Made in Abyss

• Japonsko メイドインアビス (více)
Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Psychologický
Japonsko, (2017–2022), 10 h 48 min (Minutáž: 24–48 min)

Série(2) / Epizody(25)

Jediné neprozkoumané místo na celém světě je obrovský systém jeskyň zvaný jako Propast. Nikdo netuší, jak hluboko jeskyně vedou, jakými bytostmi jsou obývány a jaké všechny prastaré artefakty skrývají. Není žádným překvapením, že tyto neobjevené prostory byly vždy terčem zvědavosti nesčetného množství dobrodruhů. Ti, kteří měli tu odvahu sejít do Propasti a měli i to štěstí se z nich vrátit, byli titulováni "jeskynními nájezdníky".
Tento příběh pojednává o malém sirotkovi jménem Riko, která žije v městečku Oosu na okraji Propasti. Odedávna toužila být, stejně jako bývala i její slavná matka Lyza, jedním z hrdinných jeskynních nájezdníků a objevit všechny záhady, které ty hlubiny stále lidstvu nevydaly. Jednoho dne při průzkumu nečekaně narazí na dítě, které není tak úplně lidské. Je totiž robotem. (Scalpelexis)

daGGos

Námitka ostatních ohledně jisté plochosti (a to v obou smyslech slova) postav, je celkem na místě, ale opomíjí jeden zásadní faktor. A tím je fakt, že Reg a Riko, ač formálně protagonisty, hrají ve skutečnosti pouhou vedlejší roli a v tomto směru svou úlohu splňují uspokojivě: jsou přiměřeně sympatické, takže se divák stará o jejich osudy a mají dostatečně zašmodrchanou minulost na to, aby utáhli děj ve chvíli, kdy ze scény poněkud vymizí skutečná hlavní postava seriálu. Tou je v tomto případě prostředí samotné, ona bájná propast, kterou se naši hrdinové prodírají. Abyss je na jednu stranu bezesporu vizuálně nádherná, ale krásných a tajemných světů už bylo v anime plno, co ji však odlišuje od konkurence je to, jakým způsobem je zakomponovaná do celkové dějové narativy. Jednodušeji řečeno, prostředí seriálu není jen krásným pozlátkem, ale má svá reálná pravidla a principy, jež nám scénář pravidelně a ve stravitelných dávkách odhaluje a tyto principy mají reálný dopad na děj a jednání postav. To se může zdát na jednu stranu jako celkem prkotina, ale pro budování uvěřitelného světa je právě znalost jeho principů nesmírně důležitá a přitom seriálů, které by této složky investovaly potřebný čas, je ve skutečnosti jako šafránu. Made in Abyss je též poměrně proslulá svou brutalitou a dějem, jež se nebojí zapracovat i poněkud temnější témta, což může sice na první pohled ostře kontrastovat s úhledným a roztomilým vizuálním zpracováním, ale v praxi tenhle mix funguje až překvapivě dobře (dle mého třeba o dost lépe, než se to povedlo známějšímu Elfen Lied) a to především proto, že seriál v tomto směru zbytečně netlačí na pilu, takže drastičtější a temnější scény nikdy nepůsobí samoúčelně, mají své dějové opodstatnění a díky tomu, že jich seriál není plný, mají na diváka mnohem větší dopad. Z kladů je třeba ještě rozhodně vyzdvihnout velmi kvalitní soundtrack. Záporů není mnoho a nejsou nijak závažné. Seriál má poněkud rozvážnější rozjezd, což nemusí být nutně na škodu, ale milovníci zběsilého tempa asi úvodní epizody protrpí. Zmíněná už byla i jistá sexualizace postav, což vzhledem k jejich věku nemusí být mnoha lidem po chuti, ale reálně jde jen o pár scén, které se dle mého navíc drží v přijatelných mantinelech (tzv. cenzurovaná nahota a pár sexuálních narážek). Vzato kolem a kolem, Made in Abyss je pro mě z hlediska anime rozhodně nejpříjemnějším překvapením tohoto roku a rozhodně jde o počin, jež by si zasloužil další sezónu. **** ()

Kub_ees

Nádherne spracované prostredie, zaujímavý príbeh a hlavne dokonalá hudba. Tento seriál ma zaujal hlavne po vizuálnej a hudobnej stránke. Neviem sa dočkať druhej série. ()

Agraynel

První díly jsem si říkal "hmm super, takovej mírnej nadprůměr, proč se to tak hypuje?", ale to mi opravdu vydrželo jen pár prvních dílů. Jakmile začal sestup do tajemného Abyssu, tak se začalo všechno rázem znatelně otáčet. Hráli jste Dark Souls II? Prostředí je totiž z velký části minimálně první série dost podobné, místama bych řekl, že až totožné. Anyway první série má za cíl obeznámit diváka s tím, co se vlastně děje a ukázat mu krásnou vizuální podívanou spojenou s narůstajícím poutem mezi hlavními postavami Riko a Regem, které doplní cute Nanachi... 7/10. Na první sérku navazuje film Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul, kde začne masakr, kterej anime posune o pár příček jinam jak žánrově, tak kvalitou. Přibližně tady se to začne lámat a stávat se víc sadistickým/brutálním, pro děti trochu restricted dílem. Každopádně je film vzorovým přechodem do druhé série, která již zůstane na stejném principu. Někteří na druhou sérii nadávají, já ji považuji za o dost lepší jak první. Hlavní postavy tu již nedostávají tolik prostoru pro tvorbu vlastních vazeb, prostředí zůstává prakticky stejné (stejně krásně zpracované, chápeme se), to co tu přibývá, jsou postavy (resp. mnoho druhů různých stvoření + postav) a taky dost kvalitní dávka psychologie. Děj je trochu složitější na pochopení a je tu dost prvků, které divák musí pochytit, jakmile se ale tohle stane, tak fakt žůžo. Chvílema teda trochu mrazí z toho, jak moc velkou míru brutality tu autoři přidali, ve výsledku se ale jedná o něco, co se tak často nevidí. Cestu do hloubek Abyssu, ze kterého už není návratu tedy aktuálně podporuju na celých 90%, hodně doporučuju :) ()

Willynka

Neuveritelne prekvapeni letni sezony. Nadherne rozanimovane a hlavne ozvucene. Tak krasnou praci se soundtrackem jsem u anime uz hodne dlouho nevidela. Ackoliv chibi animaci zrovna dvakrat neholduji a jiste japanismy bych stale jeste ozelela (detske shibari za trest wtf), tak tohle me totalne dostalo. Verneovska atmosfera se tim vine jako svezi letni vanek a konec serie je neuveritelny utok na solar. Pekne jsem si po letech pobrecela, oi mama. Vzhledem ke spouste nezodpovezenych otazek doufam v druhou serii. Na cteni mangy mam malo trpelivosti. POTŘEBUJI VĚDĚT, CO JE V NEJNIŽŠÍ VRSTVĚ. ()

Andy.222

Co na to říct? Hudba, animace, tajemství která chcete odhalit a taky překvapivý kontrast mezi dětským vnímáním cesty jako velkého dobrodružství a rozčarování ze setkání s pěkně surovou realitou. Postavy se celkově chovají přiměřeně svému věku (včetně některého trochu lechtivého ale pořád vkusného humoru) a celý příběh je podáván z jejich úhlu pohledu, což divákovi umožňuje si ledacos domyslet, ale zároveň chápat jednání a myšlení postav. Zkrátka pecka a už aby byla druhá série. ()

Flatron

A je to tu! To najlepšie čo mi letná sezóna ponúkla. Podľa perfektne spracovanej mangy, plnej emocií, predovšetkým tých smutných, dostalo Made in Abyss aj svoju animovanú podobu a v skutku kvalitnú. Už od prvého dielu má človek z toho všetkého taký dosť nepríjemný pocit, ktorý postupne naberá na obrátkach. Obrovský systém jaskýň tu je krásne spracovaný, postava Ouzen je uplne perfektná a silne charizmatická napriek tomu trošku čudácka. Seriál si nás pripravuje prvých 9. dielov, potom príde 10. epizóda a tam to už neskončí len pri zlom pocite ale naší malí hrdinovia sa dostávajú do problémov, do smrteľných problémov, to vyjadrenie Reguho nemohúcnosti pomôcť Riko v danom momente bolo úžasné, až ma zamrazilo. A teraz už len čakať čo prinesie pokračovanie. Za mňa čistých 5*. ()

Danken07

Skvelé fantasy anime, ale ako každe anime aj toto ma pár chýb, a jedna z nich je zaujímavosť hlavných postáv. Musím povedať že mňa moc nezaujala Riko a jej dôvod putovania (aj ked musím uznať že scény s jej matkou boli úžasne), viac ma zaujímal Regov príbeh a dôvod jeho putovania. Najväčším plusom tohto anime je prekvapivosť, sú tu scény, ktoré by som u tohto anime nečakal. Vedľajšie postavy sú zaujímavé. Najviac na tomto anime milujem spôsob akým tu zobrazili vedľajšie postavy, roztomilú Nanachi (jej príbeh je úžasný) a strašidelnú Ozen (seiyuu Erzy z Fairy Tailu, ktorá sa prekonala a je úžasna).Svet tohto anime je úžasný, krásny a zároveň aj strašidelný. Najviac mi je smutno za introm z prvej časti, ktorý bol skvelý. Dávam tomuto anime slabých päť (84%). Dúfam, že zadaptujú dalšie kapitoly mangy. ()

LightBlue

Chápu, že některým divákům může vadit pár lehce erotických scén a roztomilejší vzhled postav. Já jedním z nich ovšem nejsem. PS: Nanachi :3 ()

da040926

■■■ Je to pěkně kreslené a našly by se dvě zajímavé vedlejší (?) postavy ... tolik tedy k plusům. ■■■ Druhá strana mince ... je to docela výrazně perverzní pedofilní soft-porno v příběhu, který se nikam neposouvá, ve světě, který nedává žádný smysl a s nenapravitelně otravnými dětskými protagonisty, kterým je údajně 12, vypadají na 8 a chovají se jako by jim bylo 5. ()

Dratini

Stalker meets twisted pedo. Zajímavý příběh o dobrodruzích, kteří se vydávají do Zóny naplnit si své sny, unikat před realitou a získávat vzácné artefakty - to jsme vlastně už jednou někde viděli. Tuhle verzi (snad i zajímavější o různé postavy, zvířata, i fakt, že z centra už není návratu) však docela kazí fakt, že tentokrát jsou hlavními hrdiny údajně 12 leté děti, které však vypadají na 8, a v každém díle jsou nám servírovány scény buď dětského BDSM, náhodných defekací nebo vůbec scén, vedle kterých vypadá kuřimská kauza jako láskyplná výchova (tam zůstaly minimálně všechny končetiny). Přijde mi to jako výlet do duše až nekrofilně sadistického peďáka, který pro svou úchylku vymyslel nějaký příběh. Bití nahé holčičky svázané do kozelce a zavěšené ze stropu z úvodních, na úvod "veselých" dílů, bylo ještě docela vtipné (je to pak recurring trope v celém seriálu - "I'll strung you up naked"). Jenže pak přituhuje docela rychle. Hlavně film je pak chuťovka, ze které se houpe žaludek. ()

Meriol

Konečně tu máme jedno z novodobých anime, které je alespoň trochu originální co se týče zápletky. Cesta hlavních postav do Propasti, ve které se s přibývající hloubkou objevují stále těžší nástrahy, je napínavá a místy i dost brutální. Režie si samozřejmě neodpustila určité výstřednosti, typické pro anime, co se týče chování hlavních postav. První série a také několik filmů jsou poutavé a příběh rychle utíká. Než se divák stačí vzpamatovat z jednoho převratu, hned následuje další. To ovšem neplatí pro druhou sérii, která je místy utahaná a příběh se občas dosti vleče. I tak lze toto anime žánru dark fantasy hodnotit velmi kladně. ()