(Ne)obyčejný kluk

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Rodinný

USA / Hong Kong, 2017, 113 min

Určite nejde o žiadne majstrovské, filmové dramatické dielo, no v tomto prípade hodnotím skôr pocitovo. Emotívny účinok snímku sa mi skrátka dostal pod kožu a koniec ma v tomto smere totálne rozložil... Smutný a dojímavý príbeh o chlapcovi, ktorého chovanie a správanie aj napriek ťažkému životnému údelu, ma totálne očarilo, to bolo presne to, ako si predstavujem vnútorne krásneho človeka. A ten chalan bol vo vnútri tak krásny, ako len málokto, klobúk dole. Myšlienky o tom, čo je naozaj v živote dôležité a ako by sme sa mali k sebe správať, či už to bolo vo forme veršov od toho básnika, alebo potom na konci pri prejave toho riaditeľa, by mali byť vlastné každému - to je tá pravá hodnota. Tak nejak by znela moja odpoveď na tak zložitú filozofickú otázku - ako žiť? Čo sa týka emotívnej stránky, len málo filmov u mňa nastavilo latku tak vysoko. A čo je hlavné, emócie z filmu mi prišli ako prirodzený dôsledok jednotlivých situácií, nenásilné a vo veľmi príjemnej forme. Páčila sa mi aj samotná koncepcia skladby príbehu, najmä perspektíva pohľadu jednotlivých členov rodiny a kamarátov na malého Augusta. Pokiaľ mám dať nejakému dojáku plný počet, tak toto je určite tá správna voľba.(5.2.2018)

,,Auggie je slunce, a mama a táta jsou planety, které obíhají okolo slunce.’’ Pravda, a nie len pre Auggieho, ale pre všetky deti a ich rodičov. Veľa krát som mala slzy na krajíčku. Film však nehrá prvoplánovo na city, a preto je nevtieravo dojemný a zahreje na srdiečku. Wonder znázorňuje lásku rodičov, ktorí milujú svoje dieťa ešte o to viac, keď je iné, učí detičky, ako prijať medzi seba niekoho, kto sa odlišuje. A v neposlednom rade necháva pekný odkaz, ako sa popasovať so svojim vzhľadom, so životom a osudom, nech je akýkoľvek. “A ponaučenie na koniec? Buďte laskaví, protože všechny vedou bitvu.”(9.11.2018)

Tri hviezdičky sú málo a u štyroch váham. Obyčajná tvár je filmom, o ktorom si spravíte predstavu predtým, než ho dopozeráte. Pretože problémom nie je čo?, ale ako? Ako sa celý tvorivý kolektív vysporiada s úzkou hranicou medzi umením a gýčom, medzi senzitívnosťou a slzopudnosťou, medzi vierohodným a falošným stvárnením. Oceňujem, že v tomto filme uvedené hranice boli prekročené iba sporadicky. Uvedomujem si, aké ťažké je zobraziť všetko, s čím sa odlišný jedinec v živote stretáva a neskĺznuť do šablóny a popisnosti. Z niekoľkých komentárov, ktoré som si prečítal ma oslovil názor, že by sa tento film hodil do škôl, pretože považujem za vhodné, aby ho školáci videli.(21.10.2018)

• JohnMiller

Srdcervúca dráma to beriem. Hoci na môj vkus to tlačilo na pílu až príliš (čepeľ doslova horela) no svoj účel to splnilo. Zachytilo to celkom obstojne citlivú tému šikany, inakosti u detí a až na ten happyend to bolo uveriteľné. Skoro aj slzička padala. Bolo to síce samoúčelné, čo môže prekážať nejednému divákovi (ako mne) ale bolo to kvalitne nakrútené, to bez debaty, pre inú divácku základňu, než moju ale bolo.(19.11.2018)

Když jsem málem probrečel i trailer tak jsem si řekl že tenhle film vidět nechci, prvoplánový citový vydírání na který nejsem zvědavej. Jaká chyba! Oklikou jsem se filmu přecejen nevyhnul a jsem strašně rád. Nenechte se zmýlit, tohle není Hachiko u kterého přes slzy film ani nevidíte, tohle je spíš Marley a já. Skvělý feel good movie, dobrá komedie i drama a hlavně cokoliv jen ne prvoplánový citový vydírání. Ve svém žánru špička. 5*(7.4.2018)

• - Auggiho (Jacob Tremblay) nemoc se nazývá Treacher Collinsův syndrom. (BadCat)

• - V závěrečné scéně filmu můžete vidět autorku knižní předlohy, R.J. Palacio, jako nadšenou divačku u předávání cen žákům. (Veeria)

• - Jacob miluje Star Wars, stejně jako jeho postava Auggie. (BadCat)