Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

KosiR_ksr

Skvělá kamera, atmosféra, scénář i herecké výkony. Ghost Dog dělá čest "akčním" postmoderním filmům 90. let. Shlédnutí filmu jsem poměrně dlouho odkládal, protože Forest Whitaker na mne v novějších filmech nikdy neudělal příliš dobrý dojem (i přesto, že obvykle nehrál hlavní roli, měl jsem často pocit, že mi do filmu nepasuje a někdy přehrává). Jeho postava samuraje Ghost Doga mi ovšem byla více než sympatická a přirostla mi k srdci (začínám tak měnit i svůj názor na Whitakera a asi se podívám i na některé starší filmy s ním, protože v této roli předvedl opravdu skvělý výkon). Ghost Dog se tak pro mne stává postmoderní klasikou, která konkuruje i takovým filmům jako je Pulp Fiction. Film je skutečnou poctou samurajských filmům a gangsterek. Završením geniality filmu je úsměvné přátelství se zmrzlinářem. ()

Helldo

Geniální dílko...Skvělý Whitaker, bizarní kamera a nevšední hudba, to vše si 5 hvězd zaslouží samo o sobě. Navíc celková struktura filmu členěná do pasáží, jimiž předchází samurajské promluvy, dávají snímku úplně jiný rozměr a hloubku. Animáče, Frantík u stánku na zmrzlinu či pes s neodolatelným kukučem jsou poté jen drobnými detaily dokreslující omamný zážitek. ()

TrebleClef

Můj nejlepší Jarmusch. Ani nevim proč, ale atmosféra tohohle filmu mě neskutečně dostává. Výborně sladěný záběry s hudbou. Málo slov, ale silnej význam. Typický Jarmuschácký kecy podsvtěských postaviček. Krutej svět paralelně provázanej duchovnim významem. Krásnej film, kterej je nutný mít doma. ()

Everyone

V mnoha směrech naprosto dokonalé...směšní mafiáni, co svoje řemeslo provozují v podnájmu, do schodů se zadýchávají, střílejí nevinné chovatelé holubů nebo holubi samotné, apod. Na druhé straně stojí někdo, kdo je svým způsobem ještě směšnější, který tomu všemu, s duchem a samurajskou tradicí někde na periferii New Yorku slouží, ale i na druhé straně (vnitřně) i neslouží. Každý si hraje svoji malou hru a žije ve světě, který dávno pominul (ať vyčpělí mafiáni, nebo z knih vyčtená postava samuraje, kteří přenášejí/oživují místo [Sicílie/Japonsko] a tamní historii o tisíce kilmotetrů a staletí do současnosti a vzniká něco jako "patetický kosmopolitismus", kde nikdo nepůsobí šedě a hraje jasnými, byť loser-ovskými barvami). Symbolicky nejvyšší kodex mají ti, co svět pozorují shora, byť i z míst plné výtrusů a mají za kamarády existence, kterým, díky jazykové bariéře, nerozumí ani slovo (holubi nebo Francouze :-)). Ubohost a komiku postav nikdo z nich nemůže, byť sebevíce drsňácky působícím činem, popřít. Směšně působí i další obyvatelé New Yorku - od člověka, co si staví "Noemovu archu", po zmrzlináře, který není schopen prohodit i po dlouhých letech slovo anglicky a vytrubuje, že zmrzlina je zdravá, protože to slyšel v rádiu. No prostě dokonalé. ___ Whitakerův herecký minimalismus se k poloze o smrti přemýšlejícího "samotáře z New Yorku" výjimečně hodil. ___ Film by se dal přejmenovat na Ztracen v současnosti. ()

Narciska

Jedná se o úchvatné dílo, v němž se autorovi podařil složitý přenos samurajského kodexu do dnešní doby a odlišného prostředí. Autor tak činí v čisté dějové línii, jejímiž jedinými odbočkami jsou inteligentní a zábavně podané vedlejší postavy. Přátelství, jak je zde s lehkostí vykresleno, je tak krásné a unikátní, že ani v tomto ohledu Ghost Doga nelze srovnávat s jinými filmy. Nezapomenutelný film překvapí též působivou hudební kulisou. ()

Kochanski

rozhodne ne tak dobré jako Mrtvy muz. Obcas prilis nudné... oceňuji některém výborné nápady, ale uprimne mi to moc nesedlo.. ()

Axident

Můj oblíbený Whitaker promine, ale obsadit do role novodobého samuraje pidlookého, silnějšího černocha a spojit to s hip-hopem, taková masakrální šílenost může napadnout snad jen Jarmusche! Bravo! ()

Wargoo

85% na CSFD ma presvedčilo, aby som si tento snímok kúpil, a pozrel. Tak sa aj stalo, a 85% pre tento snímok je pre mňa moc. Forestovi som úlohu samuraja nejako extra nezjedol, asi preto, že som s ním videl Škótskeho kráľa a tam som mu to zožral aj s navyjákom. Proti kamere akou je film nasnímaný niet čo dodať, strih do temna sa mi celkom páčil, ale hudba mi moc nevravela. Nemusím takýto čo-to-bolo-hip-hop a trošku mi vadili tie citácie z Knihy - aj keď sa tam pred tou-ktorou scénou hodili. Čítal som si tu komentáre, a celkom pre mňa identický má aj Niktorius. Film ma nejak extra akciou nenadchol. Hviezda naviac patrí komunikácií Ghost Doga a Francúzskeho zmrzlinára - rozumeli si aj keď si nerozumeli... :) 3a pol *** a 70,283% ()

CrazyLom

Ten film v žádném případě nebyl špatný, bavil jsem se výborně, ale...čekal jsem trochu víc. Na čtyři hvězdičky to u mě nemá, i kdyby tam běhalo dvakrát víc tlustých důchodců s brokovnicemi nebo víc podobně tlustých samurajů ()

fr3ak

Tak takového vraha jsme tu ještě neměli. Má svůj svět, svoji morálku a není to žádný superhrdina, opravdu vybroušený snímek, který je zde celkem mylně zařazen mezi akční, protože to od tohoto filmu opravdu nečekejte. Mimochodem je to první film od Jima Jarmusche, který jsem viděl a už vím že toho pána budu muset ještě prověřit. Jo a Forest Whitaker má po téhle záležitosti už jen kousek k tomu aby se dostal do mých oblíbených herců. ()

amarth

Whitaker je mi sympatický víc a víc. Poté, co jsem viděl skotského krále, ve mě utvrdil pocit, že se jedná o vyjímečného herce nemalých kvalit, což dokázal i v tomto Jarmuschově dílku, které zajisté svým minimalismem neurazí... ()

mala_kea

Před Ghost Dogem jsem nebyl s Jarmuschovou tvorbou nikterak obeznámen a tak jsem nevěděl, co mám vlastně čekat. Meditativně laděný art? Netypický, komedií střižený akčňák? Variaci na tarantinovky? Ghost Dog se nakonec ukázal býti lehkonohým a příjemně klidným snímkem, který se lehce dotýká každé z těchto charakteristik a zůstává přitom dostatečně osobitý a žánrově těžko definovatelný. A jak už to u takových filmů bývá, záleží na tom konrétním divákovi, jeslti se dokáže do jejich poetiky naplno ponořit a souznit s nimi tak jako Ghost Dog s francouzsky mluvícím zmrzlinářem...Zkrátka, ač myslím, že jsem tomuto Jarmuschovu snímku porozumněl a strávil jsem s ním hezký večer, nemohu jej zařadit mezi "své" pětihvezdičkové filmy, ke kterým přeci jen citím výrazně větší sympatie. 80% ()

*Colorado

70%. F. Whitaker dobrý. Taková těžší samurajská váha proti mafii plné důchodců :) Jede si to na své vlně, ale nutno říci, že je film přinejmenším zajímavý a stojí za shlédnutí. Dobrý konec. ()

animario

Můj tichej favorit mezi nájemnýma zabijákama a Jarmuschovkama celkově. Unikátní spojení afroamerický pouliční kultury a filosofie japonských válečníků v osobě zavalitýho černošskýho zabijáka, žijícího asketicky vedle holubníku na střeše paneláku. Jeho jedinými přáteli jsou francouzsky mluvící zmrzlinář (výtečnej Isaach De Bankolé),se kterým si rozumí bez ohledu na jazykovou bariéru (scéna, kdy komentujou stavitele lodi na střeše dokáže rozesmát i dojmout zároveň),pak sečtělá dívenka z parku a všudypřítomní vrkající spolubydlící.Celej snímek doprovází citace z Hagakure, kodexu samurajů z tuše Cunetoma Yamamota a podkresluje vynikající syrová hudební produkce od RZA, lídra legendárního Wu-tang Clanu ze Staten Islandu. O svéráznej humor se stará gang hláškujících mafiánských veteránů.Pro mě srdeční záležitost za plnej počet *. Dík,Jime. ()

Folky

Má to dobrý scénář, výbornou kameru, super soundtrack, výbornou režii, úžasného Whitakera, ale přesto nemůžu dát 5 hvězdiček. Možná po dalším zhlédnutí, to na mě zapůsobí víc. 85% ()

BOURQUE

Po úvodných, veľmi dlhých 10 minútach, som si myslel, že som opäť narazil na nejaký „B“-čko. Chvála Bohu – mýlil som sa. Po tom, ako som to „prežil“, môžem konštatovať, že tento snímok určite patrí do kategórie „kultovka“. Herecký výkon F. Whitakera ma veľmi prekvapil – klobúk dolu. Scéna, kde „spraví poriadok vo vile“ a jeho držanie zbraní mi pripomínal A. Banderasa z filmu Assassins. Na rozdiel od Antonia však bol veľmi pokojný. Mne osobne najviac páčili filozofické citácie z „knihy samuraja“. PS: Dávajte si pozor, keď budete skúmať príčinu toho, prečo vám netečie voda z kohútika! Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Raziel_cz

Jim Jarmusch nemá ponětí, co je to účelnost. Příběh, který by se dal shrnout třemi větami, natahuje na bezmála dvě hodiny ve filmu, jehož většinu tvoří záběry na hrdinu, jak někam jde, tam ukradne auto a jede někam jinam. Scény jdou za sebou bez jakékoliv souvislosti a celé to korunuje věta: "Všechno má svůj důvod." No, nevím jaký důvod má Forest Whitaker cvičící s katanou do rytmu rapu, ale rozhodně je to jedna z nejabsurdnějších věcí, co jsem viděl. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva