Reklama

Reklama

Tajemství velikého vypravěče

  • angličtina The Secret of a Great Narrator
Československo, 1971, 99 min

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

André Maurois (kniha)

Kamera:

Josef Illík

Hrají:

Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Otakar Brousek st., Jana Hlaváčová, Slávka Budínová, Milena Dvorská, Jana Švandová, Petr Kostka, Carmen Mayerová (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Biografický film na motivy knihy André Mauroise o pestrých životních osudech legendárního i rozporuplného francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího natočil podle scénáře Jaroslava Dietla v roce 1971 režisér Karel Kachyňa. Co říci o největším vypravěči ve francouzské historii? Alexander Dumas starší je šarmantním, ale chudým mladým mužem, který ve dvacátých letech devatenáctého století přichází do Paříže a dá se do královských služeb. Je přijat jako písař, a od chvíle, kdy vezme pero poprvé do ruky, je jeho osud zpečetěn… Ústřední postavu spisovatele ztvárnil přesvědčivým výkonem Martin Štěpánek, jenž vystřídal několik hereckých poloh – od mladého a ambiciózního Dumase, začínajícího písaře, přes literáta na vrcholu sil, oddávajícího se bujarým večírkům a krásným ženám, až po unaveného a vetchého starce na sklonku života. Zajímavostí snímku je také fakt, že v roli Dumasova syna stanul o rok mladší bratr Martina Štěpánka – Petr Štěpánek... Kniha André Mauroise byla zpracována již v roce 1970 jako třídílná televizní série v režii Jaroslava Dudka s názvem Alexander Duma starší s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

raroh 

všechny recenze uživatele

Pocta Alexandrovi Dumasovi se vším všudy! Krátké němé etudy na Tří mušketýry a Monte Christa v intermezech svěží, romantický patos a poetická imaginárnost krátkého období čekého filmu přelomu 60. a 70. let, kdy vzniklo několik takto rozpustilých adaptací (Dietl zde scénaristicky zpracoval dílko A. Mauroise), filmově čistá. Kachyňa ve spolupráci s kameramanem Josefem Illíkem a kostymérkou Ester Krumbachovou podnětně navázali na verneovské filmy Karla Zemana. ()

FireTight 

všechny recenze uživatele

Bratři Štěpánkové odvedli skutečně poctivý kus herecké práce a jejich výkon táhne tenhle filmový pokus o životopis staršího z dvojice Dumasů nahoru. Přesto se však nemohu zbavit dojmu, že tohle všechno mohlo být ještě lepší a kvalitněji podané, přeci jenom to možná bylo na film mapující celý život trochu krátké. Ale čtyři hvězdičky mu nakonec udělím, už jenom z úcty k samotné hlavní postavě (a také díky fakt skvělému výkonu Martina Štěpánka). Mimochodem, monologu, Petr Kostka hrál Victora Huga, ne Balzaca. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý film zabývající se životem slavného francouzského prozaika a dramatika v období romantismu Alexandra Dumase st. (1802-1870). Role této temperamentní a vyprávěním nadané osobnosti, nejčtenějšího spisovatele své doby, se více než dobře zhostil M. Štěpánek, jenž mi zejména jako Dumas v pokročilém věku připomínal svým herectvím svého nezapomenutelného otce. Poměrně velkou roli jeho nemanželského syna A. Dumase ml., jenž se rovněž literárně proslavil, dostal P. Štěpánek, bratr hlavní postavy. A. Dumas st. měl velmi kladný vztah k ženám, což dokazuje údajně jeho několik stovek potomků a v tomto historickém filmu se po jeho boku objevily J. Hlaváčová, J. Švandová či M. Dvorská. Ve snímku K. Kachyni vystupuje mnoho známých herců v rolích historických osob, nejzajímavěji na mě zapůsobili charakterní Dumasův neméně slavný literární současník V. Hugo (P. Kostka), vévoda Orleánský (V. Brabec), jenž přijme osobní pozvání na Dumasovu divadelní hru Jindřich III., známá divadelní herečka S. Budínová či urozený šlechtic (J. Císler) s nesmírně honosným jménem, jenž se však dokázal i docela nearistokraticky rozparádit. Dumas samotný literárně tvořil až do pozdního věku a v den jeho skonu začala pro Francouze potupná prusko-francouzská válka. O výpravu a historické kostýmy se postarala osoba navýsost povolaná E. Krumbachová, jež ve svém oboru u nás neměla konkurenci, avšak přesto mi připadaly některé příčesky a paruky komické, nejvíce se to projevilo u Dumasova sluhy I. Niederleho. Přestože se na snímku podíleli velikáni československého filmu, režisér K. Kachyňa, scénarista J. Dietl, kameraman J. Illík, hudební mistr Z. Liška a mnoho výborných herců, z nejasných důvodů nemohu udělit vyšší než průměrné hodnocení. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

O Alexandru Dumasovi jsem toho nikdy moc nevěděl, kromě klasickýho: spisovatel z romantismu, specializoval se na dorbodružné romány oplývající širokým záběrem společnosti a byl hodně oblíbený. Tento film mi ale ukázal, jak skvělým fabulátorem byl Dumas a jak skvělým fabulátorem byl i Jaroslav Dietl. Jedna scéna z filmu mi ulpěla dodnes a budu si ji pamatovat ještě hodně dlouho, ne-li napořád. Když Dumase soudí, že ukradl jednomu svému spoluspisovateli jeho román, Balzac (Petr Kostka) vystoupí na jeho obranu, přestože se jako lidé rádi moc nemají. A říká: Psát s Dumasem znamená psát jako Dumas. A to řekl prosím člověk, který nechal své romány přepisovat, aby nikdo v budoucnosti nemohl podle jeho písma poznat, jak těžké pro něj bylo usmolit kloudnou větu. Konečná epizoda, kdy se Dumas snaží, jako už mnohokrát dříve v deliriu bavit pařížskou společnost svým vyprávěním, ale plete se a oni si z něj nakonec dělají legraci a tupí jej, je taky nezapomenutelná a krásně ukazuje, jak je úspěch pomíjivej a sláva vrtkavá. ()

Šimpy 

všechny recenze uživatele

Tomuhle já říkám film! Pořád čekám na nějaký nový film, který mě ohromí a ono se to naprostou náhodou povede tomuto 51 let starému filmu. Naprosto precizní filmařina, která mě vsadila do křesla a nedovolila mi se zvednout. Práce kamery, způsob vyprávění, hudba a špičkové herecké výkony mnoha a mnoha herců, v čele s naprosto brilantním Martinem Štěpánkem. Škoda, že díky svému politickému přesvědčení už později hlavní roli nedostal. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

Související novinky

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)

Reklama

Reklama