• hous.enka

V nejlepším se má přestat, a tady pan Klein nepřestal. Poeticky řečeno: Tragický pokus o navázanou nit. Leč ta už dávno měla pevnou kličku i s mašličkou, takže Konec básníků v Čechách je už jen mizerným přebývajícím cancourkem, který je možno bez obavy odstřihnout. Tmavovlasá lékárnice v podání Terezy Brodské, která se před Štěpánkem (nakonec jako všehcny jeho osudov múzy a lásky) skrývá, už je lehce vyčpělá a film už nemá ten náboj. No, možná ho ztratili zejména Pavel Kříž a David Matásek, kteří po revoluci najednou zvážněli a zestárli.(17.9.2013)

• Faidra

Pánové Kleine a Pecháčku, proč jste po třetím příběhu o básnících nenaslouchali slovům básníkovým: "Sbohem a kdybychom se více neviděli, bylo to krásné a bylo toho dost?" Proč to vypadá, že samet ohladil hrany vašemu humoru, zabalil slova Štěpána a Kendyho do nicneříkající vaty a proměnil zlatovlasé múzy v tklivé černé madony? Zábava se tu nekoná, tohle je vážně pohroma... a mé dvě hvězdičky na tklivě temném nebi spíš než co jiného jen smutně připomínají, že noc nadešla a poetická hravost odešla.(14.2.2011)

Počas trvania filmu som rozmýšľal, čo týmto porevolučným 'básnikom' vôbec chýba. Spočiatku nič. Postavy znova vyžmýkali pár zaujímavých situácií, humor síce trošku zaostal a dobývanie dievčat sa už nekoná na takej spanilej úrovni, všetko chce byť moderné, ale to by ešte tak nevadilo. Čím bol film dlhší, tým som si uvedomil, čo mu vlastne chýba. Alebo skôr nechýba. Určite mu nechýbajú nadbytočné minúty, pretože na jednoduchosť takéhoto snímku sú dve hodiny jednoducho až príliš. A záver bol oproti záverom prechádzajúcim úplným výkrikom do prázdna. Osvedčené pravidlo trilógie neplatí len pre Hollywood. 60%.(8.4.2008)

Ostudný pozůstatek všeho, co mám na sérii rád. Zůstaly jen slabé zbytky skvělého humoru, silné rozpaky nad pointováním nejrůznějších linií a obvyklá romantika už je skoro úplně pryč. Z lásky k básníkům je to sice lepších 50%, ale navýšit Štěpánovu sbírku osudových žen o nesympatickou Terezu Brodskou byla obrovská chyba, která mohla sérii nadobro pohřbít. Naštěstí básnící neztrácejí naději.(1.2.2006)

• ivishka

Takový díl bez kterého byste se obešli (asi jako já celých svých 20 let života) a spolu s posledním dílem se dělí o zbytečný herecký počin všech zúčastněných. Je smutné, když se po všemi obdivovaných a oblíbených třech dílech série posune takovým sešupem kvality dolů. Celou dobu co jsem se dívala na tento díl jsem si až zpětně uvědomila, jak moc byla asi potřeba natočit toto nutné zlo a mermomocí připomenout těm "pamětníkům" osudy dobrého doktora Šafránka. Totiž sofistikované dialogy a rýmy hlavního hrdiny spolu s účastí Davida Matáska mě kdysi zaujaly, povznesly, pobavily a poučily. Dříve byly vtipně nevyzrálé a jemně dospělácky přisprostlé. Dnes s odstupem a posunem postav v čase - ať je to změna režimu nebo náhlá smrt někoho blízkého - mi přijde dospělý a bezdětný doktor dětinský a spíše tragický než komický. Tento snímek sice obsahuje pár vtipných situací, ale nebylo jich natolik, abych dokázala celý film shrnout jako příjemnou zábavu. P.S. Dost podivné mi přijde pravidelné potkávání jeho bývalých "lásek" a také vzezření Terezy Brodské (která měla účes jako chlapeček).(12.3.2014)

• - Režisér Dušan Klein chcel do filmu obsadiť aj Štepánovu (Pavel Kříž) prvú lásku Borůvku (Miroslava Šafránková), ktorá mala mať už dve deti, ale herečka ponuku odmietla. (Raccoon.city)

• - Chyba ve filmu: Když vedou dva synové svou maminku od léčitele Písaříka (Pavel Zedníček) ke svému autu, celou dobu je v okně auta dobře vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)

• - Pan Písařík (Pavel Zedníček) opakuje v léčitelském transu formuli "Noli tangere circulos meos," což znamená "Nedotýkej se mých kruhů". (rakovnik)