Reklama

Reklama

Tajemství velikého vypravěče

  • angličtina The Secret of a Great Narrator
Československo, 1971, 99 min

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

André Maurois (kniha)

Kamera:

Josef Illík

Hrají:

Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Otakar Brousek st., Jana Hlaváčová, Slávka Budínová, Milena Dvorská, Jana Švandová, Petr Kostka, Carmen Mayerová (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Biografický film na motivy knihy André Mauroise o pestrých životních osudech legendárního i rozporuplného francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího natočil podle scénáře Jaroslava Dietla v roce 1971 režisér Karel Kachyňa. Co říci o největším vypravěči ve francouzské historii? Alexander Dumas starší je šarmantním, ale chudým mladým mužem, který ve dvacátých letech devatenáctého století přichází do Paříže a dá se do královských služeb. Je přijat jako písař, a od chvíle, kdy vezme pero poprvé do ruky, je jeho osud zpečetěn… Ústřední postavu spisovatele ztvárnil přesvědčivým výkonem Martin Štěpánek, jenž vystřídal několik hereckých poloh – od mladého a ambiciózního Dumase, začínajícího písaře, přes literáta na vrcholu sil, oddávajícího se bujarým večírkům a krásným ženám, až po unaveného a vetchého starce na sklonku života. Zajímavostí snímku je také fakt, že v roli Dumasova syna stanul o rok mladší bratr Martina Štěpánka – Petr Štěpánek... Kniha André Mauroise byla zpracována již v roce 1970 jako třídílná televizní série v režii Jaroslava Dudka s názvem Alexander Duma starší s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý film zabývající se životem slavného francouzského prozaika a dramatika v období romantismu Alexandra Dumase st. (1802-1870). Role této temperamentní a vyprávěním nadané osobnosti, nejčtenějšího spisovatele své doby, se více než dobře zhostil M. Štěpánek, jenž mi zejména jako Dumas v pokročilém věku připomínal svým herectvím svého nezapomenutelného otce. Poměrně velkou roli jeho nemanželského syna A. Dumase ml., jenž se rovněž literárně proslavil, dostal P. Štěpánek, bratr hlavní postavy. A. Dumas st. měl velmi kladný vztah k ženám, což dokazuje údajně jeho několik stovek potomků a v tomto historickém filmu se po jeho boku objevily J. Hlaváčová, J. Švandová či M. Dvorská. Ve snímku K. Kachyni vystupuje mnoho známých herců v rolích historických osob, nejzajímavěji na mě zapůsobili charakterní Dumasův neméně slavný literární současník V. Hugo (P. Kostka), vévoda Orleánský (V. Brabec), jenž přijme osobní pozvání na Dumasovu divadelní hru Jindřich III., známá divadelní herečka S. Budínová či urozený šlechtic (J. Císler) s nesmírně honosným jménem, jenž se však dokázal i docela nearistokraticky rozparádit. Dumas samotný literárně tvořil až do pozdního věku a v den jeho skonu začala pro Francouze potupná prusko-francouzská válka. O výpravu a historické kostýmy se postarala osoba navýsost povolaná E. Krumbachová, jež ve svém oboru u nás neměla konkurenci, avšak přesto mi připadaly některé příčesky a paruky komické, nejvíce se to projevilo u Dumasova sluhy I. Niederleho. Přestože se na snímku podíleli velikáni československého filmu, režisér K. Kachyňa, scénarista J. Dietl, kameraman J. Illík, hudební mistr Z. Liška a mnoho výborných herců, z nejasných důvodů nemohu udělit vyšší než průměrné hodnocení. ()

FireTight 

všechny recenze uživatele

Bratři Štěpánkové odvedli skutečně poctivý kus herecké práce a jejich výkon táhne tenhle filmový pokus o životopis staršího z dvojice Dumasů nahoru. Přesto se však nemohu zbavit dojmu, že tohle všechno mohlo být ještě lepší a kvalitněji podané, přeci jenom to možná bylo na film mapující celý život trochu krátké. Ale čtyři hvězdičky mu nakonec udělím, už jenom z úcty k samotné hlavní postavě (a také díky fakt skvělému výkonu Martina Štěpánka). Mimochodem, monologu, Petr Kostka hrál Victora Huga, ne Balzaca. ()

Reklama

Šimpy 

všechny recenze uživatele

Tomuhle já říkám film! Pořád čekám na nějaký nový film, který mě ohromí a ono se to naprostou náhodou povede tomuto 51 let starému filmu. Naprosto precizní filmařina, která mě vsadila do křesla a nedovolila mi se zvednout. Práce kamery, způsob vyprávění, hudba a špičkové herecké výkony mnoha a mnoha herců, v čele s naprosto brilantním Martinem Štěpánkem. Škoda, že díky svému politickému přesvědčení už později hlavní roli nedostal. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Už jsem tady zažil všelijaké premiéry, Dumasi, ale tolik kytic nebylo ještě nikdy."                                                            "To mi připomíná, pane barone, jestli byste mi nemohl půjčit 500 franků?"                                                                   "Nač proboha?"                                                                                                                                                                         "V zákulisí čekají zahradníci, víte?!" ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Poutavě odvyprávěný příběh o mistru vypravěči příběhů Alexanderu Dumasovi starším. Zajímavé je, že český "mistr vypravěč" Jaroslav Dietl se osudům Alexandera Dumase věnoval hned dvakrát. Doposud jsem znal jen stejnojmenný seriál s vynikajícím Vladimírem Menšíkem. Po zhlédnutí tohoto Kachyňova filmu váhám, které ztvárnění Dumase je lepší, zda Menšíkovo nebo to Martina Štěpánka. Mimořádný je tento film minimálně tím, že tu postavy otce a syna Dumase hrají dva bratři Štěpánkové. Pozorovat přitom kontrasty v charakteru obou postav a tudíž i kontrasty v hereckých polohách obou bratrů je vskutku velmi zajímavé. Hodně se mi líbily krátké němé etudy na Tří mušketýry a Monte Christa, kde mi Kachyňova filmařina připomínala verneovské filmy Karla Zemana. A stejně jako na uživatele Monologa i na mě hodně zapůsobila scéna soudního procesu o autorství Dumasových knih. Již samotná Dumasova obhajoba, v níž zdůrazňuje, jak jej uráží, že z něj žaloba dělá prodavače příběhů místo jejich vypravěče, je působivá. A když po přesvědčivé promluvě Viktora Hugo (Petr Kostka), v jejímž závěru tento slavný spisovatel konstatuje, že "s Alexanderem Dumasem můžete být v jakémkoliv nepřátelství, ale nikdy ho nemůžete přestat číst," zní soudní síní bouřlivý potlesk, má člověk pocit, že tento aplaus nepatří nejen jemu případně Dumasovi, ale přeneseně i autorům tohoto skvělého filmu. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

Související novinky

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)

Reklama

Reklama