Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

longercz

Na to jak pomalé tempo film měl, nezačal mě nudit a za to, jak je originální a za těch pár extra povedených hlášek přidávám ještě 4. hvězdičku. ()

papaguy

Ghost Dog tančí s nedbalou elegancí mezi žánry. Jediné srovnání, které mě napadá, je s Historkami z podsvětí. Ale ukázněně zjednodušené. V podstatě to ani není příběh, ale moc se mi to líbí, pokud bych měl citovat. :-) Dlouho jsem se u gangsterky tolik nenasmál. A rapu je tam jen v podstatě malinko.;-) Perfektní příjemný film, který zařazuji mezi své top. ()

tranquill

"U všeho záleží na konci." Ano, škoda toho konce... Jarmusch film vede v pomalém tempu, až na pár akčních scén. Dialogů je též pomálu, avšak to není na závadu, o to jsou zajímavější. Příběh je totiž protkán filosofickou nití, podán s nadhledem a stojí především na charismatickém Forestu Whitakerovi, který si hlavní postavu užívá ( ostatně asi nejen v tomto snímku :-) . Ač by měl být negativním hrdinou, držel jsem mu všechny palce až do konce. Ale to jsme zase na začátku... ()

Nail

Námět dobré, ale jinak byl film zdlouhavé a místama dosti nudné. Do teho příšerná muzika....mno Jarmuschi dostaneš za uši. ()

gazogazo

Amatérská hnusná kamera a napětí jak bažina . Velké zklamání a největší overhype co jsem letos viděl . Stěží jsem to dokoukal. Těšil jsem se, že se povede netrapně spojit niggas a samuraje - no , nepovedlo se a je to stejná píčovina jak to zní ... Každou minutu debilní samurajská citace, která velmi polopaticky reflektuje děj. Hloubky by se člověk nedořezal. ()

Biopler

No čo ja viem... mám směknout nad tým, že mi Jarmusch ponúkol kultúrnu všehochuť v postave černocha, ktorému zachránil život beloch a on ctí samurajský kódex? Žongluje s mečom na streche, na ulici s pištoľou. Je invisible keď treba, kŕmi holubov, číta Rashomona a kamaráti sa s francúzskym zmrzlinárom, to všetko v multi-kulti city NY. Mafiáni na dôchodku sledujú animáky a sú natoľko slabí v reči i organizácii, že pôsobia veľmi trápne. Ghost Dog ich vystrieľa bez mihnutia oka, aspoň toto sa mi páčilo, žiadne dlhé naťahovanie pred finálnym výstrelom, iba číra chladnokrvnosť. Film má pomalé tempo a vsuviek zo samurajského kódexu bolo priveľa na tak málo obsažný kúsok. Kdesi v úzadí mysle však mám sympatiu voči tomuto dielku a nezatracujem ho. ()

Mata

"Z každé generace by jsme si měli brát to nejleší! věta z filmu, která podle mně vystihuje Jarmushův Ghost Dog (stejně jako Mrtvého muže). Z každého žánru si bere Jarmush to nejlepší (v tomto případě samurajské filmy a gangsterky alá Kmotr - mimochodem Sonny je postava z kmotra), využije veškeré fráze a stylizace u vytvoří nádhernou podívanou. Jenom škoda, že Peatlin prozradí základ příběhu jedné z povídek Rašamonu - ta citace na Kurusawu (vzpomínky na to jak "byl GD v problému") by stačila sama o sobě. Opět ukázka jak nádherně pracovat s vzhraněným žánrem a pomocí jeho vlastních prostředků ho posunout úplně jinak. Myslím, že je to divácky nejpřístupnější Jarmushův film, čímž ani náhodou nechci říct, že je horší. ()

spacylemon

Mám rád Jarmuschovy filmy (teda aspoň ty, co jsem zatím viděl)... "rád" ale taky někdy může znamenat, že mi úplně k srdci nepřirostly. Líbí se mi jejich poetika, líbí se mi vizuálně, jenže jsem člověk netrpělivý a to uspávací tempo mě prostě ubíjí... (přitom bych tak chtěl) ()

arkie

Ach, to bola somarina. Strasne vela kecov o tom, aka je to super filozofia byt samurajom a koniec presne v tomto duchu. Nevyplyva z toho ale nic podstatne v ramci "zapadnej" kultury, ak by sa niekto rozhodol nasledovat Foresta, tak by bol pre okolity svet rovnako potrhly. Je to divny film. ()

HonzaMag

Excelující Forest Whitaker v roli nájemného zabijáka, který se řídí samurajským kodexem. Na jedné straně dokáže bez hnutí brvou poslat do ˇvěčných lovišť" nepohodlnou (pro mafii) osobu, na straně druhé dokáže být i citlivý (holubi, holčička). Tak jako tak bych nechtěl stát na druhé straně barikády než on. Což si na rozdíl ode mne neuvědomili jeho chlebodárci ... ()

Luckyman

Skvelý film s napínavým dejom má v mnohom čo povedať. Forest Whitaker ako Ghost Dog vyznávajúci filozofiu japonských samurajov žije sám so svojimi holubmi na streche. Je nájomným vrahom, ale v jednej zakázke sa niečo zvrtne a "všetko sa okolo nás mení". Najviac sa mi páčil, ak to tak môžem nazvať, čierný humor v istých situáciach, keď nie je veľmi do smiechu. Tiež bola dobrá scéna s "na pravé poludnie". Skvelá akčná dráma. ()

alonsanfan

Hned na úvod si dovolím prohlásit, že Mrtvý muž je rozhodně lepší western než Ghost dog samurajský film nebo gangsterka. Citelně jsem pociťoval spoustu nadbytečného místa, které bylo ve filmu zřejmě jenom proto, aby RZA mohl prezentovat svoji hudbu. Přestože nejsem fanouška RZA musím uznat, že hudbu do filmu ušil dobře, byť na mě film v některých pasážích působil spíš videoklipově (popojíždění Ghost doga po gethech, kradení aut…). Nejzajímavější momenty pro mě byly (a bohužel se opět chytám za svůj moralistní nos) ty gangsterské. Naopak násilně na mě působily včleněné dialogy (francouzský přítel, dívka s knihami, dcera mafiánského bose) i ukázky ze stoletých animáků, na které se gangsteři dívali. Celý film ve mně budil dojem, že byl napsán a poskládán horkou jehlou a chyběla mi preciznost a promyšlenost s jakou Jarmush přistoupil k Mrtvému muži. To, že si hlavní hrdina pročítá Hagakure a Rašomon a na střeše plné holubů máchá katanou z něj pro mě samuraje bohužel nedělá. Nicméně musím uznat, že představitel hlavní role Forest se jí zhostil dobře a byl dost charismatický, i když ne samuraj. ___Hodnotím jako slušné 3*. Nejzajímavější momenty především ty gangsterské a střílecí (přepadení sídla bose, setkání s lovci medvěda). ()

mdouglas

Tenhle film jsem měl už pár led doma a než jsem se k němu dostal, trvalo to dlouho. Pro mě docela atipický, za to opět výborný Jarmusch. Zkrátka, trochu jiná gangsterka. 92% ()

Sign

no tak to je neco, ze zacatku sem si rikal ze to bude naky divny film ale uplne me sebral moc moc pekny film ()

teyra

Obyčejný mafiánský příběh v neobyčejném provedení. Něco mezi samurajským filmem, gangsterkou, parodií a existenciálním dramatem. Namísto budování napětí přichází meditativní záběry, namísto nastínění motivů pohání děj citáty z japonské duchovní příručky Hagakure, vážný příběh o pomstě a věrnosti s filosofickým podbarvením se střídá s brutálním karikováním mafiánské tématiky (dýchavičnost, nezaplacená činže). Tento pohyb na hranici žánrů a naladění sdílí tento film s předchozím Mrtvým mužem. Vzájemné odkazy mezi knižními citáty, scénami z cartoons a vlastní dějovostí tvoří sofistikovanou skládanku, v níž vše zapadá dohromady, včetně narážky na Rašomóna. Hudba od zástupců Wu Tang Clanu je snad až příliš dobrá a místy si nárokuje samostatnou pozornost, což se mi jeví jako chyba. ()

Dony Gorila

Skvělej film, naprosto úžasná hudba a k tomu ještě kodex samurajů. Pro mě kombinace která mi vyhovuje a to tak, že velice :) . 4 krásný hvězdičky. ()

ondrejmagic

Snímek Ghost Dog je mistrovským dílem Jarmusche, který dovedl mě maximálně sympatickým způsobem představit ctnostnou postavu samuraje Foresta Whitakera. Přestože se jedná o zabijáka, člověk nemůže mít ve filmu ani na chvíli dojem, že je špatným člověkem. Ba dokonce ani ve chvíli, kdy postřelí člověka, jehož je služebníkem. Stěžejní pro mé zařazení tohoto díla mezi mé nejoblíbenější je, že tento snímek ukazuje, že i v dnešní době existují dávné vyšší principy a existují osoby, jež jim jsou věrné. ()

closed.eye

Pokud bych měla vyjádřit dojem z celýho filmu jediným slovem, napíšu "vyváženej". Protože aby se s naprostou nenuceností střídaly scény, kdy je chladnokrevně odpraveno všecko, co se hne (a nemá to křídla) s milýma "dialogama" mezi zmrzlinářem a Ghost Dogem (typickej jarmuschovskej humor :-)), to věru neuvidíte zrovna často. Tyto rysy filmu upomínají na Mrtvýho muže, kterej mě nadchnul. A já ted' nevím, kterej vrahoun je mi sympatičtější :-D. Mimochodem, skvělá hudba! ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva