Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

plagjoklas

Veľmi, ale veľmi dobrý film. priam unikátna podívaná. Samuraj - assassin chovajúci holuby a dodržiavajúci samurajský kódex. Všetko natočené v pomalom tempe kde sa postavy nádherne rozvíjajú a nie ste svedkom len zbesilého porcovania tiel, ale skutočne hlbokého príbehu. Pri sledovaní KB 2 som si veľa krát spomenul práve na tento snímok, lebo sú si veľmi podobné a zároveň aj tak veľmi rozdielne. toto je podľa mňa asi Jarmushov najlepší film. ()

bolf!k

Celej film jsem sledoval se zatajenym dechem a konec tomu nasadil korunu. Paráda, jak se Jarmuschovi podařilo skloubit neskloubitelné. 85% ()

Barak

Forest Whitaker se nám představí v roli "samuraje", který je tichý a jediným kamarádem jsou mu jeho holubi, s kterýma žije na střeše. Do obrazu nám občas vstoupí nějaký úryvek ze samurajské knihy, kterou Ghost Dog čte a poučí nás nějakým moudrem. Jednoduchý příběh a spousta hezkých, vtipných konverzací a výjevů. Nejlepší kamarád v podobě prodavače zmrzliny, kterému nerozumíte ani slovo, protože umí jen francouzsky.. mafiánská mluva vás rozesměje - je to doopravdy hezké. Hraje nám tam hip-hop do toho, což moc nemusím (vlastně vůbec), ale hodí se to tam, Ghost Dog umí originálně zabíjet - scéna, když vlítne do zámku a všechny je tam pobije, ta se povedla.. nebo scéna s umyvadlem (uvidíte sami, až to skouknete) - fakt super. Celý film je strašně hezký, možná citový, dojemný.. nevím, jak bych to řekl, prostě hezký.... ()

Shona

Těšil jsem se moc a o to větší bylo zklamání. Ghost Dog je pro mě pouze solidní průměr, ale nic víc. Hudba, kterou všichni opěvují jak tam sedne, tak mě se nelíbí ani náhodou, protože ,,hipec" není zrovna můj šálek kávy. Konec ten by šel taky udělat lépe. Na druhou stranu Forest Whitaker hraje fakt dobře. Kocoure věř tomu, že Jason Bourne může být naprosto v klidu a závidět nemusí zhola nic. ()

raelz

Zvláštní... celou dobu je tam tak nějak jasná ta parodie a přitom se celý film (velice úspěšně) tváří jako vážný film o cestě novodobého samuraje. Trochu mě to mate, nevím, co si o filmu mám myslet, každopádně těch pět hvězediček to stejně nezmění. ()

Stefan_M

Skoda straveneho casu sledovanim. Totalne nudny film. Bez stipky napatia. Trosku humoru bolo akurat pri dialogoch Ghost Doga a jeho kamarata. ()

maaan

Parádní dílo J. Jarmusche. ***SPOILER*** Podle mě mu nic nechybí...ovšem kvůli poslední scéně, kde je bezbranný GD naprosto laxně zastřelen nebohým mafiánem a svým rádoby bossem nemůžu dát plný počet. Po pár dnech jsem si to rozmyslel :-) 90%, tedy 5*****. ()

Johny M.

Dle zdejších hodnocení jsem takovej opruz nečekal. Whitaker šíleně nijakej (aspoň v momentech, kdy jsem byl vzhůru) a k tomu ten šílenej hip hop. Nic proti němu, ale RZA byl fakt příšernej a vůbec mi tam nesed :-/ Od Jarmusche jsem ještě nic neviděl a na další jeho snímek tudíž ani spěchat nebudu, ale Foresta mam radši v jinejch rolích (Úhel pohledu, Telefonní budka...). ()

smrtacik

Cesta samuraja je založená na smrti, meditácia pre nevyhnutnú smrť by mala byť cvičená denne...tak týmito slovami sa nám prihovorí kódex samuraja. Podľa úvodu by sa nám mohlo zdať, že príbeh nás zavedie niekde do starovekého Japonska, kde bolo rinčanie samurajského meča a smrť v prospech pána na dennom poriadku, ale už úvod nás vyvedie z omylu. Ponurá atmosféra, rapová hudba, noc a do tejto tmy kráča veľký muž v kapuci, ktorého volajú ho Ghost Dog. Ako vyznávač kódexu samuraja aj on má svojho pána, pre ktorého robí čiernu robotu, presnejšie nájomné vraždy. Ale keďže jeho pán je taliansky mafián podliehajúci svojej ,,rodine“ s Ghost Dogom sa už akosi nepočíta a chcú ho odstraniť. A tak v rytme černošského rapu s kufríkom v ruke sa vydáva na cestu svojej pomsty. Jeho jedinými priateľmi sú holuby žijúce s ním v harmónii na streche, jeden francúzsky zmrzlinár Raymond, s ktorým si rozumie i keď nehovoria rovnakým jazykom a jedno malé dievča Pearline, ktoré má rovnakú záľubu ako Dog a to knižky. Napriek tomu, že je to zabiják, jeho charizma, vnútorný kľud a láska k prírode (zastreli dvoch pytliakov, lebo zabili medveďa), nám nedáva inú možnosť ako fandiť mu ... najmä keď sa blíži zúčtovanie s talianmi. Okrem vynikajúceho Foresta Whitakera v roli Ghost Doga, nám film ponúka rôzne úryvky a múdrosti už zo spomínaného kódexu, ktoré niekedy vyznievajú tak trochu poučne: ,,Záležitosti veľkého významu, nech sú brané z ľahka a záležitosti malého významu, nech sú brané vážne.“ niekedy zaujímavo: ,,Keď sa jeden rozhodne, že zabije človeka, potom i keď by malo byť veľmi obtiažne postupovať priamo, premýšľať nad obklukami nepomôže.“ niekedy na zamyslenie: ,,Je dobré pozerať sa na svet ako na sen. Keď sa zobudíte a mali ste zlý sen zistíte, že to bol iba sen. Hovorí sa, že svet v ktorom žijeme sa od zlého sna vôbec nelíši.“, ale najmä skvele dokresľujú atmosféru celého filmu. A tak i keď napríklad nevyhľadávam rapovú hudbu, tu pôsobila spolu s atmosférou veľmi dobre a toto všetko pri zaujímavom príbehu nenechá nikoho na pochybách, že ide o veľmi kvalitný pohľad na to, čo vlastne slovo samuraj znamená, v prenesení na dnešnú dobu. Doporučujem pozrieť a verím, že sa zapáči tak ako mne. A ešte mi nedá pripomenúť scénu, keď istý talian zastrelí ženu policajtku a povie, že keď stále hovoria, že chcú rovnoprávnosť, tak ju zrovnoprávnil...kto videl, pochopí. :) Hodnotenie: 90% ()

mattea

Překvapuje mne všeobecně toliko pozitivní hodnocení tohoto počinu. Ve mne i nadále přetrvává ( možná vsugerovaný ) dojem, že Jarmusch barevné filmy točí horší, než černobílé ( zvláštní to dojem ). Až na pár světlých chvilek ( typické prvky jarmuschovy tvorby ) mi film přišel příliš nucený, zbytečné efekty dodávaly filmu ráz béčkových akčních filmů , stejně tak zbytečně "přeakčnělé" přestřelky. Předčítání z "knihy samurajů" čistě "aby se líbilo" a vůbec, celý film příliš na efekt a na Jarmusche moc , ehm, nevím jak to přesně vyjádřit. Řekněmě třeba "jasný". Třeba jsem to celé jen špatně pochopil, ale tohle byl takřka hollywood. ()

fraktal

Takhle si představuju artovou "gangsterku" - žádná (zbytečně "cool") klipovitost, minimum klišé hlášek ("jdi mi z cesty" apod.) - dlouhé záběry nutící k zamyšlení s následnou reinterpretaci, klidně vystavěný příběh, sebereflexe (nejen) hlavního hrdiny. ()

salamandrr

Jéžiš to sem se rovnou mohl kouknout, že je to francouzský, proto je to kravina. OK idea pěkná, ale provedení zoufalé, vlastně jako všechno od frantíků ()

Dr.Cilka

..zaujimave, no nic prevratne som nevidel. Hlavny hrdina riadiaci sa "kodom samuraja" na mna posobil nepresvedcivo, okrem par samurajskych klise, ktore poznaju aj male deti nic nepredviedol, + nepacili sa mi niektore zbytocne dlhe sceny s "ciernou" hudbou.. naopak, ine momenty boli velmi podarene, ako napriklad. Cayuga, french best friend, cartoons, rashomon a podobne :) *** Po druhom pozreti musim filmu pridat 1 hviezdu. Taktiez negovat poznamku o zbytocne dhych pasazach s "ciernou hudbou". Pocitil som akysi kultovy nadych tejto snimky. ()

candy_daze

Hádka o tom, jestli je Jarmusch génius, nebo ne je hlavně díky Ghost dogu pro jakoukoliv opozici prostě předem prohraná. Pokud nemáte ze svý podstaty rádi jeho kecací, povídkový filmy, budete mít rádi tuhle "samurajskou" ujetost. Pokud se vám nelíbí tahle ujetost, většinou budete typ diváka, kterýmu se líbí jeho okecávačky. Neříkám, že se vám nemusí líbit nic, ale ve většině případů to bude prostě tak, jak jsem řekla (protože mám vždycky pravdu!). Já jsem pravověrná, líbí se mi oboje! Jim tímhle dílkem dokázal, že není muž jedný škatulky, umí odhodit stativ a zručně natočit i akčňárnu. Navíc se jedná o akčňárnu, která má hlubší etický poslání a přitom je až komicky zasazená do špatnýho místa, špatný kultury, špatnýho období a přijde mi, že hlavní hrdina je zdánlivě taky úplně mimo. O soundtracku snad ani nemluvím. Dostala jsem naservírovanej dobře natočenej a skvěle zahranej, atypickej kulturní miš-maš a bylo to mňam! ()

Kingjiri

Ne, tohle neni druh akčního filmu pro mě. Ghost Dog má hodně pomalý tempo a svym pojetim připomíná Drive. Za celou dobu jenom jedna pořádná akční scéna, hlavní hrdina toho moc nenamluví a ochranku hlavnímu kápovi dělaj starý páprdové (ty by přepral snad i ten holub). Genialita tohohle díla mě minula světelnou rychlostí, a osobně si myslim, že v něm spoustu lidí hledá něco mnohem víc, než ve snímku skutečně je. Jediný, co mě potěšilo, byla slušná hudba. Dvě hodiny nudy za dvě slabší hvězdy. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva