Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem... Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal. (Falcon)

Sufferer

Raz to prísť muselo. O čom je reč? O tom, že som vôbec prvýkrát ani na sekundu neoľutoval utratené peniaze za slovenský film. Zbytočne si pretierate oči, čítate správne. Špina je úprimný a do značnej miery realisticky natočený celovečerný debut, ktorý sa nevzďaľuje od väčšinovej predstavy o umeleckom filme a zároveň rozprávanie mrazivého príbehu zaobaľuje do zrozumiteľnej filmovej formy a štýlu. Režisérke sa bez sentimentu a s pochopením darí preniknúť do vnútra postáv, ktoré svojim minimalistickým a mimoriadne prirodzeným výrazom pripomínajú bábky zbavené nitiek, vďaka čomu podnecujú emocionálnu angažovanosť. Natoľko vťahujúcu, až srdečný smiech akoby cez polámané rebrá behom niekoľkých záberov v kinosále vystriedalo hlboké dýchanie a pregĺganie desiatok hrdiel. Na slovenské pomery vskutku nevídané. (Kino) ()

Paldiny

Trochu skratovité v prechodoch do blázinca, z blázinca a znovu do blázinca, ako keby ani nešlo vyskúšať inú možnosť, položiť otázku, vyhľadať iný typ pomoci. Hlavná herečka dobre zvolená, skutočne vyzerala na 14 a prekvapilo ma, že v reálu ťahá na tridsať. Postavu "pošpinenej“ stvárnila presvedčivo a najsilnejšie scény šli z jej iniciatívy. Tie najslabšie zas z prehrávania ostatných miniroličiek, prevažne z blázinca, kedy mi tie hysterické výlevy trhali bubienky. No aj tam sa neskôr dalo zamerať na konkrétne osudy, alebo osud- spolubývajúcej. Čo sa filmu týka ide o nepríjemný kúsok, z ktorého sála až stiesnený pocit z nespravodlivosti, bezprávia a ktorý časom aktivuje chuť mstiť sa tým najškaredším spôsobom. Človeka až zamrzí, že jediný kto mal gule zobrať spravodlivosť do vlastných rúk bol zas len blázon s prepnutými závitmi. ()

Rejže

Čtyři hvězdičky čistě za produkci - především luxusní kameře, zajímavým hereckým výkonům a zanechání silného dojmu ještě dlouho poté. Tereza Nvotová překvapila. Příběh zarážející, mrazivý, nepoetický. Možná zobrazuje vše, co nazývám Realitou. Tou nepřikrášlenou, tou znepokojující. Tou, kterou nechce nikdo prožít. Jenže všudypřítomnou - špínou kolem nás. ()

kuckaAFC

Asi jsem čekal něco trošku jiného, *spoiler alert* přeci jen se většina času odehrává v léčebně. Bál jsem se chvíli, že tímto řešení problémů Leny skončí, ale konec byl zase vymyšlený dobře. Jsem rád, že zaznělo důležité poselství "žena si za to nemůže sama" a problém "nikdo ti to stejně nebude věřit". Rozhodně jde o důležité dílo v rámci československé filmové tvorby, které může pomoci otevřít debatu o problému. 70 % ()

mira007

Těžký film z psychiatrické léčebny, kde se hlavní hrdinka ocitla po pokusu o sebevraždu z důvodu znásilnění, o kterém ale nikomu neřekla. Film je jednoduchý ale celkem tu tíži hlavní hrdinky přenese i na diváka přesvědčivě. Polovinu hodnocení dávám za herecký výkon Dominiky Zeleníkové, protože natočit v jednom roku dva filmy, kde ji znásilňujou a to hodně realisticky, tak to už musí být odvaha. Přesto její druhý letošní film Pírko hodnotím lépe. ()

ArthasKarfa

Smutný a depresivní, nemluvě o hrozném zážitku, který tento film v divákovi zanechá. Zajímavý je kontrast u herečky Dominiky Morávkové-Zeleníkové, která v Johančině tajemství hraje čistou princeznu a zde musí ztvárnit tak složitou roli pošpiněné dívky. ()

Renfield

V dobrém slova smyslu odporný film! Hold název dokonale vystihuje vše, snad krom kamery, která i přes dění je svým způsobem krásná. Špína je natočena velice autenticky (chválím i vulgární mluvu postav), syrově a uvěřitelně... Vím, scénář má pár chyb, ty se ale vzhledem k síle a poselství vyprávění dají snadno odpustit. A scéna znásilnění? Je sice s podivem, kde se odehrálo, přesto i tohle možné jistě je, stejně tak nebránění se... je to šok. Herecky je Špína až překvapivě kvalitní, především hlavní představitelka je výborná, ale zaujmou i herci v menších rolích, například pacientky v psychiatrické léčebně. I po dvou týdnech je nad čím přemýšlet, příběh je to silný, otázka jediná... opravdu může být okolí tak nevšímavé? 75% ()

bobstock

Film mi tiše beze slov odpověděl na neschopnost obětí násilníků přiznat onen odporný čin vlastní rodině a společnosti. Jistá Dominika Morávková a celkově podařený počin mladé režisérky Terezy Nvotové. 75% ()

bohemia_regent

Cena české filmové kritiky za nejlepší film roku 2017... No, celkem bych se s tím mohl ztotožnit, nebýt dvou věcí. Tou první jsou okolnosti, za kterých dojde v úvodu filmu ke znásilnění. Opravdu mám věřit, že středoškolský pedagog by si něco takového dovolil, přestože ve stejném bytě, jen ve vedlejší místnosti, je bratr jeho oběti, který může kdykoli vstoupit, protože je o něm známo, se chová jako neřízená střela? A co matka, která před pár minutami opustila byt - co kdyby se vrátila? Celá tahle scéna je hodně mimo realitu. Další scenáristicky odfláknuté situace se už nevyskytují, zato sledujeme souboj na dálku s filmem Lóve (2011) Jakuba Kronera o nejvulgárnější dialogy ve slovenském filmu posledních deseti let. Nevím, jestli se jedná o nějaký současný módní trend, anebo jestli si režisérka myslela, že tímhle dosáhne autentičtějšího výsledku. Podle mě to půdobí hodně lacině, a to nejsem v žádném případě puritán se slovní zásobou Mirka Dušína. Jenom si myslím, že vulgarismus vyzní jen tam, kde má jeho použití opravdu smysl, zatímco při rádoby efektní koncentraci padesáti a více sprostých slov (navíc pořád stejných) za minutu musí logicky docházet k inflaci požadovaného efektu a k marné snaze ukázat "pravdivost" reality. Ale zpátky k základní struktuře: Kvůli diletantsky napsané výchozí situaci působí celý film jako architektonicky nápaditě - až na tu hrubozrnnou fasádu - navržený dům, který je ale vystavěný na hodně nestabilních základech. Škoda, kdyby se povedlo úvod vyřešit stejně elegantně jako moc pěkný závěr, s udělením ceny za nejlepší film bych souhlasil. A dal bych o hvězdičku víc. ()

toi-toi

Depresia každým záberom. Dokumentaristický spôsob natáčania výborne sadol a zakrýva mnoho, hlavne hereckých, nedostatkov. Pjonyho hudba však posúva film do úplne iných levelov. ()

majec4

Film ma zaujal vdaka Dominike, lebo zahrala to neskutocne. No jej vykon zatienil, totalne zly sytrih. Iny to nespominate, ale sem tam to bolo strasne otravne. Dalej sa musim priznat, ze to bolo na mna dost vulgarne. Som clovek, ktory nema problem s nadavkou, no toto mi pililo usi. Chapem, ze islo o to priblizit to co najautentickejsie, no bolo toho vela. A nemozem sa zbavit pocitu, ze aj ked prehliadneme zapletku, je to zbytocne velmi feministicke. Mozno zly pohlad, neviem. Tesne po premietani som to videl na 3*, no ako sa mi to ulezalo, tak sa mi neda ist do troch. Reziserke drzim palce, ma na to, no zatial to este nie je ono. ()

Gore

Už jsem asi příliš starý na to poslouchat v každé druhé větě slova pojebaný kokot a do píče. Snaha o přílišnou drsnost naráží na neuvěřitelnost, a to do toho nepočítám úvodní znásilnění, které je úplně mimo mísu. ()

poet

Nechcem začínať že na Slovenske pomery je to celkom fajn ale je to asi tak :)... Nemal som žiadne špeciálne očakávanie od Nvotovej a už vôbec nie od Morávkovej ktorá zahviezdila v šou Zem spieva. Ale obe to zvladli velmi dobre a to čo býva kameň úrazu slovenských filmov (toporné dialógy) tu funguje. Rozhovory v kruhu na liečebni boli perfektné civilne síce vulgárne ale o to uveriteľnejšie. V rámci európskej kinematografie sa určite nemáme začo hanbiť. ()

Pawlisman

Ačkoliv asi chápu všechny možné výtky, nejde upřít to, že to je odvážný a silný snímek. Minimálně to, co chtěl říci. Nějak to řekl, ok, tam už jsou lepší i slabší chvilky. Scény z léčebny však výborné. ()

Jaroslaf

Zvukový mix opravdu špatný, ve sluchátkách spoustě vět a dialogům nebylo vůbec rozumět. Nicméně skvělé herecké výkony a atmosféra jsou za čtyři - nelíbilo se mi ani tolik jak ne uplně logicky a uvěřitelně byl zpracován hlavní čin, ale spíš to, co po něm následovalo. ()

tomo41

"On príde tiež?" Pre mňa osobne to najlepšie, čo za posledných 20 rokov bolo na Slovensku natočené. Ponor do hĺbky, presvedčivosť a následné zhnusenie, ktoré Špina vyvoláva je až mrazivo silné. Všetko podporené výbornými hereckými výkonnmi a neopozeranými tvárami. A ako čerešnička na torte fantastická hudba od Pjoniho. ()

matthew.17

Konečne film ktorý ma nesklamal!!!! Po všetkých Únosoch, Agávach je tu konečne film ktorý nemárni dobrým námetom a skvelými hercami ale môže sa pochváliť konečne SCENÁROM ktorý má hlavu a pätu, GRADUJE a dokonca má aj DEJ. Skvelá práca, veľmi citlivo vsadený humor striedajú scény pri ktorých vám pôjdu slzy alebo minimálne zimomriavky. Domča je perfektná ako vždy - to slnko v sieti by si už konečne zaslúžila, veľmi ma prekvapila Rakovská ktorá ma v divadle nikdy nejak extra nezaujala ale táto rola jej sadla výborne. Jasné, že tam boli muchy a nie je to na päť hviezd, ale už len preto, že tu konečne niekto začal využívať normálne filmové postupy a v konečnom dôsledku sa Nvotovej podarilo spraviť film ktorý zaujme, pobaví, dojme a ešte sa človek aj zamyslí a NENUDÍ - 5* ()

Režisérka Špíny chystá nový film

Režisérka Špíny chystá nový film

15.11.2018

Tereza Nvotová zvládla v minulém roce uvést do kin rovnou dva celovečerní snímky, drama Špína a pak dokumentární počin Mečiar.  Oba filmy zaznamenaly relativní úspěch, a to jak u kritiků, tak i u… (více)

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

02.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují… (více)

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Famufest otevře brány do pekla

Famufest otevře brány do pekla

13.11.2017

Film o vyrůstání ve vietnamské komunitě, cesta dvou ukrajinských uprchlíků za svobodou nebo experimentální pohled na socialistickou architekturu, to vše a dalších více než 120 filmů nabídne 34.… (více)