Snímek Roman J. Israel, Esq. je dramatickým thrillerem, který se odehrává v samém srdci přetíženého soudního systému v Los Angeles. Denzel Washington v něm představuje odhodlaného a idealistického obhájce, jemuž život zcela rozvrátí série bouřlivých událostí, které jsou velkou zkouškou pro aktivismus, jenž dosud celou jeho kariéru charakterizoval. (Falcon)

JohnSmith

Další herecký koncert Denzela Washingtona. Tenhle chlap snad dokáže zahrát cokoli. Jeho asociální právník, který je však na právo naprosto bezkonkurenční bedna, je fakt podivná postavička a výborně zahraná. Ani příběh není špatný, je to i celkem neohrané. Jen Farrell mohl dostat víc prostoru. ()

sedm.1

Soudní dramata mám velice rád, ovšem tohle mi upřímně nesedlo. Ono to totiž zas až tak není úplně čistě soudní drama ze soudních síní, jako spíš drama točící se kolem soudního sytému a lidí, pohybujících se v tomto atraktivním prostředí, a to ve mně už tolik nadšení nevyvolává, zvlášť když je to pak podané formou jako zde, tedy nezáživně a nevýrazně a navíc s hlavní postavou tak podivínskou, že spíš než sympatie ve mně vzbuzovala chlad a naprostý nerespekt. Což ovšem musím upozornit, že to nebylo rozhodně vinou Denzela Washingtona, jehož výkon byl asi přesně takový, jaký měl právě tuto postavu zobrazovat, ale opakuji, já tento typ postav, od kterých člověk neví, kvůli jejich bordelu v šišce, co čekat, nemám vážně rád. Naopak postava Colina Farrella mi sedla opravdu hodně, byla příjemná a překvapivá, prostě pravý opak ústředního hrdiny, takže škoda, že nedostal zas až tolik prostoru. Příběh Romana J. Israela je zde pak stejně podivný jako on sám, pomatené klubko bez nějaké zásadnější pointy, a upřímně mi v podstatě utekl i nějaký hlubší smysl celé této podívané, co tím vším vlastně chtěli tvůrci vůbec sdělit? Chyběl mi zde i jakýkoliv výraznější moment, či zajímavější scéna, absenci atmosféry lze též jen těžko tolerovat, napětí žádné a emoce, o jejichž navození a působivost se tu tvůrci pokoušeli po celou dobu, vyšlo jako zcela marné snažení, prostě a jednoduše nefungovali. Já jsem z této podívané zkrátka bohužel skutečně zklamán, jde tedy sice v jistém smyslu o originální a nevšední snímek, ale bohužel nedisponuje prakticky ničím, za co bych ho mohl vážně pozitivně ohodnotit. ()

F.W.Colqhoun

My meanings seem to obfuscate more than clarify. Druhá ze tří dosavadních Gilroyových profesních moralit. Mezi kritiku televizního zpravodajství (Nightcrawler) a obchodu se současným uměním (Velvet Buzzsaw) vklínil příběh zasazený do prostřední právní firmy. Roman J. Israeli rozumí právu jako nikdo. Právě proto je 36 let zakopaný v kanceláři zabývající se aktivismem a nelukrativními případy a schovává se za 8000 písněmi ve svém iPodu a ve substandardním bytě narvaném jazzovými a soulovými vinyly. Roman zakolísá, když ho smrt právnického partnera a mentora uvrhne do žumpy komerční advokacie, kde je idealista totéž nebo méně než autista. Film prostředky divácky přívětivé kinematografie pojmenovává nejkřiklavější problémy amerického a potažmo západního právního provozu. Washington a zejména Colin Farrell, jehož nalomený ďáblův advokát je nejzajímavější postavou filmu, dělají co mohou, což není vůbec málo. Ze všech Gilroyových autorských filmů (a hrdinů) je ale Israeli nejnormálnější a nejméně jízlivý, z čehož lze usuzovat na sympatickou úctu Dana Gilroye k právu, kterou ke světu obchodu s uměním a televizní žurnalistice jistě nemá. Nerealistický optimismus, vyjádřený ponejvíce sluníčkovým závěrem, obrušuje hrany uměleckého sdělení přespříliš. What's "Esquire" mean? / Uh, it's a designation, uh, in the legal arena. It's like a title of dignity. Slightly above gentleman, below knight. ()

Rema

Precizní studie jedné lidské povahy a jejího vlivu na okolí. Soudržné, ucelené, dynamické dílo, kde všechno přesně zapadá na své místo. Vynikající herecké výkony, perfektní soundtrack. ()

LBsmoke

3,5 .. stojí za shlédnutí, nevím o tom že by šlo o reál "zfilmovaném příběhu pitomce"(Malarkey je typický "odborník", jehož komentář naopak potvrzuje Gilroyův pozorovací talent) ... denzel standard quality gas .. škoda že to šlo naproti divákovi v emotivním konci, ale Gilroy měl opět několik přesných postřehů k nepřehlednému dnešnímu diskurzu, např. kdy slušnost muže uráží pýchu ženské emancipace a super vykreslená postava citově zmatené kámošky co vede pobočku neziskovky .. dva filmy a už rozeznatelný rukopis, SNAD SI GILROY UDRŽÍ VRTKAVÉ TÉMA MORÁLKY I DO DALŠÍCH FILMŮ ()

BOURQUE

Malo by to dopadnúť oveľa lepšie. Film, ktorý by mohol byť oveľa zaujímavejším, ale nie je. D. Washington opäť skvelý, ale s tou nomináciou na Oscara by som teraz bol opatrnejší. Za spomenutie stojí aj výkon C. Farrell. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Terminer

Většina lidí o tomto filmu říká, že je horší než Gilroyův předchozí film, Slídil. Já bych řekl, že je to tak na stejno. Slídilovi uškodil až příliš minimalistický příběh, Roman J. Israel měl zase až příliš protahovanou stopáž. Každopádně u obou filmů je skvělá kamera, skvělí herci a i samotný scénář je dobrý. To asi dokazuje fakt, že Dan Gilroy byl původně scenárista, a ne režisér. To ale nic, i jako režisér je svým způsobem zajímavý. Kdybych však měl říci, který z jeho filmů se mi líbil víc, byl by to právě tento. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Právnické drama bez soudů a případů, prázdný příběh a vše do ztracena. Zajímavý byl pouze "celkový" osobní život a Denzel výborný. ()

Ernie_13

Začalo to ako perfektný 5-hviezdičkový film. Skvelé herecké výkony (Denzel a Colin), moja obľúbená téma a dynamické tempo. Potom však nastala polovica filmu a príbehu akosi na moje veľké prekvapenie došiel dych. Veľké sklamanie s tým kam sa to celé začalo uberať v druhej polovici a so záverom. Určite opakované zhliadnutie nehrozí. ()

Kanalizato

Prvni dve tretiny dobry, ale posledni tretina to totalne zabila. Cnostny pravnik opusti sve moralni hodnoty, zatimco jiny ty sve objevi... ()

MichaelKey

Jako kdyby většina zdejších uživatelů viděla jiný film než já. Já viděl nádherný příběh o člověku, který je ztělesněním čisté spravedlnosti. Viděl jsem příběh, jak všichni úspěšní po něm dupou, protože ho nechápou. Viděl jsem, jak bojuje proti něčemu neporazitelnému. Svět není spravedlivý. Nemyslíte si? Tak se na ten film podívejte znovu a neklouzejte jen po povrchu. ()

wick

Denzel W. se snaží jak může...a jeho výkon je asi jediným kladem jinak podprůměrného scénáře, kde zejména mafiánská historka moc nezapadá. ()

Georgeton

Nieco neuveritelne co znovu predviedol Denzel Washington, pretoze sa musel uplne v zit do osoby Romana,ktory musel bojovat nie len za seba ako zvlastneho autistickeho pravnika ale aj proti bezradnosti zlepsenia byvaleho (ale stale aj sucasneho) rasistickeho problemu v USA. A zvladol to dokonale. Colin Farrell slune sekunduje a nestrati sa. ()

existimator

Silně nedoceněný film, který stojí na postavě osobitého Romana. Denzel Washintgon tuto postavu brilantně ztvárnil a chtěl bych také poukázat na skvělý výkon Colina Farella. Příběh mě velmi pozitivně překvapil. Nečekejte žádný řadový film bojující za práva černochů, tohle je kvalitní kousek. Musím přiznat, že příběh by mohl být o něco spádnější, možná by to šlo celé trochu lépe "poskládat". Přesto si Roman J. Israel, Esq. zaslouží dvě hodiny Vašeho času. Dejte mu šanci. ()

Tomas_PO

Miestami veľmi patetické, až naivné stvárnenie boja morálneho právnika v bahne tejto profesie. Pozreté len kvôli nominácii Denzela na Oskara. ()

Kushina

Soudní systém, která se R.J.,I. Rozhodl změnit i za cenu svého vlastního života. Nespravedlnost, která v soudním systému USA byla se rozhodl změnit nevídaným způsobem. Za mě velký respekt. 55% ()