Reklama

Reklama

Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (CinemArt)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (510)

Tosim 

všechny recenze uživatele

S přibývajícími minutami čím dál víc nelogický, absurdnější a obludnější příběh. Film je rozdělen na třetiny - ta první, expozice, ještě docela ušla, byť je, jak je u Bajgara zvykem, plná klišé a rádoby pravd o tom, jak to ve společnosti fuguje nebo by aspoň fungovat mělo. Druhá třetina, kdy se obyčejná, středostavovská učitelka připravuje na svůj čin, už začíná povážlivě skřípat. Že by si Marie neuvědomovala, že se určitým činem začne podobat zlu, které chce sama vymýtit? Třetina poslední je naprosto neuvěřitelnou eskalací samoúčelných jatek, u kterých nevíte, zda se jim smát, nebo u nich plakat. Netuším, zdali se scénárista a režisér inspiroval QT, ale u něj je násilí hodně často prostředkem k tomu, aby nám ukázal, jak jsou postavy směšné. Píšu to po několikáté, ale jeden z hlavních autorů bulvárního pořadu "Na vlastní oči" nemá na to, aby udělal černou komedii pořádně odvázanou a vyrobil násilí, které je prospěšné vyprávění. V podstastě jen díky hercům jsem film neposlal nemilosrdně do odpadu. Kvůli hereckému umění Ivě Janžurové, která svoji jednorozměrnou roli dokáže zahrát poměrně přesvědčivě, Martinu Hofmannovi, který prostě záporáky umí, MOST neMOST (ale bojím se, aby se časem zbytečně nezaškatulkoval do typově podobných rolí, stejně jako svého času Jiří Macháček) a poměrně civilnímu Pavlu Liškovi se dalo vše slušně přežít. Mladší ženské postavy byly víceméně odsouzeny do pozic stafáže se sexuálním podtextem. Tomu říkám úspěch! 10%. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,KDYŽ POTKÁTE ZLO, JE VAŠÍ POVINNOSTÍ HO ZASTAVIT!.…“ /// Takovej je život… (jakože jsou fakt důchodci beztrestní?). Začalo to jako krávovina a nakonec se z toho vyklubala dost dobrá ironická a černá komedie. Já se tak smál! A přitom je to jen dobře vygradovaná historka s trochou toho divadla v závěrečný třetině, ve který vynikne i to perfektní obsazení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Proč mám mít jako pravidlo č.1 – nepodceňovat starý lidi. 2.) Mámě vždycky musím připomenou, že nemá nikoho zavraždit. A že má přijít včas domů. /// PŘÍBĚH *** HUMOR **** AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že jsem to čekal lepší. O mnoho lepší. Takhle vlastně nevím, co to vůbec bylo. Komedie? Drama? Martin Hofmann hraje sebe...což je super. Pavel Liška hraje taky sebe...což je taky super. Holky jsou tu od té emotivnější stránky, což je taky fajn, ale výsledek? Scénáristicky tak trošku úlet, ne? Bylo to chvílemi tak moc dramatické, až jsem ztrácel pojem o tom, kdy se vlastně můžu a nemůžu smát. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Ale ne všichny lidé jsou slušní.“ Nechápem, čo sa zas komu nepáči. Stále každý chce len kritizovať a frflať a ono nemá na čo a tak frfle aj tak, aby frflal a pritom by si možno len stačilo priznať, že sa mu dotyčný film proste páči a užiť si ho. Závidím každému, komu pripadá nereálna existencia skorumpovaných a mocných zmrdov bez funkcií (napr. politických), ktorí majú vďaka konexiám väčšiu moc, než ľudia s funkciami. Bez problémov nielenže dokážu ovplyvňovať dianie, ale to aj robia. Akonáhle im nevyhovujete, zničia vás. A zničia všetko, na čom vám záleží. Len aby si niečo dokázali. Aby vás zadupali do zeme. Aby sa vzrušili nad svojím egom, pretože sú to choromyseľní psychopati. A pravdaže aby ste im nezavadzali a aby mohli dosiahnuť to, po čom túžia (teda ešte väčšia moc a ešte viac peňazí). Takisto na svete existujú pošahní náckovia s IQ húpacieho koníka, ktorým sa otvára nožík vo vrecku, ak vidia inú farbu pleti, hrajú sa na patriotov a pritom ani nepoznajú slová z hymny. Ak toto niekto pokladá za sci-fi, tak mu úprimne závidím nádherný, bezproblémový život plný dúhových jednorožcov. Pavel Liška je tu absolútne boží. Samozrejme aj Iva Janžurová. A vlastne všetci, vrátane Kristíny Svarinskej a Martina Hoffmana vo vďačno-nevďačnej úlohe. K tomu tona skvelých hlášok („To já bych mamince věřil.“, „To už nejde zastavit.“) a dialógov, ktoré je najmä v druhej polovici fakt radosť počúvať („Co to je?“ – „Vidíte přece.“). Pre tých, ktorým nevyhovuje žánrový mix, mám šokujúcu informáciu: existuje žáner, ktorý sa volá čierna komédia (prípadne melodráma). Inými slovami to, že sa v jednom filme mixuje viacero žánrov, nie je chyba. Chyba je blbý scenár alebo žalostné herecké výkony, to však nie je prípad Teroristky. Idylická výprava záhradkárskej osady poteší. Detto koniec (pokojne by som si daj dvojku na spôsob hixploitationu). „To jsou důchodci beztrestní?“ – „Konečně vám to došlo.“ ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Teroristka v sobě nese potenciál velmi dobré a provokativní tragikomedie. Jenomže jej zabíjí dramaturgickými přehmaty, nezvládnutými změnami tónu a myšlenkově pokřiveným vyzněním. Přestože jsem v kinematografii zvyklý na všelijaké extrémy, dlouho jsem neviděl film, který by mě úplně rozhodil tím, čím (a jak) se diváky snaží pobavit. Bezelstnost, s jakou Teroristka tvrdí, že je v pořádku prosazovat své zájmy brokovnicí, mi přijde mnohem víc znepokojující než všichni Machové světa. Podrobně tady. 50% ()

Galerie (34)

Zajímavosti (15)

  • Když Marie (Iva Janžurová) míří na Macha (Martin Hofmann) brokovnicí a telefonuje, má v jednotlivých záběrech popruh zbraně střídavě přes rameno, spadnutý a zase přes rameno. (MrAldridge)

Reklama

Reklama