Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Prvý a najlepší film noir. Majstrovské uchopenie drsnej extravagantnosti a vyšperkovaných dialógov. Atmosféra čiernobielej kamery dopomáha držať jedinečné usadenie do deja rovnako ako mystické ornamenty v uzavretých priestoroch a arogantné správanie postáv. Huston s Bogartom = brilantná spolupráca. A práve Humphrey Bogart bol tým najvšestrannejším a najcharizmatickejším hercom, aký kedy vystúpil na hollywoodskom plátne. Jeho cynizmus a ziskuchtivosť bolo cítiť na každom kroku. A to v spojitosti súkromného detektíva dodáva možnosti balancovať na oboch stranách zákona. Viac tu http://www.9em.sk/?p=4065 ()

Laxik

Jedna z těch vůbec nejklasičtějších noirových hard-boiled detektivek. Kdysi blyštivá výkladní skříň Hollywoodu dnes bohužel působí v mnoha ohledech dost zastarale. Nevěrohodná romantická linka, nepřehledný děj, nulový důraz na kriminální pátrání - to všechno bere jinak napínavému filmu s velmi zábavnými postavami (nevypočitatelný Spade, přizdisráčský Cairo, protřelá sekretářka a částečně i prolhaná femme fatale), nepředvídatelnými dějovými zvraty a atmosférou tuhou jako klobouk hlavního hrdiny šanci obstát i v jednadvacátém století. 70 %. ()

Freemind

Tohle jsem viděl ve stejný den jako Třetího muže - a z tohoto duelu sokol nakonec odletěl notně opelichaný. Celý žánr mě nudí a tohle je bohužel jeho kvintesence - sáhodlouhé dialogy, propletenec postav a jmen, jehož sledování mě přestává bavit už po 20 minutách, toporné hlášky a postavy. Pro mne je hlavní přínos v tom, že teď už budu s to vychytat odkazy a citace v různých parodiích, kterých je v americké kultuře opravdu nepočítaně (viz můj oblíbený Big Lebowski). p.s. Jsem opravdu jediný, komu ta ženská připadala až směšně asexuální? ()

erased

Bogart se prostě nedá nemilovat. Právě on zde definoval vzor noirového antihrdiny stojícího na hranici zákona. Nic pak není naplat skvělý příběh ani výborné obsazení ostatních rolí, když si pro sebe Bogart ukradne celý film a divák může z jeho výkonu jenom chrochtat blahem. Co se týče toho komparzu, který se pohybuje kolem něj, není co vytknout - výborný výběr zde platí jak pro osudovou ženu, tak pro všechny padouchy. Chlapácký závěr jenom podtrhuje výjimečnost tohoto snímku. ()

kaylin

Velká klasika a podle všeho jeden z prvních filmů, které lze označit jako snímek noir. Ono je to těžké, protože expresionismus si se stíny hrál podobně a naopak "Maltézský sokol" se jim zase docela vyhýbá, ale příběh o jedné sošce, kterou stále ne a ne najít, je skvěle funkční, navíc překvapí i humor, nikoli už pak skvělým koncem. ()

Maq

Dovedu si v příručkách přečíst, čím byl tento film přelomový. Ale prožít to nedokážu. Vidím standardní detektivku, která přemýšlejícího diváka navíc otráví zkratkovitostí a z toho plynoucími logickými lapsy. ()

..Lucas..

Maltézský sokol mě dost zklamal. Slyšel jsem o něm z různých zdrojů a čekal jsem něco jiného. Na svoji dobu asi jistě originální, ale pro mě dnes už jen dobrá kriminálka s kvalitním obsazením. ()

YURAyura

7/10 - Bogart umi lip, Houston umi lip, ta zenska byla strasna... Celkove me to prislo, ze jsou fsichni strasne nad veci, jakoby ve skutecnosti ani o nic neslo - takova pohodicka jako kdyz s prateli domluvite na particce karet a stejne hrali az moc toporne - az na Lorreho ;]] Kazdopadne to patri k tomu lepsimu z americke produkce a ta cernobila tomu opravdu sedi. ()

swed

Po první projekci to zatím na 5* není. Je znát, že na začátku 40. let se film noir teprve formoval, proto tu chybí některé z poznávacích rysů žánru (výraznější osudová žena, voiceover hrdiny, hutnější zapojení stínů..), místo nich tu naopak najdeme pár věcí navíc (předlouhé dialogy, krkolomné zvraty v téměř každé scéně…) ___ I napodruhé žádná bomba. 7/10 ()

džanik

Ale jo, dodíval jsem se. Bogarta mám rád. Noirovou atmosféru jsem tady ale prakticky necítil. Takové celé jakési suché, monotónní, konverzační. Nemusím podruhé. ()

Gianni_B

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Noirová klasika. Zápletka ohledně vzácné sošky sokola by se mohla zdát poměrně komplikovaná, je ale podána naprosto přehledně. Největší devizou filmu je bezpochyby postava detektiva Sama Spada (v jedné ze svých nejslavnějších rolí Humphrey Bogart). Zpočátku vám může být (a patrně bude) poněkud nesympatický, ale v závěru, který je tak silný a svou podstatou tak bytostně noirový, že mě vždycky znovu a znovu dostane, zjistíte, že je to vlastně klaďas. Tím nic zásadního neprozrazuju a hlavně tento film doporučuju nejen fanouškům noiru. The stuff the dreams are made of. ()

Aleee89

Můj druhý noir v řadě a x-tý v životě, takže jsem samozřejmě věděla, do čeho jdu. Filmy ze 40. let mám hodně ráda, ale přesto není noir můj nejoblíbenější žánr té doby. Maltézský sokol vcelku naplňuje konvence žánru, takže jsem nemohla být překvapena, ale není možné mu to, že se drží vyjetých kolejí, vyčítat. Příběh a jeho vývoj byl docela zajímavý, leč nedokázal mě úplně strhnout, takže dávám hezkých sedmdesát procent. ()

Fanucci

Stejně jako třeba Casablanca je i tento klasický americký film pro mne zklamáním. Až směšně působí Bogartův přehnaný cynismus a sebevědomí (vím, že to k Noir patří, ale všeho moc škodí) a příběh mne také moc nenadchnul. Jedině perfektně zamotaný vztah dvou hlavních postav (Bogart a Mary Astor), který vygraduje na konci filmu, mne opravdu zaujal. To se mi ale zdá hodně málo na tak oceňovaný a kritiky vychvalovaný snímek... ()

Laurent

Celému snímku dominují hlavně KECY. Zbytečně dlouhé dialogy střídají zase jiné dialogy. Špatně uvěřitelná zápletka a neustálé vaření z vody. Rádoby silné fráze (dobře zahrané), které v kontextu ostatního působí zcela nerealisticky. ()

Martin741

Noir opat v plnej krase a nadhere : presne to je The Maltese Falcon. Vysperkovany pribeh, ktory divaka nenudi ani chvilu, genialne dialogy a prostredie, ktore divaka chtiveho filmu proste musi fascinovat. V dejovej linii som sa skoro stratil, ale o tu tu az tak nejde. Pletie sa tu piate cez deviate, casto sa tara dve na tri, ale dolezite je vediet, ze ide o sosku sokola. A o to, ze sa o tu sosku zaujima pekne vela podozrivych entit. Klame sa ostosest, podvod strieda podvod, akurat sa mi ako divakovi paci, ze musim rozmyslat, preco ta a ta podozriva entita klamala, a co presne tym sledovala. K Humphreymu Bogartovi. Nemam tohoto herca rad, nikdy som ho nemal rad. Ale aj taky zakomplexovany debil ako ja uznava, ze to zahral tak, ze excelentne. Cize dokazem sa preniest cez mne nesympatickeho herca, a dat filmu plnych 100 % ()

M.i.k.e

velmi dobrá noirová detektivka, která má i po víc jak osmdesáti letech od vzniku pořád co nabídnout navzdory tomu, že nepatří úplně do topky daného žánru a v některých momentech může dnes působit trochu naivně a úsměvně. Bogart by ovšem svým charismatem utáhl i mnohem slabší filmy a i tady je hlavní tahounem, kvůli kterému má smysl Maltézského sokola vidět. Nové vydání ve 4k tomu filmu navíc opravdu sluší...75% ()

MrPierc

Viděl jsem lepší noir filmy, ale tím tuto klasiku nechci urazit ! Problém je v dlouhých a zamotaných dialozích, které zabíraji skoro celý film. Ale nesmím zapomenout na to, že film je stylový. Stylové obleky, stylové cigarety, stylová hudba, nestylové chování a stylové zabíjení. Nejvíce si mne získal Tlusťoch, který byl tak pokrouceně mazaný. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)