabluje vzdycky, nezavisle na rezimu (staci se podivat na Evropskou komisi, Anglii, Nemecko, USA, Severni Koreu...). A pak jde jen o to, kolik jim danej rezim da moci. ()

carl.oesch

Nebudu opakovat to, co napsali Tosim, Enšpígl nebo Radek99. Spíš bych chtěl připomenout, že jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, řada situací nemá daleko k realitě. Stalin se skutečně válel v ložnici a všichni se k němu báli vejít, doktoři, kteří byli k dispozici se ho báli ošetřovat (bylo to v době "spiknutí" židovských lékařů, jedné z mnoha nekončících řad vykonstruovaných a absurdních represí) a první, kdo vstoupil byl skutečně Berija. A když vylezl ven se zprávou, že Stalin je mrtev, údajně měl prohlásit, že mu zakroutil krkem. I boj o moc je předveden docela v souladu se základními fakty včetně toho, že z včerejšího nejobávanějšího Stalinova kata se najednou stal - reformátor. Dokud se proti němu nezformovala ona sestava na čele s Chruščovem, začal najednou z gulagů propouštět masy včerejších zločinců. Jak ale byli propouštěni ti nejhrubší kriminálnicí a že začali terorizovat obyvatelstvo v okolí lágrů dobře ukazuje film Chladné léto 1953. Na Berijově likvidaci byl skutečně Chruščov domluven s Žukovem, rozdíl je pouze v tom, že kde v Kremlu Beriju odstřelili není jasné, stejně jako se dodnes nepodařilo objasnit osud vojenského velitele Kremlu, který zmizel v rámci Berijovy likvidace. Hranice mezi absurdním humorem a skutečností je v těchto událostech (a nejen v těchto, podobné to je v celých ruských dějinách) velmi, ale opravdu velmi tenká. A kdo to nechápe, nebo dokonce popírá (jak v Rusku, tak u nás) ukazuje velmi dobře, kam patří. Nevím proč, ale tenhle film mně nějak souzní se seriálem Mistr a Markétka (2005), kde je absurdnost a zvrácenost celého toho totalitního režimu předvedena v jiné rovině úplně stejně. ()

mr.twizta

Pokud se da s pataliemi okolo Stalinovy smrti vyrovnat s humorem, jde to prave takto. The Death of Stalin je prekvapive zdarily a vybalancovany mix historickeho dramatu a cernocerne komedie, ktery logicky nesedne kazdemu, nicmene diky prvotridnimu angloamerickemu obsazeni a odsypajicimu scenari jsem nemel problem se od cele situaci odosobnit a podvratne si uzit vsechno to zakulisni pletichareni. ()

kreion

Viac smutné ako komediálne. Povinné premietanie na hodinách dejepisu by určite nezaškodilo - nie je to síce historicky presné, ale ten sovietsky absurdistan to satyricky vystihuje. Silný zážitok 5/5 ()

wick

Povedená i když nikoli dokonalá parodie s hodně černým humorem na stalinskou krutovládu... a boj o moc mezi soudruhy po smrti velkého vůdce. Svěží audiokomentář režiséra a scénáristů. ()

BlackAdder87

Humor černější, než kafe uvařené mouřenínem za bezměsíčné noci, u kterého se smějete a přitom vás mrazí v zádech. Povedená satyra komunistického režimu s tak absurdními výjevy, že by to mohla být i pravda. Film nezapře svůj původ, protože přesto, že se vše odehrává v ruských (sovětských) reáliích humor (možná i díky angličtině) mi přijde jako typicky britský. Z hereckého obsazení, které je všeobecně velmi kvalitní se mi nejvíce líbil Steve Buscemi jako Nikita Sergejevič Chruščov a Jason Isaacs jako generál Žukov. ()

BarGoldstein

Místy mi to moc komediální nepřišlo. Nebylo to špatné, ale byla tam příliš cítit britská ruka. Měli by to spíš natočit Rusáci, ale ty by z toho udělali nějakou odpornou agitku! Dlouho jsemváhal mezi 3 a 4. ()

Vesmírná komedie s Hugh Lauriem má zelenou

Vesmírná komedie s Hugh Lauriem má zelenou

23.04.2019

Nová vesmírná komedie Avenue 5 od oceňovaného režiséra a scenáristy Armanda Iannucciho (Viceprezident(ka), Ztratili jsme Stalina) dostala od HBO oficiální objednávku na první řadu. Děj seriálu se… (více)

Politická komedie od tvůrce Viceprezdent(ky)

Politická komedie od tvůrce Viceprezdent(ky)

09.09.2018

Přesně osm studií vyjádřilo zájem o komediální námět tvůrce seriálu Viceprezident(ka) a filmů Ztratili jsme Stalina nebo Politické kruhy Armanda Iannucciho. Ten přitom svůj nápad sdělil světu… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST