Neúnavný glosátor života newyorských intelektuálů Woody Allen pokračuje ve své oblíbené tématice i ve snímku Mocná Afrodíté. V centru jeho pozornosti jsou znovu partnerské vztahy. Sportovní novinář Lenny Weinrib (Woody Allen) a jeho o hodně mladší manželka Amanda (Helena Bonham Carterová) se odhodlají adoptovat dítě, neboť žena prohlašuje, že nemá čas na to, aby byla těhotná (pracuje v umělecké galerii a chce se osamostatnit). Když je adoptivnímu chlapci pět let, Lenny neodolá pokušení vyhledat jeho skutečnou matku. S hrůzou zjišťuje, že je jí dobrosrdečná prostitutka a příležitostná pornoherečka Linda (Mira Sorvinová), a rozhodne se ji přivést na správnou životní cestu. Sám se však dostává do těžké manželské krize.

Na rozdíl od některých svých předešlých děl (např. Manželé a manželky) se Woody Allen věnuje rozboru citových vazeb v nezakrytě komediální rovině a vede své postavy k všeobecnému závěrečnému smíření. Skvěle napsané dialogy (scénář byl nominován na Oscara), pečlivě vybraný hudební doprovod a přesné herecké obsazení jsou hlavními dominantami filmu. Jistým ozvláštněním je použití starořeckého chóru (v němž se objevuje řada známých herců, např. F. Murray Abraham, David Ogden Stiers, Olympia Dukakisová nebo Jack Warden), který v přírodním amfiteátru (jeho scény byly natočeny v italské Taormině) komentuje hrdinův osud a varuje ho (většinou marně) před možnými komplikacemi. (Česká televize)

Gilmour93

„Achilles only had an Achilles heel, I have an entire Achilles body..“ Zatímco křehkého pana Higginse sžírají zvědavost a obavy o použitý genetický materiál, Lízá Doolittleová se s jeho pomocí přesvědčí, že hloupý člověk nemusí nutně žít hloupý život. Teda, musí se do toho nakonec vložit i Deux ex helikoptéra.. Allen opět hledá inspiraci v klasice dramatu, motor konverzačního humoru pomalu roztáčí do vyšších obrátek a vše ozvláštňuje glosujícím řeckým sborem. Zatímco Mira Sorvino byla stejně roztomilá jako sošky Mexičanů se ztopořeným kaktusem, u Woodyho líbacích a milostných scén mi připadalo, že slyším „Akce!“ i „Stop!“ Naštěstí má to Achillovo tělo na plátně jinou parketu než milovníka.. ()

D.Moore

Konejšivý film, který můžu doporučit snad každému, kdo se právě potýká s horší až špatnou náladou - opravdu ji dokáže zahnat (testováno na lidech). Komedie těží nejen z Allenových oblíbených vztahových propletenců a křivolakých cest lásky/osudu, ale pořádnou dávku humoru do ní přimíchává antický chór (úžasný nápad) a kouzelná Mira Sorvino. ()

zette

Bez obalu mohu rict, ze Allena skutecne nemam rad, v mych ocich strasne nesympaticky a slizsky clovek:-). Nelibi se mi ani stylizace, jakou filmy nataci. Mocna Afrodite je ale skutecne moc vtipny film, ktery toho dost vystihuje, nejen o manzelstvi. Lvi podil ma na tom bezesporu uzasna Mira Sorvino... Prijemne prekvapeni, ktere jsem necekal. ()

Vančura

Vcelku příjemný filmový závan 90. let, který v Allenově filmografii podle mě představuje takový lepší průměr. Natočil jistě lepší věci, ale i mnohem horší. Helena Bonham Carter mě zde moc nebavila, ale Mira Sorvino je skvělá, a celkově mi těch 98 minut rychle uteklo. Závěrečné setkání Lennyho s Lindou je prostoupeno značnou působností, a celkově mi ten nápad s dvojicí dětí, které neznají svého biologického rodiče, na tom filmu přijde jako to nejzajímavější. Naopak ten stupidní chór bych si z toho filmu ochotně odmyslel, podobně jako jeho samotný titul jakož i jakoukoli provázanost na antiku, přijde mi to prostě zbytečné a film by fungoval dokonale i bez toho. ()

Terva

Mocná Afrodité je „Woody Allen“ ve své nejdiváčtější podobě......... Mira Sorvinová získala Oscara, Zlatý glóbus, Cenu americké Národní filmové rady, Cenu Kruhu newyorských filmových kritiků Asociace losangeleských filmových kritiků za ženský herecký výkon ve vedlejší roli, film získal také nominaci na Oscara v kategorii původní scénář. Scénář : Woody Allen. Kamera : Carlo Di Palma. Hudba : Dick Hyman a Joe Malin. Pro mne jeden z nejlepších od Woodyho. ()

• Mira Sorvino (Linda Ash) v souvislosti s pozdějším sexuálním skandálem režiséra filmu Woodyho Allena prohlásila, že lituje své účasti ve filmu a že s Allenem již nikdy natáčet nebude. (JoranProvenzano)
  • Juliet Taylor soutěžila o cenu Artois, kterou uděluje Casting Society of America v kategorii nejlepší casting. (Terva)
  • Woody Allen se nechal ve scénáři inspirovat mytologickým příběhem "Pygmalion". (Terva)