Volný den Ferrise Buellera

• USA Ferris Bueller's Day Off (více)

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

blackJag

"ŽIVOT SE ŘÍTÍ KUPŘEDU. KDYBY SE ČLOVĚK OBČAS NEZASTAVIL, ABY SI UŽIL, MOHL BY HO PROMRHAT." Má to odpich, bez debat, od prvních momentů (a proslovů samotného Ferrise přímo k divákům - potitulkovou scénu citoval i Deadpool) to působí hrozně svěže, příslib něčeho nevídaného, ale to už je problém s Johnem Hughesem - obyčejně přijde s bezvadným nápadem, dá mu solidní základ, ale málo kdy se mu podaří naplnit vzbuzené očekávání. Eskapády Ferrise Buellera nakonec nejsou výjimkou, první polovina výrazně fajn, ale je tu to ALE... Hodně pobavil Charlie Sheen v roli sjetého filozofujícího floutka na policejní stanici... Taky ten Matthew Broderick, jaký to býval sympaťák, i tady je, přitom v současné době je jako herec téměř nesnesitelný. Slizký, strašně slizký :-)  65% ()

Sheffield

Hvězdice navíc za sjetého Charlieho Sheena, který se touhle rolí snad připravoval na svou budoucí kariéru. Jinak je to nuda a křeč, která se podivným způsobem stala za oceánem kultem. ()

JADIM

U mňa bolo chybou, že som od filmu očakával to, čo hovoril mnou zle pochopený obsah na IMDB. Také to, keď Ferrisovi všetko maximálne vychádza a u ostatných je to presne naopak ma dokázalo pobaviť naozaj málokedy. Prekvapivé je však to, že ten chlapec občas dokázal odovzdať zaujímavé myšlienky, preto tento film má svoje miesto v niektorých zoznamoch dôležitých filmov. 4/10 ()

Han22

Na mě až trošku moc divný a absurdní, ať už námětem nebo některými scénkami. Ale svůj určitý půvab to mělo. ()

klukluka

Subjektivní dojem je tříhvězdičková, šedesátiprocentní, protože ne nějak extra vtipná, maloměšťácká, za vlasy totálně přitažená záležitost. Objektivně je to ale šíleně poctivej, promyšlenej, režijně a herecky perfektně až puntičkářsky zvládnutej, opulentní, nákladnej americkej superbiják. Màlokdy se při hodnocení řídím něčím jiným, než vlastními pocity. Tohle je ten případ. ()

dopita

Ferrisovi se nechce do školy, tak mohutně simuluje nemoc. Rodiče mu to zbaští a pak hurá do města užívat si. Sotva průměrná komedie, která má slabej tah na bránu a studenej humor. Ferrisovi všechno projde, což mě docela zklamalo. Doufal jsem, že dostane přes prsty a ono nic. V Americe je to děsnej kult, nechápu proč. ()

Bohemák

Je zajímavé slyšet názory, že je to typická americká komedie 80. let. Pro mě to tedy bylo něco výrazně originálního, na teenagerské komedie opravdu nečekaně originálního, v některých fázích určitá předzvěst filmu Sám doma, ale rozhodně pár brilantních vtipů a skvělí herci. ()

Knowho

Geniální teen komedie z 80. let. Ne vážně, absolutně nechápu proč jsem se na tenhle film nepodíval dříve. Hrozně zbožnuju prakticky všechny aspekty tohohle filmu, scénář , herce , jejich výkony, režii, hudbu atd. Naprosto perfektní je Ferrisovo boření tzv. 4th Wall, neboli mluvení postavy k divákovy. Jěště nesmím zapomenout na červený Ferrari 250GT California, doopravdy nádherný auto a všechny scény s ním jsou vskutku povedené. A potitulková scéna je perla. 10/10 ()

peetriss

Typický osmdesátkový kousek kouzelníka s teen filmy Johna Hughese. Sice se tradičně nevyhýbá hluchým pasážím, přesto jako celek tento kultovní film působí zdravě ulítlým, přirozeně milým a dobrodružným, a přitom nikoli hloupým dojmem. Hughes opět oplývá výborným čichem pro obsazení: Matthew Broderick sice už dávno není teenegerem, ale do role se natolik vžil, že mu jej prostě věříte, mladičká Mia Sara na začátku kariéry a vlastně se v té době těšící nejvyšší životní popularitě je roztomilou kamarádkou, depkoidní Alan Ruck a posedlý ředitel školy Jeffrey Jones si rolí užívají, Buellerova sestra Jennifer Grey či Charlie Sheen v epizodní roličce potěší. Další Hughesovou tradicí je kvalitní soundtrack, kde legendární hit Oh Yeah! od Yello dává celému filmu o třídu vyšší šmrnc. No a podobnost potitulkových scén Ferrise Buellera s o třicet let pozdějším kinohitem od Marvelu, Deadpoolem, samozřejmě není náhodná. 70% ()

Rozjimatel

2,5 Táto uletená komédia (kde tam akože bola tá dráma?) o tínedžeroch (24-ročnom a 30-ročnom!) ma príliš nezaujala ani svojim humorom, na môj vkus dosť prízemným a ani scenárom, ktorý mi zase prišiel nudný a trochu hlúpy (a to je za nim scenárista špičkového Sám doma). Všimol som si inak množstvo spoločných komických prvkov s filmami Sám doma (tam boli ale podstatne lepšie zapracované), či už sú to rôzne nástrahy v dome hlavného hrdinu, jeho opatrenia na pomýlenie "nepriateľa", alebo aj groteskná postava riaditeľa (v Sám doma to je recepčný hotela), ktorá chce hlavného hrdinu za každú cenu prichytiť pri podvode. Ďalší problém som mal s nevýraznými hercami v takmer všetkých rolách (obzvlášť drevená mi prišla Mia Sara), jedine Jeffrey Jones spĺňa najprísnejšie kritéria a rolu riaditeľa zahral perfektne. Napodiv Jennifer Grey mi v tejto polohe sedela o dosť viac ako v Dirty Dancing. Nechápem, prečo musí byť väčšina komediálnych filmov o tínedžeroch takéhoto typu, akoby tínedžerský bol synonymom slova prihlúply. A už vôbec nechápem ten kultový status tohto filmu v USA. Ale istú zábavnosť tomu priznať musím, pár podarených gagov by sa našlo (napr. beh cez dom: "Vonia to dobre." "Večera je hotová!"), tak sa napokon prikláňam k 3-hviezdičkovému hodnoteniu. ()

Mikino00

Svérázná komedie o jednom dni za školou a kamarádství. Humor mi úplně neseděl, ale i tak film zvládl místy obstojně bavit. Spíše než dějově mě film zaujal svými vedlejšími postavami (Sheen, ředitel) a nadsázkou. ()

Oralfabet

Není to úplně komediální nářez (i když pár slušných fórů tam je), ale film disponuje jinými, mnohdy překvapivými kvalitami. Líbilo se mi to víc, než Snídaňový klub. Hlavní trojice byla super. A nikdo nemůže popřít, že Ferris je prostě borec. 8/10 ()

aLPaC

O mě je známo, že teen komedie z 80. let mám rád. A když jde navíc o film Johna Hughese, tak obzvlášť. Sám tedy nevím, kde se tady stala chyba. Na film jsem se velmi těšil. Říkal jsem si: je to dnes už kult, jak mi to mohlo uniknout? No a zas tak super to teda nebylo. Jestli za to může casting, nevím. Je pravda, že Matthew Broderick nebyl úplná výhra, kdyby ho hrál třeba původně zamýšlený Anthony Michael Hall nebo někdo jiný, mohlo to být jinak, ale to jsou jen kdyby. Ani ten jeho kamarád totiž nebyl bůh ví co, a tak to zachraňovala neobyčejně krásná Mia Sara a vůbec nejlepší pro mě byl Charlie Sheen, který tu byl sice asi jen 5 minut, ale stojí to za to. ()

Milky.

Nic převratného, ale přesto dostatečně zábavné na pohodový večer. Snad jako jedinou pasáž, kterou jsem z nudy přeskákal, byl zpěv na alegorickém voze. Jinak paráda, pochopil jsem narážky Deadpoola a je zde velmi viditelný styl, který později vedl k "Prázdninám", "SámDomům" a podobně. Jsem rád, že jsem to viděl. Charlie Sheen v miniroli byl parádní, až jsem si říkal, že by takhle vypadal Suchánek, kdyby za mlada zkoušel hrát v Pomádě. ()

blazir1 odpad!

Ježíš to byla blbost, ani se to nedalo dokoukat. Amatérské šaškárny přes telefon které by neprokoukl snad jen chovanec ústavu po trojnásobné lobotomii. Nuda, trapnost nad trapnost. JH vždycky točil neskutečné blbosti na hranici infantility, no tohle je vyloženě dno. Jeho vrcholu tvorby s malým Kevinem, což je taky jen nepovedený animák typu Tom a Jerry akorát zahraný herci, se člověk aspoň místy pousmál. Tady jen nevěřícně kroutí hlavou. Ikdyž 10-letý puberťák se u toho může děsně řehtat a vidět v tom cool trhák... Dobrý komentář: Radek99 ()

Muel

| Paramount | John Hughes je borec a jeho Ferris Bueller's Day Off je určite podarená hračka plná super nápadov, zábavných twistov a Matthew Brodericka, ktorému rola bola pravdepodobne písaná na mieru. Skvelý herecký výkon. Inak je film vlastne tá najlepšia možná coming of age osemdesiatková komédia, ktorá v Amerike zažila totálny ošiaľ a ja sa nečudujem. Je to vtipné, miestami extrémne nereálne, ale väčšinou tak akurát vyšinuté, aby si to užil prakticky každý. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

ink flo

Osmdesátková komedie na principu "Sám doma", akorát že o záškoláctví. Nejlepší cameo Charlie Sheena vůbec. Plus obsahuje jeden známej sampl, kterej rádi pouožívali coldcut v solid steel setech: "Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it" ()

tomashrabek

Všimli ste si, že Ferris Bueller je vlastne totálny čurák, klamár a manipulátor? Nevidel som v ňom nič romanticky mladého a vôbec som sa s ním nestotožnil, aj keď som v 17 tiež zaťahoval školu a riešil vtedy podstatnejšie veci. Celú záverečnú tretinu filmu som čakal len na to, kedy toho chuja dostihne spravodlivosť, kedy sa poučí, ospravedlní svojim priateľom, pochopí, o čom je život, jednoducho dospeje (keď už je to teda ten CoA film). Ale ono hovno. Dospejú skôr všetci okolo neho. Ale zároveň je to natočené s veľkou ľahkosťou a niektoré scény sú úsmevné. ()