Příběh postavený na běžném schématu vraždícího šílence se brzy rozvíjí neočekávaným směrem. Boon (Craig Sheffer) je hledán pro podezření z vražd sadistickým policistou (David Cronenberg). Současně ho pronásleduje i jeho bývalá dívka Lori, která je ochotná své lásce obětovat vše. Pro Boona není úniku. Ocitá se v podzemí, kde hledají útočiště vyděděnci společnosti, fantastická a neočekávaná monstra. V tomto bizarním prostředí přestávají platit pozemská pravidla. Boon zjišťuje, že nelze věřit vžitým představám o dobru a zlu. Poznává, že i monstra mají duši a pravé zlo se mnohdy skrývá za lidskou tváří. Postaví se tedy na ochranu tohoto podzemního světa proti všem, kteří ho chtějí zničit. (Warner Home Video CZ)

topi

Konečně vyšla uncut verze, které je o 20 minut delší, než původní sestřih. A je to opět krásný fantastický a brutální svět Cliva Barkera. Masky jsou perfektní a různými stvořeními se to ve filmu jen hemží. Skvělá role pro Davida Cronenberga, krásnej záporák! Tohle prostě dokáže natočit jen sám mistr Barker, když je to ještě podle jeho vlastní knihy. Ta atmosféra je nenapodobitelná a jedinečná. Je moc dobře, že Barker požádal o hudební práci Dannyho Elfana, ten udělal geniální soundtrack, kterej nemá hluché místo. ()

Hadža

Film jsem videl v roce jeho vzniku a musim rict,ze v tu dobu jsem byl opravdu nadsen.Perfektni masky,zobrazeni bizarnich priser v mnozstvi ,ktere bylo opravdu jen malokde k videni.Clive Barker se opravdu odvazal a sve temne predstavy ,umerne dobe a moznostem ,prevedl na platno velmi zdarile.Bylo to tehdy v puvodnim zneni a ja tenkrat rozumel tak maximalne pa rusky,takze pribeh a zapletku jsem ani tak moc neresil.Pravda,dnes po dvaceti letech ,pri opakovanem shlednuti i s dabingem, uz muj odvaz nebyl tak dokonaly,ale i presto ,predevsim s nostalgie, si film minimalne ty ctyri hvezdy zaslouzi. ()

Martin741

Prvotinu Clive Barkera menom Hellraiser som videl, a tento sci fi horor ma az tak nezaujal. Jo, jo - Midian je spraveny dobre, vidno, ze sa Barker vyradil, ale na poli filmov o postavach, ktore prenasleduju prizraky som videl uz lepsie filmy. Plus este ten fakt, ze podla mna sa najlepsie horory tocili v 70. rokoch 20. storocia, a tuto je rok vyroby 1990, preto nie som extra z tohoto nadseny. 67 % ()

cariada

Další šílenost o světě nemrtvých. Mladík Aaron je poldama prostřílen nebot ho považují za mnohonásobného vraha, ale on se vrací ze záhrobí, kde je spousta "krasavců" a vyrovná účty, k tomu je tu jeho dívka co se ho snaží najít. Je to spíš šílená komedie, s pěknou dávkou triků. Je tu smícháno vše možné v hororovém žánru ,ale působí to kupodivu dobře. Pěkná podívaná. ()

humanbeing

Co si pamatuju, tak mi Nightbreed nepřisel jako nějak zvlášť povedený. V době, co jsem ho viděl, se určitě neblížil kvalitám ani Hellraisera 3, nejvíc mě ale zamrzelo, že se filmu nepodařilo vystihnout atmosféru knížky. Nejvíce povedená část filmu jsou masky a jednoznačně David Cronenberg v roli šíleného Deckera - přesně takhle jsem si ho představoval při čtení Cabala. Příjemně mě překvapil konec slibující druhý díl, ostatní se nedá příliš chválit. Celkový dojem bych viděl okolo průměru. 5 ()

kosta73

I když jsem přečetl knihu a měl o filmu trochu jinou představu, Plod noci mě velmi příjemně překvapil. Barker totiž značně rezignoval na svou obvyklou řezničinu, která mi v jeho dílech vždy trochu vadila a natočil vizuálně krásný film s výbornými maskami, skvělou podobou Midianu a lahůdkovým záporákem v podání Davida Cronenberga. Plný počet. ()

Radiq

No ten Barker je fakt ujetec a v tomhle filmu se vyřádil jak na řadící páce. Škoda, že mi to přišlo hrozně zrychlený, ten děj se hnal dopředu hrozně rychle a člověk nestačil vstřebávat všechnu tu atmosféru a informace. A ta atmosféra navíc byla divná, ale jenom kvůli roku 1990, ve kterým to bylo natočený (hadry, vlasy, styl). Jinak masky jsou na dost dobré úrovni a krumpáč v hlavě si z nich nedělám. ()

Mol

Některý masky celkem dost dobrý. Závěrečná vyvražďovačka, lidé vs. monstra, je taky celkem nářez. Za použití brokovnic, samopalů, plamenometu a raketometu, dávají monstrům pěkně na prdel. ()

Doudis19

Tak samozřejmě děsná blbina, ale blbina, kde se pořád něco děje, teče krev, David Cronenberg hraje vyšinutého psychiatra a obludy se v podstatě nehnou z obrazovky. Zábavné béčko, které se dá přežít :-). ()

LordSnape

Nightbreed je jednoznačným důkazem, jak se Barkerovi z těsné gore hororové škatulky podařilo unikat mezi dark fantasy pohádky podobné Abaratu. I přesto, že hodnotím stejně jako Hellraisera, tak si mě ale tento filmeček tak nezískal. Nicméně herecký výkon Davida Cronenberga (Dr. Decker), který je místy opravdu famózně psycho a neuvěřitelná fantazie tohoto tvůrce, mě nutí dát vyšší hodnocení. ()

YumiOkami

dva psychopati v jednom filmu?! a oba maji bryle?! what are the odds? uz jen kvuli tomu jsem si to strasne uzila. nejvic se mi libil ten zaber, kdy si captain eigerman zapalil doutnik ohnem z toho vybuchu na konci :D classic psychopath move👌🏻 ()

demented

Výbroný námet,sqelá atmosféra (aspoň v prvej polovici filmu) ale Barkerovi sa film rozpadá pod rukami. Pôsobí veľmi skratkovito a chaoticky, všetko sa hrnie do predu, nezostáva trochu času na oddych - ku koncu je to už riadny bordel. Holt, každý sa raz musí podknúť ... ()

zdenny

Ono je velice těžké zfilmovat některé knihy anebo příběhy Clivea Barkera. V jeho knihách jde především o spolupráci čtenáře s autorem. Autor vymýšlí různé morbidní světy a postavy, čtenář si je domýšlí a v tomto světě vegetuje. Jakmile je to přeneseno na plátno, je z toho nějakým divným kouzlem kýč. Kdo ví, jak by vypadalo dnešní zpracování? Vzhledem k ději a vizualizaci bych tento horůrek doporučil především teenagerům. Tento film totiž řádně splňuje a usnadňuje mládeži přechod od dětských fantasy dobrodružných filmů k horrorům. ()

VanTom

Brakový horor (respektive temné fantasy) mistra žánru Clivea Barkera je plný odporných bizarních monster, která ale chtějí žít v klidu a míru v podzemí města Midian (a lidé bažící je vyhubit proto zosobňují ty zlé, v čele s mrazivým sériovým vrahem Davida Cronenberga). Šlechtí ho originální námět a slušně zvládnuté filmařské řemeslo (masky i triky stále dostačují), sráží zejména v prostřední třetině lavírující tempo (aspoň v delším režisérském sestřihu). Nepotěšil také nepříliš uzavřený konec, očividně kalkulující s pokračováním; celkově mne však příslušníci noční rasy zabavili nadočekávání. ()

pursulus

Romány a povídky.¬         S tvorbou C. Barkera jako spisovatele mám následující zkušenost. Zatímco jeho povídky jsou vynikající až nadprůměrné, z jeho románů mne nezaujal žádný. Stručně, věc se má tak, že náměty, které jsou předmětem spisovatelových prací, nejsou svou povahou schopny řádného rozvinutí v románu, aniž by tím neutrpělo napětí; v podstatě se v jeho románech od první do poslední stránky stále omílá totéž a chodí okolo téhož, což na ploše stovek stránek znamená zplstnatění jak námětu, tak i čtenářova zájmu. Nejvíce patrné to je u románů, které jsou rozvinutím původní dobré povídky. Barkerovy romány, ač se zabývají tímtéž, čím jeho povídky, jsou (po většině) slabé. (Slabé neznamená nečitelné; za slabé považuji řadu románů S. Kinga, pro ozřejmění mého pohledu.)¬                 A jako by se to promítlo i do filmové práce. Zatímco snímek Hellraiser, režírovaný Barkerem podle jeho povídky, je počin hodný pozornosti (pro milovníky splutterpunku a příbuzných věcí), "Plod noci" podle románu Cabal — ač používá stejné účiny — je viditelně slabší: děj už není tak konsistentní, je jakoby zpřetrhaný, za což může také ne dobré zvládnutí vloženého milostného vztahu ve vztahu k ostatnímu ději. Citelně je vidět, jak jsou masky a "apokalyptické" scény účelové, prvoplánové — na místo, aby sloužily ději a příběhu jako takovému, jako se to povedlo v "Hellraiserovi".¬                 Lze doporučiti milovníkům hororů s výhradou, že nejde o žádnou skutečnou lahůdku, ale o slabší zpracování námětu, který by si zasloužil jak lepší román, tak i lepší zfilmování. ()

cross

Barker si jako režisér jde tvrdě za svým, což není vždy pro diváka zrovna zajímavé. Zapomeňte na tento film a sežeňte si stejnojmenou knihu, která nemá prakticky chybu. ()

Jello Biafra

Spisovateľ Clive Barker, ktorý v roku 1987 usadol na režisérsku stoličku a natočil adaptáciu svojej vlastnej knihy Hellraiser sa o 3 roky neskôr za kameru vrátil späť a tentoraz zadaptoval svoju knihu "Cabal". Film začína dosť dobre, chlapíka menom Boone tu prenasledujú nočné mory a psychiater v podaní Davida Cronenberga mu prezradí že práve on je masovým vrahom, akurát o tom nevie. Následne je zatvorený do blázinca, odkiaľ utečie a vydáva sa do podzemnej krajiny Midian kde žijú rôzne kreatúry. Film má na začiatku dosť dobrú hororovú atmosféru. Následne to ale režisér s tým dark fantasy trocha prepískol a pri vstupe do dotyčného Midianu nám servíruje laciné obludárium plné smiešnych potvoriek, ktoré vyzerajú jak Muppet Show. Nasleduje záverečná tretina filmu, kde už bohužiaľ film skĺzáva k obyčajnej paródii. Je mi známe že film je pre mnohých fanúšikov Barkera kultovým dielom, ale pre mňa je to skorej priemerný mix fantasy, hororu a komédie. ()

BlackTom

Cabal od Cliva Barkera mám doma už dlho, ale nejak som sa k tomu ešte nedostal. Zato keď som zistil, že Barker už točil Barkera, musel som sa na to pozrieť. Nightbreed ma oproti Hellraiserovi dostal prekvapivo napínavým dejom a hlavne množstvom úžasných masiek a postáv. David Cronenberg stvárnil úplne nezabudnuteľnú postavu (jeho Decker je psychopat ako sa patrí), Oliver Parker (Peloquin, démon, ktorý stvoril Boona) skvele hláškuje a Doug Bradley je proste náčelník kmeňa na pohľadanie. Akurát tá Boonova priateľka Lori mi neuveriteľne liezla na nervy. Škoda, že avízované pokračovanie sa akosi nechystá, rád by som sa na to mrkol. ()