Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po fenomenálním úspěchu snímku Bezstarostná jízda režíruje Dennis Hopper v Peru alegorii s titulem Poslední film. Toto dílo většina recenzentů odmítla jako zmatené, někteří jím však byli naopak nadšení. Na rozdíl od Bezstarostné jízdy netočil však Hopper Poslední film pro polonezávislou produkci, nýbrž pro studio Universal, a to požadovalo komerční změny, které Hopper kategoricky odmítl provést. V důsledku toho se snímek Poslední film promítal v USA jen 14 dnů v pouhých třech kinech, vzápětí byl stažen z distribuce a Hollywood na Hoppera uvrhl klatbu. Jedním z hlavních motivů ironické alegorie Poslední film je natáčení drsného westernu o Billym the Kidovi. Když američtí filmaři končí s prací v peruánských horách, místní andští Indiáni, kteří byli dosud jen pozorovateli, začínají napodobovat chování herců. Při svých zápasech používají však skutečné zbraně a ostrou munici a na kaskadérovi Kansasovi (Dennis Hopper) nakonec požadují, aby se doopravdy nechal oběsit. Godardovskou estetikou i americkou undergroundovou avantgardou poznamenaný snímek mísí rituál, fikci, realitu a fantazii a je drze rebelskou úvahou o realitě a iluzornosti filmu, který nás odvádí od poctivého prožívání skutečných lidských dramat a stává se vlastně jedním z nástrojů společenské korupce. Poslední film je také satirou na styl celé řady amerických filmů včetně Bezstarostné jízdy, jejích rockových a motocyklových souvislostí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (4)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dennis Hopper /Blue Velvet, Bezstarostna Jizda/ bol pre mna len pod/priemerny reziser, film nema ani poriadny pribeh, tempo nudne, dialogy su spatne a v strede vladne priserna nuda : 25 % ()

oli.G 

všechny recenze uživatele

Som presvedčený, že aj keby som polku filmu neprespal, prípadne nestrávil sledovaním ostatných ľudí v sále prehrávajúcich boj s vlastnou únavou, skóre by bolo rovnaké. Mladý cowboy Dennis Hopper je síce cool, ako nebol ani v Texase s dvoma motorovkami, ale ja by som skôr ocenil nejaký... neviem, niečo čo majú ostatné filmy. :) Viacero naratívnych rovín nie je problém, ale keď sa prelínajú bez toho, aby divák zaregistroval, kedy k tomu dochádza, prestáva to byť sranda. ()

Reklama

StaryMech 

všechny recenze uživatele

Film, dorazivší ke mně padesát let po svém vzniku, mě v nejednom ohledu mile překvapil. V čem se shodnu s mnohými dalšími: tím, že se (údajně na radu Jodorowského) rozhodl zažongloval si s časovými rovinami, Hopper dílu, které mohlo být jeho nejlepším, dost ublížil. ()

ancientone 

všechny recenze uživatele

Bohatý, ale rovnakou mierou zmätený mix amerického undegroundového filmu a europských artov, ktorý sa snaží maximalizovať a dotiahnuť Hopperovu skúsenosť z Easy Ridera. V jednotlivých momentoch veľmi pôsobivé, ako celok vnútorne kolabujúce na svojej vlastnej buričskosti. Ako keď si omylom strojnásobíte dávku LSD. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (4)

  • Dennis Hopper osobne požiadal priateľa a režiséra Alejandra Jodorowského, aby mu mohol so strihom tohto filmu. Jodorowsky do dvoch dní zostrihal filmový materiál podľa svojho uváženia, avšak výsledná podoba filmu sa producentom nepáčila, a tak ju Dennis Hopper zničil. Jodorowsky neskôr v jednom rozhovore poznamenal, že by bol rád, keby sa niekde jeho zostrih ešte našiel. (ash99)
  • Jedná se o snímek s nejdelšími úvodními filmovými titulky. Ty trvají 30 minut. (ČSFD)
  • Kris Kristofferson v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama