Michael Collins

Michael Collins

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 133 min

Opět příběh o jednom z řady hrdinů. Liam Neeson ztvárnil Michaela Collinse naprosto přesvědčivě. Podle mě je Liam rozený řečník, věřila jsem mu každé slovo. Samozřejmě film drží skvělé herecké obsazení v čele s Liamem, Aidanem a samozřejmě Alanem Rickmanem a aby obsazení nebylo jen drsného mužského rázu, tak režisér zvolil skvělou Julii Roberts. Musím říct, že Neil Jodan je genius, dokázal napsat a natočit tak skvělý film. Nádherná hudba, akorát dialogů by mohlo být méně, jinak nemám k filmu absolutně nic.(15.3.2014)

Terorista, patriot a vrah bojující s Angličany, vlastními lidmi a sám se sebou v ilustračním snímku o historické postavě. Film popisuje legendu, nikoliv živého člověka, má spoustu rysů heroického vyprávění: hrdinný boj Davida s Goliášem, zrada nejbližšího spolubojovníka, smrt ze zálohy z rukou zbabělce. atd. Není to špatný film, spíš průměrný, i když kazí to povinný milostný motiv. Možná kdyby tu holku hrál někdo jiný, než okoukaná hvězda J. Roberts. Nic proti ní, ale na tenhle typ snímku se nehodí. /16. 4. 13./(16.4.2013)

Neil Jordan mi omnoho viac ulahodil čistokrvnou upírsštinou (Interview s upírom) a melancholickou romantikou (Hranice lásky), ale Michael Collins vo mne napriek perfektným hercom a dobrému scenáru nezanechal takmer žiadne dojmy. Bohužiaľ, mne čoby zhýčkanej milovníčke Hollywoodu nestačí k 100%tnému uspokojeniu "len" prepracovaný obsah. Zmocnil sa ma nepríjemný pocit, akoby som sa dívala na nezáživnú televíznu drámičku na nedeľné poobedie, ktorá v rámci vizuálu nemá vôbec čím nadchnúť, práve vďaka tomuto nedostatku si na razantného bojovníka za Írsku slobodu o mesiac už ani nespomeniem. Škoda, že tento významný politický námet nedostali do rúk majstri filmárskej zručnosti - bratia Scottovci, Fincher, ....(26.10.2011)

• ti88na

Problematika Írska je mi veľmi vzdialená a doteraz ma ani príliš nezaujímala. Dúfala som, že Michael Collins ma pre ňu trochu nadchne, ale stál sa pravý opak. Film bol pre mňa nenormálnou uspávankou, nič ani len tradične skvelý Liam Neeson ma nedokázali udržať v bdelom stave. Ale že som sa skutočne snažila a asi dva krát som sa vrátila k miestu, kde som zaspala a skúsila som to znovu. Skrátka to nešlo. Vôbec ma to nezaujímalo, doteraz neviem ako to s Michaelom Collinsom nakoniec dopadlo a vďaka tomuto filmu mi je to aj jedno.(27.6.2015)

Námet si žiadal charizmetického herca, ktorým Neeson nesporne je. Leeson je aj najväčším ťahúňom filmu, aj keď nie jediným, preto to celé dokopy funguje tak, ako by malo. Režijne rovnako bravúrne zvládnuté...meno Neil Jordan si musím zapamätať. Dej má väčšinou svižné tempo a dramatický spád, a aj keď sa jedná - z dnešného pohľadu by sme túto bandu mohli označiť ako - separatistov, ktorí neváhajú zabíjať za príslušnosť k tej či onej vlajke, divák si k nim dokáže vytvoriť vzťah.(1.12.2014)

• - Tomu Cruiseovi byla nabídnuta role Collinsova vraha. (D3VIL)

• - V roce 1996 na 53. MFF v Benátkách získal Liam Neeson Volpiho pohár za nejlepší mužský herecký výkon. (Rakosnicek77)

• - Liam Neeson měl při natáčení 43 let, zatímco skutečný Michael Collins zemřel v 31 letech.. (D3VIL)