První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

Astonko

Prvé Oscarové sklamanie tohto roku? Celkom určite. Ak má roztrasená kamera, nedôveryhodné herecké výkony a dookola sa opakujúca melódia (či ticho) vytvoriť atmosféru, tak prosím dajme "Blair Witch" aspoň 5 Oscarov. Najväčšia chyba však podľa mňa bude v scenári: mnoho hluchých miest (často zabalených do dlhých konverzačných scén) filmu uberá na tempe a atraktivite. Nerád obviňujem Damiena Chazella z pochybenia (keďže jeho La La Land a Whiplash sú výnimočné filmy s výnimočnou réžiou), keď však ani vedecké scény neúspechov či pristanie na Mesiaci nedržia diváka pri obrazovke (a to nehovorím len za seba), neviem ku komu inému sa obrátit so sťažnosťami, ako k režisérovi. Možno teda ešte skúsim úrady, Damien ty skús iného scenáristu. Alebo najlepšie by asi bolo keby si si tie filmy naďalej písal sám. 2/10 ()

hufnagel

Osobne mi vadil ten artový prístup,ale ako filmárina bolo na vysokej úrovni.Hlavne tie zábery,kde sa divák mohol vžiť do detailného pocitu ovládania kozmickej lode v stiesnených podmienkach a v skafandroch. ()

veverysiak

Plne súhlasím s jedným so záverečných komentárov, že nie sme schopní pochopiť, čo tí dvaja chlapíci tam hore cítili, ale aj tak musím uznať, že tvorcom filmu sa podaril výnimočný kúsok, Ryan svojím minimalistickým herectvom siahol na nebesá, zvukári vyvrátili ilúzie o krásnom tichu, tie vrzgoty a škrípania išli do špiku kostí, kamera nás ako keby vtiahla priamo k astronautom, určite by sa tento príbeh dal vyrozprávať inak, ale pocta celému tímu priekopníkov astronautiky je viac ako vydarená a rozhodne dôstojná, takže 85%. ()

Tomas_PO

Éra dobývania mesiace, vrcholiaca letom Apollo 11. Kto čaká akčný Hollywoodsky blockbuster, nech radšej volí Apollo 13. Od režiséra Whiplash však spracovanie pripomenie skôr Interstellar, či Gravity. Veľa ticha, veľa nemých rozhovorov, veľa priestoru, veľa vesmíru. Asi najkontroverznejší (podľa niektorých) moment bolo nezobrazenie ikonického zapichnutia americkej vlajky, čo filmu zrejme vynieslo nenominovanie na Glóby, ako aj Oscary. A to totálne nepochopiteľne. Veď film je predsa o osobnom živote Armstronga, nie o politike a prvoplánovom snímku vlajky.... ()

kacer4

Počujem na to chváli, no mňa to takmer vôbec nepresvedčilo. Na prvý pokus som vydržal asi 15 minút a potom som to z nudy musel vypnút. Dal som tomu druhú šancu, ktorú film ale vôbec nevyužil :). Necítil som žiadny náboj, bolo mi celkom jedno, ktoré postavy zomrú (okrem malej Karren). Časom to možno vo mne dosadne, no po troch dňoch to považujem za nezvládnuté dielo. Prst hore za soundtrack. ()

Danny Nolander

Je to zvláštní. Ten film není vůbec špatný, řemeslně je to dobře odvedená práce, ale... Prostě si to nedokázalo udržet mou pozornost. Po celou dobu mě film nechal chladným, necítil jsem žádné napětí, radost, prostě nic. ()

HennessyVSOP

Gosling je v roli Armstronga super, navíc všechno, co se týče vesmíru je v posledních letech hot. Nevýhodou je tak trochu dokumentární děj, nicméně ani ten se nenechal příliš zahanbit a nabídl několik vysoce emotivních momentů. Krásný film podobný Apollo 13, méně dramatický, ale stejně dobe zahraný. ()

Franki69

Jedno ze zatím neúžasnějších dobrodružství lidstva o letu Apolla 11na Měsíc je v tomto filmu zaznamenáno jako bezmála komorní drama rozehrané v rodině Neila Armstronga. Ryan Gosling (Armstrong) a Claire Foy (Armstrongová) jsou ve svých rolích manželského páru bezchybní. Film je precizní, se zvláštní zhutnělou atmosférou, která ve mně vyvolávala očekávání a neklid. Rozhodně to není taková rozjuchaná jízda jako Apollo 13 a je to dobře. Ode mne 90%, těch roztřepaných rozostřených kamerových jízd tam bylo příliš. ()

Lengom

Skvěle natočený film na který jsem se velice těšil a jsem rád, že mě nezklamal. Ryan Gosling zase předvedl skvělý výkon a jde vidět, že se do své role krásně vžil. Je třeba pochválit i Justina Hurwitze za hlavní theme, který jsem si ještě po zhlédnutí několikrát pustil do backgroundu. Za mě podařený snímek na který se ještě určitě rád podívám, takže plný počet 5* ()

jjjerry

Nuda a potom překvapivě nudný pohled do stále stejné tváře Ryan Gosling. Příliš přepálená stopáž. Až na rádoby dojemnou "Hollywoodskou" vsuvku velmi dokumentární a reálný styl. Za to jsem hodně vděčný. Bohužel žádná scéna ve mě nezanechala pozitivní dojem. SPOILER: chválím zfilmování nehody Gemini 8, ta reálnost byla perfektní. Vynechání hudby ve vesmíru "ve vakuu" se také moc nevidí, ten výstup z lodi na Měsici byl také slušný. ENDSPOILER. Zbytečné dlouhé scény osobního života. Herečka "manželka" mně byla extrémně nesympatická. Velmi dobré, až dokumentární scény nehod, pro" fanoušky vesmíru" stojí za to vidět. Jako celek nemám důvod někdy vidět znovu PS: tohle aspirace na Oskara, to fakt ne. Když jsem přečetl pár komentářů," to jsme vážně koukali na stejný film"? ()

bonovox

Silný snímok o veľkom čine ľudstva (resp. USA). Svojrázne natočené, kde pristátie na mesiaci je akési druhoradé, viac sa film zaoberá osobnosťou Neila a vzťahu k rodine. Po druhom pozretí to bude možno maximum ()

WUTEN

Armstronga tady vylíčili jako nějakého narcise co se skoro nikdy neraduje a má koule ze železa, o ostatní se moc nezajímá ani o rodinu ne, riskuje a nepřipouští chyby, svojí práci nebo poslání bere fanaticky. Otázka je, jestli Armstrong vůbec byl takový jak ho ve filmu ukázali, u něho doma a i v práci se všechno točí kolem něho. Podívaná do kokpitu jak startuje do vesmíru opravdu realisticky natočeno, jednoduše řečeno, jsou to unikátní záběry. Některé neúspěchy mě docela zarazily a nechápu jak tam vůbec po tom všem na Měsíc vůbec přistály. Konec filmu bych čekal více dramatičtější s nějakým načasováním hudby, čekal jsem víc a ještě u takové významné události jako je první přistání na Měsíci. ()

kolly13

Techniky strohé a možná takový byl i Neil originál - pak byl Ryan jasnou volbou. Ale člověk se neubrání dojmu, že to šlo udělat méně artově. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)