Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek. (Cinemart)

Trailer 2

ostravak30

Hurvínek je slavná a vlastně už legendární postavička. Ovšem loutková a ne animovaná. A tak dostává nejen Hurvajz, ale i další známé postavy, nový rozměr, na který je třeba si ovšem zvyknout. A aby Hurvínek potěšil všechny rodiče, stává se prakticky závislým na počítačové hře. Pak se vinou lumpárny nezúčastní školního výletu, možná by celý děj byl lepší, kdyby právě o tom film byl, ale dostane se do muzea, kde se dějí věci. Okamžitě mě napadla trilogie Noc v muzeu. A tam pomocí ovladače spustí magické události. Bohužel si naše nejznámější loutková postava pořád myslí, že jde o počítačovou hru a tak tedy i k vývoji událostí přistupuje. Bohužel, nutno dodat. Tvůrci si vůbec pohráli s myšlenkou loutek. Hurvínek je běžný člověk, zatímco oživuje loutky a pokud situaci nezvládne, stane se z něj také loutka. Cokoli by bylo lepší (výlet, duchové na hradě apod.) než naprosto nesmyslný protivník, který chvílemi připomíná variaci na Robocopa a chvílemi Vetřelce, jež se snaží ovládnout svět a udělat ze všech lidí loutky. Muzeum vzlétá, má více pater a závěrečný boj se odehrává také tam. Hrdinové se nepohnou z místa a to je zase na škodu. Všechny klasické motivy z Hurvínka, Máničky a Spejbla prakticky zmizely (bábinka ve filmu hraje minimálně). Místo toho je tu starosta jako zloun, který ale na konci filmu převrací kabát, i když si zahrál jen na začátku. Grafika, příběh, dialogy a dokonce i některé drobnosti (starosta má na poznávací značce auta napsáno anglicky Major) jsou dělané tak, aby se animovaný film prodal do zahraničí. Vždyť tam je to momentálně trendy. Jenže to co Čech, nejen dítě, přijme od Američanů nepřijme od Čechů. Ostatně, jak může tak ambiciózní projekt vést jako režisér člověk, který má na svém kontě filmy jako Pánská jízda? Petr Nepovím jako jeden ze scénáristů  dělal tutéž komedii. A lidi ze zahraničí snad netřeba komentovat. Ti nepochopí a neznají českou mentalitu, takže výsledek je zde a opravdu se nedivím, že podobná patlanina se stala finančním propadákem. Mě se trochu líbila snad jen hudba. ()

kaylin

Loutková klasika je trochu zabitá 3D animací, ale musí se tomu nechat, že i tak to loutky oslavuje. Příběh je ke konci trochu hloupoučký a moc pozitivní, ale funguje a to spojení moderního s klasickým je docela dobré. A ano, ty postavičky mají potenciál i pro současného diváka, dětského i dospělého. ()

filmfanouch

Animace je zdařilá ale v podstatě ničí toho Hurvínka kterého jsme milovali. CGI vzhled Hurvínkovi prostě nesluší ale on a Spejbl alespoň připomínají původní podobu loutek. To se nedá říct o Žerykovi, Máničce a Kateřině kteří vypadají totálně jinak. Přesto jsem však překvapen. Místo totálně očekavaného pekla jsem obdržel podprůměrný animáček který ale není totální peklo. Jenom znásilnil nejslavnější české loutky! ()

Gig

Mnoho zemí má své národní postavičky - v Americe třeba Mickey Mouse, ve Francii Asterix atd... Každé znovuzrození, nové postupy, nová forma, vzhled poté bolí, protože funguje nostalgie a člověk má vžité to původní. Mi nevadí, že nový Hurvínek je digitální, mě vadí, že se nezachoval duch Hurvínka. Tj. když už se rozhodlo jít digitální cestou, tak měl Hurvínek zůstat loutka jen s animovanými vylepšením pomrkáváním apd., prostě třeba něco jako Pinokio, ač je živý, tak není živý. Co ještě víc mi osobně bije do očí je to, že Hurvínek , Spejibl,... nosí dřeváky a tady Hurvajs má tenisky, proto se Hurvínek nehodí modernizovat, a pokud ho chtěli udělat, měli ho dát do starší doby nebo to hold vymyslet jinak. O vykradení příběhu ani nemluvím. Ještě k těm dřevákům. Je to stejně do očí bijící jako seriýlový kreslený Ferda a jeho tenisky. To že loutka nemá prvázky mi nevadí. Apropos i sá skupa při spolupráci s Trnkou udělalí Hurvínka v cirkusu bez provázků. Když sleduju tento film, mozek uvažuje, dívám se na Noc v muzeu, Barta Simpsona, Hurvínka.... No nevím. Chce to jiný restart, jak se dnes moderně říká. Nebo se hold vrátit k původnímu. Ještě jednou k evoluci Hurvínka. Kdysi velice dávno ho vymyslel spolu se Speijblem pan Skupa. Přeskočím hodně let. Vznikly dva skvělé večerníčky v šedesátých, sedmesátých letech. Divadlo, filmy přeskakuji. \v devadesátých letech vznikl ještě jeden výborný seriál o vzducholetci. Pak se snažilo modernizovat a Hurvínek dostal moderní vybavení, vtip se vív vytratil - mluvím o Hurvínkovém roku. No a jak vidno, tvůrci se nepoučili a šli dál. Hurvínek má co nabídnout. Navíc ho znají nejen u nás, ale i v zahraničí. Jen je třeba někoho, kdo má Hurvínka v krvi a má nápady a umí skloubit moderní animační postupy s Hurvínkovou poetikou, vtipem a pocitu loutek. ()

Master19

Spejbla s Hurvínkem jsem vždycky řadil až do "druhé ligy" večerníčků. Proto jsem i k filmu přistupoval opatrně a bez očekávání. A byl jsem příjemně překvapen. Vizuálně nadstandardní a graficky nápadité prostředí i postavy jsou rozhodně nečekané. Horší je to s příběhem, který je řekněme "nekomplikovaný" a jen se tak snaží držet to tak nějak pohromadě, což se ne vždy daří. Každopádně děti to baví a mě to neurazilo. ()

• Snímek vznikal za přispění 250 scenáristů, animátorů a trikařů z pěti evropských zemí (Česko, Německo, Dánsko, Belgie, Rusko). (Detektiv-2)
  • Ze začátku tvůrci přemýšleli, že by scénář vycházel z nějaké konkrétní divadelní hry Divadla S+H, a to z „Jak pan Spejbl prášil“, nicméně „prášilovské téma“ v Německu není atraktivní, a tak od tohoto nápadu upustili. (JT19)
  • Ide o najdrahší český animovaný film v rokoch 1993-2021 a zároveň tretí najdrahší český film v tomto období. Film bol veľkým prepadákom v kinách o čom svedčí fakt, že ide o tretí najstratovejší film v dejinách českej kinematografie. (Raccoon.city)

Související novinky

Odstartovala zimní přehlídka BEST FILM FEST

Odstartovala zimní přehlídka BEST FILM FEST

16.12.2017

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 14. do 20. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé… (více)