Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

TV spot

Aven

Z tohoto dílu básníků mi bylo dost smutno. Ani ne tak kvůli bezradnosti Štěpána v porevoluční době, ale spíše kvůli jeho předchozím láskám, které se filmu mihnou. Obě dvě si místo romantika vybrali idiota, který má peníze a teď by si se Štěpánem chtěli vrznout, protože jim, logicky, ve vztahu chybí láska. Ovšem, aspoň se dostaly na dovolenou k moři, což by se jim přece s romantikem nestalo. Smutné, ale takhle to žel funguje i dnes. ()

igi B.

Zoufalé, pan Klein a všichni kumpáni to samozřejmě měli zapotřebí, milý Golfisto, protože prachy, prachy, prachy... Jinak prd a kulový. Hloupé, nudné i blbě hrané, technicky ledabylé (sledujte místy postsynchrony, jak se čudláčtí lůzři ani sami sobě netrefí do huby) a upocené až běda. Zbytečný film. Takhle se kurvila ta naše kultura česká svobodná. Ale dobře pochopili, postsoudruzi. Dnes jsou tihle debilové bohatí, ze všech těch sraček, co na nás za těch 15 let vyblili... ()

eraserhead666

Konečně Štěpánovi po všech těch uťápnutých blondýnách dali akční a živou černovlásku. Z celé básnické série mám k tomuhle dílu asi nejvřelejší vztah. Jako jediný jsem ho viděl v kině a navíc jsem na něm byl s holkou, která se tehdy nápadně podobala Brodské (možná proto jsem to pak měl jednodušší). Navíc si tuhle dobu živě pamatuji a tak mě všechny ty kapitalisticko-budovatelské odkazy a vtípky hrozně baví. I dneska. Jen ten konec mi připadal vždycky tak trochu divný. ()

ivishka

Takový díl bez kterého byste se obešli (asi jako já celých svých 20 let života) a spolu s posledním dílem se dělí o zbytečný herecký počin všech zúčastněných. Je smutné, když se po všemi obdivovaných a oblíbených třech dílech série posune takovým sešupem kvality dolů. Celou dobu co jsem se dívala na tento díl jsem si až zpětně uvědomila, jak moc byla asi potřeba natočit toto nutné zlo a mermomocí připomenout těm "pamětníkům" osudy dobrého doktora Šafránka. Totiž sofistikované dialogy a rýmy hlavního hrdiny spolu s účastí Davida Matáska mě kdysi zaujaly, povznesly, pobavily a poučily. Dříve byly vtipně nevyzrálé a jemně dospělácky přisprostlé. Dnes s odstupem a posunem postav v čase - ať je to změna režimu nebo náhlá smrt někoho blízkého - mi přijde dospělý a bezdětný doktor dětinský a spíše tragický než komický. Tento snímek sice obsahuje pár vtipných situací, ale nebylo jich natolik, abych dokázala celý film shrnout jako příjemnou zábavu. P.S. Dost podivné mi přijde pravidelné potkávání jeho bývalých "lásek" a také vzezření Terezy Brodské (která měla účes jako chlapeček). ()

duklak2

Já nevím, tři, nebo dvě hvězdy? Tuto otázku jsem si pokládal několikrát. Nakonec zvítězil rozum a dávám slabší tři. Ale proč? Zaslouží si to tento film? Myslím, že ano. Některé situace v ději působí trapně, až se za ně divák stydí, ale vždycky skončí nějakým vtipnějším dialogem, který celou situaci zachraní. Vybraní herci, i někteří "neherci" podali solidní výkon. Komedie o básnících jsou prostě klasikou v našich televizích. Mají příznivce i hrstku odpůrců, ale podívají se na ně všichni. Básníci se nemůžou nelíbit. No nic, mějte se tu pěkně a já se jdu pokusit složit nějaký verše. Budou pro Jeskyňku, Borůvku, nebo Píšťalku? ()

• Ve scéně, kdy se příslušníci obce sokolské sejdou v hospodě, můžeme zaslechnout skladbu „Lví silou“. (majky19)
  • Chyba ve filmu: Když vedou dva synové svou maminku od léčitele Písaříka (Pavel Zedníček) ke svému autu, celou dobu je v okně auta dobře vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)