Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

topi

Měl-li bych charakterizovat tvůrčí umění Jima Jarmusche, určitě bych zvolil tento film. Dead Man má v sobě všechno. Podivnost, melancholii, poetickou kafkárnu, originální krásu. Zde jako bonusy navíc nájemní zabiják Lance Henriksen, úchvatná kytarová hudba Neila Younga, černobílý vizuál a špičkové ozvučení. Tento film je kouzelně čarokrásný. "Nemáte nějaký tabák?" ()

PogoJoe

Utrpení! Pocit zmaru! Ztracený čas, který už mi nikdo nevrátí! Tento film je nejen ŠPATNÝ, ale zejména nesmyslný, nudný, zvláštní, negativní... a ta hrozná nervní hudba. Považuji za vrchol trpělivosti, že jsem to vydržel až do konce. Nepamatuji si, že by mi nějaký film kdy způsobil tak mučivý pocit strasti. Trapnosti možná, neschopnosti filmařů také, ale toto? Tento film je úplně mimo a na konci... Co to proboha bylo? A při tom to MOHL být dobrý film - začátek vyznívá nadějně, ale poté, co se z Deppa stává štvanec a potkává divného nesmysly žvanícího indiána jménem Nikdo se film stále více zvrtává v cosi neskutečně podivného, nudného, táhlého a na konci nesnesitelného. Vždyť na konec filmu jsem se těšil jako malé děcko na vánoční stromeček. Nebudu to dlouho rozebírat - bezprostředně po skončení jsem byl odhodlán hodnotit známkou "odpad!". Pak se mi to ale rozleželo a uznávám, že tenhle snímek má i málo pozitivních věcí - kupříkladu "lovci odměn" v čele s L. Henriksenem nebo dobrý start. Ale naprosto nechápu pozitivní hodnocení, které si tu kolem čtu - vždyť vyznívají, jako by tento film byl až kultovní. Ano, je zvláštní. Má velice zajímavé charaktery a předpoklady být zajímavým. Ale je příšerně nudně natočený - ona černá asi dvouvteřinová mezera po každé (!!!) scéně mě k uzoufání štvala. Film se odehrává v nádherné přírodě a při tom se ho režisér rozhodl natočit černobíle. PROČ? První film s Johnnym Deppem, který se mi nelíbí. Nepřestává být mým oblíbeným hercem, odpouštím mu nepovedený výběr - i mistr tesař se utne. Ale už nikdy více nechci zažít podobé utrpení! | Režie: odpad!, Scénář: *, Herci: ****, Hudba: *, Výprava/Efekty: ** ()

Rosalinda

Nejlepší je nechat se tímto syrovým, divoce surrealistickým, lehce melancholickým filmem volně i udiveně unášet a neposkvrňovat tuto podivnou nádheru, nebo nádhernou podivnost? slovy komentáře. Je to opravdu silný film, který se i přes své drobné nedostatky zaryje hluboko pod kůži a s největší pravděpodobností už ho nikdy nedostanete ven. Já tedy rozhodně ne. A ani nechci. ()

JohnMiller

Jim Jarmusch, režisér, ktorého som donedávna nepoznal a svojim spôsobom ignoroval, ma presvedčil, že je hodný mojej pozornosti. Dead Man je vo svojej podstate nádherná ukážka scenáristicky jednoduchého príbehu ale zároveň absolútne dokonalej ukážky toho, ako sa to má písať a nakoniec natočiť. Už pri prvých rozťahaných scénkach vo vlaku a prvých alternatívno-undergroundových gitarových tónoch, som začal tušiť, že to bude určite niečo výnimočné, na to ja mám čuch, a nemýlil som sa. Ako som už spomínal, ide o jednoduchý príbeh, pozostávajúci asi s tak troch dejových zápletiek, ktorý rozpráva historku jedného účtovníka menom William Blake. Za svoje posledné peniaze precestuje celú Ameriku, pretože na druhej strane mu prisľúbili prácu. Keď tam dôjde, zistí, že jeho miesto je už obsadené. Tak sa fláka po meste a zhodou náhod, sa mu podarí zabiť človeka. Muž ktorý ešte nikdy nestrieľal zo zbrane sa stáva hlavným terčom lovcov odmien, a poriadne ani nevie ako. Na smolu jeho cena neustále stúpa, keďže sa mu vždy nejakou náhodou podarí zastreliť protivníkov a lovcov odmien, ktorý po ňom pátrajú. Snímka je plná skvelých a originálnych charakterov, aj tá najmenšia rola či postava, ktorá sa tam iba mihne, je perfektná a skvelo napísaná. Idiotské cameo Iggiho Popa ma dostalo. Ale čo ma pri tomto najviac chytilo za srdce, je tá neskutočná spirituálna hĺbka, ktorou je táto snímka obdarená. Neskutočne veľa symbolických a naturálnych čŕt spolu s hypnotickou gitarou Neila Younga (úprimne, jeho hudbu som nikdy nemusel) robí z tohoto diela niečo výnimočné. Surrealistických Westernov je pramálo. Sám som videl iba dve a aj s toho bola jedna klasika Alejandra Jodorowského EL TOPO, čo vlastne ani nieje western, iba sa naňho hrá. Dead Man je perfektný film, ltorý zaručene odporúčam. ()

runner85 odpad!

Najväčšia filmová nuda akú som kedy v živote zažil. Chvíľami som mal pocit, že je to skvost od Terrence Malicka ale ani ten by to asi nedokázal takto natočiť Pravdepodobne som nebol ohúrený kvôli dvom dôvodom. Nemal som teplotu vyššiu ako 38 a nie som žena ... Sorry Linduš :/ ()

Zmiu

Poetika umírání s Johnny Deppem a nádhernou hudbou. I smrt může být krásná. Díky za tento film, pohltil mě od začátku do konce. ()

Vědma

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Do desítky si ho asi nikdy nedám, přece jen mám ráda filmy optimističtější, ale Johny Depp... Jeho oči jsou od začátku smutné a čím dál vic nechápající ten osud, ke kterému je předurčen, ale mění se z účetního v zabijáka naprosto přirozenou a pochopitelnou cestou někoho, komu nic jiného nezbývá. "..... znáte moje verše? " Snad jen hudba Neila Younga, která se mi ze začátku hrozně líbí, mě ke konci zpravidla uspí. ()

Dont

Docela mě překvapuje vysoké hodnocení (nyní 85 %), protože znám několik desítek lidí, kterým by se tohle opravdu hodně nelíbilo... Myslel bych si, že tohle rozhodně není film pro široké masy, ale možná se pletu. Každopádně to byl mimořádně zajímavý snímek. Moc filmů s pomalejším tempem jsem neviděl, ale s tím jsem vzhledem k režisérovi i žánru počítal a nemám námitky. Černobílá barva snímku skutečně sedla. Kromě fantastického Johnyho Deppa se ve filmu objeví celá řada dalších výborných herců, asi nejvíc se mi líbila role Lance Henriksena a Gary Farmera, i když je pravda, že také dostali nejvíce prostoru. Gabriel Byrne, Billy Bob Thornton ani John Hurt na plátně moc dlouho nepobyli. Hláška s tabákem a neustále se opakující kytarové vstupy Neila Younga rámují tenhle snímek a nenechají vás na něj je tak zapomenout. Čtyři hvězdy za kvalitně odvedenou práci, jestli budu někdy příště hodnocení upravovat, tak jedině směrem nahoru. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1995 - Nominácia na 1. cenu ◘◘◘◘ hmmm.... myslým, že bez nadsázky najkrajší Jimov film ()

rastlinka

Fantastický film. Veľmi zvláštny a zaujímavý. Už od prvých minút som vedela, že toto bude skvelá vec. Často som sa smiala a obdvivovala som ľahkosť a suverénnosť, s akou to hlavné postavy zahrali. Nevadilo mi absolútne nič a už teraz viem, že si tento filmík posúvam do mojich "naj" ;) ()

Chrysopras

Film velmi zvláštní, netradiční a s osobitou atmosférou. S výborným Deppem a kamerou. Ale celkově mě to nechalo spíš chladným. Nějak jsem do toho takříkajíc nevplul. Nebýt tedy ženiální hudební stránky, zůstalo by u průměrných *** ()

Sheldra

Nikdy by mě nenapadlo, že se dá skloubit filozofie a western…a ono to jde, a dokonce to i funguje. A jak! Depp senzační, Nikdo jakbysmet, vrahouni náležitě zvrhlí, hudba krásně křehká a poetická. Nemá smysl psát o něčem, co se musí vidět. Třeba vás to sebere tak, jako mě. ()

Linda.csfd

Nejsilnější filmový zážitek, který jsem kdy měla. Byla jsem nemocná,měla jsem horečku a bylo mi zle a to ve spojení s tímto melancholickým, čistým, křehkým, až skoro komiksově černobílým snímkem vygradovaným geniální hudbou, ve kterém hlavní hrdina v podstatě celou dobu umírá byl naprosto neopakovatelný zážitek. Tento film je poklad. Doporučuji sledovat při tělesné teplotě minimálně 38° C. ()

OG_Swifty

Takovej artovej western od Jarmusche - je to cely natoceny pres cernobilej filtr, ale oproti starejm filmum je to hezky zacisteny. Kazdy dve minuty brnka Neil Young na svoji elektrickou kytaru a pusobi to cely tripovitym dojmem - hodne zaberu na drzky hercu, na stromy a picoviny kolem. A je tam rada znamych osobnosti, takze me bavilo sledovat v jakych jsou tam neobvyklych rolich (a taky je to posledni film Roberta Mitchuma). Cca 3.5*, ale ta minimalisticka hudba to preklene na slabsi ctyrku. ()

maverick10

Skvela stylovka, ktera s ubihajicim casem nabira na obratkach. Paradni strih, stylova hudba, neprekonatelna banda spinavcu Henriksen, Wincott, Hurt a Mitchum, ktera honi charismatickeho mladicka - vraha Deppa, kteremu pomaha paradni antiindian Farmet. Tohle vsechno nam dava pardni podivanou. ()

easaque

tomuto filmu musím snížit trošku hodnocení. Sice je skvělá kamera a hezky natočený, ale přišel mi dost nudný a bez nadsázky. Navíc téma mi nebylo blízké, ale když už mi byl doporučen, tak jsem ho musel zhlédnout. Styl rozhodně má a docela chápu i jeho oblíbenost, ale u mě nepochodil, přesto nezavrhuju a slabší tři hvězdy není tak špatné hodnocení, že? [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)