• mzss1

Oprotim prvním tře dílům značný pokles. První tři díly beru jako solidní nadprůměr na zábavné podívání. Tohle se ale moc nepovedlo. Prostě se snažili tvůrci navázat na úspěchu předešlých filmů a nedopadlo to úplně ideálně. Na film se dá dívat, ale je to hrozná nuda a ani není moc vtipných scén, ani scén, které by pobavili či zaujali. Takže hodnotím jen na 35% = **(24.11.2012)

Samozřejmě s ostatními básníky se to moc srovnávat nedá. Štěpán už není vyjevený medik s básnickým střevem a i ty jeho dívenky nějak zestárly. Klein se pokusil další vývojovou etapu Štěpána protnout s vývojovou etapou v naší zemi. Nástup kapitalismu, který si v těch časech představoval každý jinak je ve filmu celkem solidně ztvárněn ve vší své archaičnosti a nedokonalosti prvních let, kdy jako vrchol podnikatelské top módy frčela fialová sáčka, bílé ponožky v mokasínech a ojeté Opely a Sierry dotažené z Germánie. Myslím, že z tohoto hlediska je film právě ve vztahu k ostatním předešlým dílům dost nedoceněný. Předpokládám však, že se to časem zlepší stejně jako k tomu došlo u Kurva hoši guten tag od Chytilové... Tři müsli tyčinky s oříšky (ty doporučené lékařem a nejdražší). * * *(31.8.2015)

Čtvrté pokračování "Básníků" bohužel postrádá to, co dělalo krásné první tři díly. Schází něha jedničky, dynamická komika dvojky a sentimentalita trojky. Všechno se mi zdá dost uspěchané, ale to je také dobou, ve které film vznikl. Ale přesto přezevšechno zůstává dobrou komedií, nepostrádající kvalitní zábavu. 60%.(23.2.2006)

Jasně, že už to není ono, ale myslím, že je to docela fajn pohled na to, jaká byla tenkrát doba, jak všichni ve všem viděli možnosti, jak snadno zbohatnout. Jen je škoda, že to nebylo ještě o něco jízlivější k českým prospěchářům. Z hlediska básnického příběhu se mi líbí romance mezi Šafránkem a Ute, má to něco do sebe, Tereza Brodská je výborná. Jinak ale vlastně jde pořád o to samé. A Matásek je opravdu protivný.(19.4.2014)

• Karlos80

Zbytečný a stále dokola omílající film. Navrátilce Kříže, dnes skomírajícího herce TV Nova opravdu už nemusím. A tento film jakbysmet. Opravdu už ne. Oproti předchozím dílů v mých očích navíc po několika stránkách i ubohé. Pře rokem 89 ještě ale dobré, nejlepší podle mě asi třetí díl. A sám osobně si myslím že tento film měl vzniknout ještě jakoby v bývalém režimu (nebo bejt do něj alespoň ještě přenesen), a bylo by to možná ještě bez větších škrábanců. Ale to holt ne, to měli pánové autoři a producenti holt jiné úmysly...No nic. Stále si ale říkám, a skoro vždy to tak platí že do třetice a dost. V nejlepším se má přestat, a obstát tak alespoň z jistou noblesou. Pak už to jsou vesměs jen sračky, ale i to leckdy neplatí, bohužel..A už vůbec nechápu TV Nova proč zrovna vybrala tuto předposlední epizodu před vlastně poslední "Jak básníci neztrácejí naději"? Co vtom zase viděla? Když už tak přeci pěkně od začátku ne? Takhle to postrádá veškerou logiku ale co, vždyť to člověk stejně už zná nazpaměť jako cestu domů. Ta jedna hvězdička ta je jen za Terezku Brodskou která mi zde připadala nejnormálnější. ps: Jinak souhlas s uživatelem Cooperem, který to "bohužel" vystihl úplně přesně.(24.1.2007)

• - Natáčení probíhalo v nemocnici na Kladně. (Cucina_Rc)

• - Pan Písařík (Pavel Zedníček) opakuje v léčitelském transu formuli "Noli tangere circulos meos," což znamená "Nedotýkej se mých kruhů". (rakovnik)

• - Chyba ve filmu: Když vedou dva synové svou maminku od léčitele Písaříka (Pavel Zedníček) ke svému autu, celou dobu je v okně auta dobře vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)