Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (CinemArt)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (554)

Marze 

všechny recenze uživatele

Postava Janžurové je vynikající. Zábavně dojemná i dojemně zábavná hrdinka jako vystřižená ze světa Agathy Christie. Když si chodí stěžovat na hlasitou hudbu nočních mejdanů, je mírná, zdvořilá, ale tak neústupně spravedlivá, až se na zabití jeví spíše ona sama než únavně jednobarevný padouch. Místní kápo, podnikatel a nadsamec, který čachruje s pozemky, využívá starostku a řídí domobranu: větší klišé komunální politiky snad neexistuje. Daleko působivěji přitom vystihuje třaskavé napětí mezi vetřelci na motorkách a starousedlíky z osady zaprvé vyladěná filmová výprava, zadruhé řetězec vzájemných sousedských schválností. Vrchol podívané představuje ozbrojená konfrontace, která by se dala pojmenovat Dívka s pistolí na třetí. Najednou se rodí divadelní veselohra jako vyšitá, se situačními gagy, vtipnými slovními přestřelkami i stupňovaným černým humorem. Stačí zmínit kouzelnou etudu Janžurové s puškou a telefonem či její starosvětskou omluvu příští oběti „Neberte si to osobně“. Právě pro takový okamžik z rodu břitké konverzační frašky stojí Teroristka za investici do vstupného. Bohužel poté znovu spadne do kazatelské morality, kterou zčásti zachraňuje už jenom úsměvná rebelie zahrádkářů vůči cyklistům odkazující k Sedmi statečným. Dvě úzce související vady na kráse zkrátka Teroristka ani pod hereckou bravurou neschová. Jednak vratkou dramaturgickou stavbu, kvůli níž film zahodí takřka celou úvodní část, jednak polovičatou žánrovou stylizaci. Kdyby se posunula ostřeji k bizarní komedii, pomohla by jak omezené zlodušské postavě Martina Hofmanna, tak dírám v logice. Protože motivace veškerých mstitelů jsou na vražedné melodrama přece jen dost chabé, kdežto pro bláznivější nadsázku by stačily bohatě. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Jeden by sa mohol spýtať, ako to tá Janžurová robí, že v takmer osemdesiatke vyzerá vo filmoch spred 40 rokov? Asi to je tým, že v štyridsiatke vyzerala na 80. Ale inak komediálna herečka excelentná a tu jej sadol aj scenár, Pomstychtivá babička, zahrala to skvele. Len to okolo toho, ten dej, tá vata, všetko také poslabšie. Očakávaný vtip prišiel málokedy. A Svarinská zas nič neukázala. Teda okrem tony makeupu a chýbajúcej podprsenky. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Ale ne všichny lidé jsou slušní.“ Nechápem, čo sa zas komu nepáči. Stále každý chce len kritizovať a frflať a keď nemá na čo, tak frfle len tak, aby frflal a pritom sa mu to vlastne možno aj páčilo, len to nie je ochotný priznať: či už sám sebe, alebo iným. Závidím každému, komu pripadá nereálna existencia skorumpovaných a mocných zmrdov bez funkcií (napr. politických), ktorí majú vďaka konexiám väčšiu moc, než ľudia s funkciami. Bez problémov nielenže dokážu ovplyvňovať dianie, ale to aj robia. Akonáhle im nevyhovujete, zničia vás. A zničia všetko, na čom vám záleží. Len aby si niečo dokázali. Aby vás zadupali do zeme. Aby sa vzrušili nad svojím egom, pretože sú to choromyseľní psychopati. A pravdaže aby ste im nezavadzali a aby mohli dosiahnuť to, po čom túžia (teda ešte väčšia moc a ešte viac peňazí). Takisto na svete existujú pošahaní náckovia s IQ húpacieho koníka, ktorým sa otvára nožík vo vrecku, ak vidia inú farbu pleti, hrajú sa na patriotov a pritom ani nepoznajú slová z hymny. Ak toto niekto pokladá za sci-fi, tak mu úprimne závidím nádherný, bezproblémový život plný dúhových jednorožcov. Pavel Liška je tu boží. Samozrejme aj Iva Janžurová. A vlastne všetci, vrátane Kristíny Svarinskej a Martina Hoffmana vo vďačno-nevďačnej úlohe. K tomu tona skvelých hlášok („To já bych mamince věřil.“, „To už nejde zastavit.“) a dialógov, ktoré je najmä v druhej polovici fakt radosť počúvať („Co to je?“ – „Vidíte přece.“). Pre tých, ktorým nevyhovuje žánrový mix, mám šokujúcu informáciu: existuje žáner, ktorý sa volá čierna komédia (prípadne melodráma). Inými slovami to, že sa v jednom filme mixuje viacero žánrov, nie je chyba. Chyba je blbý scenár alebo žalostné herecké výkony, to však nie je prípad Teroristky. Idylická výprava záhradkárskej osady poteší. Detto koniec (pokojne by som si daj dvojku na spôsob hixploitationu). „To jsou důchodci beztrestní?“ – „Konečně vám to došlo.“ ()

Nevka 

všechny recenze uživatele

Jak praví většina recenzí, první polovina se nese v poklidném tempu, kdy nás mafián a gauner Mach přesvědčuje o tom, co za parchanta vlastně je. Do toho se výraznějším způsobem zaplétají životy Marie (Janžurová) a její kolegyně Evy (Holubová), které žijí v chatové oblasti. Významnou roli má navíc i Svarinská se svou dcerou, které přežívají v malém dřevěném stavení. Během tohoto času tak prakticky dostáváme jen názornou formou podaný důvod, proč se důchodkyně vydá na dráhu "teroristky". Tady se většina diváků bude asi lehce nudit, protože ten westernový a oproti trailer "méně vtipný" úvod (i tak pobaví minimálně měření hluku) vypadá jako něco, na co úplně nepřišli. Samotné drama a osudovost jednotlivých lidských příběhů se mírně ztrácí a úplně vás nepohltí (jako u Teorie tygra), ale ku prospěchu filmu se najednou objeví klíčový zlom, v podobě "odplaty Johna Wicka" - (že by záměrný odkaz?). Když se Marie vydá sehnat k Trpělkovi (Liška) zbraň, rozjíždí se neuvěřitelný kolotoč parádního suchého humoru, který baví od té doby nepřetržitě až do konce. A jak říká Trpělka, pro snímek naštěstí: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ Koukat na tu estrádu absurdních situací je skvělá zábava, a lehce za hranou trapnosti mi přišla jen postava starostky (Vilhelmová). Co nicméně nepochopím je shazovat film kvůli své tématice. Jeho poslání sice není nikterak čisté, ale jde o komedii, jejíž záměrem určitě nebylo postavit důchodce šiku tak, aby se vydali prosazovat veřejné blaho. Navíc je kromě jedné (záměrně přestřelené scény) jasné, že postavy musí samy sebe přesvědčovat, že to co dělají je správné. Vypráví příběh někoho, kdo se opravdu snažil přiměřenými prostředky bránit (domluva, stížnost na úřadech...), ale nevyšlo to - jak už tomu bývá. Tady by to v reálném životě skončilo, jenže onen humor je právě postavený na tom, že se učitelka v důchodovém věku rozhodne, kterak vše vyřeší brokovnicí. Člověk to nesmí brát tak vážně... ()

Cappuccino 

všechny recenze uživatele

Po dlhej dobe som si v televízii pozrel film a spočiatku som mal pocit, že toho budem veľmi ľutovať. Zápletka mi prišla nemastná neslaná a miestami som sa z vykalkulovaného správania babičky verzus dedinského/mafiánskeho zlosyna cítil trápne. Asi v polovici snímky som si však na postavy začal zvykať, pričom niektoré čiernohumorné scény stáli naozaj za to. Poslednú tretinu stopáže (domový dialóg) som si už vyslovene užil. Škoda, že úvodná polovica Teroristky pôsobí dojmom blbosti pre znudených a nenáročných divákov (prevažne z radov dôchodcov). ()

Galerie (36)

Zajímavosti (16)

  • Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 2 miliony korun. (SONY_)
  • Když Marie (Iva Janžurová) míří na Macha (Martin Hofmann) brokovnicí a telefonuje, má v jednotlivých záběrech popruh zbraně střídavě přes rameno, spadnutý a zase přes rameno. (MrAldridge)

Související novinky

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (více)

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (více)

Reklama

Reklama