Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem... Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal. (Falcon)

Yoda sama

Nielen záverečné, ale aj celkové "prázdno" v rozprávaní, mi vyčarilo úsmev na tvári, dlho som nevidel tak skvelý a odvážny tuzemský film. ()

Master19

Ve vyprávění se autorky nevyhnuli několika klišé, ale jinak jde o velmi podařený počin. Je otázkou zda chapi mohou pochopit nebo se aspoň přiblížit pochopení pocitu znásilněné ženy a její následné konfrontaci s okolím, ale tento film mi dal v tomto směru zatím asi nejvíc, co si tak pamatuju... ()

Sany33

Dominika Morávková-Zeleníková ukázala že nie je iba vynikajúca speváčka a moderátorka ale môže sa hrdo radiť aj medzi vynikajúce slovenské herečky. Jej výkon pridáva na autenticite celého príbehu o psychických problémoch mladého dievčaťa ktoré to nemá ľahké ani doma ani na pôde školy. Do toho všetkého si ju podá jej učiteľ a hneď tu máme psychickú ujmu na zdraví a rodina ju v tom nijako nepodporuje naopak zavrie ju do cajly. Keď sa konečne matke v podaní Anky šiškovej otvoria oči bolo už skoro neskoro. Príbehy písané aj za múrmy blázinca sú silné a uveriteľné. Režisérka Tereza Nvotová si nedáva servítku pred ústa a prináša aj na plátna kín veľmi pútavý príbeh o tom ako môže život dopadnúť ak sa nezmierime s nátlakom okolia a ak sme obklopavaný tými nesprávnymi ľuďmi. 86% ()

vyfuk

Nic co by oslovilo svět. Ale ukázalo to zcela zásadní a zvláštní prostředí. Dívka, která prostě zažije až moc a projde se dalšími zrůdami tak nějak ukazují jak systém u nás nefunguje a jací jsou lidé matláci. K tomu asi více není co říci. Obrovské ambice na Lvy. Nulové ambice na širší oslovení. ()

m.a.t.o.

Podľa miestnych hodnotení to vyzerá tak, že mnohým divákom stačí iba to, že sa film venuje vážnej téme a je im úplne jedno ako je spracovaná. Mne to ale jedno nie je. Celé to pôsobí strašne čudne, mal som pocit, že sledujem videoklip bez hudby natiahnutý na 80 minút. Niektoré scény akoby na seba ani nenaväzovali, niektoré akoby boli úplne vystrihnuté, príbeh nemá žiadnu gradáciu, vrcholom sú scény z psychiatrickej kliniky, ktoré realite rozhodne nezodpovedajú. 15 % ()

Autogram

Rozumiem tomu, že ide o artový film a jeho cieľom nie je vyrozprávať ucelený príbeh, ale poukázať na problém v spoločnosti. No aj v takom prípade mi vadí, ak postavy alebo dej nemá logiku. A tu toho bolo dosť, vlastne kompletne všetky postavy robili veci mimo normálneho chápania, počínajúc násilníkom. Preto len slabšie tri hviezdy, aj keď sledovanie filmu ma bavilo. –––– Tak povieš mi, prečo si to urobila? Stalo sa niečo doma alebo v škole? ()

Trapper33

Dost silný a hlavně hodně depresivní film. Všechna čest hlavní herečce a režisérce. Některé scény byly opravdu dechberoucí. ()

venca163

Je to sice těžce feminní film (mužský postavy neexistujou, nebo jsou záporný či pasivní), ale líbilo se mi téma a bylo to celkem dobře zpracovaný - na ty naše poměry ;). Nejlepší moderování při tom jejich léčebnym sezení ever - feny si tam div nevyškrábou oči a pani vychovatelka jim napíše černej puntík. Taky bylo dobrý, jak nechali Lenu prostě sedět v tom pokoji na posteli, potom, co se jí oběsila spoluvězeňkyně (ehm) na klice a právě ji odnesli zašitou ve futrálu. Aspoň, že ten zlej byl dostatečnej formát na to, že odbyl tu kurvičku, co se mu tak lacině předhazovala. Jeho trestem budiž činka na krku od týpka, co hrál retardéra už v Davidovi. Celkově to docela odsejpalo, jsem víceméně spokojenej (myslim, že jsem snad ani neusnul). A všichni povinně odevzdejte výsledky z falometrie. #kviff #stayŘikalaSiVoTo (75%) ()

samuele

Tento film je dôkazom že v Slovenskom filme sa začína niečo diať, rok 2017 sa nesie v znamení renesancie domáceho filmu. Už dlho som čakal kedy to príde a Slováci začnú konečne točiť finančne nenáročné, emočne hlboké filmy. Verím že tento film je počiatkom dlhej série filmov, ktoré budú nazerať na našu spoločnosť a na človeka žijúceho v tejto spoločnosti objektívom kamerového detailu, prísnych požiadaviek na herecký výkon a kvalitu zobrazených emócií. Tu tieto podmienky boli do bodky splnené a Dominika hrala bez chyby. Chybičky v ostatných zložkách filmu samozrejme boli, ale tento film bol hlavne o hercoch. Ľudia, choďte na Špinu do kina, lebo je potrebné podporiť takýchto filmárov a určite sa dočkáme ešte niečoho lepšieho. ()

coscarelli

Terezke nevytykam. Vsetko skoro skvele: kamera (rucna, stativ..) atmosfera (sugestivna, depresivna..) vedenie za rucicky (vie co chce a ide "naplno") autenticita scen nedorovnana,... i tak ale s tym vsetkym krasnym, som tapal v !! prazdnote a temnote !! a co bolo najhorsie: Parkrat som si zívol.... :( ()

herr_carter odpad!

Adept na slovenský film roku říkali...chudáci Slováci...respektive pitomci,co natočí film,díky jehož nelogice asi po deseti minutách nemá smysl koukat dál..která normální máma zavře svou dceru po neúspěšném pokusu o sebevraždu do ústavu plného idiotských hovad a mladistvých delikventů? Solidní kokotina,co nemá smysl hodnotit,natož dokoukávat................ moje hodnocení = 0 z 10. ()

Kelly2502

Veľmi nerád dávam také nízke hodnotenie a to najmä preto, že je to vážne jeden z najlepších slovenských filmov za posledných pár rokov (ale ja ich veľa nepozerám takže..who knows). Bohužiaľ mi však vadilo pár vecí. Ak by som aj odhliadol od faktu, že hlavná postava je prezentovaná presne ako typická obeť, ktorá je na pokraji života a film sa venuje jej utrpeniu a nie snahe vyrovnať sa s tým a prekonať traumu (čo by bolo omnoho pozitívnejšie smerom k obetiam, ktorým je zjavne film venovaný), stále je tu problém s tým ako sa niektoré postavy chovajú a konajú. Ale preč s tým, budem sa tváriť, že 17 ročný ľudia sú stále jebnutý a matka hlavnej postavy bola rovnako sprostá. Čo je pre mňa najväčší kameň úrazu je nedotiahnutý zámer režisérky. Film sa jasne chcel prezentovať ako plný emócií, ktorý chytí človeka za srdce no vizuálne prevedenie mnohých scén bolo až príliš neemociálne. Som presvedčený, že jednotlivé scény sa dali dotiahnuť do dokonalosti a tým nemyslím len samotné znásilnenie, ktoré nepôsobilo emotívne a realisticky len z časti. Väčšina záberov pôsobila chladne čo je len plus, ale to napojenie na postavu bolo takmer minimálne a to je vo filme, ktorý je o znásilnení a točí sa okolo jednej postavy problém. //// btw Morávková-Zeleníková je podľa môjho názoru väčší talent ako samotná režisérka Nvotná ...a pre úspešné pokračovanie svojej kariéry by sa mala Morávkovej-Zelníkovej držať ako kliešťa. Tá baba má neskutočný talent. ()

klukluka

Režijní debut zdařilý, o tom nemůže být sporu. Téma mě ale moc nezaujalo. A utrpení, o kterém ranění lidé nejsou schopni mluvit, musí být bolestivé, ale není jim pomoci. Co na to jiného říct? ()

bari68

Nvotovej film bol zatiaľ len akýmsi pokusom o surovú, sugestívnu, čiastočne artovú drámu. Až trochu filmársky viacej vyspeje a bude mať k ruke lepší scenár zabuduje naplno, talent a cit pre detail tu je. ()

Retik

Originální pojetí tématu znásilnění, které se vám nesnaží předhazovat další mýty, ale jde si svou vlastní cestou, která je podpořená skvělými hereckými výkony v čele s Dominikou Morávkovou-Zeleníkovou. Dominika předvedla ohromující výkon již ve snímku Pirko (2016), ale Špína má na rozdíl od předchozího snímku daleko větší morální přesah a nebojí se ponechat diváka samotného s postavou Leny a jejími vnitřními démony. Ačkoliv tyto chvíle dokáží prohloubit vztah diváka s hlavní postavou, pro někoho mohou být příliš zdlouhavé a nicneříkající. 7/10 ()

HarryBlock

Celý iniciačný incident je nelogický a tým pádom je celý film strašne neuveriteľný, silený a hrozne lineárny - všetci dookola rozprávajú o sexe, aby sme na nej videli, ako vnútorne trpí, je to jediný nápad, s ktorým scenáristka prišla ako sa dostať hrdinke do hlavy a neustále ho variuje. Je to vlastne jediný moment filmu kedy sa hrdinka môže prejaviť ako života schopná a mohla by si ziskať naše sympatie, ale nespraví nič. ()

jakeer

Videl som všetky tohtoročné slovenské filmy - po dlhých rokoch konečne naša kinematografia povstala z popola - a práve Špina je pre mňa slovenským filmom roka. Popri - na naše pomery - blockbusteroch ako Únos a Čiara tu máme aj poctivú filmárčinu. Veľmi citlivo spracovaná téma, veľmi dobrý výkon hlavnej predstaviteľky. V podstate všetky postavy mi prídu zahrané autenticky. Je to konečne odvážny počin. Odvahu mal aj Robo Jakab, že išiel so svojou rokmi šoubizom budovanou kožou a tvárou na trh a vystavil tak svoju reputáciu nekritickému slovenskému divákovi. Ten má totiž tendenciu spájať herca s postavou. Pokojne by film zapadol svojou atmosférou do Medzinárodneho filmového festivalu, pričom je tam zohľadnený slovenský naturel. Kým balkánsky filmári by vypäté situácie obstarali dlhými a tichými pohľadmi predstaviteľa do prázdna, slovenská režisérka stavila na ukričanosť a vulgarizmy. Vidím, že práve z neslušnej vravy tu mnohí odpadávajú, ale mne jeden jediný vulgarizmus neprišiel, že padol mimo. Bolo to surové, naturálne, s posolstvom. ()

Hanys_

Tu naivitu po znásilnění bych Nvotové ještě odpustil, víc mě štvalo to znázornění "obyčejné rodiny". Extrém vedle extrému, jen aby to všechno mělo hlubší nebo těžší dopad (postižený bratr, kámoška na dvě věci, učitel úchyl už od pohledu samozřejmě atd)...Bez toho ale pořád zůstavá dost silné drama, hlavně díky scénám na psychině. ()

Gogo333

Náhoda tomu dala a po minulém Pirko jsem si pustil tento film a koukám, že zde taky hraje Domča a dokonce i prakticky to samé, jen z jiným výsledkem. Pirko se mi hodně líbilo a zanechalo ve mě různé pocity. Špína má sice také docela silné téma: dívka je znásilněna učitelem => chce spáchat sebevraždu => rodina ji zavře do blázince, ale o proti Pirko mi to nepřišlo, tak silné. Navíc prostřední část mi přišla docela zdlouhavá, jak se tam nic neděje. Film není špatný a je zahraný docela slušně, ale osobně mě nijak extra nezaujal. ()

Režisérka Špíny chystá nový film

Režisérka Špíny chystá nový film

15.11.2018

Tereza Nvotová zvládla v minulém roce uvést do kin rovnou dva celovečerní snímky, drama Špína a pak dokumentární počin Mečiar.  Oba filmy zaznamenaly relativní úspěch, a to jak u kritiků, tak i u… (více)

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

02.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují… (více)

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Famufest otevře brány do pekla

Famufest otevře brány do pekla

13.11.2017

Film o vyrůstání ve vietnamské komunitě, cesta dvou ukrajinských uprchlíků za svobodou nebo experimentální pohled na socialistickou architekturu, to vše a dalších více než 120 filmů nabídne 34.… (více)