Tajemství velikého vypravěče

Komedie / Životopisný / Drama / Historický

Československo, 1971, 99 min

Karel Kachyňa

Josef Illík

Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Otakar Brousek st., Jana Hlaváčová, Slávka Budínová, Milena Dvorská, Jana Švandová, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vladimír Šmeral, František Němec, Ladislav Trojan, Josef Chvalina, Jiří Císler, Zuzana Martínková, Hana Houbová, Lubor Tokoš, Josef Karlík, Zdeněk Kryzánek, Vladimír Brabec, Zdeněk Hodr, Jindřich Narenta, Heda Škrdlantová, Marie Popelková, Naďa Konvalinková, Ivo Niederle, Josef Burda, Zdena Burdová, Marcela Baťková, Viktor Maurer, Ladislav Frej st., Adolf Filip, Lída Klímová - Grossmannová, Anna Gabrielová, Ladislav Gzela, Karel Hovorka st., František Hanzlík, Zdeněk Hess, Jana Hermachová, Helena Jehličková, Karel Anderle, Miloslav Průša, Josef Šolc, Josef Schwarz, Zdena Dančíková, Jana Gýrová, Emil Iserle, Jan Kotva, Jana Hana Duffková, Petr Svojtka, Vladimír Pospíšil, Alena Janošková, Ilona Jirotková, Josef Janoušek, Julie Jenšíková, Jan Kanyza, Tomáš Töpfer, Jana Posseltová, Marta Richterová, Eduard Pavlíček, Stanislav Němec, Eva Rubínová, Josef Šebek, Vladimír Štros, Jiří Wohanka, Zdeněk Skalický, Ladislava Tschamundjiová, Zdeněk Houška, Ivan Chrz, Petr Lebeda, František Plecháček, Milan Procházka, Alois Vachek, Luka Rubanovičová, Pavel Jiras, Jindřiška Gabriela Preissová, Luděk Svoboda, Jiřina Zemanová, Karel Kos, Vilém Linke, Čestmír Preclík, Alois Zouhar, Vladimír Svoboda, Regina Kociánová, Helena Postránecká, Václav Kovařík, František Miroslav Doubrava, Ladislav Kazda, Viktor Očásek, Zdeněk Janata, Josef Coufal, Hana Čížková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Ilja Racek, Zdenka Procházková, Jiřina Hladíková

Miroslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Okáč

Kostýmy:

Ester Krumbachová

Priznám sa, že spočiatku som mal rozpačitý dojem z takéhoto roztopašného pohľadu na historickú osobnosť. Nemám rád skresľovanie životov osobností, ale v tomto prípade som všetko odpustil, keďže film je priamo aj o takejto úchylke dramatických tvorcov. Celý život je podaný vtipne a v rýchlom tempe s bleskovými fórmi, že kým jeden odznie, už nasleduje ďalší. Trochu ma nudili nemé pasáže s ukážkami tvorby, ale aj tie boli podané s výbornou hudbou. Nebyť tých častí, bol by film príjemne kratší, a dostal by poctivé štyri hviezdy. A bol to Victor Hugo, ktorý predniesol pred súdom nezabudnuteľnú poklonu spôsobu tvorby Dumasa. –––– Podívej se. Tady mi přinesli peměti jakéhosi pana d'Artagnana. Kdysi mušketýra u královského dvora. My z něho a jeho druhů uděláme lidi, kteří dělali dějiny na dvoře Ludvíkově. A když to uděláme dobře, tak už nikto nebude znát Ludvíka jinak, než jak jsme ho vymysleli my. –––– Psát s Dumasem znamená psát jako Dumas, a nijak jinak. –––– Váš otec zničil svou pílí sám sebe.(14.12.2015)

Příběh velkého spisovatele vyprávěný velmi odlehčenou formou. Záletník, kalič a velkospisovatel. Sopka, která svou tvorbou zasypala sama sebe. Oba Štěpánkové jsou výborní a možnost vidět mnoho dnešních hereckých stařenek v plné kráse ve večerních šatech též velmi potěší. Rozhodně zábavné vyprávění.Připomnělo mi to mládí na studentských kolejích. 75%(1.2.2014)

Pocta Alexandrovi Dumasovi se vším všudy! Krátké němé etudy na Tří mušketýry a Monte Christa v intermezech svěží, romantický patos a poetická imaginárnost krátkého období čekého filmu přelomu 60. a 70. let, kdy vzniklo několik takto rozpustilých adaptací (Dietl zde scénaristicky zpracoval dílko A. Mauroise), filmově čistá. Kachyňa ve spolupráci s kameramanem Josefem Illíkem a kostymérkou Ester Krumbachovou podnětně navázali na verneovské filmy Karla Zemana.(4.4.2010)

"Už jsem tady zažil všelijaké premiéry, Dumasi, ale tolik kytic nebylo ještě nikdy."                                                            "To mi připomíná, pane barone, jestli byste mi nemohl půjčit 500 franků?"                                                                   "Nač proboha?"                                                                                                                                                                         "V zákulisí čekají zahradníci, víte?!"                                                            (21.9.2014)

Martin Štěpánek mě přesvědčil dvakrát, v majoru Zemanovi a zde. Tady byl dokonce chvílemi i podobný tátovi. Bratři pěkně rozehráli soužití otce a syna. Ve velmi roztomilé roli se mihnul Jiří Císler. Značný problém jsem měla s intermezzi, děj v těchto vložkách zcela ochabl, kombinace animace s pantomimou mne neoslovila.(19.3.2013)