poster

Teroristka

 • anglický

  Shotgun Justice

 • anglický

  The Lady Terrorist

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Teroristka

Komedie / Drama

Česko, 2019, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Filmmaniak
  **

  Výrazně nevyrovnaná černá komedie, režírovaná spíš jako seriózní sociální drama, v němž se realistická dramatická rovina střetává s rovinou humornou v disharmonickém nesouladu a obě se navzájem potlačují, místo toho, aby spolupracovaly a doplňovaly se. Komediální nadsázka je přitom to jediné, co film zachraňuje před osočením, že oslavováním postavy bývalé učitelky, stylizované do takřka westernové bojovnice za spravedlnost, která se s ilegálně získanou brokovnicí v ruce rozhodne ochránit chatařskou osadu před zlým mafiánem, v podstatě obhajuje prosazování cílů střelnými zbraněmi. Záměrem tvůrců pochopitelně nebylo nebádat lidi, aby si vzali pušku na každého, kdo jim vadí v cestě, jakákoli nenásilná řešení však zároveň prezentují jako neúčinná, což zanechává hořkou pachuť z neexistence východiska pro všechny, kdo se kdy ocitnou pod nespravedlivým útlakem bezcitných či zkorumpovaných mocnářů. I jako od reality odtržená bláznivá komedie o mstící se důchodkyni (což vážně není tento případ) působí Teroristka dietně a neintenzivně. Mimo jiné hlavní hrdinka ani nemá svůj pokus o vraždu dost promyšlený - snímek je totiž podřízen tomu, že jde o křehkou seniorku, která zbraň v životě nedržela, ani za mák se nesnaží hlídat si záda a její plán na zabití je amatérský a lajdácký, kvůli čemuž se vyvrcholení filmu nese v duchu spíše rozvážného improvizovaného vaření z vody. Zároveň jde o film, v němž se ženy nechávají sexuálně vydírat jak na běžícím pásu, a kde dostatečným trestem za smrt psa má být kopanec do rozkroku. Většina diváků se v tom ale pravděpodobně šťourat nebude, vystačí si s tím, že Iva Janžurová dobře hraje, a bude se smát tomu, jak míří na lidi s brokovnicí, kterou tahá v nákupní tašce na kolečkách spolu s formou na bábovku.(4.4.2019)

 • mchnk
  ****

  V době, kdy je násilí ve filmu něco víc než jen běžnou rutinou, v časech, kdy snad každý, i průměrný divák, je střílením a zabíjením ve filmu tak přesycen, že ho bez mrknutí oka vstřebává prakticky denně a v letech, kdy je boj za spravedlnost na plátně hlavním tahákem, čím víc akce a efektů, tím lépe, přičemž se tvůrci nikterak neomezují a již dlouhá léta, možná desetiletí, stále dokola zachraňují celý náš svět, nejraději pomocí comiksových superhrdinů s nadlidskými schopnostmi, se v českém filmovém rybníčku objevuje příběh z malé vesničky, do které je tento morální boj přenesen. Je to malé, ale milé, hezké, české, nenuceně vtipné, jen lehounce přehnané a zároveň ze života, krásně odvyprávěné a velmi slušně gradující. A paní Janžurová? Na jednu nominaci na Lva je bezpochyby zaděláno, osobně bych ji přál více, neb pustí-li si divák po tomto kousku nějakou klasickou, bláznivou "Vorlíčkovinu", s touto dámou české komedie i dramatu, musí její vitalitu, a dnes již nesmrtelný, originální styl herectví, ocenit ještě více. Pro mě důstojné, zábavné i poučné a v rámci dnešní společnosti zcela na hranici všeho, z čeho jsou zde ti dvouhvězdičkoví, filmoví experti a mravokárci tolik zděšeni. Český film na úrovni, pro stejně naladěného diváka, který si rád užije skvěle zrežírovanou společenskou nadsázku spojující humor i drama a také střet nadprůměrné herecké školy několika generací. [Kino Citadela - Litvínov](7.4.2019)

 • claudel
  **

  Námět dobrý, provedení horší aneb nepovedený český pseudowestern směřující v závěru do tragikomické frašky. Nepatřím mezi ty, kteří by potřebovali vidět Ivu Janžurovou, jak se učí střílet ze všech možných zbraní a trénuje fyzičku. Byť zde musím uvést, že všichni opěvovali Francoise Ozona, že se mu podařilo francouzskou legendu Catherine Deneuve dostat do teplákové soupravy, Radku Bajgarovi se podařilo totéž v českém prostředí s Ivou Janžurovou. Martin Hofmann je skvělý jako vždy a díky Mostu jej bude nyní poznávat hodně diváků, Kristína Svarinská je neskutečně sexy a ostatní splňují svůj standard. Nemohu si ale pomoci, mám pocit, že nejlepší na všem byl ten hudební westernový podkres.(8.4.2019)

 • Lukin413
  *****

  Western z české chatové osady. Vidět film v televizi, po deseti minutách s kroucením hlavy přepínám. Scény s motobiatlonem a hlavně cameo Gabriely Koukalové jsou opravdu příšerné. Zhruba od chvíle, kdy se Iva Janžurová rozhodne vzít zákon do vlastních rukou však dochází ke zlomu a film začne byt neuvěřitelně vtipný a tarantinovsky absurdní, přičemž závěrečná konfrontace je za dlouhou dobu nejlepší, co jsem viděl. Janžurové Oscara, nebo alespoň Lva.(6.4.2019)

 • jefff
  ****

  Velké překvapení! Teroristku zdobí skvělé herecké výkony od Ivy Janžurové počínaje, přes jinak nesympatickou Vilhelmovou až po stále viditelnějšího Hofmanna. Zapamatovatelné scény, černý humor i dobrý westernový podtext sednul jak měl a v režii Radka Bajgara vyústil v dobrý film. Neduhem snad jen překvapivé střídající se žánrové roviny od sociálního dramatu až po crazy komedii. Tam to trochu skřípe, ale jinak dobrý počin!(10.4.2019)

 • - Iva Janžurová se kvůli své roli ve filmu musela naučit střílet. (Stoka)

 • - Natáčení probíhalo v okolí Prahy a řeky Berounky v místech zahrádkářské kolonie a v luxusním sídle jednoho z filmových hrdinů Macha. (Stoka)

 • - V jednom rozhovoru Radek Bajgar prohlásil, že scénář psal přímo pro Ivu Janžurovou. (Bioscop)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace