Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (280)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Treti dil je uz takovej krapet vaznejsi, ale samozrejme nijak zvlast, porad je to pohodova komedie. Stepan tu ma tentokrat Evu Vejmělkovou, ktera neni spatna, ale je horsi nez dve predchozi. Nejvetsi klad tohohle filmu je podle me v pritomnosti Toničky - Jana Hlaváčová, protoze ty jeji reci fakt nemaj chybu. Film ma v podstate stejne kvality, jako predchozi dily a opet je skvelej. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Po příchodu ze Strážců Galaxie 2 na mě doma mimojiné čekal i tenhle filmek. A stejně tak jako před tejdnem sem se u něj náramně pobavil. Asi je to můj druhej nejoblíbenější díl, asi takovej poslední, kterej ještě za něco stojí. Vlastně ani nevím kolik se natočilo dalších pokračování, ale vím, že jejich kvalita už bude hodně mizerná, ostatně jako u většiny filmů, který maj víc jak 3 pokračování. V tomhle mě asi nejvíc baví nervózní šofér Zedníček, kterej celou dobu vyhrožuje tím, jak půjde makat do fabriky, že se tam končí ve 3h :o). A taky samozřejmě graf, na kterým jsou jasně patrný dovolený v Jugoslávii a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty :o). Tohle už je taky legendární hláška. ()

Reklama

Disk 

všechny recenze uživatele

Nejlepší díl původní trilogie vznikl v roce 1987, tedy v době perestrojky. Na filmu je to znát. Silný individualista Štěpán Šafránek bojuje s pokryteckou morálkou reálného socialismu 80. let. Silně nahořklá a depresivní výpověď o době, kdy lidi byli nuceni k všelijakým kompromisům, aby neměli nějaké problémy. Nevím, proč je to bráno jako lidová komedie. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

"Trojka" je, hlavně na počátku, ještě o dost nevyrovnanější než "dvojka". Trapné vtipy střídají vtipy docela povedené, vcelku slabé herecké výkony se někdy i prakticky v téže scéně perou s hereckými výkony velmi obstojnými. Barvité vylíčení ukázkového maloměsta plného rázovitých postaviček je ovšem obecně dost příjemné a hezky chycené. Možná, kdyby tvůrci míň šlapali na plyn, nechtěli být za každou cenu vtipní a "společenskokritičtí" a scény plné překvapivých zvratů a point jim nepršely za sebou jako na běžícím páse, bylo by to o dost lepší. Ta "nevtipná" a komorní složka filmu totiž není vůbec špatná... Čtyři hvězdičky především za další krásnou roli pro Rudolfa Hrušínského... Celkový dojem: 75% ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Svatá prostoto...! Kleinova série elegantně opouští žánr teenagerské komedie a zve diváka k dalšímu částečně úspěšnému pokusu připravit o nevinnost hrdinu, který je schopen vysypat spatra efektivní básnický útvar přesně v okamžiku, kdy se rýsuje šance zasunout. Přestože je strašně hubenej a ošklivej. Zákonitě je to menší sranda, ale jen o trochu, protože ještě o tolik nejde: Matku bere žlučník, ale je výdělečně činná a mamahotel k dispozici. Nadřízený vás přinejhorším doporučí jako nejlepšího. Nástěnku pořeší filmový architekt Boris, funkční auto pořídíte za pět klacků a na výjezdech vám cpou do brašni domácí potraviny. Nebo rovnou do huby obří kozy, kterými pohrdnete, protože jejich nositelka není dost poeticky inspirativní. Když rozmrdáte pod sedmnáctiletou Slovenou se sexy vokálem Zlaty Adamovské cennou zámeckou postel, nikoho nenapadne, že by to mohl být problém (ani z jednoho z obou dobrých důvodů). Legraci Klein citlivě podbarvuje čím dál zřetelnější melancholií, která v podobě dobře zvolené sychravé výpravy ohlašuje, že básníkovu mladí zvoní hrana. Zbytek série si vybavuji už jen jako různě dobře maskovaný cynismus. → Každého už zajímají jen ty koláče. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • V čase 01:02:41 zazní věta: „Když v roce 1771 projížděl za své druhé návštěvy Čech a Moravy císař Josef II. krajem, zastavil se i zde v Bezdíkově u hraběte Matyáše a okouzlen zdejší krajinou, rozhodl se zde přenocovat.“ Jen v roce 1771 byla císařovna Marie Terezie, Josef II. se stal císařem až v roce 1780. (budivoj)

Reklama

Reklama