Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je ich deväť a sú sudcami. Spoločne vytvoria ilegálnu komoru, ktorá vezme spravodlivosť do vlastných rúk a začne rozhodovať o vine a nevine ľudí, o ich živote a smrti. Ponuku na členstvo príjma aj Hardin (Michael Douglas), no ich nezákonné praktiky si neosvojí a čoskoro sa stáva nepohodlným Vo filme sa objaví aj Douglasova matka Diana hrajúca manželku sudcu Benjamina Caulfielda (Hal Holbrook). (Yoss)

(více)

Recenze (46)

Maq 

všechny recenze uživatele

Dávám jen dva puntíky, protože velké téma je zpracované dost "lidově". Škoda. --- Je zajímavé, jak snadno lze lidmi manipulovat. Ukážete jim film, jak policie manipuluje důkazní řízení, a všichni žádají lepší kontrolu policejních metod. Pak promítnete tento film, a všichni by popravovali ajncvaj. No a pak přijde den demokratických voleb, a všichni tihle jelimani se jdou vyjádřit, jak by si to představovali... --- Četl jsem tuhle cosi o stíhání sériových vrahů v Sovětském svazu. Pravidlem bylo, že než je chytili, tak popravili jednoho až dva nevinné. Inu, neměli ty otravné problémy, jako jejich američtí kolegové. --- Budete mít asi chuť se k věci postavit "rozumně". Něco ve smyslu "všeho s mírou". Nu ano, Američané jsou svobodou posedlí (zejména ve srovnání s námi a dalšími primitivními národy). Jakmile se jednou u soudu ukáže, že nějaký policejní postup byl zneužit, už se z toho stane precedent, a nesmí se použít ani v jiných situacích, kdy to tak zle nevypadá. A dá se slátat film, kde taková překážka policejní práce působí přímo absurdně. --- Američané prostě bazírují na tom, že policie je má chránit, ne obtěžovat. Policista vás nesmí otravovat bezdůvodně. Například vyklopit vaši popelnici, jestli v ní náhodou nenajde použité injekční stříkačky nebo cokoli jiného, co by vás mohlo kompromitovat. Nebo vás zastavit na silnici a čmuchat ve vašem autě, i když jste žádný předpis neporušili. --- Tomu se říká civilizace. Opakem jsou sovětské, nebo nacistické a soudobé ruské metody. Volba je na vás. A volíte debilně, milí spoluobčané... ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Spravedlnost. Zákon. Emoce. První je slepá, druhý zavírá před první oči a třetí přináší zaslepenost. Oftalmologické problémy vstupující do rozhodování soudce lze vyřešit i tak, že to první vezmete do svých rukou, druhé porušíte a od třetího se oprostíte.. Hyams sice není žádný extra režisér, ale skloubení první poloviny, kdy se hraje na city nebetyčnou nespravedlností a té druhé, kdy červíček pochybností začne se svou pozvolnou hlodavou aktivitou, docela fungovalo. Závěrečných patnáct minut je už jenom klasické akční béčko, nicméně neměl jsem s takhle nastaveným profilem zásadní problém. P.S.: Úplně poslední scéna sympaticky nechala pootevřené dveře k další interpretaci. Třeba takové, že houževnatý černošský detektiv nečekaně vytáhl revolver a jedním výstřelem směrem k spolujezdci ukázal, na čí je výplatní listině.. ()

Reklama

blackJag 

všechny recenze uživatele

Zlaté (a po čertech vděčné) téma v obvyklém Hyamsově rutinním zpracování. Hodně (a z pohledu dějovosti nešťastně) je zde tlačeno na neposkvrněnou morálku (zákonné právo má etickou převahu za každých okolností), což s odstupem času působí až naivně. Douglasova postava je tak nevěrohodně rozpolcena a pro své chování nemá dostatečnou argumentační (z pozice scénáře) oporu. V tomto směru je daleko přirozenější (a z mého pohledu i divácky příjemnější) postup u např. PŘÁNÍ SMRTI nebo MAGNUM FORCE, kde se nikdo nepokouší o alibistický konzervatismus za každou cenu. Korektnost až za hrob prostě málo kdy vede k filmově trvalejším hodnotám (měřených byť jen diváckým zájmem). 60% ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Je to velmi lákavé téma - dohnat spravedlnost, k níž nás nepustí formalizmus zákonů, svépomocí. Silný námět, ke kterému by slušelo přizvat dech beroucí úvahy, filozofické dialogy a myšlenkové sondy do hloubek, z nichž člověka jímá závrať. Jenže v Soudcově noci jde o pojetí americké. Místo toho všeho nabízí honičky, střílení a prapodivný happy and, který kromě dějové zápletky nic neřeší. Škoda. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Důkazy získané nezákonným způsobem mi v případě vražd nevadí. A taky mi nevadí, když je místo deseti vrahů omylem popraveno jenom osm vrahů a dva loupežníci. Ale rozhodně bych však nemohl žít v zemi, kde jsou odpadky v popelnici nedotknutelným soukromým majetkem, stejně jako odpadky v naběrači popelářského vozu a policie může začít hledat pistoli v kupě geneticky modifikované kukuřice až ve chvíli, když se smísí s ostatním odpadem uvnitř vozu. Takže za mne je vymahatelnost práva vytvořením neoficiálního týmu soudců naprosto v pořádku a proto jsem doufal, že spravedlnost dokáže zvítězit nad zákonem i zblble idealistickým hrdinou. Nestalo se tak, ale za to fandění to stálo. ()

Galerie (33)

Související novinky

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (více)

Reklama

Reklama