Volný den Ferrise Buellera

• USA Ferris Bueller's Day Off (více)

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

Brooks

Verne vystihnuté teenagerské tápanie a neistota zahrané sympatickými hercami v osemdesiatkovo naivnej, jednoduchej, sitcomovej hughesovine. John Hughes bol veľmi inteligentný a citlivý tvorca, ktorý mladým ľuďom rozumel ako nikto iný. A ich pocity dokázal vo svojich filmov sprostredkovať ako nikto pred ním ani po ňom. V zámorí zaslúžená klasika a druhá najlepšia hughesovka. ()

MERKATtv

Už dlho som nevidel takto dobrú a originálnu komédiu. Je tu plno ikonických scén (beh cez záhrady...) ktoré veľa iných filmov/seriálov paroduje (Deadpool, Family guy...). Zápletka bola zaujímavá a herci hrali svoje postavy dobre. Tento film odporúčam. ()

AgnesDee

Film o sviňáckým hrdinovi s velkým charismatem. Bourání čtvrté zdi to lehce nadzdvihává a fakt, že koncem se inspiroval Deadpool, je celkem vtipné. ()

Blazkowicz

Na druhé shlédnutí jsem se dost těšil, ale jsem nevýslovně zklamán. Hlavní postavy jsou nesnesitelně nudné. Už od začátku mi byli Ferris a jeho autistický kamarád hrozně nesympatičtí. Aspoň že je tam ta jeho lahodná holka. Od zapadlého průměru to naštěstí vytahuje Ferrisova sestra (která má luxusní Pontiac Fiero) a ředitel Rooney. Škoda, že nedostali víc prostoru, protože třeba taková scéna s květinami je naprosto skvělá a po skončení filmu jsem si ji musel ještě několikrát zopakovat. Většina filmu je prostě jen taková oddychovka, zasmál jsem se jen občas. Aspoň, že z filmu plyne nějaké životní moudro - "Život hrozně letí, člověk musí občas zpomalit, aby mu neuletěl." 3+* ()

JosefTomas

Příjemná oddechovka, která je díky skvělým hereckým výkonům, chytrému scénáři, nádherné scénografii a dynamickému střihu naprosto nezapomenutelná. Navíc vše v ideální stopáži a zběsilém tempu. ()

Gamekeeper77

Určitě bych hodnotil lip, vidět to o pětadvacet let dřív. To štěstí bavit mě měl tenkrát podobně raženej Řidičák. Ovšem Ferris v Broderickově podání super. 65%. ()

PlysovyMacko

Ferris predstiera, že je chorý, aby sa ulial zo školy. Na blic namotal aj svojich kamarátov a spolu sa vydajú užiť si volný den. Cakala som od nich väčšie sialenosti, než len to ze rozflakaju ferrari. Najlepšia scéna na policajnej stanici s mladuckym Charliem Sheenom alebo na konci keď utekal domov. ()

Darth Kedr

Ne úplně klasická teen komedie o výborně připraveném záškolákovi a dokonalém využití jednoho dne s "vážnou" nemocí. Skvělý Matthew Broderick jako Ferris a Jeffrey Jones jako ředitel, který je mu v patách. Opravdu nenáročný a lehký film, který neurazí, ale ani neohromí. ()

IZFNP

Denis postrach okolia vyrástol a je z neho profesionálny záškolák Ferris Bueller. Komédia plná mnohých úsmevných momentov, no i vážnejších tém. Vo svojom žánre good-feelingoviek každopádne môj menej obľúbený počin. 65% ()

pollstro

Ferris Bueller's Day Off je v Americe považován za kultovní záležitost kinematografie a zpravidla ho najdete na vysokých místech v různých žebříčkách filmů. Zdejší hodnocení naopak vypovídá o tom, že se jedná více méně o průměrnou teenagerskou komedii, která nepřináší nic zajímavého a úchvatného. Přitom tento film celkově působí velmi příjemným dojmem, je to takové pohlazení po duši, při kterém se příjemně pobavíte nad nenásilným humorem a prožijete vcelku zajímavý příběh o tom, jak se parta mladých studentů jednoduše vykašle na školu a společně prožijí nezapomenutelný den v jejich životech, při kterém se děje spoustu bláznivých věcí a to všechno je podáno opravdu příjemnou a nenásilnou formou, kterou dokázal výborně vytvořit John Hughes, který po několika úspěšných komedií dokázal přijít s něčím takovým. Matthew Broderick, co by hlavní hrdina, byl v mých očích vcelku průměrným, naopak vedlejší postavy jsou hlavním tahounem celého filmu. Vynikající Alan Ruck v roli kamaráda s depresivními sklony. Mia Sara a Jennifer Grey byly naprosto ohromující a kouzelné, nebo také Jeffrey Jones v roli bláznivého ředitele. Všechny tyto vedlejší postavy vytváří opravdu příjemnou podívanou se skvělou atmosférou. Naprosto dechberoucí rudé Ferrari 250GT, které když bylo v záběru, tak mě pokaždé dokázalo uchvátit. Nezapomenutelná taneční scéna v ulicích Chicaga za doprovodu Twist and Shout, nebo vynikající Charlie Sheen, jehož scéna ve filmu patří mezi ty nejlepší vůbec. Film, jenž vyobrazuje 80. léta teenagerů na střední škole a sám o sobě je návodem na to, jak se ulít ze školy a přitom pobláznit celé město. Vynikající, bláznivé ale zároveň příjemné. Uznávám, že kdybych film viděl o několik let dříve, hodnotil bych pravděpodobně plným počtem. Je smutné, že u nás si tento film nezískal tolik pozornosti a uznání, které si bezpochyby snímek Johna Hughese zaslouží. "Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it." ()

Drozdo57

"Ony bývali tie filmy vtedy také... ...bez pointy..." povedala moja žena po skončení tohto filmu. "Ale zábavné nie?" "Ale hej..." Tak mám splnenú ďalšiu povinnú jazdu filmových klasík. Stredoškolákov hrajú ľudia 25-35 rokov. Ferris Bueller mi lezie na nervy. Má všetko. Bohatých rodičov, dobre vyzerá, jeho najlepší kamoš má Ferrari 250 a jeho frajerka je Mia Sara. A všetko sa mu prepečie. Ja som v USA 80tych rokov nežil a netuším, ako ťažké asi bolo sa vtedy uliať zo školy a či bolo nutné okolo toho natočiť celý film. V podstate banálnu zápletku ale vyťahuje ľahkosť akou je film natočený, výborné vedľajšie postavy na čele s Charliem Sheenom, ktorého podľa mňa v tej dobe ani nemuseli maskovať a prítomnosť Mie vo väčšine scén. K tomu inovatívne prvky, ako breaking the 4th wall z tohto robia slušnú oddychovú zábavu. A ukážku, že aj z jednoduchého námetu sa dá urobiť celkom dobrý film. Tá podobnosť s Breakfast clubom tam určite je, či už v niektorých postavách alebo v snahu o nejakú pseudo teenage spoveď. Breakfast club bol ale naozaj celkom nezáživný, oproti tomuto. ()