Agitátoři z železničních dílen již po třinácté marně přijeli do Malé Lhotky, aby získali vesničany ke vstupu do zemědělského družstva. Vedoucí "agitkolony" se však nedá odradit neúspěchem a do potemnělých chalup křičí, že agitátoři se vrátí v sobotu. Po jejich odjezdu přemýšlejí vesničané co dělat. Nakonec přijmou návrh seniorů: vydat se v sobotu s procesím do Boleslavi. V ten den najdou agitátoři vesnici prázdnou. Nevzdají se však a rozjedou se za procesím. S korouhvemi a sochou Panny Marie pak pochodují se "svými" vesničany. Krátce se s nimi zastaví ve vzorném družstvu v Kněževsi, neboť se domnívají, že dobrý příklad by mohl zlomit odpor obyvatel Malé Lhotky. Ale jejich záměr se nezdaří, a proto pokračují dále. Vedoucí "agitkolony" Sadílek dokonce převezme jednu z církevních korouhví. Na státní silnici předjede procesí autobus se zaměstnanci železničních dílen. Překvapený náměstek hrozí agitátorům přísným postihem. Tehdy se vesničané postaví za "své" agitátory a na místě všichni podepíší přihlášky do družstva. (oficiální text distributora)

S_M_Lomoz odpad!

Je dobré si tenhle film pustit hned vedle Všech dobrých rodáků. V roce 1961 kolektivizační agitka hodně za dobou, v roce 1969 film zaznamenávající osudy za násilné kolektivizace družstev... ()

klúčik

Filmy režiséra V.Jasného mám rád. Aj túto agitku o agitovaní do družstva. Výborné herecké obsadenie. Ako sa tá doba mení, viete si predstaviť dnes ludí, ktorých vozia na korbách nákladných aut?? 60%. ()

Kovaja odpad!

Prokristovi rány!!!Tenhle film byla naprostá hovadina!!!!Agitátoři versus pánbíčkáři,no dejte mi pokoj.Jen je škoda že v tom hrála taková spousta výbornejch herců ()

Mikino00

Vypadalo to jako protikomunistický film, má radost ale byla předčasně ukončena když se to obrátilo o 180 stupňů. ()

Vesecký

V době svého vzniku měl ten film ohromný úspěch. Vojtěch Jasný si troufl satirickou formou způsob, jakým se verbovalo do JZD. Třebaže mírně přehnané, nebylo to tak daleko od pravdy, jenom skutečnost bývala poněkud smutnější a k vesničanům necitlivější. Ale ty dělnické agitky z měst opravdu jezdily. Zároveň se člověk jako vědecký ateista musí zasmát tomu nevydařenému procesí a hloupému pánbíčkářství, Václav Trégl v roli předzpěváka byl skvělý. ()

MickeyStuma

Veselá komedie o agitátorech a jedné vzdorovací vesnici. Že nakonec podlehnou je samozřejmě nadmíru jasné. On ten film je sám o sobě agitka, ale co se týče humoru a plejády tehdejších hereckých hvězd, je svým způsobem nestárnoucí. Mladé generaci alespoň ukáže, co že to bylo vlastně ono procesí. ()

FOCKE_WULF

Docela bych uvítal, kdyby se procesíčku povedlo přimět židobolševické agitátory, aby naopak oni ustoupili, klekli na svá špinavá proletářská kolena a přijali Krista. Líbila se mi reakce babek na poli, které se asi podivily, kde se uprostřed všeho toho socializmu najednou vzali poutníci k Bohorodičce a spontánně se připojily. Když jejich happening ucpal vozovku, byli už křesťané v defenzivě: "Zakládáme družstvo a že zrovna neseme panenku, to je náhoda." ()

GIK

Hlášky: „Svatosvatě nám slíbili, že přijdou.“ „Tady jde o čest naší agitkolony. Musíme je dostat na plenárku.“ „Já jdu na soudružskou návštěvu.“ „A kdo vás posílá?“ „Dělníci.“ „My střílíme na Měsíc.“ (????) „Ty si nech svý komety a já si nechám svůj trakař.“ „Vzpamatuj se. To je tvoje stranická povinnost.“ „Páni na Lhotku vždycky zapomněli, tak ať na nás zapomenou i teď s tím sociálizmem.“ „Dělnická třída na vás na věky doplácet nebude, pantátové.“ Komunista, předseda partaje: „Ježiš Marjá“. Symbolika: Procesí k „panně“ Marii = modloslužba! 30:06, 52:22 – oko osvícení v zednářské pyramidě (= jednooký bůh Lucifer); 30:29 – nenápadně Filipovský skrytá ruka. ()

BigBang

Výborný p. Kemr, mnoho krásných záběrů z exteriérů. Ale ten film se nedá prostě udívat, jak je to hloupé. ()

Amonasr

Když natočil agitku Vojtěch Jasný, nedopadlo to o nic líp, než když je točili jiní. A ještě hůř dopadlo, když natočil agitku v opačném duchu po sametovém převratu. Naštěstí ale po něm zůstali Všichni dobří rodáci, a to se počítá. ()

ilclassico

Filmu se tady podařilo sjednotil mladé rozzuřené antikomunisty s pánbíčkáři. Jak příznačné. Skvělá satira na oba neduhy. A především skvělá práce hereckého ansámblu a všech filmařů. Zdejší komentáře to jen potvrzují. V rámci žánru za 4. ()

SB odpad!

Musím se omluvit, že sem toho viděl jen 10 minut, ale nevěřím, že bych dal lepší hodnocení. Tohle že natočil V. Jasný?!!! Tvůrce Rodáků?!!! Takovou zoufalou, křečovitou, komouškou sračku?!!!!! Jaký je smysl tohoto filmu??? Za takové zoufalosti se jiným režisérům strhávaj hodnocení. Možná má tento film větší hodnotu, než sem v něm nalezl já, ale soráč květináč, prohrabávat se hromadou komoušáren, abych se dobral několika pozitiv z povinnosti natočeného filmu, pro mě nemá smysl. Jediným vysvětlením by mohlo být natočení Rodáků jako omluvy. ()

bobin

Retroagitka , kterou ocení výhradně pamětníc i. Pro současného diváka je poměrně nesrozumitelná . Je však pozoruhodná pro znalce , protože předvádí mladé extempore dnes už klasických hereckých bardů . ()

Tomx112

Děj filmu je oproti knize tak neuvěřitelně osekaný, že pomalu nedává smysl. Je to velká škoda, mohla to být opravdu povedená komedie se slušným obsazením. ()

PavelKral

**/5 za hvězdné obsazení a celkem uvěřitelné sehrání... jinak ubohého scénáře na kontroverzní téma... jedná se o satiru a proto dívat se s nadhledem. ()

Andrmen221

Co k tomu dodat no... komunální odpad, přežitek z let 50tých. Ale už jsem viděl daleko horší propagaci socialismu a vzhledem k hvězdnému obsazení se přikládám ke 2/5. ()