V roce 1993 se spisovatel a scenárista Ladislav Pecháček spolu s režisérem Dušanem Kleinem znovu vrátili k úspěšným „básníkům“ a natočili čtvrtou část příběhu nerozlučných kamarádů Štěpána a Kendyho, tentokrát v době svobodného podnikání. Kendy (D. Matásek), který pracuje jako reportér a reklamní agent, natočí se Štěpánem (P. Kříž) rozhovor, kvůli kterému je Štěpán vyhozen z nemocnice. Vrací se zpět do rodného Hradiště, kde se vše změnilo. Maminka (M. Myslíková) pracuje stále jako švadlena a chodí do obnoveného Sokola. Svého rozvedeného a nezaměstnaného syna se snaží okamžitě zaměstnat. I jeho dřívější kamarádi se v nové době pohybují jako ryby ve vodě, jen on se věren svým zásadám se s dravým dickensovským kapitalismem nemíní ztotožňovat. Svědomí mu brání ve výnosném, ale zcela nemravném obchodu s lidským zdravím. Konečně však potkává dívku, lékárnici Ute (T. Brodská)… (Česká televize)

novoten

Ostudný pozůstatek všeho, co mám na sérii rád. Zůstaly jen slabé zbytky skvělého humoru, silné rozpaky nad pointováním nejrůznějších linií a obvyklá romantika už je skoro úplně pryč. Z lásky k básníkům je to sice lepších 50%, ale navýšit Štěpánovu sbírku osudových žen o nesympatickou Terezu Brodskou byla obrovská chyba, která mohla sérii nadobro pohřbít. Naštěstí básnící neztrácejí naději. ()

Gemini

Porevoluční budovatelské ještě větší vystřízlivění a podivný vztah s další dívkou, tedy pardon, v tomto životním stádiu už ženou. Jeden se ani nemůže divit, že všechno vyústilo do toho konce v pátém díle. Kvalitativní posun směrem dolů sice předznamenává už název filmu, ale čeho je moc, toho je cu fýl. 40% ()

Tosim

S ŽENSKEJMA JE TO JAKO S FILMEM. JAK JE PŘEHNANĚ INTELIGENTNÍ, NEDÁ SE TO VYDRŽET. Tihle Básníci nejen zachycují porevoluční dobu, jsou jejím produktem a zároveň ji vytváří. To je na nich zajímavé, ne dobré, stejně jako snaha hlavního hrdiny bilancovat na prahu středního věku a v době velkých společenských změn. Postavy se střídají, motivy také, je to o všem a často o ničem, začíná otravný product placement, (nucené?) veletoče v postavách (Honza Antoš = Marek Vašut?), občas rádoby humorné lapsy (srovnávání Sokola a SSM) a tu a tam z toho všeho vykoukne ono vtipné a životné básnické střevo, jak si ho pamatujeme z osmdesátých let. To je snímek i na těch 70%. Jediný jasný klad - nejdospělejší a nejlepší píseň v sérii. ()

Radyo

Normálně bych takovému filmu dal jen dvě hvězdičky, ale pro básníky mám slabost, takže i když se tenhle díl povedl ze všech nejméně, dostane "z piety" i třetí hvězdu. Pravdou ale je, že Pavel Kříž už tady vypadá docela životem unaveně, přestože potkal zřejmě svou životní lásku v podobě Terezy Brodské. Ani toho slavného inteligentního humoru už zde není tolik jako v předchozích dílech, přesto jej ještě místy můžeme "vystopovat". Suma sumárum, jako celek jsou Básníci zábavnou podívanou, ale obávám se, že příští generace už to tak neocení. ()

Subjektiv

Ne, nemám pocit, že by týmu kolem Kleina došel dech. To jen ten nápad reflektovat kapitalismus, ten film sráží. Všude tam, kde se film společenských změn nedotýkal, šlo skorem o staré dobré básníky, jen trochu cyničtější. Bohužel takových chvilek však je ke spatření příliš málo na dobrý film. Oněm "reflexím" se může smát jen ten, kdo má pocit, že mu to nové zřízení zle ublížilo. ()

• Režisér Dušan Klein chcel do filmu obsadiť aj Štepánovu (Pavel Kříž) prvú lásku Borůvku (Miroslava Šafránková), ktorá mala mať už dve deti, ale herečka ponuku odmietla. (Raccoon.city)
  • Film videlo v kinách 5,5 miliónov divákov. (Raccoon.city)
  • Pan Písařík (Pavel Zedníček) opakuje v léčitelském transu formuli "Noli tangere circulos meos," což znamená "Nedotýkej se mých kruhů". (rakovnik)